Bağkur Otomatik Ödeme Talimatı, GSS Otomatik Ödeme Nasıl Verilir?

Bağkur otomatik ödeme talimatı vererek borçlarınızın kolayca ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bağkur borç ödeme ile ilgili yazımızda da ayrıntılı değinildiği üzere bağkur prim borcu ödeme yöntemlerinden birisi de otomatik ödeme talimatı vermektir.

Bağkur yani 4b borç ödemesi için ben her ay uğraşamam diyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek bundan kurtulabilirsiniz. Bağkur borç ödemesi için otomatik ödeme talimatı nereye ve nasıl verilir konusunda yazımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

4b Bağkur ödemesi nasıl yapılır ?

bağkur online ödeme işlemleri T.C. numarası üzerinden;

 • Bağkur anlaşmalı bankalar ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları menülerinden yapılabilir. Cari dönem yani bulunulan ayın borcu ilgili menüden “Cari Dönem Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma” seçilmek sureti ile ödenmelidir. Cari dönem yani bulunulan ay ve önceki borcu toplu görüntülemek ve ödemek için ise “Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma” menüsünden sorgulama ve ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Ayrıca mobil ve ya internet bankacılığı ile SGK kart ile prim ödeme sisteminden de online ödeme yapabilirsiniz.
 • Online bağkur ödeme, bağkur 48.madde taksitlendirme ödeme ve bağkur borcu ödeme kredi kartı ile nasıl yapılır v.s. gibi konularda ayrıntılı bilgi için 4b bağkur prim ödeme  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Otomatik ödeme talimatını nasıl verebileceğiniz hakkında bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağkur atm’den nasıl yatırılır ?

ATM’lerden bağkur prim borçlarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Her bankada olmayan ATM’den ödeme seçeneği ile prim ödemesi yapmak için;

 • Bankamatikten Giriş butonuna basınız.
 • Buradan Ödemeler-SGK Mosip Ödemeleri menüsüne girin.
 • Buradan SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları menüsüne giriş yapınır.
 • Cari yani bulunulan ayın ödemesini “Cari Dönem Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma” menüsünden, bulunulan ay ve öncesi prim borçlarını ise “Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma” menüsünden ödeyebilirsiniz.

4b Bağkur otomatik ödemesi talimatı nasıl verilir ?

Otomatik bağkur borcu ödeme talimatının online olarak mobil ya da internet bankacılığı aracılığı ile verebilirsiniz. Otomatik bağkur çdeme talimatını aşağıdaki menüler aracılığı ile kolayca verebilirsiniz;

 • Bankanızın Ödemeler-Talimatlar-Otomatik Ödeme talimatı menüsüne girin.
 • Buradan SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları menüsünü seçerek otomatik bağkur borç ödeme talimatı vereceğiniz kişinin T.C. numarasını yazın.
 • Otomatik bağ kur ödeme verme işlemi her bankanın mobil ya da internet bankacılığında bulunmayabiliyor. Eğer sizin bankanızda ödeme talimatı verme kısmında bağ kur prim borcu ödeme için otomatik ödeme talimatı seçeneği yoksa şubeye başvurarak bu talimatı gerçekleştirmeniz gerekebilir. Bağkur geçmiş dönem borç ödeme işlemleri için talimat verilememektedir.
 • Güncel prim borç durumu sorgulamasını bağkur borcu sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur borcum görünüyor ne yapabilirim ?

Bağ-kur ödeme talimatı verdiğiniz tarihte borçlarınızı sıfırladığınızdan emin olun. Zira geçmiş dönem bağkur borcu ödeme yapmadan direk olarak talimat verdiğinizde banka her ayın sonunda cari döneme ait borcu çekeceğinden geçmişe ait borç hep sistemde kalacaktır. Örneğin Ocak ayında bağkur ödeme talimatı verdiniz. Öncesinde ise Kasım ve Aralık aylarına ait borcunuz var diyelim. Siz bu borcu ödemezseniz banka otomatik olarak ödemeyecektir.

Banka sadece cari dönemlere ait primi son ödeme tarihinde çekmektedir.  Ocak ayında talimat verdiğiniz için ve Ocak ayı için son ödeme tarihi 28 Şubat tarihi olduğundan banka ocak ayının primini otomatik olarak 28 Şubat tarihinde çekecektir.

Sgk borç ödemesi için talimat verdiğinizde banka her borç türü için son ödeme tarihinde parayı çeker. Aslında faturalar için nasılsa SGK ödemeleri için de aynı durum geçerli. Örneğin elektrik faturası için talimat verdiğinizde fatura ödemesi ne zaman çekilir ? Tabi ki fatura son ödeme tarihinde. Bu durum bağkur ve ya diğer SGK prim borçları için de geçerli.

 • Bildiğiniz gibi her ayın bağkur borcu ödemesi için son tarih takip eden ayın sonudur. Yani Aralık ayı bağkur ödemesi için son tarih 31 Ocak’tır.  Bu durumda otomatik talimatlı bağkur borcu ödemesi varsa sistem Aralık priminizi 31 Ocak  tarihinde çekecektir.
 • Borçlarınız otomatik ödeme talimatındayken bağkur borç sorgulaması yaptığınızda her zaman bir aylık borç görürsünüz. Sebebi de yukarıda belirttiğim üzere ödemenin takip eden ayın sonunda çekilmesi. Bir aydan fazla borcunuz yoksa sorun yok demektir.

Bağkurdan ne zaman emekli olacaksınız ? Bağkur emeklilik şartları sayfamızı ziyaret ederek emeklilik hesaplaması yapabilir ve ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bağkur borç sorgulama nasıl yapılır ?

Sgk otomatik ödeme ve bağkur borç ödemesinin nasıl yapılabileceği hakkında yukarıda ayrıntılı olarak bilgi verdik.

 • Bağkur borç sorgulamasını online bankacılık kanalları üzerinden SGK Ödemeleri-SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-“Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma” menülerinden sorgulayabilirsiniz.
 • İlgili menüde bulunduğunuz ay da dahil geçmiş dönem borcu ile birlikte toplam borcunuz görüntülenebilecektir.

GSS otomatik ödeme

GSS yani Genel Sağlık Sigortası prim borçlarınız için de dilerseniz otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. SGK otomatik ödeme talimatı vermek için doğrudan banka şubesine başvurabilir ya da online bankacılık kanallarından aşağıdaki adımları takip ederek GSS otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

 • Her bankada menü farklı olabilir ancak genel olarak izlenmesi gereken yol aynıdır.
 • Talimatlar bölümüne giriş yapın.
 • Burada SGK Ödemeleri kısmına girin.
 • Buradan GSS PRİM Ödeme menüsüne giriş yapın.
 • TC numarasını yazarak talimatı kaydedin.
 • Talimatı kaydettikten sonra sistem her ayın primini diğer ayın sonunda çekecektir.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın