SGK, Bağkur Prim Ödemeleri Ertelendi

0

SGK ve Bağkur prim ödemeleri koronavirüs tedbirleri kapsamında ertelendi. Sosyal Güvenlik Kurumu 02.04.2020 tarih ve 5157380 Sayılı Koronavirüs ( Covid-19) Salgını Nedeniyle Prim Ödemelerinin Ertelenmesi konulu Genel yazısında ertelemenin kimleri kapsayacağı ve nasıl olacağı konusunda ayrıntılı olarak bilgi vermiştir.

Biz de kafalardaki karışıklıkları gidermek adına kimlerin primlerinin erteleneceği, prim ertelemesinin nasıl olacağı ve dikkat edilmesi gerekenler ile konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bu yazımızda vermeye çalışacağız.

SGK prim ertelemesinden kimler yararlanacak ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında primlerin ödeme süresinin ertelenmesi hakkından aşağıda sayılanlar yararlanacaktır;Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mücbir sebep hali kabul edilen;

  • Zirai, ticari ve serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek ve ya basit usülde gelir vergisi mükellefleri ile Gelir vergisi muafiyeti olan esnaf ve sanatkarlar ( Esnaf Bağ-Kurlu), 
  • Tarımsal faaliyette bulunup zirai kazanç elde edenler ( tarım bağkurlular),
  • Hazine ve Maliye Bakanlığınca mücbir sebep hali kabul edilen sektörlerde yer alan ve sigortalı çalıştıran özel sektör işverenler.

SGK prim erteleme nedir, nasıl olacak ?

Burada hem işverenlerimizin hem de bağkur primi ödemekle yükümlü okurlarımızın yanlış anladıkları bir durum var. Buna açıklık getirmek isteriz. Aşağıda belirtilen ertelenen dönemlerdeki primlerin dondurulması ya da tamamen silinmesi söz konusu olmayacak. Sadece belirtilen dönemlerdeki primlerin ödeme süresi uzatılacak.

Ayrıca tüm bağkurlular ya da tüm işverenler bu haktan yararlanamayacak. Yararlanabilecek olanlar sorgulama yaparak yararlanıp yararlanamayacaklarını online olarak öğrenebilecek. Aşağıda ayrıntılı olarak anlatılacağı üzere işverenler SGK işveren sisteminden, Bağkurlular da e-devlette Güvence uygulaması üzerinden erteleme hakkından yararlanıp yararlanamayacaklarını sorgulayabilecekler.

Örneğin 2020/Mart ayı prim ödemeleri için normalde son ödeme tarihi 30 Nisan 2020 tarihidir. Bu tarihten son ödenmediğinde gecikme zammı ve faiz işlemeye başlar ve teşvik hakkı yanar. İşte son ödeme tarihi 02 Kasım 2020 tarihine kadar ertelendiği için 2020/Mart ayı prim ve ssk ödemelerini 02 Kasım 2020 tarihine kadar ödemeseniz bile gecikme zammı ve faizi işlemeyecek ve bu dönemdeki borçlardan dolayı ( harici geçmiş borç yoksa ) teşvik haklarınız iptal olmayacak. Ama ertelenen tarihe kadar prim ödemelerini yapmanız gerekecek.

Primlerin tamamen silinmesi, yeniden yapılandırılabilmesi ve taksitlendirilebilmesi içi yeni bir prim affı çıkması gerekmekte. SGK affı hakkında son dakika gelişmeleri için https://sgkbilgisi.com/sgk-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren prim erteleme sorgulama

Sigortalı çalıştıran işverenlerin tamamı prim ertelemeden yararlanamayacak. Prim erteleme hakkından yararlanacak işverenlere ilişkin listeye SGK İşveren Sisteminden ulaşılabilecek. İşverenler  https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi sayfasından e-bildirge kullanıcı bilgileri ile giriş yaparak ulaşabilecek.

İşveren ssk prim borçlarınızın ertelenip ertelenmediğini öğrenmek ve sorgulamak için işveren sistemine girdikten sonra sırasıyla İŞVEREN TESCİL-COVID-19 ERTELEME BİLGİSİ menüsüne girin. Eğer sorgulama sonucu “İşyeriniz erteleme kapsamındadır.” diyorsa prim ödemelerinin ertelenmesi hakkından yararlanmış oluyorsunuz.

