Avukat Maaşları 2024 & Güncel ve Zamlı

Avukat maaşları özellikle tercih döneminde avukatlık bölümünü yazmak isteyenler ile Hukuk Fakültelerinde öğrenim görenlerin sık araştırdığı konuların başında gelmektedir. Avukat ücretleri çalışılan işyeri, özel ya da Kamuya ait olması ve birçok kritere göre farklılık gösterir. Bu yazımız avukatların maaşı ne kadar konusunda güncel ve tam bir rehber olacaktır.

Avukat Nasıl Olunur?

Avukat olabilmek için Hukuk Fakültelerinden başarı ile mezun olmak ve stajı tamamlamak gerekmektedir. Stajı başarı ile tamamladıktan sonra avukatlık unvanını alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Avukatlar ne kadar kazanır?

Avukatlık maaşları değişkendir ve kendi bürosu olan, serbest çalışanlar ya da Kamuda çalışanlar farklı farklı ücretler almaktadır. Kendi bürosu olan ve tercih edilebilirliği yüksek olan avukat aylık maaşı çok yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Sırasıyla kamu avukatı maaşı, özelde hukuk maaşları ve kendi bürosu olan avukat kaç tl maaş alır konusunda yazımızın devamında ayrı başlıklarda bilgi verilecektir.

Devlette avukat maaşları42.000-44.000
Avukat maaşları özel sektör18.000-20.000
Serbest avukat aylık geliri40.000-50.000

Kamuda çalışan avukat ne kadar maaş alır?

Devlet avukat maaşları kademe ve derece esas alınarak sabit tutarlar üzerinden ödenmekte, ayrıca dava başına da ilave ücret ödemesi yapılabilmektedir. Devlette kurum avukatı maaşı 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle net olarak 42.000 TL olarak ödenmektedir. Bu Kamuya ilk defa atanan avukat için geçerli olan maaştır. Evli avukat kaç para alır sorusunun cevabı farklı olabilir. Evli ve çocuklu olup Kamuda çalışanların hukuk bölümü maaşları 44.000-46.000 TL seviyelerine kadar çıkabilmektedir.

Özel sektörde avukat maaşı ne kadar?

Özelde özellikle yeni mezun avukat maaşları tecrübelilere göre çok düşük tutarda ödenmektedir. Mezun sayısının artması ile birlikte avukatlık büroları yeni mezunları çok düşük ücretle çalıştırıyor. Belki kulağa garip gelebilir ama ne yazık ki asgari ücretle başlayan birçok avukat var. Bu nedenle özelde yeni başlayan avukatlara 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle güncel olarak ödenen maaşlar ortalama 18.000-20.000 TL civarında olmaktadır. Tecrübeli olanlara ise ortalama 35-40 bin aralığında özel avukat maaşları ödemesi yapılmaktadır.

Serbest avukat maaşları

Kendi bürosu olan avukat ne kadar kazanır sorusuna tek bir yanıt vermek zordur. Zira öyle hukuk büroları var ki hayal edemeyeceğiniz aylık gelirlere ulaşabiliyorlar. Başlangıç için kendi bürosu olan avukatların ortalama net aylık gelirlerinin 35-40 bin TL civarında olabileceğini söyleyebiliriz. Köklü ve tercih edilebilirliği yüksek hukuk büroları ise çok daha yüksek aylık gelirler elde edebilmektedirler. Özellikle büyük bir şirket olarak kurulan bürolarda şirket avukatı maaşları da yüksek tutarlarda ödenebilmektedir.

Yeni başlayan avukat maaşı

Hukuk meslekleri ve maaşları araştırılırken yeni avukatın maaşı da sorgulanır. İlk atamalarda kurum avukatlığı maaşları devlette güncel olarak 42.000-43.000 TL aralığında ödenmektedir. Özel sektörde ise yeni başlayanlar için ortalama avukat maaşı 18.000-20.000 TL aralığındadır.

Ceza avukatı maaşı

En çok kazanan avukatlar arasında ceza avukatları yer almaktadır. İyi bir ceza avukatının aylık geliri net olarak 60-70 bin TL’den az olmayacaktır. Ağır ceza avukatı maaşı daha yüksektir. Hatta en az 80-90 bin gibi rakamlara ulaşabilmektedir.

Baroya kayıtlı avukatlar ne kadar maaş alır?

Avukatlar aylık ne kadar kazanıyor konusunda araştırılan bir diğer konu da baroya kayıtlı avukatların maaşlarıdır. Baroya kayıtlı avukatlar kendi adına çalışırlar. Görev verildikçe devletten de ilave ödeme alırlar. Bu nedenle baroya kayıtlı avukat şu kadar maaş alır demek net olarak mümkün değildir.

Holding avukat maaşları

Holding avukat maaşları çalışılan yere göre değişebilmektedir. Ortalama 35-40 bin maaşla çalışan da var 60-70 bin maaşla çalışan da. Bu Holdinge ve tabi ki avukata göre farklılık göstermektedir.

En yüksek avukat maaşı

En yüksek avukat maaşı konusunda bir tutar belirtmek zordur. Başlangıç maaşlarını paylaştım. Tanıdığım bazı avukatların 2024 güncel gelirlerinin aylık 70-80 bin TL’ye ulaştığını biliyorum. Yani en yükseği şudur demek zordur.

Avukat emekli maaşı

Avukatlar ayda ne kadar kazanır konusunda yukarıda güncel tutarları sizinle paylaşmaya çalıştık. Emekli avukat maaşı çalışma hayatı boyunca ödenen ortalama kazanç esas alınarak bağlanır. Dolayısıyla emekli olunca şu kadar maaş alabilirsiniz diyemeyiz. Ne kadar emekli maaşı alırım hesaplama uygulamamızdan emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşının ne kadar olabileceği hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Avukatlar dava başına ne kadar alır?

Dava başına alınacak ücretler bakılacak davanın kapsamı esas alınarak avukatlık tarifesi kapsamında hesaplanmaktadır. Özel bürosu olan avukatların ise isteyeceği ödemeler farklılık gösterebilmektedir.

Türkiye’de kaç avukat var?

Türkiye’de 2024 yılı itibariyle baroya kaydı olan avukat sayısı toplam 170 bin kişi civarındadır.

Avukatlar devletten maaş alır mı?

Baroya kayıtlı avukatlar verilen dava başına devletten de ödeme alırlar. Ödenecek ücretler avukatlık tarifesi kapsamında belirlenir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın