Çocuk Parası Nereden Alınır ?

0

Çocuk parası nereden alınır  ve nasıl alınır ? Annenin ve babanın çocuk sahibi olduktan sonra çeşitli Kurumlardan çocuk parası, emzirme yardımı ve ya süt parası adı altında yardım alma hakları bulunmaktadır. Biz anne ve ya baba olarak alabileceğiniz tüm doğum yardımı ve çocuk parası tutarlarını bu yazımızda tek başlıkta topladık.

Bu yazımızda çocuk parasının nereden ve nasıl alınabileceği ile konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Çocuk parası için nereye başvurulur ?

Yeni doğumlarda ödenen yardımları ve başvuru yerlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus olarak ödenen doğum yardımı. ( Başvurular Sosyal Hizmet Merkezlerine, Sosyal Hizmet Merkezi yoksa Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, Yurtdışında ikamet edenler konsolosluklara, devlet memurları ise kendi Kurumu’na başvuru yapabilir.)
  • SGK emzirme yardımı. Bu yardımdan sigortalı ya da bağkurlu anne ve ya baba yararlanabilmekte. Memurlara bu yardım yapılmamakta. Emzirme yardımında başvuru şartı aranmamakta. Hastane tarafından emzirme raporu kaydının yapılmış olması yeterli olmakta. Ayrıca SGK’ya başvuru şartı aranmamakta.
  • SGK doğum rapor parası: Bu yardım da sigortalı ya da bağkurlu anneye ödenmekte. Doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 haftalık süre için ödeme yapılmakta. Doğum öncesi ve sonrası rapor bittikten sonra ödeme işlemi için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmekte.
  • Kaymakamlık çocuk parası: Yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına ödenir. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

Yeni doğan çocuk parası ne kadar ?

Yukarıda yeni doğan çocuklar için ödenecek tüm yardımlar belirtilmiştir. Tüm bu yardımların güncel tutarları, yardımları nereden ve nasıl alabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve tüm detayları doğum parası ne kadar sayfamızda bulabilirsiniz.

Çocuk parası nasıl alabilirim ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen doğum yardımı için annenin Türk vatandaşı olması haricinde bir şart aranmaz. Başvuruyu yukarıda belirtilen yerlerden doğum yardımı başvuru formu ile yapıyorsunuz. Form size başvuru esnasında verilecektir.

SGK emzirme yardımı alabilmek için anne ya da baba adına doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur olması gerekmektedir. Bu şart sağlanıyorsa ve hastane tarafından emzirme raporu girildiyse ödeme yapılır başvuruya gerek yoktur.

SGK doğum rapor parası ödemesi için doğum öncesi ve doğum olduktan sonra doğum sonrası raporun hastane tarafından eksiksiz girilmesi ve raporlar bittikten sonra işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir. Bunlar yapıldıktan sonra başvuruya da gerek yoktur. SGK ödemeyi PTT’ye ya da tanımlı banka hesabına gönderecektir.

Kaymakamlık çocuk parası için ailenin muhtaç sayılması gerekmektedir. Muhtaçlık kriteri ise hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması. Başvuruları Vakıfa yaptıktan sonra başvuru değerlendirilir ve yardıma muhtaç olduğunuz kanaatine varılırsa ödeme yapılır.

3.çoçuk parası nasıl alınır ?

3. çocuk için güncel olarak 600 TL tutarında doğum yardımı ödenmektedir. Yardımı nasıl alabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve gerekli evraklar için hemen doğum yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek yardım parası nasıl alınır ?

Yeni doğan bebekler için yardımlar yukarıda verilmiştir. Bu yardımlara ilave olarak eğer aile muhtaç ise Kaymakamlık gerekli görmesi halinde bez ya da mama yardımı da yapabilmekte. Bunlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru gerekmektedir.

Yeni doğan çocuk parası nasıl alınır ?

Yeni doğan çocuklar için ödenecek yardımlar, tutarları, şartları ve izlenmesi gereken yol hakkında tüm detaylar yukarıda verilmiştir. Kafanıza takılan kısımları yazı altındaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

4 çocuğu olana devlet yardımı nasıl ödeniyor ?

4 çocuğu olana yukarıda belirtilen yardımlardan hariç olarak bir yardım ödenmez. Eğer yardıma muhtaç derecede iseniz Kaymakamlığa başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk yardımı nereden alınır ?

Yukarıda belirtilen tüm yardımlar PTT aracılığı ile ödenir. Yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödenecek yardımlar için daha önce hesap tanımlaması yaptıysanız ödemeler tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza gönderilecektir.

Yeni doğan çocuk parası nereden alınır ?

Hem Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus ödenen emzirme yardımı hem de doğum yardımı ödemeleri PTT’den alınır. SGK emzirme yardımı anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, değilse babaya ödenir. Doğum yardımı ise anne adına ödenir. Ödeme yapıldıysa Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte uğrayarak ödemenizi alabilirsiniz.

Yeşil kart çocuk parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Kaymakamlık tarafından ödenen çocuk parası halk arasında yeşil kart çocuk parası olarak da bilinmekte. Bu da sosyal yardım ödemeleri arasında yer aldığından sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılabilir. Sorgulamayı kaymakamlık çocuk parası sorgulama sayfası aracılığı ile yapabilirsiniz.

Çocuk parası her ay mı ödeniyor ?

SGK emzirme yardımı ve Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı bir defaya mahsus ödenir. Kaymakamlık çocuk parası ise muhtaçlık devam ettiği sürece her ay ödenir.

Çocuk parası hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.