Sigortalı Çalışan Vergi Mükellefi Olabilir mi ?

0

Sigortalı çalışan vergi mükellefi olabilir mi  ya da tam tersi basit usül vergi mükellefi sigortalı olabilir mi ? Sigortalı çalışırken aynı zamanda bir işyeri açmak, şirket ortağı olmak ya da tam tersi işyeri açıkken ya da şirket ortaklığı devam ederken vergi kaydını ya da ortaklığı terk etmeden sigortalı çalışmak mümkün mü ?

Bu soruların cevabını hem vergi mevzuatını, bulunduğunuz vergi kapsamını hem de Sosyal Güvenlik mevzuatını göz önünde bulundurarak vermek gerekiyor.

Ssk lı çalışan işyeri açabilir mi ?

4a eski ismi ile sigortalı çalışırken işyeri açmanıza engel teşkil edecek bir durum söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre bunun bir engeli ya da sakıncası yoktur. İşyerinin kendi işyeriniz olmaması ve bu işyerinde fiili olarak çalışıyor olmanız tabi ki kanunen aranan şartlar arasındadır. Ancak vergisel açıdan engel ya da sorun teşkil edebilecek bazı durumlar mevcuttur. Örneğin basit usül vergi mükellefi iseniz aşağıdaki açıklamayı okumanızı öneririm.

Basit usul vergi mükellefi ssk lı olabilirmi ?

Sigortalı çalışırken basit usülde vergi mükellefi olamazsınız. Zira basit usül vergi mükellefi olmanın temel şartlarından bir tanesi de işin başında fiili olarak durmaktır. Sigortalı çalışınca bu şart ihlal edildiğinden basit usül vergi mükellefi olamazsınız.

Aynı zamanda sigortalı çalışırken şirket kurabilir, ortak olabilirsiniz. Bunda kanunen bir sakınca bulunmamaktadır.

Vergi mükellefi olan ssk lı olabilirmi ?

Evet başka bir yerde 4a ssk kapsamında çalışmaya devam edebilirsiniz. İşyeriniz ve ya şirketinizin aktif kaydı ve mükellefiyeti devam edebilir. Bunda bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak burada şuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer basit usülde vergilendirme kapsamında iseniz sigortalı çalışmaya başladığınızda basit usüle tabi olma şartlarını ihlal etmiş olacağınızdan gerçek usüle geçmeniz gerekir. Onun haricinde engel teşkil edecek bir durum bulunmamaktadır.

Kendi işyerimde sigortalı çalışabilir miyim ?

Maalesef bu kanunen mümkün değildir. Kendi işyerinizde/şirketinizde aktif  kaydınız devam ettiği sürece zorunlu olarak 4b eski adı ile bağkurlu olmanız gerekiyor. Sigortalı çalışacaksanız bunun başka bir işyerinde ve fiili olması gerekiyor. Yani tam tabiriyle ben kendimi başka işyerinde sigortalı göstereyim ama o işyerinde hiç çalışmayayım diyorsanız sakın yapmayın derim. Zira tespiti halinde adınıza ödenen tüm sigorta primleri iptal edilmekte, yersiz yararlandığınız sağlık giderleri faizi ile birlikte geri alınmakta ve ayrıca hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmakta.

Sigortalı işe girince bağkur durur mu ?

Sigortalı işe başladığınız anda bağkur otomatik olarak durdurulur. Hem sigorta hem bağkur birlikte devam etmez. Ancak bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi sigortalı işe girişi görmeyebiliyor ve bağkurunuzu otomatik kapatmayabiliyor. Bu gibi bir durumla karşılaşırsanız bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Dilekçeye istinaden SGK gerekli kontrolleri yaparak sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten 1 gün öncesinde bağkuru kapatacaktır.

Basit usülde sigortalı işçi çalıştırma

Basit usüle tabi olmanın olmazsa olmaz şartı birebir işin başında olmaktır. İşyeri sahibi işin başında fiili durduktan sonra sigortalı çalıştırmasında kanunen engel bir durum yoktur. Sigortalı çalıştıran basit usül mükellefin gerçek usüle geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Çalışırken şirket kurulabilir mi ?

Sigortalı çalışırken şirket kurabilir ya da şirket yönetim kurulunda yer alabilirsiniz. Ancak burada şu hususa dikkat etmek önemli. Örneğin sigortalı çalıştığınız işyerini kendi adınıza şirkete çeviremez yani kendi şirketinizde sigortalı olamazsınız. Ayrıca devlet memurları bazı istisnai durumlar haricinde şirket kuramazlar.

Öğrenci vergi mükellefi olabilir mi ?

Aktif öğrencilik devam ederek mükellefiyet açmada bir engel bulunmamaktadır. Vergi mevzuatı açısından işyeri açmak için gerekli şartların sağlanması vergi mükellefiyetini başlatmak için yeterli olacaktır. Öğrenci olmak işyeri açmaya engel değildir.

İşyeri açmadan vergi mükellefi olmak ?

Temel olarak işyeri açmadan vergi mükellefi olmak mümkün bulunmamakta. İşyeri ya da işyeri olarak nitelendirilebilecek bir işletme göstermeniz gerekiyor. Bu evinizin bir kısmı da olabilir. Yani evinizin bir kısmını işyeri olarak dizayn ederek home office tarzı işyeri açabilirsiniz.

Şirket sahibi başka yerde sigortalı olabilir mi ?

Başka işyerindeki çalışmanın fiili olması yani halk arasındaki tanımlaması ile kendini sigortalı göstermemesi koşulu ile şirket sahipleri başka işyerinde sigortalı çalışabilir.

İşyeri sahibi bağ kur’lu olmak zorunda mı ?

Esasen vergi mükellefiyetinin başlam tarihi itibariyle kişilerin 4b yani bağkur kapsamında sigortalı olmaları zorunludur. Ancak kişi emekli ise ya da sigortalı çalışıyorsa bağkur açılmaz. Güncel bağkur primlerine https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.