Ek 5 Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

Ek 5 borç sorgulama ve prim ödeme işlemleri online olarak yapılabilmekte. 4a yani ssk kapsamında dışarıdan prim ödeme ile emeklilik imkanı sağlayan ek 5 sorgulama ve borç ödeme işlemlerinde sigortalılar zorlanabilmekte. Bu yazımızda ek 5 tarım sigortası sorgulamasının nasıl yapılacağı ve ödeme işlemleri hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama

Ek5 borç sorgulama ve tescil kaydı görüntülemesini e-devletten yapabilirsiniz. Online olarak ek 5 sigorta sorgulaması yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekir. E-devletten tarım sigorta sorgulaması için;

 • Öncelikle e-devlete T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapınız.
 • Ardından sgk ek 5 borç sorgulaması yapmak Sosyal Güvenlik KurumuEK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü sayfasına giriş yapın.
 • Ek beş borç sorgulama sayfasına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ e devlet ek 5 sorgulama.
 • Güncel aylık prim tutarlarına ek 5 tarım sigortası primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur, Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir konularında ayrıntılı bilgi için  Ek 5 tarım sigortası iptali nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek5 Ek6/5G /4a Kısmi İBS Topluluk ne demek

Gördüğünüz üzere e-devlette sorgulama EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS menüsünden yapılmaktadır. Hepsi birbirinden farklı sigorta kollarıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu tescil ve tahakkuk işlemlerini aynı ekrandan yaptığı için borç sorgulama ve tescil de bu sigorta kollarında aynı menüde yer almaktadır. Burada yer alan bölümler ve açıklamaları şu şekildedir;

 • Ek5 ⇒ tarım sigortasıdır.
 • Ek6 ⇒ Sanatçı, şoför ve diğer kısmi süreli çalışanların primlerini 30 güne tamamlamalarına imkan sağlayan sigorta koludur.
 • 5G ⇒ İsteğe bağlı sigorta koludur.
 • 30 Günden Az İBS ⇒ Ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıların prim ödemelerini 30 güne tamamlama imkanı sağlayan sigortadır.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması sadece e-devletten ve yukarıda verilen e devlet ek 5 borç sorgulama menüsü üzerinden şifreli olarak yapılabilmektedir. Ek 5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile şifresiz olarak yapılamamaktadır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na kimliğiniz ile uğrayarak ya da Alo-170 hattını arayarak ek5 tarım sigortası sorgulaması yapabilirsiniz.

2925 tarım sigortası borç sorgulama

İsteğe bağlı 2925 tarım sorgulaması e-devletten ya da online olarak yapılamamaktadır. Eğer 2925 tarım sigortası kapsamında tesciliniz varsa borç sorgulaması için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Tarım bağkuru borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Tarım bağkuru ile ek 5 tarım sigortası birbirine karıştırılabilmektedir. Ek 5 ssk kapsamında iken tarım bağkur 4b yani bağkur kapsamında hizmettir. 4b çiftçi/tarım bağkuru borç sorgulamasını buradan e-devlet şifreniz ile yapabilirsiniz ⇒ çiftçi bağkuru borç sorgulama.

Ek 5 hizmet dökümü görüntüleme

Ek 5 kapsamında borçlu olunan ayın hizmetleri SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görünmez. Prim ödenen ve borçlu olmayan dönemler hizmet olarak görüntülenir ve hizmete gün eklenir. Hizmet sorgulamasını buradan T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ ek 5 hizmet sorgulama.

Burada Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü bölümündeki Sigorta Statüsü üst menüsü altında Ek 5 Tarım olarak görülen hizmetler bu kapsamda yapılan ödemelere ilişkin hizmetler olarak görüntülenebilecektir.

Ek 5 tarım sigortası ödeme yerleri

Ek 5 ödemesi T.C. numarası ile SGK Ödeme- EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS menüsünden gerçekleştirilebilir. Ödemeler,

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı banka şubeleri, ATM’ler, internet ya da mobil bankacılık kanallarından,
 • PTT şubelerinden,
 • SGK kart ile prim ödeme sisteminden yapılabilir.

Ek 5 tarım sigortası internetten ödeme nasıl yapılır ?

Ssk ek 5 ödemelerini Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme sisteminden kolayca ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile sgk ek5 ödemesi yapabilmeniz için de e-devlet şifresi gerekmektedir. Ödeme için;

 • Öncelikle buradan SGK kart ile prim ödeme sistemine e-devlet ile giriş yapın ⇒ SGK kredi kartı ile prim ödeme.
 • Açılan ekranda SORGU TÜRÜ: DİĞER TAHSİLATLAR, Sorgu Tipi :Ek5, Ek6, 5G, 4A Kısmi İBS, Topluluk menülerini seçerek sorgulama yapın.
 • Sorgulama yaptıktan sonra çıkan borcu seçin. Devam ederek kredi kartı bilgilerinizi girin ve ödeme işlemini tamamlayın.

Ek 5 kapsamında ne zaman emekli olacaksınız öğrenmek için hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 5 hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.