Eğer işyeriniz ilgili sektördeki erteleme kapsamında olan sektörde olmasına rağmen listede çıkmıyorsa NACE REV 2 kodunun düzeltilmesi gerekmektedir. Nace kodunun düzeltilmesi için işveren olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne dilekçe ve vergi levhası fotokopisi ile başvurmanız gerekmektedir. Nace kodu güncellendikten sonra yapılacak itiraz üzerine güncelleme yapılacak ve prim erteleme hakkından yararlanılabilecektir.

İşverenler ertelenen dönemler için son ödeme tarihine kadar gecikme zammı ve faizi ödemeyecekler. Ertelenen dönemler haricinde son ödeme vadesi geçmiş prim borçlarının olmaması ve primlerin düzenli ödenmesi halinde sigorta prim teşviklerinden yararlanmaya devam edecekler.

Ek 9 ev hizmetleri, bakıcı sigorta primleri ertelenecek mi ?

Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar ile bakıcı çalıştıranların sigorta primleri erteleme kapsamında değil. Ancak 65 yaş üzerindekiler için sokağa çıkma yasağı olduğundan ev hizmetlerinde işçi çalıştıran ve 65 yaş üzerindeki işverenler prim ertelemeden otomatik olarak yararlanabilecekler.

Mevcut durumla son ödeme tarihleri göz önünde bulundurularak ödemelerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ev hizmetleri kapsamında çalıştırılanlar ile bakıcıların asgari ücret desteği dahil güncel sigorta primlerine https://sgkbilgisi.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur prim erteleme

Bağkur kapsamındakiler prim erteleme hakkından yararlanıp yararlanadıklarını e-devlette GÜVENCE uygulamasından görebilecekler. 65 yaş üzeri tüm bağkurlular prim ötelemeden yararlanabilecekler. Erteleme kapsamında olması gerektiği halde erteleme kapsamına alınmayan Bağkurlular bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvuracaklar. Yapılacak inceleme sonucunda erteleme kapsamında olması gereken bağkurlular bu kapsama dahil edilecek.

Erteleme kapsamındaki bağkurlular ertelenen dönemlere ait prim borçlarını son ödeme tarihine kadar ödemeseler bile bu dönemlere ait prim borçları için gecikme zammı ve faizi uygulanmayacak. Ayrıca bu dönemler haricinde geçmiş prim borcu olmaması halinde prim teşvikinden yararlanmaya devam edebilecekler.

Bağkurda yeniden af ve yapılandırma da gündemde. Prim borcu affı ve yeniden yapılandırma düzenlemesi hakkındaki güncel gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

SGK ve Bağkur prim ödemeleri hangi tarihe ertelendi ?

Alınan tedbirler kapsamında prim ödemeleri için son ödeme tarihi her dönem için aşağıda belirtilen tarihlere ertelendi.

  • 2020/Mart ayı işveren ve Bağ-Kur prim ödemelerinin son ödeme tarihi 02 Kasım 2020 tarihine,
  • 2020/Nisan ayı işveren ve Bağ-Kur prim ödemelerinin son ödeme tarihi 30 Kasım 2020 tarihine,
  • 2020/Mayıs ayı işveren ssk ve Bağ-Kur prim ödeme son tarihi ise 31 Aralık 2020 tarihine ertelendi. 

48. madde taksit ve yapılandırma ödemeleri ertelenecek mi ?

Bu kapsamda yalnızca 2020/Mart, Nisan ve Mayıs son ödeme tarihleri yukarıda belirtilen tarihlere ertelenmekte. Bunun haricinde hem işverenlerin 6183 sayılı yasanın 48. maddesi kapsamında taksitlendirdikleri icra borçları ile yapılandırma kapsamındaki ödemeleri ve ya bağkurluların taksitlendirme ve ya yapılandırma kapsamındaki borçları için taksit ödeme süreleri ertelenmeyecek.

İsteğe bağlı sigorta prim ödemeleri ertelenecek mi ?

İsteğe bağlı bağkur, Ek 5 tarım sigortası, ev hanımları için bağkur ve ya diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim ödemesi yapanlar prim ertelemeden yararlanamayacaklar. İsteğe bağlı sigorta kapsamında ödenecek güncel aylık prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prim erteleme hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.