Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi Doldurulmuş Hali, Örneği PDF

Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesi doldurulmuş haline göz atarak siz de kolayca dilekçenizi doldurabilirsiniz. Borçlanma başvurusu yapacaklar için en önemli belgelerin arasında yer alan ve dikkatli doldurulması gereken belgelerden birisidir.  Yurtdışı emeklilik başvurusunda istenen diğer önemli belge ise”3201 SAYILI KANUNA GÖRE AYLIK TALEBİNDE BULUNANLARA MAHSUS BEYAN VE TAAHHÜT BELGESİ” dir.

Emeklilik borçlanma başvurunuzun doğru ve eksiksiz olması için formları hatasız doldurmanız gerekir. Formlardaki bazı kısımların emekli maaşınız üzerinde de etkili olacağını hatırlatmak isteriz. Formları doldurmak hiç zor değil inanın. Bunun için birilerine ödeme yapmanıza gerek yok. Yazımızı takip ederek kolayca doldurabilirsiniz. Kafanıza takılanları da yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hadi başlayalım.

SGK yurtdışı borçlanması günlük ne kadar?

Yurtdışı borçlanması için ödemeniz gereken en düşük tutar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru tarihiniz itibariyle geçerli brüt asgari ücretin günlük tutarının %45’i, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Asgari ücret esas alınarak günlük en düşük ve en yüksek borçlanma tutarlarını öğrenmek için hemen yurtdışı borçlanma günlük ne kadar sayfamızdan erişebilirsiniz.

Yurtdışı borçlanması için gerekli belgeler nelerdir? 

Yurtdışı borçlanma başvurusunda istenen evraklar ve dilerseniz formların nasıl doldurulduğuna geçmeden önce başvuru için gerekli diğer tüm evrakların ne olduğuna sgk yurtdışı borçlanması gerekli evraklar sayfamızdan göz atabilirsiniz. Eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız ve borçlanma başvurusu için istenen çalışma süreleri gösterir belgeyi temin imkanınız bulunmuyorsa bu belgeyi e-devletten de indirebilirsiniz. 

Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesi nasıl doldurulur?

Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl dolduracağınız adım adım dilekçenin altında anlatılmıştır. Ayrıca yurtdışı borçlanma formunun doldurulmuş bir örneğini de yazımızın devamında bulabilirsiniz. Borçlanma başvuru formunu pdf olarak buradan indirebilirsiniz.

Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi Doldurulmuş Hali
 • Adı ve Soyadı: Bu kısma adınızı ve soyadınızı yazın.
 • T.C. Kimlik numarası: Bu kısma 11 haneli T.C. numaranızı yazın.
 • Vatandaşlık durumu: Vatandaşlık durumunuza uygun seçeneği seçin. Eğer T.C. vatandaşlığından çıktıysanız sadece vatandaşlıktan çıktığınız tarihe kadar olan çalışma/ev hanımlığı sürelerini borçlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.
 • İkamet durumu: Durumunuza uygun seçeneği işaretleyiniz. Yurtdisi emeklilik için Türkiye’ye kesin dönüş şartı bulunmuyor. “Halen yurtdışındayım” seçeneğini işaretlemenizde de sakınca yok yani.
 • Yurtdışı hizmetin/sürenin geçtiği ülke:  Çalışmalarınızın/ev hanımlığı sürelerinin geçtiği ülkeyi belirtin. Birden fazla ülkede varsa buraya birden fazla ülke de yazabilirsiniz. Örneğin Almanya, Hollanda gibi.
 • Borçlanmak istediğiniz yurtdışındaki hizmetin/sürenin niteliği: Burada hangi süreleri borçlanmak istediğinizi belirtin. Durumunuza göre birden fazla kutucuğu da işaretleyebilirsiniz. Örneğin hem ev hanımlığı, hem çalışma hem de boşta geçen süreleri borçlanacaksanız her 3 kutucuğu da işaretleyebilirsiniz.
 • Türkiye’den veya yurtdışından sosyal güvenlik sözleşmesine göre: Bu kısımda Türkiye’den ya da yabancı bir ülkeden emekli maaşı alıyorsanız bunu belirtmeniz ve aylık başlangıç tarihini de tam olarak yazmanız gerekiyor. Eğer talepte bulunduysanız ve süreç devam ediyorsa Aylık Talebinde Bulundum kısmını aylık almıyorsanız ya da talepte bulunmadıysanız Aylık Almıyorum/Talepte Bulunmadım kısmını işaretlemeniz gerekiyor.
 • Borç miktarının tebliğ edileceği adres: Yurtdışı adresi de olabilir Türkiye adresi de. Ancak Türkiye adresi verebilirseniz süreç daha hızlı olacaktır.
 • Borçlanma miktarının hesabında  seçtiğiniz bir günlük prime esas kazanç: Malumunuz yurtdışı borçlanması için günlük en düşük tutar borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte Türkiye’de geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Eğer en düşük tutardan ödemek istiyorsanız “Asgari” kısmını, en yüksekten yani tavandan ödemek istiyorsanız “Azami” ya da kendi belirleyeceğiniz bir tutarla ödemek istiyorsanız Diğer kısmını işaretleyip tutar belirtmeniz gerekiyor. Yurtdışı emeklilik ile alacağınız maaşı etkileyen en önemli kriterlerden birisi de borçlanmayı hangi tutarlardan yaptığınızdır. Asgariden öderseniz taban emekli maaşı üzerinden, azamiden öderseniz en yüksek emekli maaşı üzerinden maaşınız bağlanır. Tabi cepten çıkacak para da buna orantılı olarak yükselir.
 • İsviçre’deki primlerin Türkiye’ye transferi talebinde bulunanların borç miktarını ödeme şekli: Eğer İsviçre’de çalışmalarınız varsa ve bu süreleri borçlanacaksanız bu kısım sizin için büyük önem arz ediyor. İsviçre ile bir bağınız yoksa bu kısmı boş bırakın. Malumunuz İsviçre ile Türkiye arasındaki Sosyal Güvenlik sözleşmesi gereği İsviçre’de adınıza ödenen primleri Türkiye’ye transfer hakkınız var. Tabi bu transferi yaptığınızda İsviçre’de emeklilik hakkınız kalmıyor. Onun için ben hem İsviçre’den hem de TR’den emekli olmak istiyorum diyorsanız bu kısımda “Kendim ödemek istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.Bu durumda yurt disi borclanma tutarlarının tamamını cebinizden ödersiniz. Yok benim İsviçre ile bir işim yok, zaten ordan da emekli olmak istemiyorum diyorsanız “Transfer edilen primlerimden mahsup edilmesini istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Bu durumda İsviçre’de adınıza ödenen primler SGK tarafından İsviçre emeklilik kasasından istenir. Gelen primlerin borçlanmaya yetecek kadar kısmı alınır ve kalanı size iade edilir. İsviçre borçlanmaları için başvurularınızı “SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA”  yapmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 • Borçlanmak istediğiniz süre: Bu da emekli maaşınızı büyük oranda etkileyecek en önemli kısımlardan birisi. Malumunuz yüksek emekli maaşı için 2008’den önce geçen çalışma süreleri büyük önem arz ediyor. Siz burada hizmetlerin tamamı kısmını işaretlediğinizde SGK en yeni hizmetten en eskiye doğru borçlanma çıkartır. Ama siz sakın öyle yapmayın. …./…./…. – …./…./…. Tarihleri arasındaki süre kutucuğunu işaretleyin ve yurtdışında işe başladığınız ilk tarihi yazın. Son tarih olarak da borçlanmaya yetecek tarihi belirtin. Örneğin 3600 gün borçlanma yetiyor. Almanya’da 01.01.1981 tarihinden beri çalışıyorsunuz. Bu durumda bu tarih aralığına 01.01.1981-01.01.1991 yazmanız yeterli olacaktır. İlk iki kutucuğu kullanmamanızı öneriyorum.
 • Türkiye’den sözleşmeye göre kısmi aylık alıyor iseniz: Türkiye’de mevcutta aldığınız kısmi bir aylık varsa ve bu aylığı tam aylığa çevirmek istiyorsanız ilgili kutucuklardan birisini işaretleyin. Türkiye’de kısmi aylık almıyorsanız burayı boş bırakın.
 • Son olarak formun en altındaki kısımda formu vereceğiniz SGK’nın adresini yazın. Örneğin SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Yurtdışı Hizmetler Daire Başkanlığı – Sıhhiye/ANKARA gibi. Açık adresinizi, telefon ve e-posta bilgilerinizi de eksiksiz yazdıktan sonra adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın.

SGK emeklilik başvuru formu yurtdışı doldurulmuş örnek

Yurtdışı emeklilik başvuru formunu çok fazla ayrıntılı olarak doldurmanıza gerek yok. Aşağıda formu örnek olarak doldurdum. Tabi seçeneklerin bazıları sizin için farklı olabilir. Bu yüzden işaretleme yaparken dikkatli olmanızı öneririm.

Yurtdışı borçlanma dilekçesi örneği

Yurtdışı hizmet borçlanma talep dilekçesinin doldurulmuş örnek hali aşağıdaki gibidir.

yurtdışı borçlanma talep dilekçesi örneği

Yurtdışı borçlanma taahhütname formu

Borçlanma için tek başına dilekçe yeterli değildir. Ayrıca aşağıda örneği verilen yurtdışı borçlanma taahhütname formunu da vermeniz gerekmektedir. Formu pdf olarak buradan indirebilirsiniz.

3201 sayılı kanuna göre aylık talebinde bulunanlara mahsus beyan ve taahhüt belgesi formu

Yurtdışı borçlanma başvurunuz ile birlikte vermeniz gereken bir diğer form ise beyan ve taahhüt belgesidir. Malumunuz yurt dışı emeklilik hakkından yararlanarak emekli olmanız halinde bulunduğunuz ülkede resmi olarak çalışma hakkınız bulunmuyor. Bu formla çalışmadığınızı, çalışmanız halinde aylıklarınızın geri isteneceği konusunda bilgi sahibi olduğunuzu v.s. beyan etmiş oluyorsunuz. 3201 sayılı kanuna göre aylık talebinde bulunanlara mahsus beyan ve taahhüt belgesi formunun örneği aşağıdaki gibidir. Nasıl doldurulacağı konusunda formunda sonunda bilgi verilmiştir.

