Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
DMCA.com Protection Status
Çalışan

Sgk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019


Emzirme yardımı sigortalı ya da bağkurlu erkek ya da kadına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olmak üzere ödenen bir yardımdır. Emzirme yardımı ödemesi başlıklı yazımızda emzirme parasi alma şartları, başvurusu ve emzirme parası sorgulama işlemleri konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. SGK süt parası 2018 yılının sonuna kadar doğan çocuklar için bir defaya mahsus 149 TL olarak ödenecek. 01 Ocak 2019 tarihleri ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ise zamlı olarak ödenecek. Peki 2019 süt parası nekadar oldu, emzirme ödeneği 2019 yılında ne kadar ödenecek ? İşte detaylar;

SGK süt parası ne kadardır 2019

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası ödenecek SGK 2019 süt parası tutarı bir defaya mahsus olmak üzere 175,00 TL dir.

Önemli hatırlatma:

Yukarıdaki rakam 2018 yılı TÜFE’ye göre hesaplanmış tahmini rakamdır. Tutar netleştiğinde güncellenecektir.

2019 yılı emzirme ödeneği alma şartları

Emzirme parası sigortalı ya da bağkurlu kadın/erkeğe ödenir. Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurları sgk emzirme parası alamazlar. Eğer kadın sigortalı/bağkurlu ise emzirme yardimi kadına değilse erkeğe ödenir. Aşağıdaki şartları sağlıyorsanız işten aryrılmış olsanız bile ödeme alabilirsiniz.

Süt parası alabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

  • Bebeğin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün olması.
  • Bağkur/ssk sut parasi alabilmek için gerekli prim gün sayısında herkes tarafından bilinmeyen istisnai bir durum da söz konusu. Buna göre bebeğiniz işten ayrılma tarihinden itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve bebeğin doğduğu tarihten önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün sigorta/bağkur varsa yine ödenekten yararlanabilirsiniz.
  • 4b bağkur kapsamında emzirme yardımı alabilmeniz için yukarıda aranan prim gün şartının yanında hem bağkur kapsamında hem de genel sağlık sigortası kapsamında ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun olmaması gerekli.

SGK süt parası kaç ay alınır, süt parası kaç ay alınır 2019 ?

Yukarıda da belirtildiği üzere bu ödenek bir defaya mahsus ödenir.

Emzirme yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır? Başvuruda gerekli belgeler nelerdir ? 

Ödeme için aslında başvuru şartı yok. Ancak hastane tarafından sisteme emzirme raporu girişinin yapılmış olması gerekli. Eğer hastane bu raporu eksiksiz girdiyse ve çocuğun nüfus kaydı da yapılmışsa SGK ödemeyi yapar. Ancak çocuğu nüfusa kaydettikten sonra teyit amaçlı olarak SGK’ya uğramanızı öneririm. Zira emzirme raporundaki bir eksiklik ya da raporun hastane tarafından hiç girilmemiş olması halinde ödemeniz yapılamayabilir.

Emzirme parası sorgulama, emzirme ödeneği sorgulama nasıl yapılır ? 

Süt parası sorgulama işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Emzirme yardımı sorgulaması online olarak sadece e devlet sisteminden yapılmaktadır. Sgk süt parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden kolayca sorgulayabilirsiniz. Sgk emzirme parası sorgulama ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz >> süt parası sorgulama ptt

Süt parası hangi tarihlerde alınır, süt parası kaç günde yatar ?

SGK tarafından ödeme gönderildikten sonra en geç iki ay içerisinde PTT’den almanız gerekiyor. Yoksa ödeme SGK’ya geri dönecektir. Ortalama ödenme süresi ise emzirme raporunun kaydedilmesi ve nüfus kaydının ardından 15 gündür.

Emzirme parası hangi bankaya yatıyor ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sistemine tanımlı banka hesabınız yoksa ödeme PTT’ye gönderilir. Yok ben PTT ile uğraşamam SGK tüm ödemelerim banka hesabıma gelsin derseniz bu da mümkün. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesabınızı tanımlayarak SGK emzirme parası ve diğer tüm ödemelerinizin bu hesaba gelmesini sağlayabilirsiniz.

Süt parası ne kadar, süt parası kaç ay alınır 2019 ve ptt süt parası sorgulama v.s. gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Siz de SGK emzirme parası konusunda kafanıza takılanları yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 
SORU SOR/GÖRÜŞÜNÜ PAYLAŞ