Hem Kocadan Hem Babadan Maaş 2022

Hem kocadan hem babadan maaş Sosyal Güvenlik mevzuatında en karmaşık konuların arasında yer almaktadır. hem dul hem yetim maaşı konusunda SGK’dan bile farklı farklı cevaplar alabiliyorsunuz. Biz de çift emekli maaşı nasıl alınır konusundaki bu kafa karışıklığını gidermek adına bu rehberi hazırlamak istedik. Yazımızın devamında güncel mevzuata göre hem eş hem babadan maaş alma konusunda sizlere net bilgi vermeye çalışacağım.  Böylece emekli çift maaş alabilir mi konusundaki tereddütlere tablo ile cevap vermiş olacağız.  Tablolara göre eğer net cevap bulamazsanız yorum kısmından eşin ve babanın vefat tarihleri, hangi kapsamda emekli aylığı aldıkları, daha önce babadan/anneden aylık alıp almadığınızı yazarsanız her ikisini de alıp alamayacağınız hakkında size yardımcı olabilirim.

Hem kocadan hem babadan maaş Sosyal Güvenlik mevzuatında en karmaşık konuların arasında yer almaktadır. hem dul hem yetim maaşı konusunda SGK’dan bile farklı farklı cevaplar alabiliyorsunuz. Biz de çift emekli maaşı nasıl alınır konusundaki bu kafa karışıklığını gidermek adına bu rehberi hazırlamak istedik. Yazımızın devamında güncel mevzuata göre hem eş hem babadan maaş alma konusunda sizlere net bilgi vermeye çalışacağım.  Böylece emekli çift maaş alabilir mi konusundaki tereddütlere tablo ile cevap vermiş olacağız.  Tablolara göre eğer net cevap bulamazsanız yorum kısmından eşin ve babanın vefat tarihleri, hangi kapsamda emekli aylığı aldıkları, daha önce babadan/anneden aylık alıp almadığınızı yazarsanız her ikisini de alıp alamayacağınız hakkında size yardımcı olabilirim.

Çift maaş alma sistemi değişti mi ?

2 emekli maaşı alınabilir mi sorusunun cevabına geçmeden önce biraz yeni sistemden bahsetmek isterim. Bildiğiniz üzere şu anda yürürlükte olan SGK Kanunu 5510 Sayılı Kanun’dur ve gelir/aylık bağlama işlemleri bu kanuna göre değerlendirilmektedir. Dolayısıyla ilk defa 01.10.2008 tarihinden sonra vefat edenler için bağlanacak aylıklarda 5510 Sayılı Kanun hükümleri uygulanmakta, öncesinde vefat edenler için ise tabi oldukları ilgili Kanunların hükümleri uygulanmaktadır. Bu yüzden eşi ölen kadın hem eşinin hem babasının maaşını alabilir mi sorusunun cevabı yazımızın devamında hem güncel mevzuata hem de önceki tabi olunan kanunlara göre verilecektir.

Kocasından emekli maaşı alan babasından da alabilir mi ?

Eşlerin her ikisi de 01.10.2008 tarihinden sonra vefat ettiyse;

 • Hem dul hem yetim aylığı birlikte alınamaz. Tercihe göre yüksek olan aylık alınabilir. Bu durumda olan emeklilere çift maaş ödenmez. Yani hem eş hem de baba 01.10.2008 tarihinden sonra vefat ettiyse ve aylık bağlamada 5510 Sayılı Kanun hükümleri esas alındıysa bu durumda tercihe göre yüksek olan emekli maaşı bağlanır. Yine de bazı istisnalar vardır ve bu istisnalara aşağıdaki tablodan bakmanızı öneririm.
 • İki emekli maaşı alınabilir mi sorusunun cevabı eşin ya da babanın 01/10/2008 tarihinden önce vefatı ya da her ikisinin de bu tarihten önce vefatı ya da birisinin 01.10.2008 tarihinden önce vefatı, birisinin bu tarihten sonra vefatı durumlarına göre farklılık gösterir. Aşağıda tablo olarak verilmiştir.