 • Ad ve soyadınız: Adınızı ve soyadınızı yazınız.
 • T.C numaranız: 11 haneli T.C. numaranızı yazınız.
 • Varsa Türkiye’deki Sigorta/Emekli/Bağ-Kur Sicil numaralarınız: Türkiye’de hangi kapsamlarda çalışma varsa sicil numaralarınızı belirtin.
 • Türkiye’den aylık/gelir alıyorsanız tahsis numaranız: Türkiye’den emekli maaşı alıyorsanız emeklilik tahsis numaranızı yazın. Bilmiyorsanız e devletten ya da herhangi bir SGK’dan öğrenebilirsiniz.
 • Yurtdışında bulunduğunuz ülke ve  sicil/tahsis/kasa numaranız: Buraya yurtdışındaki sicil numaranızı belirtin.
 • Halen Türkiye’de ikamet ediyorsanız yurda giriş tarihiniz: Pasaportunuzdan ya da pasaportta yoksa emniyetten öğrenebilirsiniz.
 • Halen yurtdışında ikamet ediyorsanız bulunduğunuz ülke: İkamet ettiğiniz ülkeyi belirtin.
 • Adınızı ve soyadınızı yazarak imzalayın. Hepsi bu kadar.

Yurtdışı sicil/tahsis/kasa no nedir?

Borçlanma yapacağınız ülkede bağlı bulunduğunuz emeklilik kasanıza ilişkin sigorta numaranızdır. Bu numara size verilen kart üzerinde yazar. Eğer kart yoksa ya da numarayı bilmiyorsanız emeklilik kasanıza sorabilirsiniz.

Yurtdışı borçlanma emeklilik dilekçesi doldurulmuş örneği

Yurtdışı borçlanma başvuru formu ile taahhüt belgesi yalnızca borçlanma işlemlerinizin yapılması içindir. Bu işlemleri yaptıktan sonra emekli maaşınızın bağlanması için emeklilik dilekçesi ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Aşağıda emeklilik diğer adı ile tahsis talep dilekçesi doldurulmuş örneğine göz atabilirsiniz. 

Tahsis ve talep formu doldurulmuş örneği

SGK emeklilik başvurusu dilekçesi diğer adı ile Gelir, Aylık, Ödenek Talep belgesinin doldurulmuş bir örneği aşağıdaki gibidir;

gelir aylık talep belgesi örnek

SGK emeklilik başvuru formu yurtdışı pdf

SGK yurtdışı borçlanma sorgulaması nasıl yapılır? 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapmış olduğunuz borçlanma başvurusunun ne durumda olduğu, yapılan işlemleri sadece evrak takip sisteminden takip edebilirsiniz. Evrak takibinden sorgulama yapmak için hemen SGK evrak takip sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bunun haricinde sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor.

Yurtdışı Hizmet borçlanma Talep dilekçesi nereye verilir?

Borçlanma talep dilekçesini Türkiye’de ikametiniz varsa ikametinizin olduğu il SGK Müdürlüğüne, ikamet yoksa Ankara’ya Sosyal Güvenlik Kurumu-Yurtdışı İşlemleri Daire Başkanlığı’na verebilirsiniz.

Yurtdışı ev hanımlığı borçlanması nasıl yapılır ?

Yurtdışında Türkiye ile sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış ülkelerden birisinde geçen resmi ikamet süreleriniz Türkiye’de borçlanarak emeklilik için gerekli diğer şartları da sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Başvuru için formlar, gerekli evraklar ve belgeler yazımızda paylaşılmıştır.

Yurtdışı borçlanma başvurusu nasıl yapılır?

Borçlanma başvurusu talep dilekçesi ve taahhütname formu ve diğer gerekli evraklar ile birlikte ile elden, posta ya da kargo yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılır.

Yurtdışı borçlanması SSK başlangıcı sayılır mı?

Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde çalışanların ilk sigorta giriş tarihleri Türkiye’de ilk sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

Her iki ülkeden emekli aylığı alınabilir mi?

Türkiye ile uzun vade sözleşmesi imzalanan ülkelerden aynı anda emekli maaşı alınabilir. Ancak bunun için bazı şartların sağlanması gerekir.

Kimler yurt dışı borçlanma yapabilir?

18 yaşından sonra olması kaydı ile Türkiye ile uzun vade emeklilik sözleşmesi imzalan ülkelerde çalışması olanlar ile 1 yıla kadar işsizlik ödeneği alınan süreler ve ilave olarak ev hanımları için resmi ikamet süreleri borçlanma kapsamındadır.

Yurt dışı hizmet borçlanması yapılması durumunda aylığın bağlanması için aşağıdaki şartlardan hangisi aranmaz?

Bazı sınavlarda bu soru sıklıkla sorulmaktadır. Aylık bağlanabilmesi için kesin dönüş yapılmış olması, uzun vade sigorta kolları kapsamında çalışma olmaması gerekmektedir.

Yurtdışı Borçlanması SSK mı Bağ-Kur mu?

2019 yılında yapılan son düzenleme ile artık son çalışmaya bakılmadan yurtdışı borçlanmaları sadece bağkur kapsamında yapılabilmektedir.

Yurtdışı borçlanması hangi statüde sayılır?

Borçlanma başvurusunu 2019/Ağustos ayından önce yapan ve ödeyenlere hizmet son çalışmanın olduğu sigorta kolundan verilmiştir. Bu tarihten sonraki borçlanmalar son çalışmaya bakılmaksızın 4/b diğer adı ile bağkur kapsamında sayılmaktadır.

Yurt dışında çalışıp sigortayı Türkiyeye taşınabilir mi?

Yurtdışındaki primlerin transferi belirli şartların sağlanması halinde sadece Almanya ve İsviçre çalışmaları için geçerlidir. Diğer ülkeler için prim transferi seçeneği bulunmamaktadır.

