Bağkur Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ?

0

Bağkur otomatik ödeme talimatı vererek borçlarınızın kolayca ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bagkur borç ödeme ile ilgili yazımızda da ayrıntılı değinildiği üzere bağkur prim borcu ödeme yöntemlerinden birisi de otomatik ödeme talimatı vermektir.

Bağkur yani 4b borç ödemesi için ben her ay uğraşamam diyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek bundan kurtulabilirsiniz. Bağkur borç ödemesi için otomatik ödeme talimatı nereye ve nasıl verilir konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

4b Bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

Ödeme işlemleri T.C. numarası üzerinden;

 • Bağkur anlaşmalı bankalar ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-Bağkur Prim ya da Bağ-Kur Geçmiş Dönem Prim menülerinden yapılabilir.
 • Ayrıca mobil ve ya internet bankacılığı ile SGK kart ile prim ödeme sisteminden de online ödeme yapabilirsiniz.
 • Online bağkur ödeme, bağkur 48.madde taksitlendirme ödeme ve bağkur borcu ödeme kredi kartı ile nasıl yapılır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi için 4b bağkur prim ödeme  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Otomatik ödeme talimatını nasıl verebileceğiniz hakkında bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağkur atm’den nasıl yatırılır ?

ATM’lerden bağkur prim borçlarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Her bankada olmayan ATM’den ödeme seçeneği ile prim ödemesi yapmak için;

 • Bankamatikten Giriş butonuna basınız.
 • Buradan Ödemeler-SGK Mosip Ödemeleri menüsüne girin.
 • Buradan 4b bağkur prim ya da 4b bağkur geçmiş dönem prim menülerinden devam ederek borç kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

4b Bağkur otomatik ödemesi talimatı nasıl verilir ?

Otomatik bağkur borcu ödeme talimatının online olarak mobil ya da internet bankacılığı aracılığı ile verebilirsiniz. Otomatik bagkur odeme talimatını aşağıdaki menüler aracılığı ile kolayca verebilirsiniz;

 • Bankanızın Ödemeler-Talimatlar–Otomatik Ödeme talimatı menüsüne girin.
 • Buradan SGK Ödemeleri-4b Bağkur Cari Dönem Prim Tahsilatı menüsünü seçerek otomatik bagkur borc odeme talimatı vereceğiniz kişinin T.C. numarasını yazın.
 • Otomatik bağ kur ödeme verme işlemi her bankanın mobil ya da internet bankacılığında bulunmayabiliyor. Eğer sizin bankanızda ödeme talimatı verme kısmında bağ kur prim borcu ödeme için otomatik ödeme talimatı seçeneği yoksa şubeye başvurarak bu talimatı gerçekleştirmeniz gerekebilir.Bağkur geçmiş dönem borç ödeme işlemleri için talimat verilememektedir.
 • Güncel aylık bağkur en düşük ve en yüksek primleri için hemen bağkur ödeme ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Güncel prim borç durumu sorgulamasını bağkur borcu sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur borcum görünüyor ne yapabilirim ?

Bağ-kur ödeme talimatı verdiğiniz tarihte borçlarınızı sıfırladığınızdan emin olun. Zira geçmiş dönem bağkur borcu ödeme yapmadan direk olarak talimat verdiğinizde banka her ayın sonunda cari döneme ait borcu çekeceğinden geçmişe ait borç hep sistemde kalacaktır. Örneğin 2019/Ocak ayında bağkur ödeme talimatı verdiniz. Öncesinde ise 2018/Kasım ve Aralık aylarına ait borcunuz var diyelim. Siz bu borcu ödemezseniz banka otomatik olarak ödemeyecektir.

Banka sadece cari dönemlere ait primi son ödeme tarihinde çekmektedir. 2019 Ocak ayında talimat verdiğiniz için ve Ocak ayı için son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihi olduğundan banka ocak ayının primini otomatik olarak 28 Şubat 2019 tarihinde çekecektir.

Sgk borç ödemesi için talimat verdiğinizde banka her borç türü için son ödeme tarihinde parayı çeker. Aslında faturalar için nasılsa SGK ödemeleri için de aynı durum geçerli. Örneğin elektrik faturası için talimat verdiğinizde fatura ödemesi ne zaman çekilir ? Tabi ki fatura son ödeme tarihinde. Bu durum bağkur ve ya diğer SGK prim borçları için de geçerli.

Bildiğiniz gibi her ayın bagkur borcu ödemesi için son tarih takip eden ayın sonudur. Yani 2018/Aralık ayı bagkur ödemesi için son tarih 31 Ocak 2019’dur. Bu durumda otomatik talimatlı bagkur borcu odemesi varsa sistem Aralık priminizi 31 Ocak 2019 tarihinde çekecektir.

Borçlarınız otomatik ödeme talimatındayken bağkur borç sorgulaması yaptığınızda her zaman bir aylık borç görürsünüz. Sebebi de yukarıda belirttiğim üzere ödemenin takip eden ayın sonunda çekilmesi. Bir aydan fazla borcunuz yoksa sorun yok demektir.

Bağkurdan ne zaman emekli olacaksınız ? Bağkur emeklilik şartları sayfamızı ziyaret ederek emeklilik hesaplaması yapabilir ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Otomatik sgk 4b ödeme işlemleri konusundaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.