Sgk Ödemeleri Ertelendi mi 2021

0

Sgk ödemeleri ertelendi mi ? Koronavirüs pandemisi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeme mükellefiyeti bulunan işverenler, esnaflar, kendi adına prim ödeyen diğer sigortalılar bugünlerde sgk ödemeleri erteleme kapsamında mı diye bize sıklıkla soru sormaktalar. Biz de bu yazımızda bağkur ve ssk prim erteleme konusunda sık sorulan bazı soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

Sgk prim ödemeleri ertelendi mi ?

Tüm ssk işveren, bağkur ve diğer sosyal güvenlik prim borçlarında son ödeme tarihi takip eden diğer ayın sonudur. Şöyle ki Mayıs ayı için tahakkuk eden herhangi bir Sosyal Güvenlik sigorta prim ödemesi için son ödeme tarihi Haziran ayının sonudur. Eğer son ödeme tarihi hafta sonu ya da resmi tatil, bayram tatiline denk geliyorsa sonraki iş günü son ödeme tarihi olmaktadır.

Covid-19 nedeni ile prim ödemelerinin ertelenmesi 2020’de bir defaya mahsus yapılmıştı. Ancak sonradan böyle bir düzenleme gerçekleştirilmedi. Şu anda güncel olarak pandemiden dolayı prim ödemelerinin ertelenmesi gibi bir düzenleme söz konusu değildir.

Çok nadir olarak sistemde yaşanan aksaklıklar ve primlerin ödenememesi halinde ilgili aya özel olarak ödeme tarihleri 1 hafta ertelenebilmektedir. Bununla alakalı güncel gelişmeleri SGK güncel haberler kategorimizden takip edebilirsiniz.

Sgk yapılandırma ödemesi ertelendi mi ?

Peki sgk yapılandırma ödemeleri ertelendi mi ? Güncel olarak yapılandırma ödeme tarihlerinin ertelenmesi şu anda söz konusu değildir. Ancak bazı durumlarda ödemelerin son günü sistemde yaşanan aksaklıklardan dolayı ödeme tarihleri ertelenebilmektedir. Bunlara ait duyuruları yine yukarıda linkini vermiş olduğumuz güncel haberler kategorimizden takip edebilirsiniz.

SGK, bağkur prim ödeme tarihleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm SGK prim ödemeleri için son tarih diğer ayın sonudur. Son ödeme tarihi hafta sonuna ya da bayram, resmi tatile v.s. denk gelirse bu durumda son ödeme tarihi ilk iş günü olmaktadır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.