Sgk Soru Sor, Sgk Soru Sormak İstiyorum!

240

Sosyal Güvenlik mevzuatının geniş olması, değişkenlik göstermesi ve dolayısıyla sürekli güncelleniyor olması bir işlem hakkında tek doğruya ulaşmayı maalesef zorlaştırmakta. Biz de sayfamıza ekleyeceğimiz bu hizmet ile SGK konusunda yaşadığınız problemler ile ilgili doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacağız.Peki sgk ya soru sormak istiyorum nereye sorabilirim, sgk ya soru sormak için telefon numarası kaç ? Sorunuzu sormanız için sizden herhangi bir ücret istemiyoruz ve üyelik şartı da yok. Yapmanız gereken yazının sonundaki Soru Sor bölümünden eposta adresinizi, adınızı soyadınızı ve sorunuzu yazarak bize göndermek. Sorunuz kısa süre içerisinde uzman ekibimiz tarafından cevaplanacak ve mail adresinize gönderilecektir. 

Sgk soru sorma bölümünden ne ile ilgili soru sorabilirim ?

Yazının sonundaki ssk soru sorma bölümünden;

 • Emeklilik  işlemleri ve ne zaman emekli olabilirim ile ilgili sorularınızı,
 • Yurt dışı SGK borçlanma işlemleri
 • İşsizlik maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • Kıdem tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • İhbar tazminatı ile ilgili sorularınızı,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemleri ile ilgili sorularınızı,
 • Genel Sağlık Sigortası ve yeşil kart ile ilgili sorularınızı,
 • Bakım parası ve engelli maaşı ile ilgili sorularınızı,
 • 657 Sayılı Devlet memurları kanunu ile ilgili sorularınızı,
 • İsteğe bağlı sigorta ile ilgili sorularınızı,
 • Kısacası Sosyal Güvenlik ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı sorabilirsiniz.

Sgk uzmanı soru sorduğunuzda sorunuzu en kısa sürede yanıtlayacaktır.

Sgk uzmanına soru sor, sgk soru sorma hattı telefon numarası kaç ?

Sgk soru sorma telefonu 170’tir. Telefon ile sgk uzmanlarına soru sormak istiyorsanız telefonunuzdan 170 numaralı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını arayabilirsiniz. Telefonda sgk ile ilgili soru sormak istiyorum dediğinizde sizi çağrı merkezinde ilgili kişiye aktarırlar.

Sgk online soru sormak için bir uygulama mevcut mu?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sgk ile ilgili soru sormak için geliştirdiği online bir platform/uygulama bulunmamaktadır. Bu hususta sadece Alo-170 hattı üzerinden sgk telefonla soru sormak mümkündür. Geliştirilen sgk ile ilgili soru sorma uygulaması bulunmamaktadır.

SGK ve Çalışma Mevzuatı ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
240 Yorum
 1. Sevil

  1996 2000 yılları arası 3yıl 8 ay sigortalı olarak çalıştım. Şu anda 43 yaşındayım.2018 ocak ayından bu yana bağkur primi ödemekteyim. Ocak ayında 818.Tl oldu. Geçen yıl son 3 buçuk yılı sigortalı bir işe girip tamamlarsam 5400 günden 53 yaşında emekli olacağım söylenmişti. 53 yaş Emekli olma yaşı değişti mi?Aylık 818 tl. Ödüyorum. Şu an için emekli olursam maaşım nekadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tam tarihinizi yazarsanız emeklilik yaşınızı hesap edebilirim ? Bağkurda 3,5 yılı tamamlamamaya dikkat edin. Yoksa emeklilik durumu bağkura geçer. Verdiğiniz bilgilerle emekli maaşı hesabı yapmam imkansız.

  2. Cem

   Merhabalar
   Babam 1954 doğumlu 1969 sigorta girişli ama ne yazık ki sigorta günleri az 982 iş günü var.
   10 ay kadar yurtdışında çalışmış nasıl ve hangi şartlarda emekli olabilir.
   Teşekkürler
   Kolay gelsin

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Ssk kapsamında en az 3600 prim gününü tamamlaması halinde emekli olur. En erkeni bu olur babanız için.

 2. Sevil

  5400 gün 818 tl. Esnaf bağkur primi ödeyen birisi şu an emekli olsa nekadar maaş alır?

 3. necdet

  02.02.1996 ssk girişim var sskdan 3402 günüm var 2010 yılında bağkurlu oldum 5yıl2 ay 26 gün ödenmiş günüm var 2016 yılında tekrar ssk oldum 640 gün ödenmişliğim var en kolay nasıl emeklı olurum nekadar prım ödemem gerkli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazar mısınız?

