Emekli Olunca GSS Otomatik İptal Olur mu?

Genel sağlık sigortası kapsamında iken emekliliğe başvuran ya da emekliliğe başvurduktan sonra bağkur ya da diğer isteğe bağlı sigortanın emeklilik başvuru tarihi itibariyle terk girilenler emekli olunca GSS otomatik iptal olur mu sorusunu son zamanlarda bana yoğun olarak sormaya başladı. Bu içerikte emekli olduktan sonra genel sağlık sigortasının otomatik iptal olup olmayacağı, konu hakkında yapmanız gerekenler hakkında gerekli bilgiler verilecektir.

Emekli olunca gss iptal olur mu?

Emekli aylığının başlangıç tarihinden 1 gün öncesinde genel sağlık sigortasının durdurulması gerekiyor. Genel sağlık sigortası devam ederken emekliliğe başvurduysanız ya da emekliliğe başvurduktan sonra sistem tarafından genel sağlık sigortası kapsamına otomatik olarak alındıysanız genel sağlık sigortasını iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Emekli olunca genel sağlık sigortası otomatik olarak iptal olmamaktadır. GSS iptal etme için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne dilekçe ile başvurmanız gerekmektedir. Dilekçe ile başvuruya istinaden Genel Sağlık Sigortası emekli başlangıç tarihinden 1 gün öncesinde kapatılmaktadır.

Örneğin 03 Mart tarihinde emekliliğe başvurdunuz ve emekli maaşınız 01 Nisan itibariyle bağlandı. 03 Mart öncesinde devam eden GSS varken başvurduysanız ya da emeklilik başvurusundan sonra GSS çıktıysa GSS’nin 31 Mart itibariyle kapatılması gerekmektedir. Bu işlem SGK sistemi tarafından otomatik olarak yapılmamaktadır. Dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekmektedir. Ayrıca GSS Borcu emekliliğe engel mi içeriğimizden GSS borçlarınızın emekli olmanıza engel olup olmayacağı hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Emekli olunca GSS ödenir mi?

Emekli olduktan sonra sağlık güvencesi 60f kapsamında olmaktadır. Daha önce 60f kapsamında sigortalı nedir başlıklı yazımızda emeklilerin hangi kapsamda aktif olarak sağlık güvencesinden yararlanabildikleri hakkında bilgi vermiştim. Emekli olduktan sonra ayrıca GSS ödenmez. Emeklinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler emekli maaşı üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Emekli maaşınız bağlandıktan, sigortalı işe girdikten, bağkurlu olduktan ya da yurtdışına çıktıktan sonra gibi nedenlerle GSS iptal ettirmeniz gerekiyorsa ikamet olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekiyor.

GSS iptal ettirmek için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile başvurmanız gerekiyor. Dilekçeyi bir alt başlık altından indirebilirsiniz.

GSS için iptal dilekçesi örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Emeklilik nedeni ile iptal ettirmek için “…./…./…… tarihinden itibaren emekli olduğumdan GSS buna göre durdurulması” kutucuğunu işaretlemeniz ve diğer gerekli alanları doldurmanız yeterli olacaktır.

Genel sağlık sigortası tescil iptal için talepleri e-devlet üzerinden yapılamamaktadır. İptal için başvuruyu yukarıda da belirttiğim gibi dilekçe ile elden ya da posta yolu ile yapmanız gerekiyor.

GSS borcu emekli olunca silinir mi?

Evet, eğer aylık başlangıç tarihi ile çakışan genel sağlık sigortası tescili varsa iptal edilir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın