Sgk Teşviklerinden Geriye Dönük Yararlanma 2021

145

SGK teşviklerinden geriye dönük yararlanmak ister misiniz ? O  zaman bu yazımız sizin için tam bir rehber niteliğinde olacaktır. 27 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7103 Sayılı Kanun önemli değişiklikleri de beraberinde getirmişti. Özellikle kanunun 70’inci maddesi işverenlerin geriye dönük sgk teşviklerinden yararlanması imkanını sağlamıştı.

Bu Kanunla birlikte işverenler geçmişe dönük SGK prim teşviğinden yararlanabilme hakkı kazanmıştı. İlgili Kanun gereği geriye dönük teşvikten yararlanmak için bildirge giriş süresi doldu. Yürürlükteki uygulamada işverenler geriye dönük 6 aya kadar teşvikten yararlanma başvurusu yapabilmekte. Bu yazımızda geriye dönük teşvik sorgulama, başvuru, bildirge giriş işlemleri ve sgk mahsup dilekçe örneğini bulabilirsiniz.

SGK geriye dönük teşvik sorgulama

Teşvik sorgulamasını yapabileceğiniz yani hangi dönemde hangi işçi için geriye dönük olarak hangi teşvikten yararlanabileceğinize dair geriye dönük Sgk teşvik sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Bunu kendiniz tek tek teşvik şartlarını da göz önünde bulundurarak geçmişe doğru kendiniz inceleyebilir ya da bu hizmeti veren özel sektör işletmelerinden destek alabilirsiniz.

Teşvik başvurusunu yaptıktan sonra geriye dönük teşvik başvurunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanıp onaylanmadığını yani belge durumlarını e bildirge v 2 uygulaması üzerinden sorgulayabilirsiniz. Böylece SGK tarafından işlemlerin tamamlanıp tamamlanmadığını da öğrenmiş olursunuz.

Başvurduğunuz ve SGK tarafından onaylanmış belgeleri görmek için öncelikle  e bildirge v2 girişi adresini takip ederek sisteme e bildirge şifreniz ile giriş sağlayın. Giriş sağladıktan sonra “Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları ” kısmından işlemi yapılmış, işlemi yapılmamış ya da işlemi devam eden belgeleri görüntüleyebilirsiniz.

İşçinizin geriye dönük olarak hangi teşviklerden yararlanma hakkı olduğunu tespit için teşvik şartlarına hakim olmanız gerekiyor. Sizin için tüm teşvikleri ve şartlarını tek başlıkta topladık. Hemen güncel sgk teşvikleri sayfamızı ziyaret ederek güncel teşvikler ve şartları konusunda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Geriye dönük teşvik başvuru süresi

2011/03 dönemine kadar olan teşviklerden yararlanmak için geriye dönük teşviklerden yararlanma başvuru süresi doldu. Bundan sonraki uygulamada ise en fazla 6 aylık geriye dönük olarak teşvikten yararlanabiliyorsunuz. Yani Ekim ayında en fazla Nisan ayı da dahil olmak üzere sgk geriye dönük bildirge düzeltmesi yaparak teşvikten yararlanma başvurusu yapabilirsiniz.

SGK geriye dönük teşvik başvurusu nasıl yapılır ?

Geçmiş dönem teşviklerinden yararlanma hakkınızın olduğu düşündüğünüz dönemle ilgili iptal bildirge vererek teşvik hakkını sağladığınızı düşündüğünüz belgeyi ek ya da asıl olarak e bildirge v 2 uygulaması üzerinden girmeniz gerekiyor. Daha önce e bildirge v 2 uygulaması hakkında, ne olduğu ve nasıl kullanılacağı konusunda rehber niteliğindeki yazımızı  e bildirge v2 iptal asıl ek bildirge girişi sayfamızda paylaşmıştık. Dilerseniz bu yazımızı ziyaret ederek sistemin kullanımı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

E bildirge V 2 ekranından kanun ve belge numarası yapma değişikliği oldukça kolaydır. Bu sistemle artık geriye dönük iptal/ek bildirgeler de kolayca girilebilecek ayrıca manuel olarak iptal ve ek belge düzenlemenize gerek kalmayacak. Uygulama üzerinden geriye dönük kanun ve belge değişikliği yani iptal/ek bildirge işlemleri aşağıda resimli olarak adım adım anlatılmıştır. Bu aşamaları takip ederek kolayca iptal/ek bildirge yani kanun/belge no değişikliği yapabilirsiniz.

e bildirge v 2 giriş
e bildirge v 2 giriş

Belge talebini ilettikten sonra artık SGK tarafından onaylanmasını bekleyeceksiniz. SGK onayladıktan sonra varsa ilgili dönemle ilgili teşvik alacağınız oluşacaktır. Bunun prim borçlarınıza mahsubu için sonrasında dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekecek.

SGK geriye dönük teşvik ödemeleri

Geri dönük teşvik başvurusundan kaynaklı prim alacakları eğer varsa öncelikli olarak geçmiş dönem prim borçlarınıza mahsup edilir. Eğer aktif işyeri dosyanız yoksa, prim borcunuz da yoksa ve işçi çalıştırmayacaksanız alacaklar SGK tarafından nakit olarak iade edilmektedir. Ancak iade işlemi yapılırken vergi borcunun da olmaması gerekiyor. Eğer vergi borcu varsa vergi borçlarına da mahsup işlemi yapılabilmekte. Nakit olarak iade işlemi için SGK’ya dilekçe ile başvurmak ve banka hesabı iban numaralarını iletmek gerekmektedir.

SGK geriye dönük teşvik mahsup

Eğer aktif bir işyeriniz varsa ve prim borçlarınız varsa alacaklar öncelikle geçmiş dönem prim borçlarına, icra ya da yapılandırma kapsamındaki borçlara mahsup edilir. Geçmiş prim borcu yoksa cari prim borçlarına mahsup edilir. Alacak varsa her ay bildirge verildikten sonra SGK’ya başvurarak teşvikten kaynaklı emanet hesabında bulunan alacakların prim borçlarınıza mahsubunu dilekçe ile talep etmelisiniz.

Sgk geriye dönük teşvik mahsup dilekçesi

Emanetteki alacağın prim borcuna mahsubu için aşağıdaki gibi kısa bir geriye dönük teşvik dilekçesi yazmanız yeterli olacaktır. Geriye dönük sgk teşvik mahsup dilekçe örneği şu şekildedir;

 • ………….. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………….. sicil numarası ile işlem görüyoruz. Teşvikten kaynaklı emanet alacaklarımızın …./….. dönem prim borçlarımıza mahsubu hususunu,
 • Arz ederim. 

Geriye dönük SGK teşvikleri ne zaman ödenecek ?

Eğer iptal ek belge başvuruları yani geriye dönük teşvik başvurusu SGK tarafından onaylandı ise ve geçmiş ya da cari prim borçlarınız varsa sgk geriye dönük teşviklerin mahsup işlemi hemen yapılabilmekte. Bunun için yukarıdaki geriye dönük Sgk teşvik dilekçe örneği ile başvurmanız yeterli sayılacaktır. Ancak aktif işyeriniz yoksa ve iadeyi nakit olarak almayı düşünüyorsanız bunun için belli geçiş dönemleri var.

Sgk teşvik iadesi talep tarihinizi takip eden ay başından itibaren yapılacak. Eğer son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuz ya da yapılandırılmış/taksitlendirilmiş prim borçlarınız varsa alacağınız öncelikle bu borçlarınıza mahsup edilecek. Herhangi bir prim borcunuz yoksa ödemeler 3 yıl süresince eşit taksitlerle size nakit olarak iade edilebilecek.

