Ev Hanımlarına Emeklilik Toplu Ödeme Ne Kadar 2024

Yürürlükteki mevzuatımız ev hanımlarına borçlanma yolu ile toplu ödeme hakkı vermekte ve böylece emeklilik hakkı elde etmelerini sağlayabilmektedir. Bu içerikte ev hanımlarının toplu borçlanma ile emeklilik yollarından bahsedeceğim. Ayrıca konu hakkında sık sorulan ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar sorusunun cevabını da bulabileceksiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar?

Ev hanımlarının borçlanabilecekleri süreler 5510 Sayılı Kanun ve çalışma durumuna göre tabi oldukları diğer kanunlara göre belirlenmektedir. Buna göre ev hanımları aşağıdaki süreleri borçlanabilmektedir;

  • Sigortadan sonra doğan çocukları için doğum borçlanması: Sigortadan sonra doğan 3 çocuk için borçlanma hakkı verilmekte. Her çocuk için 720 gün, toplamda 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilmekte. Günlük borçlanma tutarı 2024 için 213,00 TL. Ayrıntılı bilgi ve başvuru için doğum borçlanması başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Yurtdışında anlaşmalı ülkelerde ikamet edenlerin resmi ikamet sürelerini borçlanması: Türk vatandaşı kadınlar yurtdışında Sosyal Güvenlik sözleşmeli ülkelerdeki ikamet sürelerini borçlanarak hizmetten saydırma hakkına sahip. Türkiye’de ikamet eden kadınların böyle bir hakkı bulunmamakta. Günlük borçlanma tutarı 2024 için 300,00 TL. Borçlanma başvurusu için gerekenler ve daha fazla ayrıntı için yurtdışı borçlanma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • 01.10.2008 tarihi ve öncesinde adına tarımsal kesinti yapılanların bu kesintiye istinaden geriye dönük çiftçi bağkuru açtırarak bu süreleri borçlanması: Kadının adına 01 Ekim 2008 tarihinden önce yapılan bir tarımsal satış varsa ve bu satıştan bağkur kesintisi olduysa buna göre geriye dönük tescil açtırılarak toplu ödeme yapılabilir.
  • Kısmi süreli, part time ya da puantaja göre prim ödemeleri 30 günden az ödenenlerin bu süreleri 30 güne tamamlaması. 01.03.2011 tarihi ve sonrasında 06-Kısmi İstihdam, 07-Puantaja göre 30 günden az bildirilen hizmet süreleriniz varsa Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak bu süreleri borçlanabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.

Yukarıdaki temel olarak kadınların borçlanarak hizmetten saydırabileceği sürelerdir. Bunların haricinde hiç sigorta girişi olmayan ya da sigorta girişi olmasına rağmen borçlanabileceği süre olmayan kadınlar borçlanma yapamaz. Şu soru çok soruluyor bana: “Annemin, eşimin hiç sigortası yok hocam ben toplu borçlanarak emekli etmek istiyorum olur mu?”. Maalesef böyle bir şey yok. Kanun böyle bir hak sunmuyor.

Özellikle 25 yıl evli kalan kadınların toplu borçlanma ile emekli olması gibi haberler dolaşıyor internette. Bu gerçek değil. Çalışma olmadan ya da borçlanılacak süre olmadan emeklilik hakkı yürürlükteki mevzuatımızda maalesef yok.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın