SGK Prim İadesi Hesaplama 2024 & Tüm Primlerini Geri Al

SGK prim iadesi hesaplama toplu para iadesi başvurusu yapanların ya da yapacak olanların en çok merak ettiği soruların başında gelmektedir. Emeklilik tabi ki hepimizin hayali. Emeklilik için gerekli olan şartları da hepimiz aşağı yukarı biliyoruz. İşte prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve en önemlisi de yaş. İşte emeklik için gerekli olan bu üç şarttan yaşı tamamlamış fakat prim günü ya da sigortalılık süreniz yeterli olmadığı için emekli olamıyorsanız emekli olmadan sigortadan para alma hakkından yararlanabilirsiniz.

Bu yazıda sigorta paramı nasıl alırım, sigortadan para alma süresi, ssk birikmiş parayı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı,  ssk, emekli sandığı ve bağkur prim iadesi hesaplama konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilir miyim 2024

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadan toplu para almak için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Örneğin 01 Ocak 1992 tarihinde girişi olan bir erkek sigortalının ssk kapsamında yaştan emeklilik için en az 3600 günü tamamlaması gerekiyor. Bu kişinin ise sadece 800 günü olsun ve 62 yaşında olsun. Bu kişi normalde 60 yaşı tamamladığında emekli olabilirdi. Ancak 3600 günü tamamlayamadığı için emekli olamıyor.

İşte yukarıdaki örnekte vermiş olduğumuz kişi emeklilik yaşını sağladığından emekli olmak istemiyorum diyerek sgk dan para çekme hakkından yararlanabilir.  Daha ayrıntılı bilgi, başvuruda istenen belgeler ve izlenecek yolu öğrenmek için hemen ssk birikmiş paramı almak istiyorum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK birikmiş para başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuru işlemini en son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda sigortadan para iadesi için toptan iade dilekçesi ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.Eğer vefat eden birisi için sigortadaki parayı çekme başvurusu yapacaksanız veraset ilamı da eklenmesi gerekir.

SGK para iadesi sorgulama 2024

SGK toplu para alma için başvuru yapmaya karar verdiniz. Biriken ödemenizin ne kadar olduğunu merak ediyor ve dolayısıyla sigorta prim iadesi hesaplaması yaparak sorgulamak istiyorsunuz.

SGK prim iadesi sorgulama için geliştirilen bir uygulama henüz yok ancak siz e devlettte SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmında PEK kısmında yer alan prime esas kazanç bilginiz ve yazımızda belirtilen formülü esas alarak kabaca bir sgk primi hesaplaması yapabilirsiniz.Sorgulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler için hemen ssk birikmiş para sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bağkur fazla para, emeklilik yersiz ödeme ve diğer prim iadesi sorgulamalarını ise e-devletten yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve şifreniz ile SGK geri ödeme sorgulama sayfasından sorgulama yapabilirsiniz.

Sgk prim geri alma hesaplama 2024

Emekli olamadığınızda adınıza ödenen primlerin iadesi hesaplanırken primlerin ödenme kapsamı ve geçtiğiniz tarihe göre iade edilecek tutarlar farklılık göstermekte. Sosyal Güvenlik Kurumu adınıza ödenen primlerin tamamını değil sadece ölüm, malulluk ve yaşlılık sigorta primlerinin iadesini yapıyor. Sgk emeklilikten vazgeçme halinde;

 • SSK kapsamında ssk prim bozdurma hesaplaması yapılırken 01 Ekim 2008 tarihinden önce adınıza ödenen sigorta primleri için işçi ve işveren hissesinin tamamı ( yani brüt kazancın  %20’si), 01 Ekim 2008 tarihinden sonra geçen ssk hizmetleri için ise sadece sigortalı hissesi ( brüt kazancın 9’u),
 • Bağkurda sgk prim iade hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk sigorta primlerinin tamamı yani brüt prime esas kazancın %20’si esas alınır.
 • Memurların sgk’dan prim iadesi hesaplaması yapılırken ölüm, yaşlılık ve malulluk için ödenen keseneklerin tamamı dahil edilmekte.

Sgk’dan toplu para hesaplama örnek:

Ali BEY adına 2016  yılında asgari ücret üzerinden 8 aylık 4a ssk hizmeti bildirilmiştir. O dönemki brüt asgari ücret aylık 1.647,00 TL. Ali BEY bu dönem için adına yatan primlerin iadesini talep edecek olursa sadece sigortalı hissesi ödeneceğinden brüt ücreti üzerinden aylık %9 yani 148,23 TL tutarlık bir ödemesi iade edilebilecektir. Bu durumda sigorta bozdurma hesaplamasına göre 8 ay için toplamda alabileceği ödeme ise yaklaşık 1.185,00 TL olacaktır. Tabi ana para güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade edilecektir.

Sgk prim iadesi hesaplama robotu

Sgk prim geri ödemesi hesaplaması yapmak için şu an Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama bulunmamaktadır. Ayrıca E-devlet sisteminde de ssk birikmiş para hesaplaması yapılabilecek bir uygulama bulunmuyor. Sgk toplu para hesaplaması yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde yapılmaktadır. E-devletten hizmet dökümünüzü önünüze alarak kendiniz ortalama olarak sgk para iadesi hesaplaması yapabilirsiniz.

SGK borçlanma iadesi 2024

01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında yapılan ve ödenen askerlik, doğum, yurtdışı borçlanma v.s. ödemelerini talebiniz halinde iade alabilirsiniz. Paranız yatırdığınız tutar kadar iade edilir. Geçen süre için yeniden güncellenerek ödenmez yani.01 Ekim 2008 tarihinden önceki borçlanmaları SGK talebe göre iade etmiyor. Ama dava açtığınızda mahkemeler genelde lehinize karar veriyor.

SGK prim iadesi alanlar yorumları

SGK prim geri ödeme hesaplama konusu ve ne kadarlık iade alınacağı konusu ne yazık ki kafa karıştırıcı olmakta. Bu süreçte iade alanların yorumları hem sgk toplu para iadesi hesaplaması konusunda kafası karışık olanlara yol gösterici olacak hem de başvuru yapma ya da yapmama konusunda kararsızlığı ortadan kaldıracaktır. Yazımızın altında prim iadesi almak isteyenlere ait yorumlar vardır. Siz de sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

SGK prim iadesi ne kadar ödeniyor?

Burada bir tutar belirtmek zordur. SGK prim bozdurma hesaplaması brüt ücret esas alınarak yapılmakta ve tutarlar güncelleme katsayısı ile güncellenerek prim iadesi yapılmaktadır.

SGK prim iadesi e-Devlet

Yazımızdaki hükümler doğrultusunda prim iadesi almak için e-devletten de başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak lütfen tüm hükümleri dikkatle okuyunuz. Prim iadesi aldıktan sonra emeklilik hakkınız olmayacaktır. E-devletten başvuru için E-devlette T.C. numaranız ve şifrenizle giriş yaparak toptan ödeme talebi bölümünden talepte bulunabilirsiniz.

SGK prim iadesi kaç günde sonuçlanır?

SGK prim iadesi talepleri ortalama 2-3 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Yoğunluğa göre süre değişebilmektedir.

Sigorta iadesi nasıl hesaplanır?

SSK primlerinin iadesi hesaplanırken o dönemin brüt ücreti üzerinden sadece sigortalı hissesi iade edilir. Oranı ise brütün %9’udur. Bu tutar güncelleme katsayısı ile güncellenerek iade işlemi gerçekleştirilir.

Sigorta prim iade tutarı nedir?

Emekli olamayan ve emeklilik için gereken yaş şartını sağlayanlar dilerse adına yatan sigortalı hisselerinin iadesini alabilmektedir. Bunun dışında ise prime esas kazancı brüt asgari ücretin 7,5 katını aşanlar da aşan kısım kadar prim iadesi alabilmektedir.

SGK toptan ödeme ihyası nedir?

Emeklilik için giriş tarihine göre yaş şartını sağlayan ancak prim günü ve sigortalılık süresi şartını sağlayamadığı için yapılan işlem prim iadesi olarak adlandırılır. Prim iadesi alınan bu sürelerin borçlanılarak yeniden hizmetten saydırılması işlemi ise toptan ödeme ihyası olarak tanımlanmaktadır.

SSK prim nasıl alınır?

Primleri geri almak için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

3.9/5 - (16 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“SGK Prim İadesi Hesaplama 2024 & Tüm Primlerini Geri Al” üzerine 276 yorum
 1. Ömer bey annem 1964 ocak doğumlu ve 2009 dan bu yana esnaf ve her ay düzenli bağkur ödüyor. 2021 mayıs ayı itibari ile dükkanı kapattı ve maliyeden çıkışını yaptı ve emekli olmak istemiyor. Şimdiye kadar ödediği pirimleri alabilir mi ve alırsa ne zaman alır. Teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. 58 yaşı tamamladığında yani 2022 Ocak ayında telep hakkı doğar. Yapabiliyorsanız iade almayın kalan kısmı isteğe bağlı ödemeye devam edin. 15 yıl yani 5400 günü tamamladığında 2025-Ocak ayından itibaren emekli olur.

   Yanıtla
 2. Ömer Bey merhaba, 1972 doğumluyum ilk işe girişim 2001 yılı toplamda 4928 prim günüm var. Birisi ikiz olmak üzere 3 çoçuğum var,
  ( doğumlarda ev hanımıydım ) beyin damarımda ki pıhtı dolayısı ile 30 Eylül 2019 yılında işden ayrıldım ve çalışmıyorum bu durum da doğum borçlanması yapılarak emekli olma ihtimalim var mı ? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 7000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız gerekiyor. Bu durumda en erken 2030 yılında normal emekli olabilirsiniz. Doğumdan sonraki 24 aylık dönemde eğer adınıza prim ödenmediyse 720 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz her çocuk için.

   Yanıtla
 3. Merhaba

  2000 SSK girişim şu an 6300 günüm var. Bu geriye dönük prim iadesi alabilir miyim acaba ? Brüt ucretlerim hep yüksekten ödendi bununla ilgili ne yapabilirim . Asgari ücretin hep 2 kat ve üzerinde yapıldı prim odemelerim. Cevaplarsanız sevinirim.iyi günler

  Yanıtla
 4. İyi günler
  923 gün prim ödemem var
  1974 dogumlu ev hanımıyım.
  1.10 .1990 sgk girişim.
  10.473 tl pek toplamım var %20 sini mi iade alabilirim .
  Eski para yeni para farkı nasıl hesaplanıyor 6 sıfır atılmıs sekilde topladım. Yardım ve desteğinizi rica ederim

  Yanıtla
  • Merhaba Sevcan Hanım. Aslında kabaca iade hesaplamasının nasıl yapıldığını yazımızda anlattık. Her dönem için o senenin güncelleme katsayısı esas alınarak iade yapılır. Tahmini ya da yaklaşık bir hesap yapmak mümkün değildir.

   Yanıtla
 5. Merhabalar Ömer Bey babam 65 yaşnda 2008 öncesnde yaklaşık 11 yıllık bir çalşması var Çalşma gün sayısını doldurmadğı için emekli olamıyor biz iade talep etsek bize komik rakamlarmı iade edilir yoksa değermı sizce napmalıyız

  Yanıtla
 6. Ömer bey merhaba
  Annem 25.01.1968 doğumlu, 04.04.1998 SSK başlangıcı ve şuan 3600 gün primi var.. Ne zaman emekli olabilir? Teşekkürler

  Yanıtla
 7. Merhaba ben 1965 doğumluyum.Bu yıl 20.07.1992 tarihli sigorta girişimle 5600 günden emekli oldum.Emekli olduktan sonra asıl işe giriş tarihim 1978 yılında olarak sisteme yansıdı ve ben buna göre 2 yıl geç emekli olup fazladan 600 gün prim ödemiş oldum. Ben yatırdığım fazla parayı ve 2 yıl geçmişe dönük emekli aylığımı iade alabilirmiyim

  Yanıtla
   • 23.08.1988 bagkur girişim var isi terk toplam 2850 gün . 2000 yılında sgk 4a başladı 30.11.2010 yılında çalıştığım şirkete ortak oldum 10.01.2017 yılında ortaklığım bitti toplam 6571 gun var halen sigortaliyim 2017 yılından sonra 4a 500 gün var.1970 doğumluyum 7 nisanda yasim doldu emeklilik başvurusu yaptığımda ortaklık sürelerinin 4b bagkura aktarilacagi söylendi aktarimdan sonra borc cikarsa yada ne şekilde bagkur sürelerini silfirebilirmiyim sgk 4a emekli olmam için ne yapmam lazım.saygilar

    Yanıtla
    • Merhaba. Bağkur borçları 7256 Sayılı yasa kapsamında silinerek dondurulabilir. Bu durumda prim ödenen son 7 yıl içerisinde ssk hizmeti en az 3,5 yıldan fazla olursa SSK kapsamında emekli olabilirsiniz.