İşe yeni aldığınız bir çalışanın hangi teşvikten yararlanma hakkı olduğunu öğrenmek ister misiniz ? İşçi ve işveren için en uygun teşviği belirlemek için sgk potansiyel teşvik sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


145 Yorum
 1. TALİP

  2018/09.dönemde 1 işçi çalıştırdım ve 4447/19 teşvik şartlarını tam olarak taşımakla birlikte sehven 27103 kanuna göre bildirgeyi vermedim.(herhangi bir kanuna tabi olmadan verdim.) Bununla birlikte ödemeyi de yapmamış bulunmaktayım. 2018/09. dönem öncesi de borcum bulunmamaktadır. Başka çalışanda bulunmamaktadır. 27103 göre düzeltme yapabilir miyim. 27103 den faydalanacak olmuş olursam kuruma borcum sadece 2018/09.dönem bildirgesinin Damga vergisi borcu olacaktır. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E bildirge v 2 ekranından bildirgeyi düzeltmek için başvuru yapabilirsiniz. Ekrana giriş sağlandıktan sonra Sgk onayına düşer. Bağlı olduğunuz Sgk ya iletin. Onlar gerekli düzeltmeyi yapar. Yararlanırsınız yani geriye dönük

   1. TALİP

    Teşekkür ederim. Sizlere iyi çalışmalar dilerim.

 2. Halil Yılmaz

  Merhabalar, geriye dönük sgk teşvik başvuruları hala onay bekleyen işlemlerde bekliyor. Bilgisi olan var mı? ne zaman işleme alınacak, onaylanacak bir süre verildi mi, öğrenen oldu mu acaba?
  Ayrıca 2018 yılı için yaptığımız 6 aylık geriye dönük işlemler bile onayda görülüyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla SGK onları yapmaya başladı. Başvuru çok olunca sonuçlandırmak zaman alıyor.

 3. Nuri Kaya

  iyi günler kolay gelsin. 27103 teşvikinden 1-2-3-4-5. aylardan geçmişe dönük faydalanmak için ne yapmamız gerekiyor acaba.? şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal ve ek aylık prim ve hizmet belgelerini doldurarak dilekçe ile bağlı olduğunuz Sgk ya başvurun.

 4. fulden

  merhaba,
  asgari ücret teşviğinden faydalanabilen var mı? prim ödemesine yansıyan var mı acaba?

  1. Deniz

   Şubat Mart Nisan asgari ücret teşvikleri mobis emanet tahsilatlarda bekliyor.

   1. fulden

    Merhaba, mobis emanet ne demek tam anlayamadım mesajınızı pardon.

 5. Fatoş

  Merhabalar Ömer Bey. Bu değerli bilgiler için teşekkür ederiz. Üç ayrı sicil numaramda 6111 için gerekli işlemleri yaptım hiç bir sıkıntı olmadı. Fakat geriye dönük 5746 ile ilgili düzeltme yapmak istediğimde adam/ay oranlarına göre kısmi yapılacağından sistem buna izin vermiyor. Bir personelin 15 gününü 5510 kalan 15 gününü 5746 yapamıyorum. Kurum ile yapılan yazışmalarda buna imkan olmadığı söyleniyor. Konu ile ilgili nasıl ilerlemeliyiz? Ayrıca bir sicil numaramda Iban yazmış olmama rağmen kaydettigimde dilekçeye çıkmadı. Düzeltme yapabiliyor muyum? Çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatoş Hanım.
   Eğer sistem izin vermiyorsa bekleyin 30 Haziran’a kadar. Olmadı Ek 9 İptal ve ek belgelerini elden doldurup verin SGK’ya. İlk başvuruyu yapın siz ekrandan da. Dediğiniz kısmi bildirimi açabilirler belki. Düzeltme yapılabilir diye düşünüyorum hiç kullanmadım.

 6. Ayla

  Merhaba Ömer Meric bey, oncelik tum bilgilendirme icin herkese tesekkur ederim. Sorum su, diyelim internetten basvuru yaptik. Sirketin sgklarini inceleme sonucu hicbir tesvik kapsamina girmedigini farkettik. Hicbir iptal ek/asil bildirge vermedik. Bu durumda ceza sozkonusu olurmu?Tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır cezai bir işlem söz konusu değil.

 7. Deniz

  Bugun SGK bilgi sistemleri daire başkanlığı ile görüştüm.. EbildirgeV2 Sayfasında hatalar olduğunun farkındalar.. Örneğin XML dosyası bazı kanunlar için yüklenmiyor.. Manuel giriş yapıldığında 1 belgede 2 kanun değişikliği yapmamıza izin vermiyor.. Örneğin 6 personelle ilgili 3 personele 06111 3 personele 14857 vereceğiz.. Bildirgede personel bildirimlerini iptal edip belge vermeye çalıştığımızda 6 personeli tek kanun maddesine veriyor.. Bunun yanısıra xml ile alakalı ciddi sıkıntılar var.. Bunları bildiklerini düzelteceklerini söylediler.. 31.05.2018 tarihini söyledim.. bu tarih son gün değil diyorlar.. Başvuru dilekçesini isverensisteminden verdiyseniz haziran ayında da işlem yapabileceksiniz diyorlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşekkürler bilgilendirme için hocam.

 8. HASAN CENK ERDİNÇ

  Merhaba Üstadlar,
  Geriye dönük teşviklerden yararlanmak için sistemden dilekçeyi versek, iptal/asıl/ek beyannameleri de yine elektronik ortamda 1 ay sonra versek bir sıkıntı olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu mümkün değil diye biliyorum. 01 Haziran 2018 tarihine kadar iptal/ek/asıl bildirgeleri de girmeniz gerekli diye biliyorum ben

   1. HASAN CENK ERDİNÇ

    Teşekkür ederim üstadım,

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Saygılar.

   2. Deniz

    Mümkün Hocam.. bugun görüştüm. 31.05.2018 başvuru için son tarih diyorlar.. başvuru dilekçesini verenler sonrasında işlem yapabilecekler.. Genede bu bilgiyi teyit ettirin.. Ebildirgev2 sayfasında problemler var.. şuanki sistemde zaten online olarak düzeltme çok zor.

    1. HASAN CENK ERDİNÇ

     Deniz Üstadım, Bilgi için teşekkür ederim,

   3. Halil

    Merhabalar Ömer bey,
    Kendi firmalarımızda uygulamak üzere Sgk teşviklerinin hesaplanması ve ek-iptal-asıl belgelerinin düzenlenmesi için kendi yazılımını geliştiren biri olarak,
    Müsaadenizle hem Sayın Hasan Cenk Erdinç beyin sorusuna açıklama olması hemde burayı takip edenlere faydası olması adına bilgi paylaşımında bulunmak isterim.
    Sgk’nın son yayınladığı ve ebildirgeV2 den ulaşabileceğiniz duyuruda belirtildiği üzere;
    ilk olarak yapılması gereken 01.06.2018 günü de dahil sgk-isveren sistemi üzerinden online başvuru yapılmasıdır.
    başvuru yapıldıktan sonra haziran ayı sonuna kadar ek-iptal-asıl belgeleri sisteme girebilme hakkı tanınmıştır.
    şuan için her dönemi tek tek inceleyerek doğru kişileri seçip iptal-ek/asıl işlemlerinizi yapmanız ve onaylamanız gerekmektedir.
    Yazılım yapınca ilk aklımıza gelen soru otomatik transfer yani xml yükleme geldiği için, konuyla ilgilenen sgk yetkilileri ile görüşme gerçekleştirdik ve xml yüklemenin de yeni versiyonunu oluşturduklarını, devreye almak için de çalıştıkları bilgisini aldık.
    Bende Sayın Hasan Cenk Erdinç beyin sorusunu sgk yetkilisine yönelttiğimde,
    başvuru süresini kaçırmayın, ilk olarak başvurunuzu tamamlayın, daha sonra nasılsa xml üzerinden işlem yapabileceksiniz bunu yayınladığımız duyuruda açıkladık dediler.
    konuyu merak edenlere umarım faydası olur.

    1. Ömer Meriç

     Halil Bey,
     Elinize sağlık. Teşekkürler bilgilendirme için.

    2. HASAN CENK ERDİNÇ

     Halil Üstadım, Bilgi için Teşekkür ederim.

 9. sema

  Ömer bey çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 10. SEMA

  Merhaba,

  öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  tüm personeli sistemde inceledim. teşvik hakkedenleri liste yapıp giriş çıkış tarihlerini yazdım.
  işveren sisteminden teşvik veren personelleri onayladım.
  sonrasında geçmiş 6 aylık kişi sayılarını kontrol ettiğimde onayladığım 4 personelin ortalama kişi sayısın altında olduğunu anladım. yaptığım işlem problem yatarı mı? ayrıca dilekçeyi elektronik ortamda yolladım.
  yarın bildirgelerin iptal ve asıl işlemlerini yapacağım. Umarım çok problem yaşamam. teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorun olmaz. Eğer teşvik ortalama şartı sağlamıyorsa zaten Sgk o dönem için yaptığınız teşvik başvurusunu iptal eder.

 11. taner

  merhaba ilgili tesvik yasası kapsamında 2017 yılı ilgili 687 – 1687 kanunlar ilgili iki kanundan aynı döneme faydalanabilirmiyiz. sistem izin vermiyor 2017/7 .ayda devam eden 687 var yeni giren personelde 1687 taBİ ikisi için ayrı ayrı talepte bulunulamazmı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben yararlanamazsınız diye biliyorum. Yine de SGK’ya bir sorabilirsiniz detaylı bilgi için.

 12. Deniz

  Bizimde bir faydamız olsun.. benim izlediğim yolu anlatayım özellikle 1000 uzeri personel incelemesi yapan arkadaşlara yardımcı olacaktır.. Birde biraz excel bilgisi gerekiyor.. Öncelikle bildirgelerin pdf dokumlerini indirdim.. Adobe Acrobat Pro deneme sürümüyle hepsini tek pdf olarak birleştirip excele çevirdim, duzenledim.. Bildirgelerin doğruluğunun kontrolu sonrası gene aynı şekilde sgk nın isverensistemi sayfasındaki 6111 teşvik listelerini pdf formatında indirdim bunlarıda excele çevirdim.. Teşvik başlangıç bitiş tarihlerini 201101 201202 şeklinde excelde düzenledim.. Bunuda metni sutunlara dönüştürden bölüp düzenledikten sonra A1&””&B1 şeklinde formulleyerek birleştirdim.. Bildirge tarihlerinide aynı şekilde bu formatta düzenledim.. Sonra Teşvik durumu diye bir sütun açarak =TOPLA.ÇARPIM((tesvikliste!$F$2:$F$65534=Q2)*(tesvikliste!$B$2:$B$65534=A2)*tesvikliste!$S$2:$S$65534) bu şekilde formülledim.. Tesvikliste teşviklerin olduğu sekme.. bu formul şunu veriyor.. Q2 bildirge sekmesindeki ait olduğu dönemini, tesviklistedeki F2:F65534 Teşvik başlangıç süresini, G2:G65534 Teşvik bitiş süresini, Teşvikliste B2:B65534 personelin tc kimlik no kısmı, A2 Bildirgedeki tc kimlik no.. Birde teşvik listede tum sütunların yanına 6111 yazdım.. S2:S65534 Kısmı bunu yazıyor.. Formulu aşağı çektiğinizde kimlerin teşvikten yararlanacağını hesaplayıp getiriyor.. Formulun ozeti Teşvik başlangıç<=Bildirgedonemi<=Teşvikbitiş. Bu formule uyan personelleri getiriyor…. Aynı şekilde 4857 yi de hesaplattım.. Bildirgedeki dönem ve aya göre pivot table yaparak personel sayılarını alıp 6 aylık ortalamaları, 1687 sayılı teşvikteki rakamları çıkardım.. Ardından yararlanılmayan dönemlerde brütü yüksekten aşağıya olacak şekilde 6111 den faydalandırdım.. Bu şekilde 5000 üzerinde personel kontrolü yaptım..:) Şuan işi bitirdim.. Allah herkese kolaylık versin. Piyasada çok çakal var %15 komisyonla yapmaya çalışıyorlar.. Bu iş zor değil az biraz araştırmayla kolayca yapılabilir.

  1. Ömer Meriç

   Hocam elinize sağlık. Teşekkürler paylaşım için.

  2. SALİH ŞAHİN

   excel dosyasını paylaşabilir misiniz

   1. Deniz

    Bugun Örnek dosyayı yükleyip linkini paylasırım.

   2. Deniz

    http://dosya.co/csrub6esezq8/TESVIK.xlsx.html

    PDF leri excele cevirdiginizde bildirgetabloyapımı seklinde bir sonuc elde edersiniz.. linkteki tabloda formulleyerek bu donemleri bildirge tablosunda satırlara yazdırdım.. Formül :

    =EĞER(SOLDAN(B2;2)=”20″;B2;N6)

    tesvikliste tablosundaki teşvik başlangıç bitiş tarihleri şöyle görünüyor;

    06/2013-11/2015

    metni sutunlara dönüştürden Sabit genişliden / ve – yerlerinden ayırdım formatı düzenleyerek tekrar tarihleri birleştirip 201306 201511 şekline getirdim.. buradaki amaç sayı formatında olması.. büyük küçük şeklinde formulleyebilmek için bunu yapıyorum..

    bildirge sekmesi bildirgetabloyapımının son halidir. orada teşvik durumu şeklinde bir sekme açarak

    =TOPLA.ÇARPIM((tesvikliste!$O$2:$O$65534=P2)*(tesvikliste!$A$2:$A$65534=A2)*tesvikliste!$Q$2:$Q$65534)

    bu şekilde formulledim.. sonuç olarak hangi personel teşvik kapsamına giriyorsa onu verdi.. Ardından Ortalama sayıya göre hangisine 6111 verilebilir onu belirledim.

    1. SALİH ŞAHİN

     dosya paylaşımınız için teşekkür ederim… ancak indirdiğimde virüs olarak algılanıyor.. (exe uzantılı bir dosya) ve antivirüs programı siliyor.
     mail atabilir misiniz..

    2. HASAN CENK ERDİNÇ

     Deniz Üstad bana da excel dosyasını mail olarak gönderebilir misiniz?
     Mail:hasancenkerdinc@hotmail.com

 13. SALİH ŞAHİN

  Merhaba üstadım.
  ilgili döneme ait bildirgeyi seçtim. iptal edeceğim personeli işaretledim. ve ek vermek için tekrar ana ekrana geldim. ancak “Bu Belgenin aslı Yok !!!” mesajı aldım… eğer ek olarak değilde asıl olarak devam edersem sistem kabul ediyor… bu işte bi gariplik var… normal şartlarda bugüne kadar cari dönem bildirgelerde düzeltme yapmak istediğimizde hep iptal-ek vererek yaptık. şimdi bu geriye dönük teşvik sisteminde iptal-asıl mı yapmak lazım.. anlayamadım… yardımlarınızı rica ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet asıl olarak devam etmeniz gerekiyor. Eğer ilgili dönemde başka 6111 yoksa İptal/asıl olarak varsa İptel/ek olarak kabul eder ssistem.

   1. SALİH ŞAHİN

    “Eğer ilgili dönemde başka 6111 yoksa İptal/asıl olarak varsa İptel/ek olarak kabul eder ssistem.”
    bu kısmı hiç düşünemedim… teşekkürler üstadım… süpersin..

