Hem Kocadan Hem Babadan Maaş 2024 & Tablodan Kontrol Et

Hem kocadan hem babadan maaş Sosyal Güvenlik mevzuatında en karmaşık konuların arasında yer almaktadır. hem dul hem yetim maaşı konusunda SGK’dan bile farklı farklı cevaplar alabiliyorsunuz. Biz de çift emekli maaşı nasıl alınır konusundaki bu kafa karışıklığını gidermek adına bu rehberi hazırlamak istedik. Yazımızın devamında güncel mevzuata göre hem eş hem babadan maaş alma konusunda sizlere net bilgi vermeye çalışacağım.  Böylece emekli çift maaş alabilir mi konusundaki tereddütlere tablo ile cevap vermiş olacağız.  Tablolara göre eğer net cevap bulamazsanız yorum kısmından eşin ve babanın vefat tarihleri, hangi kapsamda emekli aylığı aldıkları, daha önce babadan/anneden aylık alıp almadığınızı yazarsanız her ikisini de alıp alamayacağınız hakkında size yardımcı olabilirim.

Çift maaş alma sistemi değişti mi ?

2 emekli maaşı alınabilir mi sorusunun cevabına geçmeden önce biraz yeni sistemden bahsetmek isterim. Bildiğiniz üzere şu anda yürürlükte olan SGK Kanunu 5510 Sayılı Kanun’dur ve gelir/aylık bağlama işlemleri bu kanuna göre değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenler için bağlanacak aylıklarda 5510 Sayılı Kanun hükümleri uygulanmakta, öncesinde vefat edenler için ise tabi oldukları ilgili Kanunların hükümleri uygulanmaktadır. Bu yüzden eşi ölen kadın hem eşinin hem babasının maaşını alabilir mi sorusunun cevabı yazımızın devamında hem güncel mevzuata hem de önceki tabi olunan kanunlara göre verilecektir.

Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi ?

Eşlerin her ikisi de 01.10.2008 tarihinden sonra vefat ettiyse;

 • Hem dul hem yetim aylığı birlikte alınamaz. Tercihe göre yüksek olan aylık alınabilir. Bu durumda olan emeklilere çift maaş ödenmez. Yani hem eş hem de baba 01.10.2008 tarihinden sonra vefat ettiyse ve aylık bağlamada 5510 Sayılı Kanun hükümleri esas alındıysa bu durumda tercihe göre yüksek olan emekli maaşı bağlanır. Yine de bazı istisnalar vardır ve bu istisnalara aşağıdaki tablodan bakmanızı öneririm.
 • İki emekli maaşı alınabilir mi sorusunun cevabı eşin ya da babanın 01/10/2008 tarihinden önce vefatı ya da her ikisinin de bu tarihten önce vefatı ya da birisinin 01.10.2008 tarihinden önce vefatı, birisinin bu tarihten sonra vefatı durumlarına göre farklılık gösterir. Aşağıda tablo olarak verilmiştir.

Aynı kurumdan iki emekli maaşı alınır mı 2024

Hem babadan hem de kocadan/eşten aylık alabilme durumlarını aylık kapsamlarına göre farklı tablolar halinde aşağıda sizinle paylaştık. Eşin ve babanın vefat tarihlerine, sigorta kapsamına göre bu tablolara göre her iki aylığı mı alacaksanız yoksa tercih ettiğiniz aylığı mı alacaksınız gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

1- 2008 Ekim ayından önce aylık almakta iken 5510 Sayılı Kanun’a göre aylık alma hakkı olanlar

01.10.2008 tarihinden önce mevcut durumda emekli maaşı alırken 01.10.2008 tarihinden sonra da aylığa hak kazanma durumunda aylıkların bağlanma durumuna ilişkin tablo aşağıda verilmiştir.

2- 2008 Ekim ayından önce bir dosyadan maaş alırken yine aynı tarihten önce başka bir dosyadan aylık hakkı kazanılması

01.10.2008 tarihinden önce eş ya da babadan aylık alırken yine 01.10.2008 tarihinden önce 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlar kapsamında aylık hakkı kazanılması durumunda tablodaki hükümlere göre aylık bağlanır.