     Yanıtla
 8. merhaba 1958 dogumluyum girişim 15.02.2005. ssk.toplam gün 3774 çalışmıyorum son işimden ufak bir kaza gecirdim bel fıtıgı nasıl emekli olurum çalışamıyorum ve iş de yok pirim iadesi nekadar alabilirim teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Prim iadesi için hesaplama yapmak imkansız. Normal şartlarda o giriş tarihine göre SSK kapsamında 4500 gün 58 yaş ya da 7000 gün 58 yaşla emekli olursunuz. Eğer çalışma gücünde kayıp varsa malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

   Yanıtla
 9. Merhaba ben 1980 2000 yılları arasında 5200 günden emekli oldum 20 yıldır emekliyim emekli maaşımı iptal ettirip ödenmiş primleri alabilirmiyim

  Yanıtla
 10. Merhaba Ömer bey, 03.01.1963 Doğumlu annem 28.12.2007 sigorta işe giriş tarihi ve 4694 uzun vade günü var yaş tutuyor ama prim ve sigortalılık yılını karşılayamadığı için emekli olamıyor. Bu tür durumlarda prim iadesi talep etsek ne kadar bir hakediş çıkar acaba

  Yanıtla
  • Merhaba. Hesaplama formülü ve hesaplamanın nasıl yapıldığı yazımızda anlatıldı. Bence iade almak çok Mantıksız ve gereksiz. Bekleyin şartlar sağlandığında emekli olsun iade almayın.

   Yanıtla
 11. Merhaba 1969 dogumluyum 4300 gunum ar sigortaya girisim 1989 ne zaman emekli olabilirim veya bu yatirmis oldugum parayi geri iade alabilirmiyim

  Yanıtla
 12. Merhaba annemin 1980yilinda 300gunluk esnaf Bağ-Kur var kapatılmış durumda bu primleri geri almak istersek tahminen ne kadar ödeme çıkar

  Yanıtla
 13. Merhabalar benim ilk işe giriş tarihim 01.09.2004 toplam uzun vade gün sayısı 1411 emeklilikten vaz geçip parasını almak istiyorum şu anda çalışmıyorum doğum tarihim 1989 paramı alabilir miyim ve tahminen ne kadar alırım teşekkür ederim

  Yanıtla
 14. Açikcasi banada anormal geldi beklentinin çok üstünde olmasi birde sgk danişmanlik yapan kişiye sordum.ondanda gelen cevap hemen hemen ayni oda 3080 tl olarak hesapladı.ondan gelen cevabi paylaşıyorum.
  Merhaba

  Tam tarihleri yazmadığınızdan;
  Annenizin doğum tarihini: 01.01.1949
  1.çocuğun doğum tarihini .01.01.1986
  2.çocuğun doğum tarihini .01.01.1989 olarak aldım.

  Mevcut gün sayısı: 1.769
  Doğum borçlanması: 1.440 (Borçlanma tutarı 54.950,40 TL)
  İsteğe bağlı gün sayısı : 391 (119,25*32%*391=14.920,56 TL bugüne göre, asgariden)
  Toplam gün : 3.600

  İsteğe bağlıya bugün başvursanız 3.600 günü dolduracağı tarihte 03.03.2022 de emekli olabilir.

  Yukarıdaki bilgilere ve bugünkü şartlara göre alacağı emekli maaşı 3.080 TL (%4 ek ödeme dahil)

  Vereceğiniz kararda yukarıda ki bilgilerin yardımcı olmasını umarım.

  Yanıtla
  • Doğrudur o zaman Fatih Bey. Hizmetlerin 2000 yılından önce olması ve borçlanma sürelerinin de yine 2000 yılından önce olması etkili bunda. Bir de sanırım önceki primler yüksekten yatmış.

   Yanıtla
 15. Bencede cok iyi tahminimizin 2 kati.yüksek çıkmasinin sebebi primlerin 2008 den once odenmiş olmasiymiş.Doğum borçlanmalari ile beraber toplam 3600 günlük primin 3200 günü 2008 öncesi oluyormuş .2008 sonrasi olsa primler 1500 lirayi bile zor bulurmuş öğrendiğim kadari ile.

  Yanıtla
  • Merhabalar annem 1984 ve 88 yılları arasında hastanede çalışmış.. ondan sonrasını ek 5 tarım olarak isteğe bağlı yatırmış toplam 2189 gün primi var.. 88 yılı hariç bugüne kadar toplamda 75 bin lira para yatırmış.. ve prim iadesi talep ettik tahmini ne kadar alır.. 22 bin SGK prim şartını düşer geri kalanını alır demişlerdi ???

   Yanıtla
   • Merhaba Kübra HANIM. Bunu hesaplayabilmem mümkün değil ne yazık ki ? Ama iade tutarı geldiğinde buradan yazabilirseniz hem diğer okurlarımız da bilgilenmiş olur. Teşekkürler.

    Yanıtla
 16. Cimerden gelen cevabi paylasiyorum.
  Yapmış olduğunuz 02.02.2021 tarih ve 2100581554 sayılı CİMER başvurunuz Müdürlüğümüz Emeklilik-2 Servisi tarafından incelenmiş olup 1769 gününüze istinaden doğum borçlanması ve 392 gün prim ödemeniz halinde (toplamda 1833 gün) ve 3600 günü tamamlamanız halinde tarafınıza tahmini 3.040,32 TL aylık bağlanacağı,

  Yanıtla
 17. Ömer bey kolay gelsin.
  Annem 72 yasinda 1976 ile 1981 yillari arasinda 1769 gün primim var.
  1986 yili ve 1989 yilinda doğmuş iki tane çocuğu var.1986 yilinda doğan 1994 yilinda vefat etti.
  Bu iki çocuk için mart ayinda 1440 gün doğum borçlanmasi yapmayi düşünüyoruz.
  720 gün biri 720 gün diğeri için.
  Borçlanmalari 720 gün için minimum seviye olan
  27,475.20 tl den yapmayi düşünüyoruz
  1440 gün için 54,950.40 tl ödeme yapacağım.
  Emekliliğe hak kazanmak için 3600 güne tamamlanmasi gerekiyor.

  1769gün(geçmişde ödenmiş primim)
  1440 gün (doğum borçlanmasi ile primim)
  3600 e tamamlamak için 390 gün eksiğim kaliyor. Bu 390 günüde istege bağli sigortadan 13 ay boyunca 1300 tlden ödeyip.1300tl x 13=16900 tl odeyerek prim gün sayimi bu şekilde 3600 gün e tamamlamayi planliyorum.

  Öğrenmek istediğim.doğum borçlanmasini ve isteğe bağli sigorta Ödemelerimi belirttiğim koşullarda yaptiğim taktirde anneme bağlanacak emeklilik maaşi ortalama aylik ne kadar olur?ödeyeceğim miktarlara değermi? bu sorumu cevaplayabilirseniz size minnettar olurum. bende cevabiniza gore doğum borçlanmasini ve isteğe bağli sigortasini başlatabilirim.
  Ödenmiş primleri aşağidaki gibidir.
  Tahmini emekli maaşini hesaplayabilirmisiniz rica etsem.

  1976 Yılı Genel Toplamı 122 gun 9.190,00
  1977 Yılı Genel Toplamı 347 gun 30.760,00
  1978 Yılı Genel Toplamı 342 gun 47.375,00
  1979 Yılı Genel Toplamı 327 gun 70.865,00
  1980 Yılı Genel Toplamı 339 164.280,00
  1981 Yılı Genel Toplamı 292 179.632,00

  Yanıtla
  • Merhabalar. En düşük emekli maaşı şu an 1500 TL. Annenize de yaklaşık bu civarda bir emekli maaşı bağlanır. Yani iyimser bir tahminle 1700-1800 olur sanırım en fazla. Buna göre değerlendirme yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 18. Cimere sordum ne kadar iade alabiliriz diye gelen cevabi paylasiyorum saka gibi diyecegim ama saka degil gercek? lutfen okuyunuz 2008 in oncesi bes kurus alamiyormuş sozun özü

  Yapmış olduğunuz 01.02.2021 tarih ve 2100549289 sayılı CİMER başvurunuz Müdürlüğümüz Emeklilik-2 Servisi tarafından incelenmiş olup ilk işe giriş tarihinizin 24.08.1976 olduğu, ayrılışınızın 06.11.1981 olduğu, toplam prim gün sayınızın 1769 olduğu, kanunda Ekim/2008 öncesi hizmeti olanlar hariç Ekim/2008 dahil sonrası hizmet sürelerinin primlerinin güncelleme katsayısına göre ödeneceği hükmünün amir olduğu, hizmetleriniz Ekim/2008 öncesi olduğundan güncelleme olmayacağı, İl Müdürlüğümüze başvurmanız halinde ödenecek toptan ödeme tutarının 0,36 TL (36 kuruş) olduğu, söz konusu tutar 1 TL’ nin altında olduğundan tarafınıza ödeme yapılamayacağı belirtilmiştir.