 4. Serhat

  Efendim merhaba
  Ben 17.12.2012 yılından beri aynı firmada çalışıyordum. 28 Ocak 2019 yılı itibariyle benimle iş akdi iptal edildi şirketim tarafından.
  Bu süreçte bana 2018 yılında 2000₺ net maaş veriyorlar. Şirket prosedürü olan zam artışı imzasız şekilde 2450 ₺ olacağı bildirildi+prim+ 400₺ yemek Kartı ve de araba veriyorlardı. Ama çıkacağım bildirilince zammı geri çektiler ve asgari ücret üzerinden bana 2558*6 = 15348₺ verileceği bildirildi. Ben imza atmadım.
  Bu süreçte 2018 de bana 2000 + 1500₺ prim sabit veriyorlardı. Bunu şahit ile ıspatlayabilirim.
  En uzun ve gece kalmalı yolculuklara beni yolladılar hiç mesai vermediler.
  Geçen sene olan 21 gün iznimi kullandım. Bu sene iznimin olmadığını belirttiler.
  Benim burada yapabileceğim hiç bir şey yok mu?
  Bana yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi akşamlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama işlerinde uzman birisi ile görüşerek öncelikle alacaklarınızı net olarak hesaplayıp işverenden talep etmeniz gerekiyor. Sonrasında ise arabulucu ve çözülmez ise mahkemeye gitmeniz gerekir.

 5. KEMAL

  01.01.1990 tarihinde ssk’lı oldu. 436 gün primim var. 15.07.1996 tarihinde emniyet müd.ne polis memuru olarak göreve başladım. 5 yıl polis memuru olarak görev yaptım. grev yaptığım esnada askerliği yaptım ve askerlik borçlanmasını ödedim. 15.04.2001 tarihinde aynı bakanlığın başka bir birimine yatay geçiş yaptım ve halen görevdeyim. benim ne kadar hizmetim bulunmaktadır. emniyet müd. görev yaptığım sırada yıpranma payı nasıl veriliyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Polislikte/emniyet görevinde geçen her 360 gün için 90 gün fiili hizmet süresi veriliyor. Yani polislik hizmetiniz 5 yıl ise bu 1800 gün eder. 450 günlük fiili hizmet zammı ile birlikte 2250 gün olarak esas alınması gerekir.

   1. Öner

    Peki toplam hizmetim ne kadardir

    1. Ömer Meriç

     Önceki sorunuzu bulamadım hocam soru neydi kusura bakmayın?

 6. Buse

  Merhaba esim devlet memuru 2019 17 subat tarihinde emeklilik hak ediyordu basina gelen talihsiz durumdan oturu hapis cezasi aldi suanda mahkum subat 5 itibaren ssim askerlik borclanmasi yapmadi dilekce vermisti ama.oee olmadi simdi esimin toplu parasina emekliligine nasil yansir bu durum bilgilendirirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlamayadım!

 7. coşkun

  30.10.2013 den karşilikli olarak iş den ayrildim geriye dönük 5 yil zaman aşimi varmiş bu zaman aşimi beni etkiliyormu etkilese bile 2 aydan kaybediyorum almam için ne yapmam gerekiyor tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neyi alacaksınız hocam? Kıdem tazminatı mı?

 8. Arif

  Benim kyk borcum başlamış bitmiş bana haber gelmedi bugün gördüm. Birde gecikme zammı uygulanmış onları ödemek zorundamıyım yoksa geçikme faizi silinebiliyor mu .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şu an kyk borçları için yeniden yapılandırma yok. Eğer çıkarsa gecikme zammını sildirebilirsiniz. Mevcut durumda faizi ile birlikte ödemeniz gerekir.

   1. Arif

    Öyle birşey gündem de var mı peki yapılandırma gelecek mi.

    1. Ömer Meriç

     Şu an için yok hocam.

 9. saim

  annem 2011 yılında malulen emeklilik için dava açtı, 2013 yılında babam vefat etti annem dul maaşı almaya başladı,annemin davası 2018 yılında sonuçlandı.07.02.2011 tarihli sağlık kurulu raporuna istinaden emekliliğinin başlaması diye mahkeme kararı çıktı,bu kararla birlikte kuruma başvurduk kurum annemin dul maaşını yarıya indirdi,alacağımız birikmiş paradanda 30.000 tl sini kurum bizden geri aldı,gerekçe olarakta kurumdan iki maaş yani kendisi emekli olduğu için dulluk maaşının yarısını almalı diye bir yazı verdiler,ben kuruma itiraz ettim her iki maaşta tamdan bağlanır diye bununla ilgili dilekçemi kuruma verdim,daha sonraki araştırmamda bir genelge daha buldum kurum olumsuz bir görüş bildirirse ne yapmalıyım yatdımlarınızı bekliyorum teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kurumun yaptığı işlem doğru. Kişi çalışırsa ya da kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanırsa dul maaşını %50 oranında alabilir. Geriye dönük olarak yapıldığı için dul maaşının bağlandığı tarihten sonraki fazla ödenen kısım istenebilir.

   1. saim

    üçtane genelge buldum genelgede her iki aylık tamdan bağlanır diyor

    1. Ömer Meriç

     Bilemiyorum hocam. Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin.

 10. İbrahim

  İyi gunler babam 1968 dogumlu 1993 un 11. Ayında arabistanda 6 ay calismis turkiyede ilk giris tarihi 1996nin 12. Ayı arabistan baslangıc sayılırmi ne zaman emekli olur.askerlik 18 ay yaptı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arabistan sigorta başlangıcı sayılmaz. 6 ay ise borçlanma yapması halinde borçlandığı süre kadar geri çekilir. Askerliğini ne zaman yaptı babanız ?

   1. İbrahim

    1989 da yaptı.

    1. Ömer Meriç

     13 ay askerlik borçlanması halinde 55 yaş 5750 günle emekli olabiliyor.

 11. Canan Can

  Sayın yetkili;
  Rahmetli Babam dan 4A SSK yetim maaşı alıyorum ( tek evladıyım Annemde vefat etti ),SSK dan eski çalışmışlıklarımı isteğe bağlı emekliliğe baş buru yaptım babamdan aldığım maaşın kesileceğini biliyorum; sorum çeyiz parası alabilirmiyim.. Nereye müracaat edeceğim?Teşekürler
  Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çeyiz parası sadece evlilik halinde ödenir. Sigortalı çalışma halinde ödenmez.

 12. Yusuf

  selamün aleyküm kolay gelsin benim babamın 01 ,03,1995te sadece 80 gün sigorta girişi var 01,06,2018 bagkur var emekli olabilmesi için sigortayamı girsin yoksa bagkura devammı etsin devam etsede kaç yıl daha ödemesi gerekir .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En erken sigortadan emekli olur. 3600 günü tamamlaması gerekir.

 13. Zeynep

  İşveren asgari ücretli için sgk birimi için aylık nekadar ödüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yararlanılan teşviğe göre değişir. Normalde 150 liralık asgari ücret desteği ile beraber 680 TL civarında.

 14. kemal

  1977 dogumluyum.işe giriş 13.10.1999. askerdeyken sigorta tesçili yapılmış .ben askerdeyken 157 sigorta ödenmiş. toplam 4519günüm var.12.01.2001de tekrar sig.ödenmeye baslandı .şimdi şunu ögrenmek istiyorum.askerdeki sigorta başlangıcı veödenen prim silinirmi.silinirse sig. başlangıçı 12.01.2001 mi olur.şayet olursa askerlik ödersem eylül 1999 altına düşermi .ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şikayet yoksa silinmemesi gerekir. Askerlik başlangıç tarihi ne zaman resmi olarak?

   1. kemal

    merhaba askerlik tarihi 21.11.1998 sigorta tesçil 13.10. 1999 bir sonraki sigorta ödemesi 13.01 2001 silinirse benim yararıma olurmu.emeklilik sartlarım ne olur. slinirse eylül 1999 altına düşer mi.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. İlginç bir durum olmuş sizinki. Mantıken askerde olan bir kişi sigortalı çalışamayacağından iptal edilmesi gerekir. Ancak SGK uygulamarı bu konuda nasıl oluyor net bilgi sahibi değilim. Askerdeki sigorta iptal olsa bile askerliğin tamamını borçlandığınızda zaten ilk sigorta başlangıcından geriye geliyor ve 1999/09 altına düşüyor.

    2. kemal

     MERİÇ BEY O ZAMAN SİZİN DEDİGİNİZ GİBİ OLURSA EMEKLİLİK SARTIM 5975 GÜN 58 YAŞ MI OLUR

     1. Ömer Meriç

      Aynen öyle olur hocam.

   2. KEMAL

    ASKERLİK BASLANGIÇ 21.11.1998

  2. fehmi

   merhaba.01.01.1962 doğumluyum.ssk başlangıç tarihi 01.10.1979 dur. benim askerlik dahil 657 ye tabi 34 yıllık memuriyet hizmetim var çalışmaya devam etmekteyim.bu hizmet haricinde 6 yıl 3 ay özel sektör ssk hizmetim vardır.yani toplam hizmetim 40 yıldır.emekli sandığından temmuz 2019 da emekli olmayı düşünüyorum.maaş bağlama oranım yüzde kaçtır.Beni aydınlatırsanız sevinirim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu konuda bilgi sahibi değilim maalesef Fehmi BEY.

 15. ALİ

  ali dizgin sgk 01/11/1986 girişim yapilmiş prim ödenmemiş 01/01/1987 ödemiş sgk beni 87 sayıyor bu aradaki 2/ ay lık bunun sayılması için ne yap mam gerekır ara 1 sene atıyor benim 11/12/1969

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer prim ödenmesi yapılmadıysa işyeri arşivinden o dönem için bildirge verilip verilmediğini sorgulayın. Eğer verildi ve Sgk işlemediyse geriye dönük işlem yapılabilir.

 16. Doğan

  Hocam merhaba.sigorta başlangıç tarihim 1986 daha sonra 1987-1989 yılları arasında Kamuda Mevsimlik işçi olarak çalıştım.1989 da askere gittim.1991de askerden geldim.Çalıştığım kurumda işe başlayamayınca 1991-1995 arası vekil öğretmenlik yaptım.1996 Yılında çalıştığım kurumda tekrar işe başladım ve 2019 yılı başında emekli oldum.Çalıştığım kurumdan kıdem tazminatını aldım.Ama vekil öğretmenlikte çalıştığım günlerin kıdem tazminatını alamadım.Vekil öğretmenlikte geçen günlere ait kıdem tazminatı alma hakkım varmı ?teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır o süreler için tazminat ödemesi yapılmaz.

 17. Azize Eren Toprak

  Selamlar.Ev hanımıyım.Son 10 yıldır çalışmıyorum.Dışarıdan isteğe bağlı ödüyorum.İşe ilk girişim 24.09.1998
  24.09.1998 – 31.01.2007 arası yapı kredi bankasında çalıştım.Banka özel sandık primim 3007 gün
  20.06.2007 – 23.08.2007 arası thy’de çalıştım.SSK primim 63 gün.
  03.10.2009 – 20.02.2019 arası isteğe bağlı yatırdım.İsteğe bağlı primim 3449 gün oldu.
  Hizmet birleştirdim.Sistemde görünüyor.Toplam prim gün sayım 6519
  -Ne zaman emekli olabilirim?
  -İsteğe bağlı prim öderken 2012 senesinde doğum yaptım.Borçlanabilir miyim?2 sene kazandırır deniyor.
  -Son 3.5 senede isteğe bağlı ödedim diye bağkur’dan emekli olacağımı okudum.Öyleyse toplam 7200 güne mi ulaşmam gerekiyor?yani 7200-6519=681 gün daha mı isteğe bağlı prim ödemeliyim?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 7 yıl içerisindeki toplam hizmet arasında bağkur 3,5 yıldan fazla olduğundan bağkurdan emekli olursunuz. Toplamda 7200 günü tamamlamanız gerekiyor. Yaş olarak da 58 yaşı tamamlayacaksınız.

 18. ercan

  Hayirli gunler Ben 2014 ten beri sozlesmeli personel olarak calisiyorum (657 tabi). Bu gunlerde istifa etmeyi dusunuyorum istifa ettigim takdirde tazminat alabilir miyim? Simdide teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstifa halinde tazminat ödenmez hocam.

   1. ercan

    Hocam ben sozlesmeli memur olarak calisiyorum bu sene sozlesmeli ogretmenlige atandim yolluk alabilir miyim acaba.

    1. Ömer Meriç

     Ödenmez diye biliyorum ama yine de Kuruma bir sorun.

 19. serdar soysal

  24.11.1976 doğumluyum 10.05.1993 tarihinde işe başladım ve şu an primim 7850 gün acaba yasa çıksa ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önce yasa çıkması lazım. Yasanın nasıl ve ne şekilde çıkacağı ya da kimleri kapayıp kimleri kapsamayacağı en önemlisi de çıkıp çıkmayacağı belli değil.

 20. erhan

  merhabalar annem vefat eden babamdan maaş alıyordu ssk idi aldığı kurum.Sonra öğrendikki annem babasındanda maaş alabiliyormuş babasıda bağkur olduğu için kesin alırsınız dediler başvurduk evet annem hem babasından maaş alıyor hem kocasından maaş alıyor.Ancak bir gün bize postadan bir yazı geldi izmire müfettiş görüşmeye çağırmış babasından maaşı yeni bağlandığı için toplu bir ödeme olacak teyze sana demişler.Aradan 4 ay geçtikten sonra bir yazı daha geldi annemin kardeşinin bağkura 8 bin lira borçlanması varmış annemede 13 bin lira para yatırılcakmış.ödeme günü geldiğinde 5bin tl yatırıldığını gördük ölmüş teyzemin borcunu annemin üzerinden almışlar bizim teyzem için kesilen parayı geri alma şansımız varmı.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu parayı alma şansınız yok maalesef. Çünkü maaşla ilgili oluşturulan bir borç varsa diğer hak sahiplerinden kesilmesi gerekir. Doğrusu yapılmış yani.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.