4.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Yurtdışı Hizmet Borçlanma Talep Dilekçesi Doldurulmuş Hali, Örneği PDF” üzerine 250 yorum
 1. 01.01.1992 türkiye sigorta baslangicim,650 gün ssk ..1998 den beri almanyada calisiyorum.türkiyede ssk calistigim süreden itibarenmi dolduracagiz tarihi,ve söyledigimize göre 2000 yilina kadar yüksek ödersek fazlami maas aliriz,daha sonraki yillari asgariden yatirsam diye düsündüm,askerlik sigortadan sonra yaptim ödemede aynimi oluyor yoksa askerlik dahami düsük oluyor,18 ay askerlik,..dogum tarihim 06.08.1969

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey;
  Esim 1994 ssk giris var 280 gün daha sonra yurtdisi borclanma yaparak Bagkurdan 5400 güne tamamladik (eyt den önce) Simdi bagkura gectigi icin emekli olabilmesi icin 7200 gün gerekiyormus , kalan günleride yurtdisi borclanma yaparak emekli olabilirmi? Ev hanimi olarak

  Yanıtla
 3. Merhaba
  1-1-1967 dogumluyum
  1-11-1987 ssk girisim var 120 gun
  1-1-1990 dan beri hollandada oturuyor ve calisiyorum
  60 yasindan sonra emekli olmak istiyorum
  Benim icin en uygun yurtdisi borclanmasi nasil olmalidir
  Simdiden tesekkur ederim

  Yanıtla
 4. Anladigim kadariyla borclanma icin yurda kesin donus yapmak gerekmiyor. Peki maas baglandiktan sonra maasi almak icin Turkiye’ye dosnmus olmak gerekiyormu?

  Yanıtla
   • Cok tesekurler Omer bey. Enteresan bir gerekce cunku yurt icindekiler emekli olup calismaya devam edebiliyorlar. Ayrica yurt disindaki birinin calisip calismadigini devlet nasil takip ederki?

    Yanıtla
    • Emekli aylığı bağlanırken sizden son 1 yıllık hizmet dökümü istiyorlar. Orada çalıştığınız görülürse bağlanmıyor. Sonradan tespit etmesi mümkün değil zaten SGK’nın. Beyan esas şimdilik.

     Yanıtla
 5. Selam,
  Ben 1979 almanyada doğdum ve almanyada çalıştım, almanyada sigorta girişim Ağustos 1999. Çifte vatandaşıyım, alman ve türk vatandaşıyım. 12/2021’de Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Benim ozamana kadar Türkiyede sigorta girişim yoktu. 05.2022 de ilk kez Türkiyede çalışmaya başladım ve hala aynı işte çalışıyorum (e-devlete göre şu an 422 sigorta günüm var).
  Yurtdışı borçlanma yapabiliyormuyum? nerden ve nezaman emekli olabilirim. Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçlanma yapın. 4715 gün borçlanın. SSK kapsamında toplamda 1260 günü tamamladığınızda emekli olursunuz bu şekilde. Toplamda gereken gün sayısı 5975 gün.

   Yanıtla
 6. Merhaba,

  Ben 199-2001 yılları arasında İngilteredeydim ve borçlanma yapabilmek için ikamet belgesi aldım.

  Emeklilik için hala 800 gün eksiğim olduğundan aynı zamanda isteğe bağlı bağkur ödemesi başlattım.

  Bugüne kadar ödenmiş SGK primlerim asgariden yatırıldığı için emekli olduğumda en düşük emekli maaşı alacağım söylendi.

  Bu nedenle yurtdışı borçlanmada da asgariyi seçtim.

  Borçlanma başvurusu için SGK ya gittiğimde “yurtdışında bulunduğum sürenin tamamı kutucuğunu” işaretlettirdiler. Hala eksik günlerim olduğu için bunu seçmemin uygun olduğunu söylediler. Başvurum sonuçlandı, ödeme için SGK dan belgemi aldım. Henüz ödeme yapmadım.

  Ancak sizin yazınızı okuduğumda acaba yurtdışında bulunduğum tarihleri belirtmiş olmak yerine sürenin tamamını işaretlemiş olmam benim tablomda için olumsuz bir sonuç yaratır mı?

  Boçlanmayı iptal ettirip yeniden başvuru yapmam gerekir mi?

  Teşekkür ediyorum şimdiden.

  Yanıtla
 7. Ömer Bey merhaba,

  1998 yılında Emekli Sandığı başlangıcım bulunmakta ve 5380 gün prim ödemem var. Ayrıca, SSK üzerinden sigortam devam etti ve 913 gün de burdan primim ödendi. Toplamda Türkiyede 6293 gün prim ödemem bulunmakta. Müteakiben ABD ye taşındım ve burada da 6 yıllık calışma kaydım var. Size üç sorum olacak;

  1) 1260 günü geçmeyecek şekilde yurtdışı borçlanma yaparak SSK (4A) üzerinden emekli olabilir miyim? Öğrendiğim üzere SSK’dan emekli olmak için son 3.5 yılın bu kurum üzerinden sigortalı olmak şartı bulunmakta.
  2) Şu amerikada çalışıyorum, bu durum emekli olmama mani olur mu?
  3) E-devlet üzerinde SSK (4A) için EMEKLİLİK ŞARTLARI (5900 GÜN/25 YIL) olarak görünmekte. Prim günü şartını halihazırda sağlıyorum, 25 sene bekleme süresi tamamlanınca yurtdışı borçlanmaya ihtiyaç duymadan da SSK’dan emekli olabilir miyim?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1- SSK kapsamında borçlanma yapamazsınız. Bu nedenle dediğiniz mümkün değil.
   2- Bununla alakalı düzenleme yapılacak.
   3-SSK’dan emekli olabilmek için 3,5 yıl fiili olarak SSK kapsamında çalışmanız gerek. Mevcut durumunuzda 61 yaş ve 5400 günle emekli sandığı kapsamında emekli olabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Ömer Bey. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’den emekli olması ve yurtdışında çalışmaya devam edebilmeleri için nasıl bir düzenleme yapılıyor, süreç hakkında bilginiz varsa paylaşabilirseniz memnun olurum. Şu anki mevzuat emekli olunduğu halde yurtdışında çalışmaya müsaade etmiyor mu?