  Bilgilerinize sunulur.

  Yanıtla
 19. 1976 Yılı Genel Toplamı 122 gun 9.190,00
  1977 Yılı Genel Toplamı 347 gun 30.760,00
  1978 Yılı Genel Toplamı 342 gun 47.375,00
  1979 Yılı Genel Toplamı 327 gun 70.865,00
  1980 Yılı Genel Toplamı 339       164.280,00
  1981 Yılı Genel Toplamı 292       179.632,00
  Hocam saygilar. Annemin primleri emekli olamayacak dul ayligi aliyor.bu kazanclara gore prim iadesi ne kadar olur sizce.cok komik bi rakammi cikar yoksa oyle olacaksa hic basvurmak yalim diyoruz.basvurmadanda nekadar iade edeceklerini ogrenemiyoruz sanirim.bunun hesaplamasini basvurmadan kime nasil yaptirabiliriz? Hesaplamayi siz yapabilirseniz.veya onereceginiz danismanlik firmasi varmidir.iade edilecek tutari kabataslak ogrenmemiz gerekiyor.saygilarimla.
  dan benimle iletisime gecebilirmisiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba.Prim iadesi o yılların güncelleme kat sayıları esas alınarak hesaplanır. Komik bir rakam olur evet değecek tutarlar olmaz. Ama illa ki iade alacaksanız başvurabilirsiniz. Danışmanlık firması yok maalesef bildiğim bunu hesaplayabilecek. Hem yapabileceklerini de sanmıyorum.

   Yanıtla
 20. Bugün sgk il müdürlüğüne gidip kendilerine durumu anlattım prim iadesi almak istediğimi yasal mirasçıları olarak bize maaş bağlanamadığını söyledim.Kendileri böyle bir durumun söz konusu olmadığını toptan prim ödemesi gibi birşeyin olmadığını söylediler.Ben babam vefat ettiğinde çalıştığı kurumdan emeklilik işlemleri için evraklarını vermiştim.Sgk bana 16.648 tl lik bir ikramiye tutarı olduğuna dair evrak göndermiş paramızı almamız İçin.Durum böyle olunca benim kafama takılan soru şu oluyor: yatırılan ikramiyenin alacağımız prim iadesiyle ilgili bir durumu var mı? Yani yatıdıkları para babamın kıdem tazminatımı yoksa bu primlerin karşılığı mı oluyır.Benim size daha önce ki yorumlarımda da bahsettiğim gibi babamın primlerini 4a ve 4c olarak sizinle paylaştım.Kendisi hayattayken hizmet birleştirmesi yapmıştı.Bunun da bir etkeni olabilir mi? Kafamız çok karıştı çözüm bulamaz isem olayı mahkemeye sunmayı düşünüyorum. Yorumuma dönüş yaparsanız çok sevinirim iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Merhaba. Prim iade hakkınız kanunen var. Bilmiyordur danıştığınız arkadaş. Eğer aylık alacak kimse yoksa gelir aylık ve ödenek talep belgesini doldurun. Orada ilgili kutucuğu işaretleyin ve başvurunuzu yapın.

   Yanıtla
 21. Anladım.Verdiğiniz bilgiler için tekrardan teşekkür ederim o zaman ben sgk ya gidip tahsis talep formu doldurarak talepde bulunayım belki ordaki ilgili arkadaşlar hesaplama konusunda net olarak bişeyler söyleyebilirler.

  Yanıtla
 22. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.Peki istediğimiz prim iadelerinde 4a yı bırakıp sadece 4c primlerini talep edebiliyormuyuz.Bunu sorma sebebim kız kardeşimin gelecekde boşanma vs. Durumu söz konusu olduğunda babamın emekli aylığını kullanabilmesinde sıkıntı doğmamasından dolayıdır.Bir de 4c prim iadesi hesaplanır iken örnek vermem gerekecek olursa babamın 2019 yılında toplam primi 25.000 tl ise bu tutarın hepsini alabiliyormuyuz yoksa 4a gibi kesintileri oluyor mu?

  Yanıtla
 23. Merhaba benim babam 2 ay önce vefat etti 50 yaşındaydı.4a dan 8214 prim 4c den 2270 gün toplamda 10484 gün primi var.Son 6 yılını memur olarak çalıştı ve memur iken vefat etti.Şuan bizden kimseye maaş bağlanılamıyor.Biz yasal mirascıları olarak primlerinin iade talebinde bulunabilirmiyiz?