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hep yanınızdayız hocam bunu bilin 🙂

   2. Levent YILMAZ

    Üstadım, Sisteme giriş yaptım. 2011/9 ay, Belge Mahiyeti İptal Seçip belge işlemlerine geldim. İptal edeceğim kişileri bulup belge iptalini sağladım. Sistem bana PDF olarak Aylık Prim Hizmet Belgesini de verdi. Bundan sonra problem oluyor. Yine tahakkuk ayını seçiyorum. Belge durumu Asıl seçip belge işlemlerinden sonra karşıma kanun numarasını yazacağım yer geliyor. 06111 seçip devam dediğimde iptal ettiğim 2 kişi karşıma geliyor. Seçili belge için işlem yap dediğimde SİSTEMSEL BİR ARIZA İLE KARŞILAŞILDI DAHA SONRA TEKRAR DENEYİNİZ hemen altında da HİZMET YIL /AY GİRİLMEDİ UYARISI GELİYOR. Tekrar girip yapıyorum olmuyor. Bu konudaki yorumunuz nedir. Yalnış bir şey mi yapıyorum.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sistemden kaynaklı olabilir hocam. Çünkü gidiş yolunuz doğru bir hata yok. Biraz bekleyip bir daha deneyin gün içerisinde.

     1. Levent YILMAZ

      Benim bir sorum daha olacak. Bu iptal yaptığımız belgeyi onay bekleyen belgeler kısmında görüyorum. Bildirgeyi onayla diye bir kısım da var. Buradan bir onay yapıp daha sonraki Asıl kısmına mı geçeceğiz.

     2. Ömer Meriç

      Levent BEY sistemi hiç kullanmadım inanın. Dilerseniz bağlı bulunduğunuz SGM’ye bir sorun. Yanlış yönlendirme olmasın şimdi.

 14. MİNE

  EK BELGE Mİ ASIL BELGE Mİ HAZIRLAYACAĞIZ?
  ÖMER BEY, YUKARIDAKİ YAZILARI OKUDUĞUM KADARIYLA İPTAL VE EK BELGELERİNDEN BAHSEDİLMİŞ HEP,
  ŞÖYLE ANLATMAYA ÇALIŞAYIM, A FİRMASI 2011/4 DÖNEMİNDE 5510 SAYILI KANUNDAN FAYDALANMIŞ İSE VE ŞİMDİ GERİYE DÖNÜK OLARAK 6111 DEN FAYDALANMAK İSTİYORSA HAZIRLAYACAĞI BELGELER İPTAL_5510 VE ASIL_6111 OLMASI GEREKMEZ Mİ? ÇÜNKÜ O DÖNEMDE 6111 E HİÇ BAŞVURMAMIŞ EĞER O DÖNEMDE BİR PERSONELİ İÇİN 6111 E BAŞVURMUŞ OLSAYDI VE ŞİMDİ BİR PERSONELİ BU TEŞVİKTEN FAYDALANDIRMADIĞINI FARKEDİP BAŞVURU YAPACAK OLSAYDI EK_6111 OLMASI GEREKMEZ MİYDİ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar.
   Eğer ilgili dönemde 6111 sayılı kanunla verilmiş başka bir bildirge yoksa İptal/Asıl şeklinde varsa İptal/Ek şeklinde vermeniz gerekiyor. Benimki ağız alışkanlığından kaynaklı iptal/ek yapın olmuş.

 15. MİNE

  YUKARIDA VERDİĞİNİZ BİLGİLER GERÇEKTEN COK DEĞERLİ,
  TEŞEKKÜR ETMEK İSTERİM. EMEĞİNİZE SAĞLIK.

  ONLİNE BAŞVURU DİLEKÇE AŞAMASINDA IBAN YAZMAZSAK PROBLEM OLUR MU?
  4447 GEÇİCİ 10. MADDE ONLİNE EKRANINDA PERSONELLERİ ONAYLADIKTAN SONRA BARKODLU YENİ FORM OLUŞTURMAZSAK PROBLEM OLUR MU SADECE PERSONELLERİ ONAYLAMAK YETERLİ MİDİR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mine HANIM,
   Teşekkür ederim öncelikle. Amacımız sizlere mümkün olan en iyi hizmeti verebilmek.
   İban yazmadan devam etme imkanı sağlıyorsa yazmayın. Daha sonra gerekli olursa SGM’ye de bildirirsiniz. Sadece onaylamanız yeterlidir. Çıktı almanıza gerek yok.

 16. Halil

  Ömer bey merhabalar,
  Bugün yapılan düzenleme hakkında yazınızda belirttiğiniz “Her bir dönem için İptal ve Ek olacak şekilde aylık prim ve hizmet belgesini sistemden giriyoruz. ” ifadesine dayanarak,.
  iki konuda fikrinizi almak isterim;
  EbildirgeV2 – İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş bölümünde 2013/6 dönemine kadar listeleme görüyorum 2013/5 ile 2011/3 dönemlerine ne olacak?
  Ve tüm bu ek-iptal belgelerini xml dosya transferini kabul edecekler mi?
  Başvuru süresinin bitmesine 10 gün kaldığı düşünülürse, 2011 yılından başlayarak bu işlemleri tamamlamak için süremiz yetmeyecek.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen ek süre verilecek hocam. Her bir dönem için ebildirgev2 ekranında giriş yapmanız gerekir. Sgk her girdiğiniz dönemi onaylamayacak. Sadece şartları sağladınız dönemi onaylayacak. Sistem yeni ve bazı eksiklikleri var. Bunları sgk kısa sürede giderir diye umut ediyoruz.

 17. Betül

  Teşekkür ederim.

 18. Betül

  Merhaba ilk defa sigorta numarası alıp personel çalıştırdık kadın personel teşvikten yararlandırmadık şimdi geriye dönük teşviklerden faydalanabilir miyiz? Sgk borcumuz yok primler süresinde verilmiş işyeri sgk dosyamızı 2011 yılında açtık tek çalışan var ama teşvikten faydalandırmadık. Şimdi faydalandırmak istediğimde personel tanımlaması yaptığımda 30 ay yararlanabilir şeklinde onay verdim ama potansiyel teşvik sorgulamada
  Durum Teşvikten Yararlanamazsınız
  Mesaj İşe giriş bildirgesi var. Teşvikten faydalanılacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız
  şeklinde çıkıyor faydalanabiliyor muyum kafam karıştı? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer çalışan için gerekli şartların sağlandığını düşünüyorsanız yararlanırsınız. Sistem bazen hatalı sonuçlar verebilmekte. İşyeri ilk tescil ise çalışan da daha önce teşvikten yararlanmadıysa yararlanabilirsiniz.

 19. Mehmet

  Merhaba, bugün sgk ya gittim geriye dönük teşvikte 5510 ile 6111 sayılı kanunu beraber kullanamıyorsunuz dediler. Bu doğru mu? Daha önceki dönemlerde kullanabiliyorduk. Ayrıca başvurular internetten olacak dendi. ebildirgev2 sayfasından yapılacakmış başvurular? 5510 sayılı kanunun ek 17. maddesinden bahsetti.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet geriye dönük teşvik için yeni bir ekran açılıyor. Daha açılmadı.her iki kanun birlikte alınamıyor mu bilmiyorum bunu sizden duydum. Yarın bir araştırayım bunu siz bana hatırlatın lütfen.

 20. Abdullah Kılıç

  Ömer Bey Merhaba,

  bilgilerinizden çok faydalandım öncelikle teşekkür ederim. geriye dönük SGK teşvik hesaplaması yaptırdım . fakat SGK sitesinden 4447 sayılı K.G.10, mad. kapsamındaki sig. ilişkin başvuru formundaki teşvik süresi ile personel sayısı ve tutarda farklılıklar var. Sgk nın bilgilerine göre EK.9 ları düzenlesem uygun olur mu? Bilgilerinizi rica ederim. Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yani aslında sisteme pek güven olmaz. Eğer inceleme imkanınız varsa her sigortalı için ayrı ayrı inceleyin derim. Ama bunu yapacak zaman yoksa sistem kayıtlarına göre de düzenleme yapabilirsiniz.

   1. Abdullah

    Merhaba,
    Birebir personelin SGK sistemindeki teşvik sürelerini teyit ediyorum doğru çıkıyor. x Yazılımın verdiği rapor eksik olduğunu tespit ediyorum. Öneriniz için teşekkür ederim.