Aynı kurumdan iki emekli maaşı alınır mı 2022

Hem babadan hem de kocadan/eşten aylık alabilme durumlarını aylık kapsamlarına göre farklı tablolar halinde aşağıda sizinle paylaştık. Eşin ve babanın vefat tarihlerine, sigorta kapsamına göre bu tablolara göre her iki aylığı mı alacaksanız yoksa tercih ettiğiniz aylığı mı alacaksınız gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

1- 2008 Ekim ayından önce aylık almakta iken 5510 Sayılı Kanun’a göre aylık alma hakkı olanlar

01.10.2008 tarihinden önce mevcut durumda emekli maaşı alırken 01.10.2008 tarihinden sonra da aylığa hak kazanma durumunda aylıkların bağlanma durumuna ilişkin tablo aşağıda verilmiştir.

2- 2008 Ekim ayından önce bir dosyadan maaş alırken yine aynı tarihten önce başka bir dosyadan aylık hakkı kazanılması

01.10.2008 tarihinden önce eş ya da babadan aylık alırken yine 01.10.2008 tarihinden önce 506, 1479, 2925 ve 2926 sayılı kanunlar kapsamında aylık hakkı kazanılması durumunda tablodaki hükümlere göre aylık bağlanır.

2008 ekim öncesi Hem kocadan hem babadan maaş tablosu

3- 2926 Sayılı Kanun’a göre bağlanan aylıklar

2926 Sayılı Kanun ( Tarım Bağkuru) gereği bağlanan aylıklarda hem eş hem de babadan maaş alınma durumlarında aşağıdaki tabloda yer alan hükümler uygulanır.

4- 2925 Sayılı Kanuna göre hem kocadan hem babadan maaş

2925 Sayılı Kanun’a ( İsteğe bağlı tarım ssk 15 günlük) göre bağlanan aylıklarda uygulanacak hükümler aşağıdaki tabloda verilmiştir.

5- 506 sayılı Kanunun geçici 20’inci maddesi kapsamında bağlanan aylıklar

506 Sayılı Kanun’un geçici 20. maddesi ( Eski SSK kanunu) kapsamında bağlanacak aylıklarda aşağıdaki tabloda yer alan hükümler uygulanır.

Hem kocadan hem babadan maaş tablosu

6- Sosyal Sigorta İşlemleri yönetmelik değişikliği gereğince bağlanan aylıklar

Sosyal Sigorta İşlemleri yönetmelik değişikliği gereğince bağlanan aylıklarda her iki dosyadan aylığa hak kazanılması halinde aşağıdaki hükümler uygulanır.

Ssk emeklisi dul kadın SSK emeklisi babasından maaş alabilir mi

7- 01.10.2008 tarihinden sonra iki aylığa hak kazanılması durumunda

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında iki aylığa ya da gelire hak kazanılması durumunda aşağıdaki tabloda yer alan hükümlere göre işlem yapılır.

Çift maaş alma tablosu

Hem eşten hem babadan maaş alma dilekçesi

Eğer yukarıda belirtilen şartları sağlıyorsanız yani her iki maaşı da alma hakkınız varsa bu durumda SGK gelir, aylık ve ödenek talep  belgesi ile SGK’ya emekli maaşı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. SGK ölüm aylığı talep formu nasıl doldurulur sayfamızda hem boş formu indirebilir hem de adım adım formu nasıl doldurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Çift maaş hakkında sık sorulan sorular ve cevapları

dul kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi konusunda yukarıda tablolarla ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık. Sgk’dan çift maaş alabilecek kişiler hakkında eğer hala tereddütünüz varsa bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Aşağıda aynı konu hakkında sık sorulan bazı sorular ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Emekli kadın ölen kocasının maaşını alabilir mi ?

Bu konuda sık sorulan sorulardan birisi bağkur, ssk emeklisiyim ölen eşimin maaşını alabilir miyim sorusu olmakta. Peki emekli kadın ölen eşinin maaşını alabilir mi ? Kişinin kendi adına emekli maaşı alıyor olması eşinden dul aylığı almasına engel değildir. Kendi adına emekli aylığı alan eş vefat eden eşin maaşını %50 oranında alabilir.

Emekli bekar kadın babasının maaşını alabilir mi ?