  Yanıtla
 24. Mrb ben askeri personeldim 5 yıl görev yaptım kendi isteğimle sözleşmeyi uzatmadım 4c sigorta primimi alabilirmiyim teşekkürler

  Yanıtla
 25. merhaba, sgk girişim 2005 yılındadır. prim sayım şu an 3400 dür. yaşım 56 dır. emeklilik yaşım ise 58 dir. artık çalışmam mümkün değil. bu primle kayda değer bir geri ödeme alabilir miyim? teşekkürler

  Yanıtla
 26. Merhaba,babamın e devlet sorgulamasında 1964 ve 1965 yıllarına ait, 393 gün 7289 tl PEKgorulmektedir. Kendisi ozel banka emeklisidir. Bu koşullarda toptan ödeme alabilir mi? Alırsa takriben bir rakam verebilir mısınız?

  Yanıtla
 27. Merhaba 2000 is gunum var yakun zamanda 3.evre kanser olduğumu ogrendim 28 yasindayim sgk giris tarihi 2009 benim merak ettigim su bir bayan olarak prim iademi alabiliyor muyum?

  Yanıtla
  • Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun Allah yardımcınız olsun. Yaş şartını sağlamadığınız için prim iadesi olmaz. Ancak 10 yıllık sigorta süresi şartını da sağlıyorsanız malulen emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
 28. Slm ben 1995 sigorta girisliyim g3cmise donuk sigorta prim farklari varsa odenmesi icin sgk ya gittim boyle bir od3me yok dediler

  Yanıtla
 29. Merhaba benim.960 günüm var. 2008 mayista baslamisti.. 960 gun olarak kaldi. Hesaplamalari anlamiyorum hic. Kayda deger birsey cikar mi? Tesekkurler iyi günler.

  Yanıtla
 30. Merhaba,
  Annem 1957 doğumlu, işe giriş 1976 ödenen gün sayısı 1032 toplam ödenen prim ozamanki tl ile 463.361,00 iade alabilirmi? Alır ise ne kadar iade alabilir?
  Teşekkürler,

  Yanıtla
 31. Merhabalar Esim 1970 dogumlu ve ilk ise giris tarihi 1991 ve 7300 is gunu var kendisi basin mensubu oldugu icin yipranma payi var e devlette 52 yas gozukuyor emekli olmasi icin bu sartlarda emekli olur mu ve 5500 is gunuden emekli olunuyir fazla olan primini alabilirmi

  Yanıtla
 32. Merhaba 13.07.1984 doğumluyum 2000 yılı ilk sigorta baslangıcım.toplam gün sayım 2493 fakat bunun çoğu 2008 ve sonrası.şimdi ben emekliliği düşünmüyorum prim iadesi istiyorum demem için bir sakınca veya eksik bir durum varmı? Teşekkürler

  Yanıtla
 33. Merhabalar bu iade sadece yaşını doldurup primi dolmiyanlar icinmi yoksa herkes icinmi geçerli mesela ben 27 yaşındayım 2008 girişli sigortam 2630 gün sigorta primim bizler bunu iade alabiliyormuyux

  Yanıtla
  • Merhaba. Yaş şartını sağlayanlar için geçerli. Yaş şartını sağlamanız gerekiyor. Siz yararlanamazsınız.

   Yanıtla
 34. merhaba,
  1997 yılı 368.296,855 360 gün,
  1998 yılı 699.933,240 360 gün
  1999 yılı 1,242,396.00 tl 360 gün
  2000 yılı 1,710,000,000 tl 360 gün
  2001 yılı 2.340,000,000 tl 360 gün
  2015 yılı 8.812,07 tl 205 gün
  2016 yılı 11.254,51 tl 180 gün
  prim iadesi takribi ne kadar tutar yardımcı olursanız sevinirim. yaşı tutuyor iade alabilmesi için.

  Yanıtla
 35. Mrb 3151 gün 8 yıl 9 ay 1 gün bağkur ödememiz var 15.03.1952 doğumluyum. Donduruldu bağkur ödememiz tekrar devam etme imkanımız da yok eşimden ölüm aylığı alıyorum bu birikmiş bağkur odememi geri iade almak istiyorum ne kadar olduğunu hesaplayabilir mısınız

  Yanıtla
  • Merhaba. Hesaplama yapamayız maalesef. Güncelleme katsayıları esas alınarak her yıl için ayrı ayrı hesaplama yapılır. Bu yüzden elimizde detaylı prime esas kazanç bilgileriniz olmadan hesap yapabilmemiz mümkün değildir.