2008 ekim öncesi Hem kocadan hem babadan maaş tablosu

3- 2926 Sayılı Kanun’a göre bağlanan aylıklar

2926 Sayılı Kanun ( Tarım Bağkuru) gereği bağlanan aylıklarda hem eş hem de babadan maaş alınma durumlarında aşağıdaki tabloda yer alan hükümler uygulanır.

4- 2925 Sayılı Kanuna göre hem kocadan hem babadan maaş

2925 Sayılı Kanun’a ( İsteğe bağlı tarım ssk 15 günlük) göre bağlanan aylıklarda uygulanacak hükümler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

5- 506 sayılı Kanunun geçici 20’inci maddesi kapsamında bağlanan aylıklar

506 Sayılı Kanun’un geçici 20. maddesi ( Eski SSK kanunu) kapsamında bağlanacak aylıklarda aşağıdaki tabloda yer alan hükümler uygulanır.

Hem kocadan hem babadan maaş tablosu

6- Sosyal Sigorta İşlemleri yönetmelik değişikliği gereğince bağlanan aylıklar

Sosyal Sigorta İşlemleri yönetmelik değişikliği gereğince bağlanan aylıklarda her iki dosyadan aylığa hak kazanılması halinde aşağıdaki hükümler uygulanır.

Ssk emeklisi dul kadın SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi

7- 01.10.2008 tarihinden sonra iki aylığa hak kazanılması durumunda

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında iki aylığa ya da gelire hak kazanılması durumunda aşağıdaki tabloda yer alan hükümlere göre işlem yapılır.

Çift maaş alma tablosu

Hem eşten hem babadan maaş alma dilekçesi

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız yani her iki maaşı da alma hakkınız varsa bu durumda SGK gelir, aylık ve ödenek talep  belgesi ile SGK’ya emekli maaşı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. SGK ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur sayfamızda hem boş formu indirebilir hem de adım adım formu nasıl doldurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çift maaş hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi konusunda yukarıda tablolarla ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık. Sgk’dan çift maaş alabilecek kişiler hakkında eğer hala tereddütünüz varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Aşağıda aynı konu hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Emekli kadın ölen kocasının maaşını alabilir mi ?

Bu konuda sık sorulan sorulardan birisi bağkur, ssk emeklisiyim ölen eşimin maaşını alabilir miyim sorusu olmakta. Peki emekli kadın ölen eşinin maaşını alabilir mi ? Kişinin kendi adına emekli maaşı alıyor olması eşinden dul aylığı almasına engel değildir. Kendi adına emekli aylığı alan eş vefat eden eşin maaşını %50 oranında alabilir.

Emekli bekar kadın babasının maaşını alabilir mi ?

Burada bazı istisnalar söz konusudur.

 • Eğer baba emekli sandığı kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce memur olduysa ve kız çocuğu kendi adına SSK ya da bağkurdan emekli maaşı alıyorsa babasının maaşını da alabilir.
 • Baba ilk olarak 01.10.2008 tarihinden sonra memur olduysa kız çocuğu kendi adına emekli olması durumunda babasından maaş alamaz.
 • Baba bağkur ya da ssk kapsamında emekli ise kız çocuğu kendi adına emekli maaşı alması durumunda hiç bir şekilde babadan aylık alamaz.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Emekli sandığı kapsamında emekli olanlar hiç bir suretle babadan emekli sandığı, SSK ya da bağkur kapsamında aylık alamazlar. Sadece kendi aylıklarını alabilirler.

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilir miyim ?

Emekli kadın eşinden de maaş alabilir. Burada temel şart resmi nikahlı eş olması. Resmi nikah yoksa maaş bağlanamaz. Eğer resmi nikah varsa vefat eden eşten %50 aylık bağlama oranı ile aylık bağlanır.

Dedemin maaşını alabilir miyim ?

SGK emekli aylığında hak sahibi olabilecek yani vefat eden kişiden maaş alabilecek olanlar şunlardır;

 • Eş,
 • Çocuklar,
 • Anne ya da baba.

Büyükanneler, büyükbabalar emekli aylıklarında hak sahibi değildir. Dolayısıyla dedenizin emekli maaşını alamaz ya da hiç bir şekilde dedenizin sağlık güvencesinden yararlanamazsınız.

Ssk emeklisi ölen eşinin ssk maaşını alabilir mi ?

SSK emeklisi ölen eşinden de ssk emekli maaşı alabilir. Bu şekilde çift maaş alan dul kadınlara eşinden aylık bağlama oranı %50 olarak uygulanır. Başka hak sahibi çocuk olup olmadığına bakılmaz. Eş kendi adına emekli ise her durumda %50 olarak alır.

Çalışan kadın ölen eşinin emekli maaşını alabilir mi ?

Kadının sigortalı çalışması ya da kendi adına bağkurda zorunlu olarak prim ödemesi eşinden ölüm aylığı almasına engel değildir. Çalışırken eşinden maaş almaya devam edebilir. Bu kapsamda bağlanacak aylık oranı %50 olur.

Devlet çift maaş alan duldan geri istiyor mu ?

Son zamanlarda iki maaş alan emekliler hakkında SGK tarafından araştırma yapıldığı gibi haberler çıktı. Bir kere bunlar gerçek haberler değil. Ancak şu var. Eğer daha önce iki maaş almaması gerektiği halde iki maaş bağlananların aylıklarının kesilme ihtimali var. Eğer siz kanuni olarak şartları sağlıyorsanız sizin için bir sıkıntı olmayacaktır.

Ssk emeklisi dul kadın Bağkur emeklisi babasından maaş alabilir mi?

Kendi adına emekli maaşı alan kadın ayrıca babasından aylı alamaz. Kadın eğer eşinden aylık alıyorsa bu durumda babadan da aylık alma hakkı olabilir. Tablodan ölüm tarihleri ve sigorta kapsamına göre alıp alamayacağınıza bakabilirsiniz.

Hem anneden hem babadan yetim maaşı almak

Eğer çocuğun hem anneden hem de babadan maaş alma hakkı varsa her iki aylığı da %25 oranında alabilir.

Kendisi emekli olan kadın babasının maaşını alabilir mi?

Kendi adına aylık alan kadınlar bazı istisna durumlar haricinde babadan aylık alamaz. İstisnai durumlardan birisi eğer baba memur emeklisi ise ve memuriyete 01.10.2008 tarihinden önce başladıysa, kadın da ssk ya da bağkur emeklisi ise ve eşi vefat ettiyse ya da bekarsa babadan da aylık alabilir.

Dul kadın ölen babasının maaşının yüzde kaçını alır?

Babadan alınacak aylıklarda hisse oranı normalde %25’tir. Ancak kız çocuğu tek başına aylık alıyorsa hisse oranı %50’ye kadar yükseltilebilmektedir.

Aynı kurumdan emekli olan eşler birbirinin maaşını alabilir mi?

Eşlerde sigorta statüsü önemli değildir. Vefat eden eşin maaşı kişi kendi adına aylık alsa bile ve sigorta kapsamları aynı olsa bile yarı oranda eşine bağlanır.

Hem kocadan hem babadan maaş konusunda bilgi vermeye çalıştık. E-devlette SGK emekli maaşı sorgulama bölümünde güncel emekli maaşlarınıza ilişkin sorgulama yapabilirsiniz.

Hem eşten hem babadan emekli maaşı Yargıtay kararı

Hem eşten hem babadan emekli maaşı ile ilgili Yargıtay kararları vardır. Bu kararların ortak noktası zaten kişilerin bu maaşı kanunen alma hakkının da olduğudur. Eğer kanunda açık ve net olarak her iki aylığı alamayacağınıza dair hükümler varsa her iki aylıktan yararlanamazsınız.

Ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızdan emekli olmanız durumunda alabileceğiniz ortalama emekli maaşı hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Hem eşten hem babadan ölüm aylığı alınır mı?

Baba ve eşin ölüm tarihlerine ve sigorta kapsamlarına göre alınıp alınmayacağı farklılık gösterir. Babanın ve eşin ölüm tarihlerine göre hem kocadan hem babadan maaş tablosundan bunu sorgulayabilirsiniz.

Hem dul hem yetim aylığı alınabilir mi?

Hem eş hem de baba 01.10.2008 tarihi ve sonrasında vefat ettiyse bazı istisnai durumlar hariç her iki aylık değil tercih edilen aylık alınabilmektedir. Sigorta statüleri ve ölüm tarihlerine göre yine de tablodan kontrol edebilirsiniz.

Hem eşinin hem kendi maaşını alabilir mi?