    Yanıtla
    • Şu anki mevzuat çalışmanıza izin vermiyor. Ama Hükümet söz vermişti. Seçimden sonra bu düzenlemenin yapılacağını belirtmişti. Gelecek ilk torba yasada bu düzenlemeyi bekliyorum açıkçası.

     Yanıtla
 8. Merhaba, ben 2012 Eylül’de Türkiye’ye kesin dönüş taptım. O tarihten beridir de çalışıyorum. Toplam 11 yıl. Daha önce 20 yıl Avustralya’da yaşadım. Yaşım 43. Avustralya işe başlama tarihim Temmuz 1997. Orada 4 yıl çalışmadım. Size sorum şu olacak: EYT kapsamına girer miyim? Girersem kaç gün üzerinden hesaplanır?

  Yanıtla
 9. Merhaba Ömer Bey,

  10/1987 Almanya Sigorta baslangicim var (Türkiye Baslangici da sayiliyor)
  12/1999 kadar SSK 4a dan Borclandim (yaklasik 4400 Gün)
  01/2018 TR de 4a dan 3 Günlük Fiili calismam var.

  Soru:
  Eksik olan 975 Günümü eski Basvuru Formlarini kullanarak Borclanma sürelerimi secebilirmiyim? Öyle göndersem SGK dan Ret cevabi gelirmi?
  08/2019 dan sonraki Basvuru Formlarinda öyle bir secenek yok.

  Örnek: 01/2000 – 10/2002 arasini Borclanmak istiyorsam

  Cevabiniz icin Tesekkürler

  Yanıtla
 10. 1986 SSK girisim var
  1990 dan beri yurtdisinda calisiyorum yaşım 53
  Türkiyede 490 gün ssk ödemem yapilmis
  Hangi statüden ve nekadar ödeme yapmam lazım
  Tsk

  Yanıtla
 11. Merhabalar,
  E-Devlet yurtdışı borçlanma başvurusu yaptım ve ekranda bana bu bilgileri veriyor: “Kurumun elektronik veri tabanında aylık bağlanması için yeterli gün sayınız bulunmadığından, e-devlet üzerinden aylık bağlama talebinde bulunamazsınız.” Ayrica 4A Emeklilik Kaydı tikladim ve ekranda bana bu bilgileri veriyor: “Sisteme kayıtlı 4A Emeklilik bilginiz bulunmuyor.”
  Simdik “YURT DIŞI SÜRELERİ BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ” doldurmak istiyorum, fakat biraz zorluk cekiyorum.
  Ben bayan 75 doğumluyum, bekar, Almanya’da 2001 senesinden beri serbest çalışıyorum ve Almanya’da 1990 – 2000 e kadar sigortalı çalıştım. 2033 yılında, yani 58 yaşında olduğumda Türkiye’ye kesin dönüş yapacağım. Kendime oradan daire alicam, yani gider olarak ev kirasi ödemek durumunda olmayacam. Türk vatandaşlığım var, fakat hiçbir zaman Türkiye’de çalışmadım ve Türkiye’de adresim yok.
  Sorular:
  a) Nasıl başvuru yapabilirim? Sayet “YURT DIŞI SÜRELERİ BORÇLANMA TALEP DİLEKÇESİ” doldurmak zorundaysam, 4. Borçlanmak İstediğiniz Yurt Dışındaki Sürenin Niteliği
  Cevap olarak ikisinidemi caprazliyorum?
  5. Borçlanma Miktarının Hesabında Seçtiğiniz Bir Günlük Prime Esas Kazanç, Burada cevap olarak ne vermeliyim?
  6. İsviçre’deki Primleri Türkiye’ye Transfer Edilenlerin İsviçre’deki Sürelerini Borçlanmaları Halinde Borç Miktarını Ödeme Şekli
  Bunu pek anlamis degilim, Isvicre ile hicbir alakam yok, bos birakabilirmiyim?
  7. Borçlanmak İstediğiniz Süre*
  Bana uygun nedir sizce?
  8. Türkiye’den Sözleşmeye Göre Kısmi Aylık Alıyorsanız Kurumu ve Tahsis/Emekli Numaranız
  Emekli maas almiyorum yazabilirmiyim?
  9. Türkiye’den Sözleşmeye Göre Kısmi Aylık Alıyorsanız Borçlanmak İstediğiniz Süre*
  Burada ne cevaplayabilirim?

  b) Şayet şahsen başvuru yapmam gerekiyorsa hangi belgeler gerekiyor? Almanya Sosyal Sigorta kurumundan bana her yıl hesap bilgileri geliyor. Bundan hariç bir belge daha var:. Ltd. Şirket sahibi olduğum için bilanço kendim yapıyorum. Elimde bilanço var ve vergi dairesinden Vergi Beyanı var. Bunlardan hariç hiçbir belgem yok. Türkiye’ye 2033 yılında kesin dönüş sebebim Almanya’da özel hastalık sigortası her yıl yükseldiği için, ödememek durumunda kalmam. Örnek: Şu an hesaplamaya göre 230 € Almanya’dan emeklilik maaşı alıcam, fakat hastalık sigortam emeklilik yaşımda 780 € tutacak. c) Türkiye’ye kesin dönüş yapmam için aylık maaş sınırı varmı? Bu arada annem Türkiye’den SSK emekli, sanırım onun maaşınıda bir payını alabiliyorum.
  Teşekkürler