 21. Başak Kaya

  Ömer Bey Merhaba,
  Yazınızdaki bilgiler için teşekkürler öncelikle emeğinize sağlık. Ben istediğim bilgiye bir türlü net ulaşamadığım için bir de size sormak istiyorum. Ben bir işverenim ve işkura kaydı bulunan, en son kasım ayında sigortalı olarak çalışmış 27 yaşında bir çalışanımız işe başlayacak. İşkur bu çalışanın altı aylık sigortasını ödüyor yani böyle bir teşvik var diye biliyorum fakat işkuru aradığımda onlarında tam bilgisi olmadığını söylediler artık nasıl oluyorsa. Muhasebecimde maalesef bu konuda bilgili değil bende internetten araştırıp öğrenmeye çalışıyorum. Bu konuda bilgi verebilirseniz eğer gerçekten çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşyerinizin son 6 aylık çalışan sayısı ortalaması nedir? İşe aldığınız kişi erkek mi bayan mı? Eğer erkek ise kaç yaşında ve daha önce teşvikten yararlandı mı bu kişi?

   1. Başak Kaya

    Çalışan sayımız 3. 27 yaşında bir bayan ve daha önce teşvikten yararlanmamış.

    1. Ömer Meriç

     Çalışan sayısından ziyade son 6 aylık ortalama çalışan sayısı önemli. Eğer son 6 ayın ortalama çalışan sayısı 3 ise bu kişinin teşvikten yararlandığı süre boyunca kendi haricinde en az 3 çalışanın olması gerektiği şartını unutmayın. Eğer son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz da yoksa çalışan için teşvikten yararlanırsınız.

     1. Başak

      Son 6 aylık çalışa sayımızda değişmedi, aynı şekilde 3. Şartları sağlıyoruz sanırım ama izlemem gereken yolu bilemedim. Henüz sigorta yapmadık çalışanımıza, sigorta yaptıktan sonra ne yol izlemem gerekiyor? Çok basitçe soruyorum ama kusura bakmayın lütfen, hiç bilgim yok bu konularda.

     2. Ömer Meriç

      Bundan sonrası tamamen muhasebecinizde. Yapması gereken çok basit. Öncelikle çalışanın işe giriş bildirgesini normal çalışanlarınki gibi verecek. İşe girişi verdikten sonra e bildirge ekranında yer alan 4447/10. madde uygulamasından çalışan için onay alacak. Onayı aldıktan sonra yapılması gereken tek bir şey kalıyor. O da kanun numarası 06111 olacak şekilde aylık prim ve hizmet belgesini göndermek. Kolay gelsin.

 22. Yasemin

  Teşekkür ederim Ömer bey. Üç gün önce SGK daki memur e-bildirgeyi vermeyin 17 Mayıs’ta belli olacak, teşvikli olarak bildirirsiniz demişti.

  1. Ömer Meriç

   Valla şu an için bir şey yok maalesef. Açıldıysa da benim haberim yok :). Ama açılmadı sanırım.

 23. Yasemin

  Ömer bey merhaba. Size sorum olacak yine 🙂
  teşvikler ile ilgili
  https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi
  burada teşvik sorgulama kısmından personeli sorguluyorum
  hakedene rastlamadım henüz ????
  27103/4447 sayılı kanun 19.geçici madde diğer sektör seçeneğinde şöyle bir açıklama var
  işe giriş bildirgesi var. teşvikten faydalanacak sigortalı tanımlama işlemini kullanınız
  demek ki önce tanımlama yaparsam teşvikten faydalanabilecek bu personel
  ama nereden tanımlama yapacağım
  bulamadım ????

  T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu
  uyg.sgk.gov.tr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yasemin HANIM :).
   Alemsiniz valla. “demek ki önce tanımlama yaparsam teşvikten faydalanabilecek bu personel
   ama nereden tanımlama yapacağım” cümlenize güldüm :). Daha uygulama ekranını açmadı maalesef SGK. Normalde E bildirge ekranından açılacak onay kısmı muhtemelen. Ama daha açılmadı.

 24. Yasemin

  Ne güzel, buralara da bekleriz. Alanya Mahmutlar Syedra Hotel. Bahsettiğim 1687 ve 687 ye tekabül eden ( sanırım 4447/19.madde (çünkü çalışan sayımız 35) (883 tl sgk işveren ve muhtasar ödemesinin tümü)

  1. Ömer Meriç

   Valla zor gelmem. Başka zaman inşallah. Her iki teşvik için gerekli olan şartlara sayfamda ayrı ayrı değindi. Bir şartlara bakın isterseniz. Her iki teşvik de 01 ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak. Ancak buna uygun sistem henüz açılmadı. Şartları sağlayan sigortalı için geriye dönük olarak teşvikten yararlanabileceksiniz.Siz şimdilik 5510 ile verin bildirgeyi.

   1. Yasemin

    Tamam Ömer bey çok teşekkür ederim 🙂

 25. Yasemin

  Ömer bey merhaba, görüşmeyeli umarım iyisinizdir. Artık geriye değil ileriye dönük sorum olacak :). Şu an 5510 %5 indirim, asgari ücret 100 tl teşvik dışında herhalde elimizde bir tek 6111 var. Ben 170 e sorduğumda eğer bir personeli önce 687 (eski kanun no ile) sonra 6111 yapabilirsiniz. Ama önce 6111 yaparsanız 687 ye geçemezsiniz demişlerdi. Bu ayki e-bildirgeyi yapmadan önce personelin teşvik kayıtlarını yapmalıyım. Şu an için 687 muadili yani 883 tl sgk priminden ve muhtasardan indirim hakkı verecek olan kanun çıkmadığına göre ben personeli e-bildirgeye 05510 dan mı yazayım? Teşekkür ederim kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasemin hanım iyiyim çok şükür.sizi sormalı. Size yakınım ????Manavgatta eğitimdeyim. Bahsettiğiniz düzenleme 4447/19. Madde mi 20. Madde mi? Yani 7103 sayılı kanunla getirilen yeni teşvikleri mi soruyorsunuz.

 26. BUKET TOKTAŞ

  MERHABALAR TEKRAR FARKLI BİR KONUDA SORUM OLACAKTI GERİYE DÖNÜK TEŞVİKLERLE İLGİLİ HANİ BU FİRMALAR İÇİN KONTROL EDİLİYOR YA TEŞVİĞİ SAĞLADIĞI HALDE YARARLANILMADIĞI BUNA DANIŞMAN FİRMA İLE GÖRÜŞTÜK BAKIYORLARMIŞ AMA BİZ KENDİMİZ DE BAKMAK İSTİYORUZ NEREDEN BAKILIYOR ACABA ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla e bildirge ekranında böyle bir seçenek var.bundan önceki yorumları okuyun bir isterseniz. Bir arkadaş nasıl olacağını yazmıştı ayrıntılı.

 27. ahmet onay

  bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim bir sorum olacaktı öncesinde özel sandıklara tabi (banka sandıkları) veya memuriyet çalışması olanlar için de teşvikten faydalanabilirmiyiz? Çünkü onların aylık prim hizmet belgeleri yok.

  1. Ömer Meriç

   İşe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönemde ssk ya da emekli sandığı kapsamında 10 günden fazla çalışması varsa yararlanamaz hocam.bağkurlular için de geçerli. Sadece isteğe bağlı bağkurda istisna var.

 28. BUKET TOKTAŞ

  Merhaba Ömer Bey
  ben iki eleman girişi yaptım 6111 den yararlandırmak istiyorum fakat uygulamaya girdiğim de kişileri incele diyor goruntule dıyor ama o kişileri nasıl onaylayacağım bunu bilmiyorum yardımcı olabilir misin teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Adım adım inceleme yaptıktan sonra eğer sigortalı şartları sağlıyorsa en son ekranda onay kısmı gelir. Her adımı ayrı ayrı onaylamanız gerekiyor. Eğer şartlardan birisini sağlamıyorsa bundan dolayı onay vermiyor olabilir.

   1. Buket toktaş

    Öncelikle cevap için çok teşekkür ediyorum ama incele dedikten sonra mı adım adım ilerliyor incele dedikten sonra teşvik süresi 0 digor görüntüle diyince de bütün ay yıl vs yukarı da çıkan kırmızı yazı da hepsi 0 diyor bu durumda yararlanmamış mi oluyor teşvikten?

    1. Ömer Meriç

     Eğer 0 çıkıyorsa şartlar sağlanmıyor olabilir. Bağlı olduğunuz sosyal güvenlik merkezi işveren servisine bir sorun isterseniz. eğitimdeyim olmasam bakardık beraber.

 29. PINAR

  Merhaba Ömer Bey,
  Verdiğiniz bilgi paylaşımından dolayı size teşekkür ediyorum ilk olarak 6111 konusunda ne yapmam gerektiğini gayet iyi anladım. biz firma olarak 6111 ve 687 sayılı teşviklerden hiç yararlanmadık.
  Yalnız 687 sayılı teşvik için geri dönük yararlanmam konusunda ne yapmam gerekiyor. SGK e bildirge sisteminden kontrol ettim.2017 yılında sadece 1 kişi var yararlanacağım.
  6111 ve 687 kanunlarını aynı anda gösteremiyorum sanırım. 687 için ayrı ek prim belgesi mi düzenleyeceğim. Ayrıca vergi dairesine bildirim yapmak gerekiyor mu 687 için geriye dönük stopaj ve dv ödemesi için ?
  kısacası 687 için neler yapmam gerek? Dilekçeler nasıl yazılacak?
  bilgi verirseniz sevinirim.
  herkese iyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Pınar HANIM,
   6111 ve 687 sayılı teşvik kanunlarından aynı anda yararlanamazsınız. Önceliği 687 sayılı Kanuna verin. 687 Sayılı Teşvikten yararlanabileceğini düşündüğünüz çalışan için Ek9 belgesi düzenleyip bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden başvuru yapmanız gerekiyor. İptal bildirgeyi hangi kanunla düzenlediyseniz o kanunla, ek bildirgeyi de 687 sayılı Kanunla olacak şekilde düzenleyip vermelisiniz. Vergi dairesine bildirim yapmanız gerekmiyor şimdilik sanırım. Ama SGK’nın uygulamaya ilişkin genelgesi henüz çıkmadı. Onun için bu konuda kesin bir şey söyleyemem.

   1. PINAR

    yalnız bu 1 kişi 6111 den faydalanmayacak sadece 687 çıkıyor.

    1. Ömer Meriç

     Tamam dediğim gibi hazırlayın verin belgeleri işte.

 30. fatma yılmaz

  Merhaba,
  personel işe 10/2017 başladı 1687 say.kanundan yararlanıldı şimdi sisteme girip 6111 i onayladım.10/2017-03/2018 olarak onayladı. ayrıca 10/2017-12/2017 arasında bu personel için prim ödenmedi ya ?Şimdi ne yapmalıyım?Yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatma Hanım. Personel için prim ödenmedi derken. Bunu anlayamadım.

  2. fatma yılmaz

   1687 say.kanunda sgk ve gv teşviğinden dolayı işveren prim ödememişti demek istedim.Buna göre 6111 den geriye doğru yararlanmam için ne yapmalıyım?Teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    687 olan dönemleri neden çevireksiniz onu anlayamadım. Zaten 687 KHK da hem sigorta hem stopaj tamamı ödeniyor. 687 sona erdikten sonra 6111 sayılı kanundan yararlanmak daha mantıklı olacaktır. Ancak 6111 sayılı kanundan yararlanmayı düşündüğünüz dönemlerin sigorta prim borçlarının vadesinde ödemiş olmanız gerekiyor.

 31. fulden

  merhaba, 3 aydır yararlanamadığımız asgari ücret teşviğinin geri yatırılması için dilekçe mi verilmeli ? bugün sgk ya gittim herhangi bir dilekçe istemediklerini söylediler. bizde böyle bir bilgi yok , diğer aylarda teşvik priminizden düşerek sistemde yansıyacaktır. dilekçe vermenize gerek yok dediler. paylaşmak istedim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır asgari ücret desteğinden yararlanmak için dilekçe vermeniz gerekmez. Sistem teşvik haklarınızı otomatik olarak mahsup edecek.

   1. fulden

    merhaba, bu ay için şimdi prime baktım 345 tl gözüküyor, sisteme ne zaman yansıyacak acaba ? bilginiz var mı?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Daha sistemde düzenleme yapılmadı. Bu ay sonuna kadar yansır sanırım.

 32. yasemin

  Arkadaşlar ben bu konuda uzman değilim. Ömer bey’e, sgk daki memurlara ve bilen personel müdürü arkadaşlara sordum, toparladım, buraya yazdım. Çünkü insan gerçekten zorlanıyor bilmeyince. Diğer konular için Ömer bey zaten yardımcı oluyor. Yanlış bir şey de söylemek istemem uzman olmadığım konular için. Teşekkürler, kolay gelsin.

  1. emre

   yasemin hanım ilteşime geçebilirmiyiz..

 33. Fatma

  Ömer bey bu 14857 teşvik için 5510 iptal düzenleyecek miyiz bunlar 5510 sayılı kanunda da faydalanıyor.Kusura bakmayın çok soru soruyorum.

  1. Ömer Meriç

   Evet iptal belgede 5510 numarasını yazacaksınız. Zaten ek belgede 14857 vereceğinizden hem 5510 hem de 14857 teşvikini birlikte verir sistem. Yani 14857 sayılı teşvik ve 5510 teşvikinden birlikte yararlanmış olacaksınız.

 34. Fatma

  Ömer bey personeller mesaili olarak çalıştığı için sadece aylık brüt ücretmi yazılıyor yoksa brüt toplammı yazılıyor.Bende yine hem 14857 için hem 6111 için ek -9 şablonumu kullanacağım

  1. Ömer Meriç

   Fatma Hanım Merhaba,
   Evet siz de iptal ve ek belge için Ek-9 formunu kullanacaksınız. Hani dönem için verecekseniz çalışanın o dönemki mesai dahil toplam brüt prime esas kazancını yazmanız gerekiyor. Yani düzeltme yapacağınız dönem bordroda ssk prime esas kazancı neyse onu yazın. Sistemden online olarak yapamıyorsunuz. Belge ile yapmanız gerekiyor bu işlemi.

   1. Fatma

    Çok teşekkür ederim Ömer bey

 35. Fatma

  Merhaba Yasemin hanım benimde sormak istediğim sorum var yardımcı olabilirsiniz sevinirim.Bızde 14857 özürlü teşviklerinden ve diğer teşviklerden faydalanmak istiyoruz.14857 sayılı teşvikten 5510 indiriminden de faydalanılıyor.Bunun için 14857 için sadece ekimi düzenlemenin gerekiyor.Birde bu ekleri düzenlerken sadece brüt ücretimi yazılacak yoksa brüt toplammı yazılacak kafam karıştı açıkçası.Bu ekleri doldururken zannedersem sadece bu ekleri kağıt üzerinde dolduruyoruz e bildirgede online olarak bir işlem yapmıyoruz . Yardımcı olabilirsiniz sevinirim

  1. yasemin

   Sadece teşvik değiştirdiğimiz personelin o ay ki brüt ücreti yazılacak. Bir personel için teşvik düzeltmesi veriyorsak o bildirge için mutlaka iptal bildirgesi de hazırlayacağız. Online değil kağıt üzerinde olacak. Ben ek-9 u bilgisayara indirdim. İçini bilgisayarda doldurup çıktısını aldım.

   1. emre

    ayşe hanım iletişime geçebilirmiyiz.

 36. YASEMİN

  Teşekkür ederim Ömer Bey.