Bir kişi kendi aylığını alırken eşinden de emekli maaşı alabilir. Kendinden emekli aylığı almak eşten maaş almaya engel değildir.

Aynı anda iki ölüm aylığı alınır mı?

Bu ölüm zamanlarına göre cevabı değişen bir sorudur. Baba ve eşin her ikisi de 01.10.2008 tarihinden önce vefat ettiyse ve sigorta statüleri farklı ise genellikle her ikisi de alınabilmektedir.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hem Kocadan Hem Babadan Maaş 2024 & Tablodan Kontrol Et” üzerine 59 yorum
 1. merhabalar 3 ocak 2020 tarihinde babam vefat etti. Babam emekli sandığına tabi idi. ben hiç evlenmedim ve sgk lı olarak çalışmaktayım ve babamın yetim emekli maaşını almaktayım. Eğer emekli sandığından emekli olursam babamdan aldığım yetim maaşım kesilir mi? yada ikiside bağlanır mı?
  cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. SGK kapsamında çalıştığınız sürece babanızın maaşını almaya devam edersiniz. Emekli sandığı kapsamında çalışır ya da emekli sandığı kapsamından emekli olursanız kesilir.

   Yanıtla
 2. Merhaba dedem 1980 yılında vefat etmiş. Dedem SSK dan emekli. Annem evlenene kadar 2 yıl babadan maaş almış. Babam 2020 yılında vefat etti şuan sadece babamdan maaş alıyor. (Babamda SSK emeklisi). Annem dedemden maaş alabilir mi onu öğrenmek istemiştim. Cevap için Teşekkürler şimdiden

  Yanıtla
  • Merhaba. Aynı kurumlar olduğu için alamaz. Farklı kurumlar olsaydı alırdı her ikisini de. Ben bu şekilde biliyorum. Ama yüzde yüz emin olmak adına bağlı olduğunuz SGK emeklilik servisine de sormanızı öneririm.

   Yanıtla
 3. İyi günler Ömer bey dedem 2015 yılında vefat etti tarım bağkuru babam 2022 vefat etti ssk annem babamdan maaş alıyor dedemdende alabilirmi? Şimdiden teşekkürler Saygılarımla.

  Yanıtla
 4. Merhaba dedem SSK emeklisi 1989 da öldü babam bagkur emeklisi idi 2012 de vefat etti annem babamın maaşını alıyordu birkaç yıl sonra iki maaş için müracaat ettik birini alabilirsiniz dediler dedeminkini alıyoruz ikisini alabilirmiyiz

  Yanıtla
 5. Merhaba.Babam 1994 yılında vefat etti ssk emeklisiydi.Eşim 2018 yılında vefat etti,Bağkurdan emekliydi.Şu anda eşimden dul maaşı alıyorum(Bağkur).01.10.2008 den önce vefat eden ssk emeklisi babamdan da yetim aylığı alabilir miyim?Son çıkan haberlere istinaden.

  Yanıtla
  • Merhaba. 01.10.2008 tarihinden önce eğer ölüm aylığı almışsanız babanızdan her ikisini de alma hakkınız var. Almadıysanız tercih ettiğiniz maaşı alabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Dedem, SSK emeklisi 2005 yılında vefat etti, anneanneme emeklilik bağlandı. Babam Bağkur emeklisi 2020 de vefat etti, anneannem de 2020 de vefat etti. Her iki emeklilik için de anneme başvuru yaptık. Sadece dedem üzerinden dul yetim aylığı bağlandı. Babam üzerinden emeklilik bağlanma şansı var mı güncel kanunlar ile, 2018 öncesinde olsa evet dediler ama şu an hayırmis. Teşekkürler

  Yanıtla
 7. Merhaba babam malulen bağkur emeklisi 2017 yılında vefat etti anneme dul maaşı bağlandı dedem SSK emeklisi 2010 yılında vefat etti annem dedemin maaşını da alabilir mi

  Yanıtla
 8. Merhaba eşim 2003 te vefat etti babam 1999 da vefat etti babamın maaşını annem aldı 2006 da annem vefat etti şu an eşimden dul maaşı alıyorum babamdan yetim maaşı alabilir miyim ikisinde bağkurlu