Burada bazı istisnalar söz konusudur.

 • Eğer baba emekli sandığı kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce memur olduysa ve kız çocuğu kendi adına SSK ya da bağkurdan emekli maaşı alıyorsa babasının maaşını da alabilir.
 • Baba ilk olarak 01.10.2008 tarihinden sonra memur olduysa kız çocuğu kendi adına emekli olması durumunda babasından maaş alamaz.
 • Baba bağkur ya da ssk kapsamında emekli ise kız çocuğu kendi adına emekli maaşı alması durumunda hiç bir şekilde babadan aylık alamaz.

Emekli sandığından emekliyim babamın maaşını alabilir miyim ?

Emekli sandığı kapsamında emekli olanlar hiç bir suretle babadan emekli sandığı, SSK ya da bağkur kapsamında aylık alamazlar. Sadece kendi aylıklarını alabilirler.

Ben emekliyim eşim öldü maaşını alabilir miyim ?

Emekli kadın eşinden de maaş alabilir. Burada temel şart resmi nikahlı eş olması. Resmi nikah yoksa maaş bağlanamaz. Eğer resmi nikah varsa vefat eden eşten %50 aylık bağlama oranı ile aylık bağlanır.

Dedemin maaşını alabilir miyim ?

SGK emekli aylığında hak sahibi olabilecek yani vefat eden kişiden maaş alabilecek olanlar şunlardır;

 • Eş,
 • Çocuklar,
 • Anne ya da baba.

Büyükanneler, büyükbabalar emekli aylıklarında hak sahibi değildir. Dolayısıyla dedenizin emekli maaşını alamaz ya da hiç bir şekilde dedenizin sağlık güvencesinden yararlanamazsınız.

Ssk emeklisi ölen eşinin ssk maaşını alabilir mi ?

SSK emeklisi ölen eşinden de ssk emekli maaşı alabilir. Bu şekilde çift maaş alan dul kadınlara eşinden aylık bağlama oranı %50 olarak uygulanır. Başka hak sahibi çocuk olup olmadığına bakılmaz. Eş kendi adına emekli ise her durumda %50 olarak alır.

Çalışan kadın ölen eşinin emekli maaşını alabilir mi ?

Kadının sigortalı çalışması ya da kendi adına bağkurda zorunlu olarak prim ödemesi eşinden ölüm aylığı almasına engel değildir. Çalışırken eşinden maaş almaya devam edebilir. Bu kapsamda bağlanacak aylık oranı %50 olur.

Devlet çift maaş alan duldan geri istiyor mu ?

Son zamanlarda iki maaş alan emekliler hakkında SGK tarafından araştırma yapıldığı gibi haberler çıktı. Bir kere bunlar gerçek haberler değil. Ancak şu var. Eğer daha önce iki maaş almaması gerektiği halde iki maaş bağlananların aylıklarının kesilme ihtimali var. Eğer siz kanuni olarak şartları sağlıyorsanız sizin için bir sıkıntı olmayacaktır.

Hem kocadan hem babadan maaş konusunda bilgi vermeye çalıştık. E-devlette SGK emekli maaşı sorgulama bölümünde güncel emekli maaşlarınıza ilişkin sorgulama yapabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hem Kocadan Hem Babadan Maaş 2022” üzerine 14 yorum
 1. Merhaba,babam 2018 Ocak ayında vefat etti.Annem 4 yıldır hem ssk lı babamdan hem de Bağ-Kur’lu dedemden maaş alıyordu.Biranda kesildi.2018’den itibaren çift maaş verilmiyormuş?Bu doğru mu bir yanlışlık yok mu

  Cevapla
  • Merhaba. Belirttiğiniz tarihte genelge çıkmıştı. Ama ölüm tarihler ve sigorta kapsamları önemli. Net bilgi için SGK ile görüşmenizi öneririm.

   Cevapla
 2. İyi akşamlar, Kayınvalidemin eşi 01.08.2922 de vefat etti. Ondan dolayı ssk maaş bağlanacak. Kayınvalidemin babası 01.06.1992 de vefat etmiş. Kayınvalidem vefat eden babasından dolayı Bağkurdan maaş alabilir mi?

