Emekli Tahsis No Sorgulama

0

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da sürekli iş göremezlik geliri alan herkese bir numara verilir. Verilen bu numara emekli maaşı tahsis numarası olarak adlandırılır. Emekli okurlarımız tarafından sıklıklar emekli tahsis no nedir, ssk tahsis no sorgulaması nasıl ve nereden yapılır v.s. gibi sorular sorulmakta.

Sgk tahsis no sorgulaması nasıl yapılır ?

Ssk tahsis no 4a maaşınızın ödeneceği tarih konusunda da büyük önem arz etmekte. Daha önce ssk emekli maaşları ne zaman ödenecek başlıklı yazımızda ssk emekli maaşları ile dul maaşı ne zaman yatar konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik.  İlgili yazımızdan emekli maaşları tahsis numarasının son rakamına göre hangi tarihte maaş alabileceğinizi yani tahsis noya göre emekli maaş günlerini sorgulayabilirsiniz.

Sgk emekli tahsis no sorgulamanı online olarak sadece e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sgk tahsis numarası sorgulamasını T.C. numarası ile yapamazsınız. İkinci seçenek ise en yakın SGK’ya uğrayarak öğrenmek.

E devlet sisteminden emeklilik tahsis no sorgulamasını SGK-SGK Hizmet Dökümü-4a Aylık Bilgisi seçeneğinden ya da direk SGK-emekli aylık bilgisi 4a menüsünden sorgulayabilirsiniz. Tahsis ve emekli maaşı sorgulama 4a ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: e-devlet tahsis no sorgulama

4b bağkur için tahsis numarası ayrıca verilmez. Bağkur numaranız aynı zamanda tahsis numaranızdır. Emekli sandığı için ise tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır.

Ssk tahsis no ile maaş sorgulama yapılır mı ?

Sgk emekli maaşı sorgulama 4a işlemi yalnızca e devlet sistemi üzerinden yapılmakta. Ssk maaş sorgulama 4a işlemini sadece T.C. numarası ile yapabileceğiniz bir uygulama maalesef bulunmuyor. Dilerseniz tahsis no ile maaş sorgulamasını herhangi bir SGK’ya uğrayarak yaptırabilirsiniz.

Emekli maaşı tc son rakamına göre mi ödeniyor ?

Maaşların ödeneceği tarih T.C. son rakamına göre değil tahsis son rakamına göre ödenmekte. Yukarıda ssk emekli maaşları ne zaman yatıyor konusunda linki zaten paylaştık. 4b bağkur maaşlarının tahsis numarası son rakamına göre hangi tarihlerde ödendiği konusunda 4b bağkur maaşları hangi günlerde ödenir başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet memurlarının aylıkları da zaten her ayın başında ödenmekte.

İlk emekli maaşı ne zaman ne zaman alınır ?

Emeklilik başvurunuzun ardından maaşınız takip eden ay başından itibaren bağlanır. İlk emekli maaşının yatacağı tarih de emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Normalde emeklilik talep formunda bir banka belirttiyseniz maaşınız o bankaya yatar. Banka bilgisi yazmadıysanız maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için ilk emekli maaşı ne zaman yatar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Tahsis numarası nedir, tahsis no ile emeklilik sorgulama konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.