Emekli Tahsis No Sorgulama

0

Emekli tahsis no sorgulamasının nasıl yapılacağı konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da sürekli iş göremezlik geliri alan herkese bir numara verilir. Verilen bu numara emekli maaşı tahsis numarası olarak adlandırılır.

Emekli okurlarımız tarafından sıklıklar emekli tahsis no nedir, ssk tahsis no sorgulaması nasıl ve nereden yapılır v.s. gibi sorular sorulmakta.

Tahsis no nedir ?

Tahsis numarası emekli olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen emeklilik sicil numarasıdır. Özellikle emekli maaşlarının ödeme tarihlerinde tahsis numarasının son rakamı önem arz etmektedir. SSK kapsamındakiler için bu numara ilk olarak emeklilikte verilirken bağkurlular için tahsis numarası bağkur sicil numarasıdır. Emekli sandığında ise kişinin tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartı şartlarını sağladıysanız emeklilik başvurusundan sonra aylık bağlama süresi başladığında emekli tahsis numarası verilir. Bağkurlular için bağkur numarası ve emekli sandığı için sicil numarası olduğu için bu kişilere ayrı bir tahsis numarası verilmez.

Yaşlılık tahsis no sorgulama

Ssk tahsis no 4a maaşınızın ödeneceği tarih konusunda da büyük önem arz etmekte. Emekli maaşları tahsis numarasının son rakamına göre ödenmekte.

Tahsis noya göre emekli maaş günleri

Hangi tarihte maaş alabileceğinizi yani tahsis noya göre emekli maaş günlerini sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/4a-ssk-emekli-maaslari-ne-zaman-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk emekli tahsis no sorgulamanı online olarak sadece e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sgk tahsis numarası sorgulamasını T.C. numarası ile yapamazsınız. İkinci seçenek ise en yakın SGK’ya uğrayarak öğrenmek.

E-devlet tahsis no sorgulama

E devlet sisteminden emeklilik tahsis no sorgulamasını SGK-SGK Hizmet Dökümü-4a Aylık Bilgisi seçeneğinden ya da direk SGK-emekli aylık bilgisi 4a menüsünden sorgulayabilirsiniz. Tahsis ve emekli maaşı sorgulama 4a ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: e-devlet tahsis no sorgulama.

4b bağkur için tahsis numarası ayrıca verilmez. Bağkur numaranız aynı zamanda tahsis numaranızdır. Emekli sandığı için ise tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır.

Bağkur tahsis no öğrenme

4b bağkurlu iseniz emekli olduktan sonra size verilecek tahsis numarası bağkur sicil numaranızdır. Eğer numaranızı bilmiyorsanız e devletten görüntüleyebilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-4B Aylık Bilgisi menüsünden hem güncel emekli maaşınızı görüntüleyebilir hem de bağkur sicil yani bağkur emekli tahsis numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Emekli tahsis no ile maaş sorgulama

Sgk emekli maaşı sorgulama 4a işlemi yalnızca e devlet sistemi üzerinden yapılmakta. Ssk maaş sorgulama 4a işlemini sadece T.C. numarası ile yapabileceğiniz bir uygulama maalesef bulunmuyor. Dilerseniz tahsis no ile maaş sorgulamasını herhangi bir SGK’ya uğrayarak yaptırabilirsiniz.

Emekli maaşı tc son rakamına göre mi ödeniyor ?

Maaşların ödeneceği tarih T.C. son rakamına göre değil tahsis son rakamına göre ödenmekte. Yukarıda ssk emekli maaşları ne zaman yatıyor konusunda linki zaten paylaştık. 4b bağkur maaşlarının tahsis numarası son rakamına göre hangi tarihlerde ödendiği konusunda bilgi için https://sgkbilgisi.com/bagkur-emekli-maasi-ayin-kacinda-yatiyor/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devlet memurlarının aylıkları da zaten her ayın başında ödenmekte.

İlk emekli maaşı ne zaman ne zaman alınır ?

Emeklilik başvurunuzun ardından maaşınız takip eden ay başından itibaren bağlanır. İlk emekli maaşının yatacağı tarih de emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Normalde emeklilik talep formunda bir banka belirttiyseniz maaşınız o bankaya yatar. Banka bilgisi yazmadıysanız maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir. İlk emekli maaşınızın ne kadar olacağı ve ne zaman alabileceğiniz konusunda tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/ilk-emekli-maasi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tahsis numarası nedir, tahsis no ile emeklilik sorgulama konularındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.