  Yanıtla
 9. Merhaba Kolay gelsın…
  BABAM BAGKUR EMEKLISIYDI 2001 YILINDA VEFAT ETTI. KOCAM ISE SSK EMEKLISIYDI 2020 YILINDA VEFAT ETTI.SU AN KOCAMIN MAASINI ALIYORUM, BABAMIN MAASINI TALEP EDEBILIR MIYIM

  Yanıtla
 10. Merhaba,
  Babam SSK emeklisi ve 1992 yılında vefat etti, bugüne dek maaşı ile ilgili bir talepte bulunmadım. Eşim 2022 yılında vefat etti, o da SSK emeklisi. Başvurmam halinde her ikisinden de maaş alabilir miyim?

  Yanıtla
 11. Merhaba bir sorum olacaktı,

  Babam devlet su işlerinde çalışıyordu 2001 de vefat etti, memur değildi sgk’ dan emekliydi.
  Eşimde 2014 ‘de vefat etti, hiç sigortası yokmuş gençlik zamanında eli kopmuş malülen emekli etmişler.

  Ben eşimden maaş alıyordum, arkadaşlardan birisi ikisinden de maaş alabilirsin araştır diye yönlendirdi, ikisinden de maaş alabilir miyim sizce. Daha kuruma başvurmadım.

  Cevap için teşekkürler.

  Yanıtla
 12. Merhaba Ömer Bey,

  Babam 10.01.2008, eşim ise 27.03.2021 tarihlerinde vefat ettiler. Babam Bağ-Kur, eşim ise SGK emeklisidir.

  Eşimin vefatından sonra ondan hak kazandığım aylığı alıyorum. Aynı zamanda babamdan da ölüm/yetim aylığı almaya hak kazanıyor muyum öğrenmek isterim.

  Teşekkür ederim.

  N.Y.

  Yanıtla
 13. Babam2007 ölüm aylığı SSK dan dedem ölüm 2019 bagkurdan. Annen babamın SSK dan ölüm aylığı almaktadır.dedem 2019 yılında vefat etti bağkur emeklisiydi 2 defa dilekçe yazmanıza rağmen iki maaş için birini seçebilirsiniz dendi biz bu işin içinden çıkamadık

  Yanıtla
 14. Merhaba,
  tablolar kafamı karıştırdı, yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Eşim, Aralık 2016 ‘da vefat etti. O zamandan bu yana eşim emekli olduğu için ölüm aylığı alıyorum.
  Annem ise Eylül 2012 ‘de vefat etti. Vefat etmeden önce babamdan ötürü emekli aylığı alıyordu. Şimdi ben başvursam, annemden de aylık alabilir miyim?
  Yoksa babamdan mı alabilirim? Ya da hiçbirini mi alamam.
  Teşekkürler şimdiden.

  Yanıtla
 15. Merhaba efendim dedem 1989 yılında vefat etti SSK aylığını o tarihten 2004 yılına kadar annanem aldı oda vefat etti o tarihten sonra dedemin maaşını alan olmadı babam 2008 başlarında malulen emekli oldu 2008 haziranda vefat etti annem babam vefat edince maaşını almaya başladı dedemin maasını alabilirmi

  Yanıtla
 16. Merhaba, 1989 yıllında vefat eden eşimden 4A kapsamında dul ve yetim aylığı alıyorum. 2022 de vefat eden 4A kapsamındaki babamdan da maaş alabilir miyim?

  Yanıtla
 17. Merhaba. Eşim 2008in 12. Ayında vefat etti. Eşimden ssk dan maaş almaktayım. Babamdan da maaş almak istiyorum babam 2016 da vefat etti o da ssk li bu durumda 2 ay ile mı kaciriyorum. Dava açsam kazanabilir miyim. Tablo biraz kafa karıştırıcı anlayamadım

  Yanıtla
 18. Kocam emekli sandığı emeklisi 2001 yılında öldü babam 1990 yılına öldü SSK emeklisi annem ölmeden önce kocasından maaş aldı. Şimdi ben kocam ve babamın maaşinı alabilirmiyim

  Yanıtla
 19. Babamın ölüm tarihi: 1992 (Bağkur)
  Eşimin ölüm tarihi: 2015 (SSK)
  Annemin ölüm tarihi: 2019

  2015 yılından itibaren eşim üzerinden maaş alıyorum. Annem 2019 yılında vefat etti. Yetim aylığı için SGK’ya başvurduk ama 2008 sonrası başvuru olduğu için alamayacağım söylendi. Farklı kurum olduğu için alamaz mıyım? Teşekkürler

  Yanıtla
 20. Merhabalar
  Bir konuda sizin bilgi ve görüşünüze ihtiyaç duymaktayım.