  Yanıtla
 12. Merhaba, Ömer bey,
  sgk girisim 01.09.1998, 2350 prim günüm var, 3550 gün daha doldurmam lazım. 7 yildır yurtdısındayim, 1750 gün yurtdışı borçlanması yaparsam, kalan 1800 günü temelli dönüş yaptığımda sgk olarak çalışıp doldursam olur mu ? Sgk dan emekli olur muyum ?Yurtdışı borçlanma için öneriniz nedir? Yorumların hepsine cevap vermişsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum. Iyi çalışmalar. Orhan Akdag

  Yanıtla
 13. Merhaba Ömer bey,
  ben 63 yaşındayım. 01.11.1978 de SSK ya 24 gün prim ödedim.
  1980 den itibaren Almanya da çalışıyorum. SSK dan 3600 günden emekli olabilirmiyim. Emeğiniz ve ilginiz için çok tesekkürler ederim. Sayğılar

  Yanıtla
 14. Eşim 1975 doğumlu 01/09/1992-05/05/1995 ve 05/08/01-12/12/1996 ve 01/07/1999- 07/01/2000 arasında almanyada çalıştı çifte vatandaş türkiyede yaşıyor ve türkiyede hiç çalışmadı şimdi borçlanarak emekli olabilir mi

  Yanıtla
 15. Merhaba Ömer Bey, Almanya’da yasiyorum ve Türkiye’de SGK Emeklilik hakkimi kazandim. Basvuru esnasinda Almanya’da herhangi bir yerde calismadigimi gösteren “Hizmet Belgesi” istediler. Bu belgeyi nereden temin edebilirim acaba?
  Tesekkür ederim

  Yanıtla
 16. Merhaba, Omer Bey

  SSK giris tarihim: 09 Temmuz 1997

  Turkiye de calisarak odenmis prim sayim: 5416

  Eksik 559 gunum var 5900 gunu tamamlamak icin.

  EYT den yararlanmak istiyorum . Fakat 2020 yilindan beri Ingiltere de yasamaktayim ve burada calisiyorum.

  Size sorum bu eksik gunlerimi yurtdisi borclanma kapsamindan mi yoksa direk BAG KUR borclanmasindan mi yapayim??

  Sizce emekli maansi olumlu etkileyen taraf hangisi olur?

  Yanıtla
 17. Ömer Bey merhabalar,
  Sigorta başlangıcım 16.12.1997
  2000 öncesi :64 gün
  2000-2008 arası : 361 gün
  2009-2023 arası: 4676 gün
  Toplamda 5101 günüm var. 5900 güne tabi olduğumdan Almanya’da üniversite okurken çalıştığım süreleri borçlanmak istiyorum.
  Almanya’da 05.07.1999-28.07.1999 arası :23 gün
  01.12.1999-31.12.1999 arası: 30 gün
  01.01.2000-31.10.2006 arası : 1873 gün çalışma sürem var.
  Hangi yurtdışı sürelerimi borçlanmam aylığımı arttırır?
  Asgari prim borçlanma ile aylığım düşer mi?
  Asgari prim borçlanmasının 3 katı prim ödesem aylığıma nasıl yansır?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçlanma sürelerinin seçimini yapamıyorsunuz artık. SGK en eskiden en yeniye yapıyor. Tüm hizmetleriniz 2008 öncesi olacağı için fark etmez saten.

   Yanıtla
   • Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim. Asgari günlük prim ile borçlanırsam aylığım düşer mi? Yoksa şu anki maaşımı baz alarak primi belirleyip borçlanmam durumunda aylığım artar mı ?

    Şu an 1 yıldır yeni bir işte çalışıyorum. Daha öncesinde 1 yıl ara vermiştim. 2 yıl beklememi mi yoksa borçlanıp emekli olmamı mı tavsiye edersiniz?

    Yanıtla
    • Emekli maaşı konusunda bir hesaplama yapamıyorum. Dolayısıyla asgariden ya da üzerinde borçlanıp borçlanmayacağınıza sizin karar vermeniz gerek. Borçlanıp emekli olmak bence beklemekten daha mantıklı.

     Yanıtla
 18. Merhaba Benim sorum gelir aylık ödenek belgesinde yurtdışı hizmet süresi ödediğim gün sayısını yani borçlandığım gün sayısınımı yazacağım yada boşmu bırakacağım. 3201 yoklama belgesi yurtdışında kalırsam yılda bir yada iki defa mı dolduracağım. Saygılarımla Teşekkür ederim

  Yanıtla
 19. Merhaba Ömer bey,
  ben 1979 dogumluyum.Türkiye de 1997 ssk girisim var.Almanya da yasiyorum .Burada da 2006- 2014 arasi calistim. Sonrasinda 8 yil (2014-2022) Annelik izni ( 3 cocuk ) kullandim. Aralik 2022 den itibaren gene calismaktayim. Ben 3507 gün yurtdisi borclanma yoluyla ödedim (2018 son ödeme tarihi).e devlete göre 5900 prim gün sayisina ulasmam icin 2393 kalan prim sayisini ödemem gerekiyor diye anladim ben.
  1)Dogru mu anladim? Evet se bu sekilde yeniden yurtdisi borclanma basvurusuyla kalani tamamlayabilir miyim?
  2 )Mümkünse kac yasinda emekli olabilirim?
  3) Ne kadar maas alabilirim?

