Emekli Tahsis No Sorgulama, T.C. ile Öğrenme

Emekli tahsis no sorgulama nasıl yapılacağı konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da sürekli iş göremezlik geliri alan herkese bir numara verilir. Verilen bu numara emekli maaşı tahsis numarası olarak adlandırılır. Emekli okurlarımız tarafından sıklıklar emekli tahsis no nedir, ssk tahsis no sorgulaması nasıl ve nereden yapılır v.s. gibi sorular sorulmakta.

SGK emekli tahsis no nedir ?

Öncelikle tahsis numarası ne demek sorusunun cevabı ile konuya giriş yapalım. Tahsis numarası emekli olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen emeklilik sicil numarasıdır. Özellikle emekli maaşlarının ödeme tarihlerinde tahsis numarasının son rakamı önem arz etmektedir. SSK kapsamındakiler için bu numara ilk olarak emeklilikte verilirken bağkurlular için tahsis numarası bağkur sicil numarasıdır. Emekli sandığında ise kişinin tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır.

Emeklilik tahsis no ne zaman verilir ?

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartı şartlarını sağladıysanız emeklilik başvurusundan sonra aylık bağlama süresi başladığında emekli tahsis numarası verilir. Bağkurlular için bağkur numarası ve emekli sandığı için sicil numarası olduğu için bu kişilere ayrı bir tahsis numarası verilmez.

Yaşlılık tahsis no sorgulaması nasıl yapılır ?

Ssk tahsis no 4a maaşınızın ödeneceği tarih konusunda da büyük önem arz etmekte. Emekli maaşları tahsis numarasının son rakamına göre ödenmekte. 4c, 4b ve 4a yaşlılık tahsis no sorgulamasını e-devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E-devletten emekli sicil no sorgulama yani Sgk tahsis no sorgulaması yapmak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz.

 • E devlet sisteminden SSK için emeklilik tahsis no sorgulamasını SGK-SGK Hizmet Dökümü-4a Aylık Bilgisi   menüsünden yapabilirsiniz. Tahsis ve emekli maaşı sorgulama 4a ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz: e-devlet tahsis no sorgulama.
 • 4b bağkur için tahsis numarası ayrıca verilmez. Bağkur numaranız aynı zamanda tahsis numaranızdır.. Bağkur emekli sicil no öğrenmek için e-devlette T.C. ve e-devlet şifrenizle Bağkur tahsis no öğrenme
  kısmına giriş yapmanız yeterli olacaktır.
 • Emekli sandığı için emekli sicil sorgulamasını e-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ 4c emekli sandığı tahsis numarası sorgulama. Aynı menüden emekli sandığı sicil no sorgulaması da yapabilmeniz mümkündür.

Tc ile emekli tahsis no öğrenmek mümkün mü ?

4c, 4b ve 4a emekli tahsis no sorgulama işlemleri e-devlet kapısından ve şifreli olarak yapılabilmekte. E-devlet haricinde t.c. ile emekli tahsis no öğrenmek şu an mümkün değildir. Eğer e-devlet şifreniz mevcut değilse size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Tahsis noya göre emekli maaş günleri

Hangi tarihte maaş alabileceğinizi yani tahsis noya göre emekli maaş günlerini sorgulamak için hemen  4a ssk emekli maaşı alma günleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sgk emekli tahsis no sorgulamanı online olarak sadece e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sgk tahsis numarası sorgulamasını T.C. numarası ile yapamazsınız. İkinci seçenek ise en yakın SGK’ya uğrayarak öğrenmek.

Emekli maaşı tc son rakamına göre mi ödeniyor ?

Maaşların ödeneceği tarih T.C. son rakamına göre değil tahsis son rakamına göre ödenmekte. Yukarıda ssk emekli maaşları ne zaman yatıyor konusunda linki zaten paylaştık. 4b bağkur maaşlarının tahsis numarası son rakamına göre hangi tarihlerde ödendiği konusunda bilgi için  bağkur emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Devlet memurlarının aylıkları da zaten her ayın başında ödenmekte.

Emekli tahsis no ile maaş sorgulaması yapılır mı ?

Sgk emekli maaşı sorgulama 4a işlemi yalnızca e devlet sistemi üzerinden yapılmakta. Ssk maaş sorgulama 4a işlemini sadece T.C. numarası ile yapabileceğiniz bir uygulama maalesef bulunmuyor. Sadece emekli sicil no ile maaş sorgulaması yapamazsınız. Dilerseniz tahsis no ile maaş sorgulamasını herhangi bir SGK’ya uğrayarak yaptırabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne zaman ne zaman alınır ?

Emeklilik başvurunuzun ardından maaşınız takip eden ay başından itibaren bağlanır. İlk emekli maaşının yatacağı tarih de emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Normalde emeklilik talep formunda bir banka belirttiyseniz maaşınız o bankaya yatar. Banka bilgisi yazmadıysanız maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir. İlk emekli maaşınızın ne kadar olacağı ve ne zaman alabileceğiniz konusunda tüm detaylar için hemen ilk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Tahsis No Sorgulama, T.C. ile Öğrenme” üzerine 2 yorum
 1. Merhaba. Annem boşandı ve dedemin Emekli Sandığından bağlanan emekli maaşını almak istiyor. Başvuru yapacağız ancak dedem 1991 yılında vefat etmişti. Dolayısı ile bir kimlik numarası yok. Ayrıca dedemin sigorta tescil/emekli sandığı tahsis numarasını da bilmiyoruz. Başvurumuzda bu numarayı belirtmemiz gerekiyor. Bu numarayı nasıl öğrenebiliriz ? SGK telefonlarına ulaşmak mümkün değil. Son derece meşguller 🙁

  Yanıtla
  • Merhaba. Nüfus’tan bir aile kayıt örneği alın anneniz adına. e-devlet şifresi varsa oradan da alabilirsiniz. Burada babasının T.C. numarası yazar. Tahsis numarası yazmanıza gerek yok.

   Yanıtla
Yorum yapın