 37. YASEMİN

  Her ay sonu bildirge verdiğimiz ekrandan https://ebildirge.sgk.gov.tr dan 4447/10.madde kısmına tıklıyoruz. Bu kısımdan uygulamaya giriş için tıklayınız uyarısına basın. Sistem sizi yeni ekrana yönlendiriyor. Bu ekrandan şifreleri yeniden yazıp sisteme giriş yapıyoruz. Sol sütunda işveren kısmından “teşvikler ve tanımlardan” tıklayıp 4447/geçici 10.madde sigortalı tanımlama kısmına giriş yapıyoruz.
  Bu kısımda onaylanmış, onaylanmamış, reddedilmiş personel listeleri var. Sistemi kullanıcı kitapçığı okuyarak takip ediyoruz. 18 yaşında küçükler ve emekliler dışında bu sistemin onay bekleyen kayıtlarını onaylıyoruz. Uygun olan personeli sistem 6111 e kayıt ediyor.
  Dikkat etmeniz gereken sistem personeli kayıt ettiğinde ortalama personel sayısı veriyor. Örneğin Ayşeyi onayladınız. Sol yukarıda kırmızı harflerle Ayşe’nin ortalaması 40 diyor. Yani Ayşe şirketinizde ortalama sayısı 40 ın üzerinde olduğu aylarda teşvikten faydalanabilir.
  Bunun için şirketin 2017 yılı ortalamalarını bulmalıyız. Örneğin EYLÜL AYI ORTALAMASI BULACAZ. Eylül’ü sayma. Geriye doğru Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos. Geriye doğru 6 ay. Bu 6 ayda çalışan toplam personel ( emekli, ücretsiz izinli, raporlu hepsi dahil) sayısını 6 ya böldük. 43 çıktı. Demek ki ayşe eğer nisan ayında bizde çalışıyorsa nisan ayı ortalamasını ( ayşe için 40 idi) geçer ve bu ay teşvikten faydalanır.
  Ayşe için aylık prim ve hizmet bildirgesi ek-9 u dolduracağız. 1.bildirge ek bildirge kısmı seçilecek, 2017 yılı nisan ayı yazılacak. Mahiyeti kısmına “ek” seçilecek. Belge türü 1 , düzenlenmesine esas kanun numarası 6111, sigortalı sayısı 1 ( çünkü sadece ayşe için hazırlıyoruz), prim ödeme gün sayısı ayşenin o ay çalıştığı gün sayısı, nisan ayında işe girdiyse işe girenler 1, aynı ay çıktıysa işten ayrılanlar 1, devam ediyorsa nisan ayı için işten ayrılanlar kısmı boş, ücret prim kısımları o ay için aldığı brüt ücret, prim oranları, prim tutarı, toplam prim şeklinde doldurulacak.
  Aynı ay için bu sefer Ayşe’ye iptal bildirgesi hazırlanacak. Mahiyeti kısmı iptal olacak. Kanun numarası 5510 yazılacak. Gerisi hepsi aynı olacak.
  Ayşe’nin ortalamanın üzerine çıkan her ay için ek ve iptal bildirgeleri hazırlanacak. Bu her personel için yapılacak. Tüm hizmet bildirgelerini mali müşavir onaylayacak.
  Konu için gereken dilekçe yazılıp dosya halinde sgk ya sunulacak.
  Ben bu çalışmayı 5510 olup da 6111 teşvik hak edenler için yaptım. Eskaza bir hata olursa da sgk dan başvurduğum sırada öğreneceğim. Bunu da paylaşırım.

  1. Ömer Meriç

   Elinize sağlık Yasemin HANIM.

  2. sevcan

   YASEMİN HANIM ÇOK AMA ÇOK TEŞEKKÜRLER HAYAT KURTADINIZ 🙂 KOLAY GELSİN…

   1. Ömer Meriç

    :).

   2. yasemin

    İşe yaradıysa ne mutlu 🙂

 38. sevcan

  süpersiniz çok teşekkür ederim 🙂

 39. YASEMİN

  SKG E-BİLDİRGE DEN 4447-10.TEŞVİKLER BÖLÜMÜNE GİDİN. SİSTEM SİZİ YENİ EKRANA YÖNLENDİRİYOR. ORADA ÇALIŞAN ÇALIŞMIŞ OLAN TÜM PERSONELİNİZİN LİSTESİ VAR. BURADAN UYGUN OLANLARI SİSTEM ONAYLAMANIZA İZİN VERİYOR. BEN TÜM ÇALIŞMAYI AYRINTILI OLARAK YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM. HEPSİNİ BİTİRDİM VE SGK YA SUNMAYA HAZIR DURUMDAYIM.

  1. Ömer Meriç

   Bilgilendirmeniz için teşekkürler Yasemin HANIM.

  2. sevcan

   süpersiniz çok teşekkür ederim 🙂

  3. sevcan

   Yasemin hanım sizi rahatsız edeceğim ama son bir sorum daha olacak. Dosya hazırlamış bilen biri olarak mazur görün 🙂 BURADAN UYGUN OLANLARI SİSTEM ONAYLAMANIZA İZİN VERİYOR.’ demişsiniz. Şunu bana bir anlatsanız olur mu? 🙂 Onay derken ‘incele’ dediğimizde bu kişi giriş olarak bildir var orayı mı tıklayacağız?

 40. sevcan

  çok teşekkürler

  iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   İyi günler dilerim.

 41. sevcan

  Ömer bey merhaba,

  2011/ocak döneminden itibaren bu teşvikten yararlanabiliyoruz diyebiliyorum.
  Sorum şudur;

  2011 yılında işe giren işçinin 6 ay daha önce bir yerde çalışmamış olması gerekiyor. Bunu nereden sorgulattırabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sevcan HANIM.
   Bunu ancak sigortalının E devlet şifresinden sisteme girerek SGK Hizmet dökümü bölümünden kontrol edebilirsiniz. Ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sorabilirsiniz.

 42. YASEMİN

  Size de kolay gelsin, teşekkür ederim.

 43. YASEMİN

  Teşekkür ederim, çok yardımcı oldunuz.

  1. Ömer Meriç

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kolay gelsin tekrar.

 44. YASEMİN

  Son bir soru ( umarım 🙂 )Ömer bey, aylık prim ve hizmet belgesi ek:3 şablonu var elimde. Ek no : 9 mu 3 ü mü kullanacağız? Belgenin mahiyetine ek yazarak kanun numarasına 6111 ( 5510 dan 6111 e çeviriyoruz) mü yazıyoruz. SGK daki memur bana ek için bir bildirim iptal için yine bir bildirim formu dolduracaksınız dedi. Eğer böyle ise bu sefer aynı kişi için belgenin mahiyetine iptal yazarak kanun numarasına 5510 mu yazmalıyız? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   İstediğiniz kadar sorabilirsiniz sıkıntı yok:).
   Ek-9 belgesini dolduracaksınız. 5510 için mahiyeti kısmında İPTAL seçeneğini seçeceksiniz. Aynı dönem için bir belge de 6111 için hazırlayacaksınız. Bu belgede de Kanun no kısmına 6111, mahiyeti kısmını da Ek olarak seçeceksiniz. Yani özetle 2012/Nisan için düzenliyorsunuz diyelim. 2 belge çıkacak. Birisi iptal birisi ek. Her iki belgede farklı olacak kısımlar ise sadece kanun numarası ve belge mahiyeti kısmı.

 45. YASEMİN

  Teşekkür ederim. Size de kolay gelsin

 46. YASEMİN

  Ömer bey günaydın. Aylık prim ve hizmet bildirgesi ek formu düzenliyoruz. Personelin Adı Ayşe olsun. Bildirge Nisan Ayı. Bu bildirgede sadece ayşe yi yazıyoruz değil mi? Eğer sadece düzeltmesi verilen Ayşe yazılıyorsa, toplam tahakkuk bilgileri kısmında nisan ayındaki tüm personel için primler ve toplam kazanç mı yazılacak? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Günaydın Yasemin HANIM.
   Sadece Ayşe için doldurmanız gerekiyor belgeyi. Diğer toplam tahakkuk tutarını yazmayacaksınız. Yani Ayşenin Nisan ayı brüt kazancı 2029,50, gün sayısı da 30 ise;
   Toplam tahakkuk: 2029,50
   Sigortalı sayısı:1
   Gün sayısı:30 olacak şekilde düzenlemeniz gerekiyor. Kolay gelsin..