  Bilgileriniz icin tesekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Evet e-devlette belirtilen gün sayısı doğru. Ancak SSK kapsamında borçlanma yapılamıyor artık.
   2-Toplam gün sayınızı 7200 güne tamamlarsanız EYT kapsamında hemen emekli olursunuz. 3600 güne tamamlarsanız SSK kapsamında 58 yaş şartı ile emekli olursunuz.
   3- En düşük emekli maaşı 7500 TL oldu. Siz de bugün şartlarında o maaşı alırsınız.

   Yanıtla
 20. Merhaba Ömer bey ,
  Kızım hazıran 1980 doğumlu ve Türkiye’de sigorta başlangıcı Nisan 1998 ..toplam 430 günü var. 2000 yılında yurtdışına gıttı ve halen orada Avustralya (sosyal güvenlik anlaşması yok )
  Daha sonra 2 doğum için 1359 gün doğum borçlanması yaptı.. şuan halen yurtdışında ve çalışmıyor .. toplamda mevcut günlerinin üzerine kaç gün için prim borçlanması gerekiyor ?

  Ayrıca Türkiye’ye zaman zaman tatile geldi bunlar borçlanma sürecinden düşermi ?
  Bu durumda eyt kapsamında emekli ne zaman olabilir ?
  Şimdiden vereceğiniz değerli bilgileriniz için teşekkür ederim ..

  Yanıtla
 21. Merhaba Ömer bey, ben EYT’ den emeklilik hak kazandım. Hala yurtdışında Amerika’da yaşıyorum.Adres olarak nereye yazmalıyım ve banka başvurusu için Türkiye’deki adresim olması gerekmiyormu. Teşekkürler.

  Yanıtla
 22. iyi günler
  Doğum tarihi 21.09.76
  SSK başlangiç 30.12.2006 SSK çikiş 30.11.2019 ssk pirimi gün 2991
  Yurdişi borçlanma yapabileceğim tarih 21.02.1997 / 20-12-2006 arasi
  Yurtdisi borclanma yapacagim ulke Rusya
  SSK’dan emekli olabilirmiyim kaç gün prim ödemem gerekiyor?

  Not : 1997 – 2006 yillari arasi borclanirsam sigorta baslangicimi gecmis tarihe alabilirmiyim, odedigim prim bagkurmu sayilacak yoksa SSK’mi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçlanacağınız süreler o tarihler arasında ise ve giriş tarihiniz borçlanma ile 1997’ye çekilirse 5800 gibi gün sayısı ile emekli olabilirsiniz. SGK’da net olarak hesaplatmanız gerekiyor.

   Yanıtla
   • Omer bey, bir sorum daha var cevaplarsaniz sevinirim
    Dogum tarihi : 1971
    sigotra baslangici : 1989
    toplam prim gun sayisi : 3885
    eksik 1565 gunu 2000 – 2005 yillari arasi yurtdisi borclanmasi yapip 2023 yilinda odersek, 5450 gun ile SSK’dan emekli olabilirmiyiz?

    Yanıtla
    • 1260 günden fazla borçlanma yaparsanız emeklilik şartları bağkura geçeceğinden olmaz. Bu nedenle askerlik yaptıysanız önce askerliği SSK kapsamında borçlanın. Kalan gün sayısı 1260 günden az olacak şekilde yurtdışı borçlanması yapın. Ancak o şekilde SSK Kapsamında EYT’den emekli olabilirsiniz.

     Yanıtla
 23. Çok teşekkür ederim size çok iyi Bilgi verip bizlere yardımcı oluyorsunuz.benim Ssk dan 1200 gün eksiğim var.bunu yurtdışı borçlanması yapsam SGK dan mi sayılır yoksa bağkur 4b den sayılır?
  Sağolasın

  Yanıtla
  • Yurtdışı borçlanması bağkur kapsamında yapılır. Eğer şu an son çalışmanın tamamı ssk ise bağkurdan 1200 gün borçlansanız bile şartlarınız yine bağkurdan hesap edilir.

   Yanıtla
 24. Merhaba,Erkek oldugumu belirtmek isterim.SGK’nin Sosyal Güvenlik Sözleşme imzalanmamis Ulkeler arasinda bulunan Tayland da calisiyorum.Eksik kalan 216 gunluk prim borcumu yurtdisi borclanmasi yaparak tamamlayip emekli olmak istiyorum.
  Elcilikden hizmet belgesini alip yurtdisi borclanma talep dilekcesini sgk il mudurlugune vermem yeterli midir?Baska ilgili evrak isteniyor mu?

  Bu islemi danismanlik sirketi araciligi ile yapmali miyim?
  Hizmet belgesinin orjinal olaninimi sgk mudurlugune vermeliyiz.

  Yanıtla
  • Merhaba. Kendiniz yapabilirsiniz. Danışmanlık firmasına gerek yok. Zaten hizmet belgesini aldıktan sonra geriye borçlanma başvuru formunu doldurmak kalıyor sadece. Başka evrak istemiyor SGK.

