Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2024

Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma masrafı ve çekme belgeli araç nasıl trafiğe çıkar konusunda yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bir süre kullanılmayacak olan araçlar çeşitli nedenler ile trafikten çekilebilmekte. Bu araçların yeniden trafiğe çıkartılması için ise belli bir prosedürün yerine getirilmesi gerekmekte. Bu yazımızda çekme belgeli ne demek, çekme belgeli araç trafiğe nasıl sokulur ve çekme belgeli araçlar trafiğe nasıl çıkar konularında kafanıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Çekme belgesi nedir?

Aracın tüm borç ve yükümlülüklerinin ödenerek trafikten çekilmesi ve kullanılmayacağının beyan edilmesi üzerine verilen belgedir. Çekme belgesi alınarak trafikten çekilen araçlara vergi ya da borç çıkmaz. Bu araçlar rehin ya da hacze tabi olmaz ve kullanılabilmeleri için yeniden aşağıda belirtilen şartların sağlanarak trafiğe kaydedilmeleri gerekir.

Çekme belgeli araç trafiğe çıkabilir mi ?

Çekme belgeli aracı trafiğe sokmak tabi ki mümkündür ve Kanunun bize sağlamış olduğu bir haktır. Ancak belli şartları yerine getirmeniz ve çekme belgeli araç masrafına katlanmanız gerekecek. Çekme belgesi kaldırma işlemleri konusunda yazımızın devamında bilgi verilecektir.

Çekme belgesi nasıl alınır 2024

Öncelikle aracına çekme belgesi alarak trafikten çekmek isteyenler konusunda aracın nasıl çekileceği ve yapılması gerekenler hakkında bilgi verelim sonrasında ise çekme belgeli araç nasıl trafiğe sokulur konusunda bilgi verelim. Yapmanız gereken oldukça basit.

 • Trafikten çekmek istediğiniz aracın plakalarını sökün.
 • Araca ait varsa tüm borçları ödeyin.
 • Sonra plakalar ve ruhsatla birlikte Noter’e giderek trafikten çekme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkar 2024 ?

Gelelim asıl konumuz olan çekme belgeli araç trafiğe nasıl çıkarılır sorusunun cevabına.

 • Öncelikle araca trafik sigortası yaptırmalısınız.
 • Daha sonra aracı muayeneye götürmeniz gerekmektedir. Aşağıda muayeneye nasıl götürmeniz gerektiği ve muayene bedelleri konusunda bilgi verilmiştir.
 • Muayene yaptırdıktan sonra ise araç tescil belgesi ile birlikte herhangi bir Noter’e uğramanız gerekmektedir.
 • Noter’de tescil kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra aracınız artık trafiğe çıkabilecektir.
 • Noter tescilinin ardından aracın vergisi için kayıt Vergi dairesine otomatik olarak düşmektedir. Vergi dairesine ayrıca bir başvuru yapmanız gerekmiyor.

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir ?

Çekme belgeli trafiğe çıkarmak için gerekli olan belgeler şunlardır;

 • Araç tescil belgesi,
 • Kimlik fotokopisi.
 • Muayeneyi yaptırmanız gerekiyor. Ayrıca evrak ibraz etmeniz gerekmez zaten sistemde görünür.
 • Trafik sigortasını da yapmanız gerek. Bunun için de belge ibraz etmeniz gerekmez sistemde görünür.

Çekme belgeli araç muayeneye nasıl gider 2024

Çekme belgeli arabayı trafiğe çıkarmak için olmazsa olmaz şartlardan birisi araç muayenesinin yaptırılmış olmasıdır. Ancak burada sorun ise aracın trafiğe çıkmasının yasak olmasıdır. Tabi bunun da bir yolu var. Muyaene randevusundan sonra Trafik Tescil Şubeye başvurarak çekme belgeli aracınız için Ek 33/A belgesini almanız gerekiyor. Bu belge ile aracınız 7 gün süre ile trafiğe çıkabilir ve aracınızı bu süre içerisinde muayeneye götürebilirsiniz. Bu süre içerisinde aracınız trafik kontrolüne takılsa bile belgeyi göstermeniz durumunda cezai bir işlem uygulanmaz.

Çekme belgeli araç muayene ücreti 2024

Araç muayene tutarları 2024 için aracın sınıfına göre aşağıdaki gibi olacaktır.

Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet928,00 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 1.821,00 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker2.462,00

Çekme belgeli aracı trafiğe çıkarma masrafı 2024

Yukarıdaki bilgilerden hareketle çekme belgeli araç plaka masrafları ve diğer tüm masrafların toplamı aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Trafik sigortası ücreti. Bulunduğunuz seviyeye göre farklılık gösterir. Ortalama 6000-7000 TL arasında değişir.
 • Muayene ücreti. Yukarıda bedeller yazılmıştır ortalama 1800,00 TL muayene ücreti.
 • Plaka dahil Noter masrafları ortalama 1000-1500 TL.
 • Bu durumda en düşükten hesaplarsak 2024 yılı için çekme belgeli aracın masrafı en az 8000-9000 TL civarında olacaktır.
 • Belirtilen araç trafikten çekme minimum tutardır.
 • Yukarıda belirtilen Çekme belgeli araç trafiğe çıkarma ücretine ilave olarak da borç çıkabilir.

Motor çekme belgesi kaldırma ücreti

Motor çekme belgesi kaldırma ücreti 2024 için yukarıdaki tablodaki en düşük giderler eklendiğinde ortalama 8000-9000 TL olacaktır.

Çekme belgeli araç noter masrafı 2024

Çekme belgeden çıkarmak için muayene, trafik sigortası ve diğer gereklilikleri yerine getirdikten sonra notere giderek aracın tescilini yaptırmanız gerekiyor. Noterde plaka dahil ortalama ödenecek ücret 2024 yılı için 1000-1200 lira civarındadır.

Aracı trafikten çekme ücreti 2024

Aracı trafikten çekmek için trafik tescil şubeye başvurmanız gerekmektedir. Eğer varsa MTV ve trafik cezası borçları ödendikten sonra araç trafikten çekilebilmektedir.

Çekme belgeli araba alınır mı?

Çekme belgeli araçların alınması ve satılması mümkündür. Ancak içeriğimizde de belirttiğimiz gibi trafiğe çıkmaları yasaktır.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Çekme belgeli araç nasıl trafiğe çıkar mı?

Evet çıkar. Ancak bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Trafik sigortası yapmanız, muayeneden geçirmeniz ve son olarak tescil belgesi ile Trafik Tescil Şubeye başvurmanız gerekir.

Çekme belgeli aracın muayene borcu çıkar mı?

Geçmişe dönük muayene borcu çıkmaz. Ancak trafiğe çıkarmak isterseniz güncel tutarlar üzerinden muayenesini yaptırmanız gerekir.

Çekme belgeli araç yola çıkılır mı?

Çekme belgeli aracın trafiğe çıkması yasaktır. Muayeneye götürülecekse çekici vasıtası ile götürülmelidir.

Çekme belgeli araba satılır mı?

Son düzenlemeler kapsamında çekme belgeli araçların alınıp satılabilmesi mümkündür.

3.9/5 - (7 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı 2024” üzerine 17 yorum
 1. Slm ben çekme belgeli bir araç almayı düsünüyorum aracın borcu filan yok ama daha önceden iki sene mayneye sokmamıslar ben bu aracı alınca bana mayne ücreti çıkarmı ve bilaka deyişiyomu yoksa aynı bilaka yla mı tırafige çıkarıyoruz teşekkür

  Yanıtla
 2. Merbalar. Abi 2 senelik çekme belgeli motor var alacam tamamıyla ücret tahminen nekadar abi yukarıdaki bilgileri okudum burdan yardımcı olursan sevinirim

  Yanıtla
 3. Daha önce bu çekme belgeli araclardan alan arkadaşlardan bu yorumu okuyan varsa bilgi verebilir mi. Ne nasıl oluyor. Ne kadar masraf çıkıyor

  Yanıtla
 4. 2011 den bu yana motorumda muayene yok.cekme belgeli satmak istiyorum.alan kişiye ne kadar maliyeti olur muayenenin ortalama

  Yanıtla
 5. Bu işlemler azami kaç günlük bir süreçte halledilir. Şehir dışındaki bir aracı almaya gitsek gün içinde bu işlemler yapılabilir mi önceden muayene randevu alarak?

  Yanıtla
  • Merhaba. İşlemler başvuracağınız ilgili yerlerin yoğunluğuna göre değişebilir. Muayane en az 1 gün sürer. Noter öncesi ve sonrası da birer gün sürer. 1 gün de uzama ihtimalini sayarsak en az 4 iş günü alabilir işlemler.

   Yanıtla
 6. Bugün trafik şubeye gittim.
  -” çekme belgeli aracımın sigortasını yaptırdım ve muayeneye hazırladım. Şimdide muayeneye götürmek istiyorum dedim.”
  Memurlar güldü…
  -” sadece çekici ile götürebilirsin.” dediler. Trafikten çekilen araç işlemleri tamamen bitmeden trafiğe asla çıkamazmış herkesin bilgisi olsun…

  Yanıtla
Yorum yapın