  Babam SSK emeklisi idi ve 30.12.1994 yılında vefat etti.O tarihten beri annem babamdan dul maaşı almaktadır.

  Abimde 1996 yılının tahmini kasım ayında SSK’dan emekli oldu.Ve anılan kurumdan emekli maaşı almakta idi.

  Bense 654 sayılı yasaya bağlı memur emeklisiyim. 1/4’den 2012’den beri emekli maaşı aomaktayım.

  Babamın vefatının akabinde ben ve abim bekar olmamızın nedeniyle annemle birlikte 3 kişi olarak yaşarken, abim 04.12.2020 tarihinde kanserden vefat etti.

  Annem halen 88 yaşındadır ve ona ben bakmaktayım. 2 kişi olarak yaşamaktayız.

  Size bu konuda yanıtını bulamadığım 2 soru soracağım.

  1-) Annem halen babamdan dul maaşı almakta iken abimden de oğlu olması vasfı ile ayrıca ikinci bir emekli maaşı alabilir mi?… Eğer alınırsa nereye baş vurulması gerekir.

  2-) Belli olmaz eğer benim vefatım halinde annem babamdan dul maaşı almakta iken benim üzerimden de oğlu olması vasfı ile ayrıca ikinci bir emekli maaşı alabilir mi?… (Halende bekarım.) Eğer alınırsa nereye baş vurulması gerekir.

  Tatmin edici cevabını bulamadığım bu konular hakında beni aydınlatırsanız çok sevinirim.Saygılarımla…..

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Abinizden alamaz maalesef.
   2-Sizden de alamaz.
   Şartlar 5510 Sayılı Kanuna göre değerlendirilir. İlgili kanunda bununla ilgili net ifadeler var. Aylık alan anne ya da baba çocuklarından dolayı aylık alamaz.

   Yanıtla
   • Benim emekliliğim Emekli Sandığı ve dul maaşı babamdan SSK’dan olduğu için farklı kurumlardan dolayı alır sanıyordum.
    Ayrıca babamın vefatı 2008 öncesi olduğu için internette resmini gördüğüm bazı çizelgelerde alabileceği öngörülüyor….

    Peki benim vefatım halinde maaşım daha yüksek olduğundan babamınkini bırakıp, benimkini tercih edemez mi?

    İlginiz için çok teşekkürler.Eksik olmayın.

    Yanıtla
 21. Merhaba,babam 2018 Ocak ayında vefat etti.Annem 4 yıldır hem ssk lı babamdan hem de Bağ-Kur’lu dedemden maaş alıyordu.Biranda kesildi.2018’den itibaren çift maaş verilmiyormuş?Bu doğru mu bir yanlışlık yok mu

  Yanıtla
  • Merhaba. Belirttiğiniz tarihte genelge çıkmıştı. Ama ölüm tarihler ve sigorta kapsamları önemli. Net bilgi için SGK ile görüşmenizi öneririm.

   Yanıtla
 22. İyi akşamlar, Kayınvalidemin eşi 01.08.2922 de vefat etti. Ondan dolayı ssk maaş bağlanacak. Kayınvalidemin babası 01.06.1992 de vefat etmiş. Kayınvalidem vefat eden babasından dolayı Bağkurdan maaş alabilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. 2008’den önce babadan dolayı aylık almadıysa her ikisini de alamaz. Sadece tercih ettiği aylığı alabilir.

