En Düşük Bağkur Emekli Maaşı 2024

En düşük bağkur emekli maaşı 4/b yani bağkur kapsamında emekli olacaklara bağlanacak taban maaş olarak tanımlanır. Bağkur en düşük emekli maaşı kanunla belirlenmekte ve bu tutarın altında emekli maaşı ödenmemektedir. Bu içerikte en düşük bağkur maaşı ne kadar sorusunun cevabını bulabileceksiniz. Bu sorunun cevabına geçmeden önce kısaca emekli maaş hesaplamasının nasıl yapıldığından bahsetmek istiyorum.

Emekli maaşı nasıl hesaplanır?

Emekli maaşı tüm çalışma hayatı boyunca ödenen ortalama prime esas kazanç üzerinden hesaplanmaktadır. Farklı sigorta kollarında olsa bile tüm sigorta kollarında ödenen primler, prime esas kazanç tutarları emekli maaşı hesabında dikkate alınmaktadır.

Bağkur’dan emekli olacaklarda da durum aynı şekildedir. Emeklilik dilekçesi verildiğinde:

  • Öncelikle varsa diğer tüm sigorta kollarındaki hizmetler tek dosyada birleştirilir.
  • Tüm yıllara ait kazançlar ilgili yıllar için belirlenen güncelleme katsayısı oranı esas alınarak güncellenir.
  • Bulunan bu güncelleme katsayısı esas alınarak her bir dönem için Kanunen belirlenen aylık bağlama oranı uygulanarak ödenecek net maaş hesaplanır.
  • 01.10.2008 tarihinden sonra geçen hizmetler için güncelleme katsayısı ile güncelleme yapıldıktan sonra aylık bağlama oranı %40 olarak hesap edilir. Bağkurda %50 üzerinden hesaplama yapılır.
  • 01.10.2008 tarihinden önceki hizmetler ve özellikle 2000 öncesi hizmetler için %80’e kadar aylık bağlama oranı yükselebilmektedir.

En düşük bağkur emekli maaşı ne kadar?

En düşük bağkur emeklisi maaşı hesaplanırken yukarıdaki formüle göre hesaplama yapılmaktadır. Buna ilave olarak en düşük bağkur maaşı brüt asgari ücretin %40’ından az olamamaktadır. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı bağkur için 2024’te 10000 TL olarak belirlenecektir. Bu maaşlar aynı zamanda EYT ile emekli olacaklara da ödenecek maaşlardır.

En düşük bağkur emekli maaşı10.000,00 TL
EYT kapsamında bağlanacak en düşük bağkur emekli maaşı10.000,00 TL
Prime esas kazancı biraz yüksekten bildirilenler için ortalama en düşük emekli maaşı12.000-14.000 TL

Bağkur en düşük dul ve yetim aylığı ne kadar?

Bağkurda tek başına dul maaşı alan eşe aylık bağlama oranı %75 iken çocukla birlikte maaş ödenenin aylık bağlama oranı ise %50 olarak belirlenmektedir. Kişi kendi adına aylık alıyorsa eşten aylık hisse oranı da yine %50 olarak belirlenmektedir. Çocukların hisse oranı %25 iken tek hak sahibi olarak yetim maaşı alan çocuğun bağkur yetim aylığı hisse oranı da %25 olacaktır. Bu hisse oranlarına göre bağkur dul ve yetim maaşı en düşük tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

Dul eş tek başına aylık alıyorsa en düşük7.500,00 TL
Dul eş çocuklarla birlikte aylık alıyorsa en düşük5.000,00 TL
Çocuklara ödenecek en düşük yetim maaşı 2.500,00 TL
Çocuk tek hak sahibi olarak aylık alıyorsa en düşük 5.000,00 TL

Bağkur 12 basamak emekli maaşı kaç lira?

Yapılan son düzenleme ile 12. basamaktan emekli olan bir 4/b emeklisine ödenecek en düşük emekli maaşı 10.000,00 TL olarak belirlenecektir.

Emekli maaşı ile ilgili aşağıdaki içeriklerin de ilginizi çekebileceğini düşünüyorum;

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın