SGK İşitme Cihazı Ödemeleri 2024 & Tamamını Devletten Al

SGK işitme cihazı ödemeleri belli şartları sağlayan kişilere yapmaktadır. İşitme cihazı geri ödemesi alabilmek için birtakım şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hatta artık eskiden olduğu gibi geri ödeme yerine kaynakta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı tutarlar düşülmekte ve kalan kısım işitme cihazı alacak tarafından ödenmektedir.

Bu yazımızda işitme cihazı geri ödemesi nasıl alınır, İşitme cihazı fiyatları Sgk desteği,  işitme cihazı için sağlık kurulu raporu nasıl çıkarılır, işitme cihazını devlet karşılıyor mu yani kısacası işitme cihazı almak için izlenecek yol konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sgk işitme cihazını karşılıyor mu ?

İşitme cihazı devlet desteği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulmaktadır. Hem sigortalılara hem de emeklilere işitme cihazı ödemesi yapılabilmesi için şartlar ve izlenmesi gereken yol yazımızın devamında ayrıntılı verilmiştir.

İşitme cihazı alma şartları nelerdir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu destekli işitme cihazı alabilmek ve işitme cihazı Sgk ödemesi desteğinden yararlanmak için kulak burun boğaz doktoru tarafından işitme kaybı olduğunun tespit edilmiş olması ve aktif sosyal güvencenin olması gerekmektedir. Bunların haricinde ise tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.

İşitme cihazı için sağlık raporu nasıl alınır ?

Sağlık raporu özel hastaneler, aile hekimlikleri ya da sağlık ocaklarından alınamamaktadır. Devlet hastanelerinin çoğu da rapor vermeye yetkili değildir.  Sgk işitme cihazı ödemesi Sağlık raporu için tam yetki verilmiş üniversite ya da devlet hastanesine başvuru yapılması gerekmektedir.Süreç ise oldukça basit.

 • Öncelikle devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde kulak burun ve boğaz bölümünden bir randevu alın ve muayeneye gidin.
 • Doktora işitme kaybınız olduğunu ve cihaz kullanmak istediğinizi ya da mevcut cihazınızı yenilemek istediğinizi iletin.
 • Bunun üzerinde doktor işitme testi için odyometriye gönderir. Burada bir test yapılır.
 • Odyometri testi sonucunda eğer kulakların her ikisinde ya da birisinde işitme kaybı varsa bunu rapor eder ve doktora bildirir.
 • Doktor da işitme kaybı olduğunu gördükten sonra artık Kurula gönderir. Yani en az 3 kulak burun boğaz doktoruna daha evrağın imzalatılması gerekir.
 • 3 kulak burun boğaz doktoruna imzalatıldıktan sonra hastanenin rapor merkezine gidilir. Rapor merkezi gerekli tüm evrakları inceledikten sonra sağlık kurulu raporunu düzenler ve başhekime imzalatır. Raporun bir nüshasını verir.Artık raporumuz tamamdır.
 • Heyet raporu nasıl alınır sayfamızdan raporu nasıl alabileceğiniz, randevu işlemleri ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

SGK Katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır ?

Hastaneden sağlık kurulu raporu ve doktor reçetesi de alındıktan sonra artık son aşama olarak sıra cihazı almaya geliyor. Cihazı SGK ile sözleşmeli işitme cihazı merkezlerinden almanız halinde SGK bir kısmını öder. Eğer aldığınız yerin sözleşmesi yoksa SGK karşılamaz.

Kalitesine göre çok çeşitli cihazlar bulunmaktadır. Size fiyat ve kalite olarak uygun olanının tespitini internetten araştırarak ya da güvendiğiniz işitme cihazı merkezlerine danışarak öğrenebilirsiniz. Alacağınız cihazı kararlaştırdıktan sonra düzenlenen belgeler ile işitme merkezine başvuru yapacaksınız.

Evraklar incelendikten sonra SGK tarafından karşılanacak tutar düşülür ve geri kalan kısım ödenir. Eskiden kişi tamamını öder ve SGK’nın karşıladığı kısım sonradan iade edilirdi. Şimdi ise SGK’nın karşıladığı kısım direk kaynakta indirilmekte ve sonradan herhangi bir ödeme sağlanmamaktadır.

İl ve ilçe bazında SGK ile anlaşmalı işitme merkezi listesine, adres bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz ⇒ SGK anlaşmalı işitme merkezleri listesi ve adresleri.

Sgk işitme cihazı kaç yılda bir alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu 5 yılda bir Sgk kulak cihazı ödemelerini karşılar. 5 yıllık süre dolmadan eğer cihaz bozulduysa ve yeni cihaz almanız gerekiyorsa kulak işitme cihazı devlet ödemesi olmadan kendi imkanlarınız ile almanız gerekir. 5 yıl dolduysa SGK destekli alınabilir.

İşitme cihazı raporu geçerlilik süresi nedir ?

Tedavi ile iyileşmesi mümkün olan işitme kaybı rahatsızlıkları haricindeki rahatsızlıklar yani kalıcı kayıplar için düzenlenen raporlar süresiz olarak geçerlidir. Tedavi ile düzelebilmesi mümkün olanlar için süreli düzenlenebilir. Ancak bir raporla sadece bir kere cihaz alınır. Cihazın yenilenmesi durumunda tekrar rapor alınması gerekir.

Devlet işitme cihazının ne kadarını karşılıyor 2024

Yukarıda belirtilen şartlar sağlanıyorsa SGK işitme cihazının belli bir kısmını karşılamaktadır. İşitme cihazı SGK desteği güncel tutarları aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır;

Emekli için karşılanacak tutar:3.028,00 TL
Çalışan için2.442,00 TL

Emeklilere işitme cihazı fiyatları

Emeklilere işitme cihazı fiyatları normal çalışanlara göre farklı değildir. SGK Sağlık Uygulama tebliğine göre cihazın tamamına değil bir kısmına ödeme yapmaktadır. Siz alacağınız cihaza karar verdikten sonra işitme merkezlerinden SGK işitme cihazı fiyatları ve devletin ne kadarını karşıladığı hakkında bilgileri alabilirsiniz.

65 yaş üstü işitme cihazı fiyatları

65 yaş üstü vatandaşlar için işitme cihazı alımlarında ek indirim sağlanmamaktadır. Karşılanacak tutarlar çalışma ya da emeklilik durumuna göre yukarıdaki tabloda paylaşılmıştır.

SGK işitme cihazı sorgulaması nasıl yapılır ?

Yukarıda işitme cihazı devlet karşılıyor mu kısmında da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere işitme cihazını Sosyal Güvenlik Kurumu 5 yılda bir karşılamakta. Ancak kalan yararlanma süresi konusunda e-devlette bir SGK işitme cihazı hakkı sorgulama yapılamamakta.

Yeşil kart işitme cihazı ödemesi yapıyor mu ?

Bildiğiniz üzere yeşil kart sigortalıları prim ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanmakta ve sağlıktan birçok ödemeden muaf olmakta. Yeşil kartlıların da işitme cihazının bir kısmını devlet yukarıda belirtilen şartlarda karşılar. Yukarıda belirtilen yolu takip ederek yeşil kart sigortası ile işitme cihazı alabilirsiniz. Yeşil kartınızın aktif olup olmadığını yeşil kart sorgulama sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

SGK işitme cihazı pili ödemesi 2024

Bazı okurlarımız işitme cihazı pili geri ödemesi yapılıyor mu diye sormakta. Sosyal Güvenlik Kurumu geri ödeme desteği kapsamında cihazların pili bulunmamaktadır. Sadece cihaz ilk alındığında cihazla verilen pil de olduğundan bu geri ödeme kapsamındadır. Ancak pilin bitmesi durumunda kendi imkanlarınızla satın almanız gerekmektedir.

Ücretsiz işitme cihazı

Ücretsiz işitme cihazı devlet tarafından maalesef verilmemektedir. Cihazlar işitme merkezleri tarafından ücret karşılığında sağlanmaktadır.

İşitme cihazının kaçta kaçını devlet karşılıyor?

İşitme cihazlarını devlet 5 yılda bir ödüyor.

İşitme cihazı raporu kaç gün geçerli?

Raporun yeni olması gerekmektedir. Geçerlilik süresi yazmaz ancak genellikle alınan raporla en geç 3 ay içerisinde cihaz alınması gerekir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK İşitme Cihazı Ödemeleri 2024 & Tamamını Devletten Al” üzerine 13 yorum
 1. Ömer bey Merhaba,

  Ben Hakan K****** 6 yaşımdan yani 1986 yılından beri işitme cihazı kullanıyorum. 2000 yılından önce aldığımız cihazları %80 ‘ni devlet karşılıyordu. 2000 yılından sonra “2022-2023 işitme cihazlarında SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ödemesi 9 Ocak 2022 tarihli değişiklikle yetişkin hastalar için çalışanlarda 1211 TL emeklilerde 1514 TL’ dır.” bir cihazı tutarı karşılıyor. Bizim alacağımız cihaz ücretini bir tanesi 30 bin kusur TL fiyatı olmak üzere 2 kulağıma 60 bin lira ücreti çıkarmaktadır. Ben çalışan olduğum için Devletimiz bize karşılayacağı 1211*2= 2422 liradır. Yani bizim 57578 lira kalanı cebimizde ödemek zorunda kalıyoruz. Ayrıca eşim ayni işitme cihazı her iki kulağında kullanıyor onunda yenisi değiştirmesi gerekiyor. Eşim Emekli olduğunda dolayı 1514*2=3028 lira devletten 56972 lira kalanı bize geliyor. Biz aile olarak ben ve eşim cihazları almak için 57578+56972= 114550 lira tutar gerekiyor. Bizim maalesef bu kadar alacak cihazlarımız bütçemiz yok.
  Yukarıdaki bahsettiğiniz SGK %75 kadar kısmını ödüyor yazmışsınız. eğer böyle kanun çıkardıysa bize daha detaylı yardımcı olabilir misin. Saygılarımla.

  Yanıtla
  • Merhaba Hakan BEY. Editör arkadaşım bir önceki sağlık uygulama tebliğini esas alarak yazmış muhtemelen. Araştırıp doğrusu ile güncellerim. Sizin dediğiniz gibi ise yapacak bir şey yok.

   Yanıtla
 2. merhaba, yazını okuyunca şok geçirdim. Yanlışlarla dolu. Ben işitme merkezinde sorumlu müdür olarak çalışan bir odyometristim.
  Öncelikle bilmeni isterimki sgk, cihazların %75ini karşılamıyor. böyle bir şey yok. sgk nın rapor karşılığı ödeme yaptığı sabit bir tutar var. bu da kişinin yaşına, çalışan yada emekli olup olmamasına göre değişiyor. istersen 5 istersen 10 binlik bir cihaz al. %75i diye bir ödeme yok.
  Ayrıca, işitme cihazı almak için fiyat ve kaliteyi internetten yada güvendiğiniz işitme cihazı merkezlerine danışarak öğrenebilirsiniz ve karar verdikten sonra bir işitme merkezine başvurabilirsiniz, ne demek. hastalarımızın doğru işitme cihazını alabilmeleri ancak deneyerek mümkündür. çünkü objektif bir doğru yok bu konuda. benim çok memnun olduğum bir markadan sen verim alamayabilirsin. işitme cihazı almak isteyen hastalar, doktor rapor yazdıktan sonra işitme merkezlerinde cihaz denemesi yapmalıdırlar. zaten kurallara göre bizim fiyat ile reklam yapmamız yasak. internette fiyatlar hakkında bilgi edinemezler. bakarak da hangisinin iyi olduğunu bilemezler. lütfen hakimi olmadığınız konularda bilgi verirken iyi araştırma yapınız.

  Yanıtla
 3. BABAM EMEKLİ VE İKİ KULAĞI İÇİN İLERİ DERECEDE İŞİTME KAYBI VAR İKİSİ İÇİN DEVLET NE KADARINI KARŞILIYOR ACABA

  Yanıtla
 4. İşitme cihazı pili ödemesi konusunda yanılıyorsunuz ben kaç defa rapor yazdırıp cihaz pili aldım her bir cihaz için yılda 104 adet pil yazdırıp işitme merkezlerinden pili temin edebiliyorsunuz, iyi araştırıp öyle haber yapın

  Yanıtla
Yorum yapın