 47. Kübra

  Ömer Bey merhaba,
  Alo 170 hattı ile bende görüştüm. Fakat Sgk Bizim sadece dilekçe ile müracaat edeceğimizi bütün hesaplamaların SGK yapılacağını söyledi. Ek bildirge felan da düzenlemeyeceksiniz dedi. Emin olmak için Sosyal Güvenliği aradım onlarda ek bildirge düzenleyeceksiniz. Yararlanamadığınız kiileri sisteme tek tek tanımlayacaksınız dedi. O kadar karıştıki herşey. Kimlerin olduğunu ben nasıl tespit edicem nasıl doldurucam hiç bilemiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Kübra Hanım Merheba Tekrar,
   Aslında kafa karıştırıcı olan durum geriye dönük teşvik başvurusunun nasıl yapılacağı değil. Teşvik şartlarını geriye dönük sağlayıp sağlayamadığınızı tespit etmek. Başvuru dilekçe ve iptal/ek bildirgeler ile yapılacak. Alo-170’teki arkadaşların uygulama konusunda bilgileri biraz zayıf.
   Ama öncelikle yapmanız gereken geçmişe dönük bir inceleme yapmak. Yani diyelim ki 2012/08. ayda işe bir işçi almışsınız. Bu işçi 6111/4447-10. madde teşvik şartını sağlamış olmasına rağmen siz kanun numarasını 5510 olarak vermişsiniz. Bu durumda yapmanız gereken 2012/08 dönemi için 5510 ile iptal aphb düzenlemek ve ek bildirge ile 06111 belge düzenlemek.
   Diyelim ki ben sizin işyerinde 01.08.2012 tarihinde işe başladım. İşe başladığım tarihten önceki son 6 aylık dönemde işyerinde çalışan ortalaması 3 olsun. Benim girdiğim tarihte de ben haricinde 4 çalışan olsun. Bu durumda ben faydalanabilorum ama siz faydalandırmamışsınız. İşte en basit anlamda buna bakmanız gerekiyor. Örnekler çoğaltılabilir tabi ama öncelikle 4447/10. madde şartlarına ya da geçmişte yararlanmayı düşündüğünüz teşvik şartlarına iyice hakim olmanızı tavsiye ederim.

 48. YASEMİN

  Cevabınız ve ilginiz için teşekkür ederim. Ancak ben soruyu tam soramadım sanırım. 2017 yılında 687, 1687 ve 05510 teşviklerinden yararlandık. Örneğin benim primimden 687 ile indirim yaptık. Birkaç gün önce sisteme girip 6111 için kaydımı yapabildim. Yani hem 687 hem de 6111 den faydalanabilir miyim? 6 ay öncesi işssiz olma şartını taşıyorum. Ortalamam 40. temmuz ağustos eylül ayları sırasıya 45 – 55 – 57 ortalamamız var. Yani 40 ortalamayı geçiyorum. Bu durumda kendimi geriye dönük olarak bildirebilir miyim? Ayrıca işyerimiz nisan 2017 de açıldı. Nisanda ortalamamız sıfırdı. Nisan ayında girenler otelin kapanışına yani 31 ekime kadar 6111 den faydalanabilir diye anlıyorum ben. Tekrar teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar Yasemin HANIM.
   Bir dönemde hem 00687 nolu sigorta prim desteğinden hem de 6111 teşviğinden aynı anda yararlanma hakkınız olmaz. Ancak 687’den yararlanmanın bittiği dönemi takip eden dönemden itibaren eğer 6111 şartlarını sağlıyorsanız ve bu dönemlerde yararlanmadıysanız geriye dönük teşvik hakkından yararlanabilirsiniz. Siz uygun tatil ayarlayın bana ben de işyeri teşviklerinizi inceleyim 🙂

   1. YASEMİN

    Teşekkürler Ömer bey, yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim sizin de yardımlarınızla. Tatil için kapımız her zaman açık.

    1. Ömer Meriç

     Teşekkürler:). Sizden son bir ricam var. Sürecin nasıl işlediği konusunda bittikten sonra burada bir bilgilendirme yapabilirseniz en azından diğer arkadaşlara da bir yol göstermiş olursunuz.

     1. YASEMİN

      Memnuniyetle Ömer Bey.

 49. Melek

  Ömer bey merhaba 6111 sayılı teşvikten ilk defa yararlanacağız işveren olarak. Geriye dönük olarak şirketimizde çok giren çıkan olduğu için 20 personelimiz nerdeyse sgk e bildirge kısmından bakıldığında teşvikten yararlanacağımız teşvik süreleri çıkıyor. Henüz sistemde onaylama yapılmadı. Bunun için ilk önce sistemden teşvik için onay verip daha sonramı dilekçe ve form ile başvuruda bulunmamız gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Melek HANIM,
   Teşvikten geriye dönük mü yararlanacaksınız yoksa işe aldığınız yeni bir çalışan için mi yararlanacaksınız? Ben tam anlayamadım sorunuzu.

   1. Melek

    Ömer bey geriye dönük yararlanılacaktır. Örneğin 2011 yılında 2013 yılında giren personellerimden işveren sistem girişinden girilip bakıldığında teşvik süreleri çıkmaktadır.

    1. Ömer Meriç

     Anladım. E bildirge sisteminde bununla ilgili ekran açıldığını bilmiyordum işin açığı. Ancak yararlanabileceğinizi yani teşvik şartlarını sağladığını düşündüğünüz dönemler için iptal ve ek aylık prim hizmet belgesi düzenleyerek yazıda verdiğim dilekçe örneği ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Bir gelişme olursa ben sizi yine buradan bilgilendiririm.

     1. Melek

      Ömer bey merhaba SGK yı aradım bugün sistemde bana teşvik süreleri verilmektedir. Onaylasam yeterli olurmu dedim. Onlarda yeterlidir dilekçe falan vermenize gerek yok dediler. Başka SGK da sistemde böyle bir şey olduğundan haberleri olmadığını belirttiler.

     2. Ömer Meriç

      Ben de SGK yetkilileri ile görüştüm şimdi. Kesin birşey yok diyorlar. Ne sistem var ne genelde ne de yönetmelik. Biraz bekleyelim isterseniz.

 50. yasemin

  Alo 170 e sorduğumda eğer 2017 yılında 1687 ve 687 teşvikle personel girişiniz varsa ek olarak 6111 sayılı teşvikten de faydalanabilir dendi. Alanya sgk da ise sadece 05510 olup da 6111 teşviği hakedenler için düzeltme verin dediler. Bu onuda kararsız kaldım. Ayrıca 6111 düzeltmelerini e-bildirge ekranından hangi kısımdan yapacağız. Veya el ile formu mu dolduracağız. Öyleyse bu formun çalışma yapabileceğim formatını nereden bulurum? teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yasemin HANIM,
   Geriye dönük teşvik sadece 6111 ya da 5510 için değil. SGM size yanlış bilgi vermiş. Kanunun ilgili maddesinde geriye dönük tüm sigorta teşvikleri için diyor. Zaten dilekçe örneği yazımızda mevcut. Sizin yapmanız gereken boş aylık prim ve hizmet belgesini indirerek iptal ve ek belge doldurmak. E bildirge sisteminden geriye dönük olarak yapma şansınız yok. Dilekçe ve aylık prim ve hizmet belgesi ile başvuru yapın.

 51. hakan

  merhaba ek iptal verdiğimizde yalnışlık yaparsak cezai işlem sözkonusumudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır düzeltme için verilen aylık prim ve hizmet belgeleri için idari para cezası uygulanmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.