   Yanıtla
 23. Ömer Bey merhaba,
  Dedem 2000 yılından önce vefat etti, SSK aylığı anneannemde idi. Anneannem de 2017’de vefat etti.
  Babam ise SSK’dan 2018 yılında emekli oldu.
  Sigortaya annem ve kız kardeşim için babamın emekli maaşı için form doldurduk.
  Sorum şu şekildedir; Annem hem babasından hem de eşinden aylık alabilir mi?
  Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba benim ablamın 1995 de kocası vefat ediyor bağkurdan emekli ablam maaşa bağlandı (bağkurdan). Babam 2001 yılında vefat ediyor ssk dan emekli. 2008 de ablam dilekçe ile hem ölen eşinden hem eşinden maaş alması mümkün mü? Birde ,1997 den bu yana dini nikahlı kocası bundan çocukları var bu suç teşkil etmiyor mu? annemin maaş ı babam malulen emekli olmasından dolayı geçinemeyecek kadar az kaldı (1450 tl). Ne yapmamız gerekli bilinçli nikahsız yaşamaları suç teşkil edermi,? Cevabınız için teşekkürler.

   Yanıtla
   • Merhaba. Eğer başkası ile birlikte yaşıyorsa, dini nikahlı bile olsa aylık alamaz. Bu suçtur ve tespiti halinde ödenen maaşların hepsi faizi ile birlikte geri alınır.

    Yanıtla
 24. Merhaba annem babamdan maaş alıyor babam vefat ettiğinde 900 gün sigortası olduğu için maaşa bağlandı annemin dedemin aylığını da alabileceğini söylüyorlar dedem de sskdan emekliydi birinin dul maaşı diğerinin yetim aylığı olduğu için alabilir deniyor alabilir mi bir de erkek kardeşimin kesilen aylığı anneme aktarılmadi asgari ücretin üstüne çıkıyor olmaz dendi şuan asgari ücretin altında tekrar başvuru yapabiliyor muyuz

  Yanıtla
  • Merhaba. Tablodan ölüm tarihleri ve sigorta kapsamını esas alarak kontrol ediniz. Net bir cevap veremem bu soru hakkında. Anneniz tek başına aylık alıyorsa hisse oranının en az %75 olması lazım. Eğer maaştan çıkan kardeşinizden başka maaş alan varsa annenizin maaşı değişmez. Anneniz tek başına aylık alıyorsa SGK’ya başvurarak kardeşinizin kesilen maaşının annenize aktarılmasını talep etmeniz gerekir.

   Yanıtla
 25. Merhabalar , Annem 2008 Şubattan itibaren babamdan (SSK ) emekli maaşı almakta. Babam 1994 de vefat etmişti..
  Annemin babası 1991 de vefat etmişti. Biz geçen sene BAĞKUR’a olan borcunu kapattık. Annem hem babamdan hem dedemden maaş alabilir mi ? teşekkür ederim..

  Yanıtla
  • Merhaba. İki farklı kurum olduğu için alma hakkı var. Ama anneniz 2008’den önce babasından dolayı aylık almadığından bağlanmayadabilir. Yazımızdaki tablolara bakınız. Ayrıca SGK’ya sorarak da netleştirebilirsiniz.

   Yanıtla
 26. Merhabalar dedem 2020 yılında vefat etti dedem sgkdan emekli idi. Maaşını annem almaya başladı.
  Şimdi teyzem de maaşın yarısını istiyor
  Teyzemin eşi de 2018 de vefat etti bagkur dan emekli idi yasal olarak teyzemin maaş da hakkı var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Teyzeniz 2008’den önce babasından aylık aldı ise yani hak sahipliği varsa evet babadan da aylık hakkı olur. Ama dosya durumuna bakılması gerekir. Net cevap veremem. Yazımızda tablolu olarak hangi durumlarda çift maaş alınabileceği ayrıntıları ile paylaşılmıştır.

   Yanıtla
  • Merhaba
   Babam bağlur emeklisi 2009 da vefat etti anneme dul aylığı bağlandı, dedem ise 2001 de vefat etti ssk emeklisi annem bu aylık için hiç başvurmadı şuan başvurması halinde yetim aylığını alabilir mi, sgk 2017 de kanun değişti bu tarihe kadar başvuru yapsa alırdı ama şuan alamaz dedi sizin görüşünüz nedir tablolardan bir çıkarım yapamadım

   Yanıtla
   • Merhaba. 01 ekim 2008 tarihinden önce babadan aylık alsaydı alma hakkı olurdu. Ama şu an her ikisini de alma hakkı yok. Tercih ettiğini alabilir. Yine de SGK’dan net bilgi almanız öneririm bu konuda. İstisnai durumlar olabiliyor çünkü.

    Yanıtla
Yorum yapın