  Cevapla
  • Merhaba. 2008’den önce babadan dolayı aylık almadıysa her ikisini de alamaz. Sadece tercih ettiği aylığı alabilir.

   Cevapla
 3. Ömer Bey merhaba,
  Dedem 2000 yılından önce vefat etti, SSK aylığı anneannemde idi. Anneannem de 2017’de vefat etti.
  Babam ise SSK’dan 2018 yılında emekli oldu.
  Sigortaya annem ve kız kardeşim için babamın emekli maaşı için form doldurduk.
  Sorum şu şekildedir; Annem hem babasından hem de eşinden aylık alabilir mi?
  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba benim ablamın 1995 de kocası vefat ediyor bağkurdan emekli ablam maaşa bağlandı (bağkurdan). Babam 2001 yılında vefat ediyor ssk dan emekli. 2008 de ablam dilekçe ile hem ölen eşinden hem eşinden maaş alması mümkün mü? Birde ,1997 den bu yana dini nikahlı kocası bundan çocukları var bu suç teşkil etmiyor mu? annemin maaş ı babam malulen emekli olmasından dolayı geçinemeyecek kadar az kaldı (1450 tl). Ne yapmamız gerekli bilinçli nikahsız yaşamaları suç teşkil edermi,? Cevabınız için teşekkürler.

   Cevapla
   • Merhaba. Eğer başkası ile birlikte yaşıyorsa, dini nikahlı bile olsa aylık alamaz. Bu suçtur ve tespiti halinde ödenen maaşların hepsi faizi ile birlikte geri alınır.

    Cevapla
 4. Merhaba annem babamdan maaş alıyor babam vefat ettiğinde 900 gün sigortası olduğu için maaşa bağlandı annemin dedemin aylığını da alabileceğini söylüyorlar dedem de sskdan emekliydi birinin dul maaşı diğerinin yetim aylığı olduğu için alabilir deniyor alabilir mi bir de erkek kardeşimin kesilen aylığı anneme aktarılmadi asgari ücretin üstüne çıkıyor olmaz dendi şuan asgari ücretin altında tekrar başvuru yapabiliyor muyuz

  Cevapla
  • Merhaba. Tablodan ölüm tarihleri ve sigorta kapsamını esas alarak kontrol ediniz. Net bir cevap veremem bu soru hakkında. Anneniz tek başına aylık alıyorsa hisse oranının en az %75 olması lazım. Eğer maaştan çıkan kardeşinizden başka maaş alan varsa annenizin maaşı değişmez. Anneniz tek başına aylık alıyorsa SGK’ya başvurarak kardeşinizin kesilen maaşının annenize aktarılmasını talep etmeniz gerekir.

   Cevapla
 5. Merhabalar , Annem 2008 Şubattan itibaren babamdan (SSK ) emekli maaşı almakta. Babam 1994 de vefat etmişti..
  Annemin babası 1991 de vefat etmişti. Biz geçen sene BAĞKUR’a olan borcunu kapattık. Annem hem babamdan hem dedemden maaş alabilir mi ? teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Merhaba. İki farklı kurum olduğu için alma hakkı var. Ama anneniz 2008’den önce babasından dolayı aylık almadığından bağlanmayadabilir. Yazımızdaki tablolara bakınız. Ayrıca SGK’ya sorarak da netleştirebilirsiniz.

   Cevapla
 6. Merhabalar dedem 2020 yılında vefat etti dedem sgkdan emekli idi. Maaşını annem almaya başladı.
  Şimdi teyzem de maaşın yarısını istiyor
  Teyzemin eşi de 2018 de vefat etti bagkur dan emekli idi yasal olarak teyzemin maaş da hakkı var mı?

  Cevapla
  • Merhaba. Teyzeniz 2008’den önce babasından aylık aldı ise yani hak sahipliği varsa evet babadan da aylık hakkı olur. Ama dosya durumuna bakılması gerekir. Net cevap veremem. Yazımızda tablolu olarak hangi durumlarda çift maaş alınabileceği ayrıntıları ile paylaşılmıştır.

   Cevapla
Yorum yapın