   Yanıtla
 36. Mrb 60 yaşındayım 1998 yılında 365 günlük sigortam var iade olarak ne kadar alabilirim hesaplama nasil yapılır

  Yanıtla
 37. Merhaba. 2020 itibariyle Dış ticaret ve pazarlama departmanı asgari ücreti brüt (asgari ücretin 1.5 katı) = 4414.50 tl. Örneğin ben 8 ay sonra ayrıldım ve ssk da birikmiş paramı almak istiyorum. Ne kadar bi ücret alırım?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Primlerin iadesi için emeklilik yaşını sağlamış olmanız gerekiyor. Yazımızda ssk için hesaplamayı nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı anlatılmıştır.

   Yanıtla
 38. Merhaba 1996 yılında girişim var 120 gün toplam prim miktarı 68.970.000,00 1997 yılında toplam gün sayısı 357 gün prim tutarı toplam 365.010.000,00 1998 yılında toplam gün sayısı 341 gün prim tutarı toplam 653.003.000,00 2015 yılında toplam gün sayısı 70 pirim tutarı toplam 2.971.50 2016 yılında toplam gün sayısı 179 pirim tutarı toplam 9.827.10 2017 yılında toplam gün sayısı 269 prim tutarı toplam 15.938.10 2018 yılında gün sayısı 180 toplam prim gün sayısı 12.177.00 bu kadar prim iadesi istesem ne kadar alabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba. Maalesef bu şekilde hesap yapabilmemiz mümkün bulunmamakta. Her yılın kazancının güncelleme kat sayısı ile güncellenerek hesap edilmesi gerekiyor.

   Yanıtla
 39. ben ev hanımıyım.2004 yılında istege baglı olarak 4 yıl boyunca prim yatırdım.daha sonra ödeyemediğim için ssg mı durdurdum.yaşım 40. acaba ben de toplu para iadesi alabilirmiyim.

  Yanıtla
 40. Merhabalar ben simdi 25 yıl önceki primlerimin geri ödemesini isteyeceğim fakat o zaman ki paranın değeri ile şu anki paranın değeri bir değil ve çok komik bir rakam iadesi olucak bundan dolayı nasıl bir yol izlemek gerekiyor bu sizcede saçma değil mi

  Yanıtla
  • Merhaba. O zamanki primler güncelleme katsayısı ile güncelleniyor ama yine de komik rakamlar oluyor. İade almanızı önermem.

   Yanıtla
 41. 01.03.1963 doğumluyum.27.02.1987 SİGORTA girisliyim.
  1133 iş günüm var. SGK TOPLAM IADEMIN TUTARI NE KADAR OLABILİR TESRKKURLER

  Yanıtla
  • Merhaba. Gün sayısına göre değil o dönemki kazançlarınıza göre hesaplama yapılır. Dolayısıyla verdiğiniz bilgilerle hesaplama yapamayız maalesef.

   Yanıtla
    • Slm. İşe başlama tarihim 1/11/91 Doğum tarihim 23/12/1958 pirim gün sayım 2609 pirim 2008 ve öncesi iade şartlarım tamam kayda değer bir para alabilirmiyim. İyi çalışmalar

     Yanıtla
     • Merhaba. Maalesef kayda değer bir iade alamazsınız. İade almamanızı öneririm. 3600 güne tamamlarsanız emekli olursunuz.

   • 1969 doğum 1988 giriş 3200 ödeme çoğunluk 2010 yılı ve sonrası ödeme askeri ücret 2021 yılında emekli olmam gerekiyordu eksik prim sonucu 60 yaşı beklemem gerek sizin açıklamanız göre doğum tarihim olan Eylül ayından sonra iade alabilirim fakat iadede yüzde 20 sini alabileceğim çıkıyor sanırım doğrumudur. Ölüm halinde askerlik borçlanması ödedikten sonra eşime emekli aylığı bağlanırmı borçlanma sadece hayattaykenmi oluyor şimdiden teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhaba. Yüzde 20 o dönemki brüt üzerinden hesaplanmakta. Kayda değer bir iade alamazsınız. Ben kesinlikle iade almamanızdan yanayım. Aylık bağlanabiliyorsa aylık başvurusu yapın. İade alırsanız daha sonra sizin vefatınız halinde geride kalanlara aylık bağlanamaz.

     Yanıtla
Yorum yapın