   Yanıtla
 25. Merhabalar Ömer Bey,

  01.10.1995 sigorta girişliyim, 1999 öncesi 81 gün prim yatırılmış. 1999-2009 tarihlerinde ABD’de çalıştım ve 2017 yılında iş yerinden aldığım yazılar ile NY başkonsolosluğundan apostilli çalışma tarihlerimin yer aldığı bir belge aldım.

  Halihazırda çalışıyorum ve şu an 5000 prim gün tamamladım. EYT’den faydalanmak adına yukarda bahsettiğim belge ile SGK il müdürlüğüne başvurup ABD’de çalıştığım süreden 750 gün borçlanabilir miyim? Borçlanabilirsem asgari düzeyden prim borçlanmak emekli aylığının azaltır mı? 750 prim gün borçlanmak mı yoksa 750 gün daha çalışmak mı avantajlı olur?

  Teşekkür ederim, saygılarımla,

  Yanıtla
 26. Merhabalar 20
  10.1997 sigorta başlangıcım 2008/2018 yıllarında bulgaristanda çalıştım 2019tekrar türkiyede başladım ve devam ediyorum 1980doğumluyum yurtdışı borçlanması yapmak istiyorum bulgaristandan belge istenirmi acaba ve hepsinin almam gerekir yoksa bana gereken 900 günü alabilirmiyim

  Yanıtla
 27. Ömer bey merhaba,

  3600 gün 55 yaş üzerinden kısmi emeklilik hayal oldu sanırım.
  Siz ne düşünüyorsunuz, 55 yaşa düşürülme ihtimali varmı?

  Yanıtla
 28. Slmlar Omer bey,

  esim Derya Turkiye’de 1994 yilinda ise giris yapmisti (SSK) &
  yil 2000 de Avustralya’ya goc ettik.
  Burdan yurt disi borclanma yapildi ve ayrica 2 cocuk dogum borclanmasi sonucu nasil olduysa 33 gunu eksigi kaliyor, yani toplam 5717 gunu var (SSKdan).

  Gelecek ay emekli yasina gelecek (28 Mar 1972 dogumlu) 51 yasinda 5750 gun.

  Son 33 gunu burdan (Avustralya konsolosluktan) tekrar yurt disi borclanma yaparsak Bagkur da gozukecek diye biliyoruz, fakat
  Emekli ye basvuru yapildiginda ssk dan emekli mi olur degilmi?
  Yani 5750 gun toplam olarak gozukurmu biz bu borclanmayi odedikten sonra?Bu ikisini birlestirmeyle mi uygrasmasi gerekecek yoksa otomatik olarak son 1260 gunu ssk fazla diye emekliligi sskdan mi olur?

  Yanıtla
  • Merhaba. Kalan süreyi yurtdışı borçlanma yapabilirsiniz. Borçlanma bağkurdan yapılır. Ancak borçlanma süresi 1260 günü geçmeyeceği için şartlar yine SSK kapsamında değerlendirilir. Yani eşiniz belirttiğiniz şartlarda emekli olur.

   Yanıtla
   • Cok tesekkur ederim Omer bey.
    Sorumun son kismi, bu 33 gunu borclandiktan sonra bagkur oldugu icin,
    ama cogu ssk da calismisligi oldugu icin,
    internette bir suru hizmet birleştirmesi konusunda yazilar var…
    biz bununlami ugrasmamiz gerekirmi yoksa otomatik olarak emeklilige basvuru yapildiginda ssk dan mi olur.

    Yanıtla
 29. 31.01.1963 dogumluyum almanyada calismisligim var Türkiyede yok 18.09.1981 ve .21.12.1985 iki cocugum Almanya dogumlu bundan dolayi Almanyada 1981 de sigorta girisim var 1988 den beri de calismisligim var.Yani 2018 senesine kadarda calismisligim var.2018 senesinin 2ci ayindan beri malulen emekliyim.Türkiyeden emekli olmam icin 3600 günden yurtdisi borclanmasi yaparak emekli olabilirmiyim.Tsk ederim.

  Yanıtla
 30. Ömer bey kolay gelsin,1997 yılında babam rahmetli olduktan sonra baba mesleği tarımla ilgilenirken üniversite eğitimimde devam etti, şuan tarım yapmıyorum, fakat tarımsal sulama birliğine 1997 den 2011 kadar toplamda 42000 tl gibi tarımsal su borcu ödemişim, bu ödeme makbuzlarıda hem kurumda hemde bende saklıdır, 2011 de tarım yapmayı bıraktım özel sektörde çalışmaktayım, sigorta girişim 2004 ve yaklaşık 5670 pirim toplamışım çalışma yılım 19 yıla yaklaşmıştır.
  1997 dahil tarımsal sulama birliği makbuzları beni geriye dönük tarım bağkurlu olmama yetermi? sigorta girişimi 1997 yılına çekermi?
  bu yıllarda tarım yaptığımı gösteren tek belge tarımsal sulama birliğine ödemiş olduğum bu makbuzlardır
  Not; Bir umut diğer ticari tarım faturası, makbuz gibi benzer belgeleri araştırıyorum fakat şuana kadar bulamadım, bu yüzden tek çare size sormak istedim.
  Saygılarımla

  Yanıtla
  • Merhabalar. Geriye dönük tescil için mahsul satışından dolayı kesilen müstahsil makbuzu gerekir. Bunun dışındaki belgelerle geriye dönük tescil açılmaz. Yani belirttiğiniz tarihlerde adınıza arpa, buğday, tütün, mısır, süt gibi ürünler satmış olmanız ve bu satış sonunda kesilen faturalardan da bağkur kesintisi yapılmış olması gerekiyor.

   Yanıtla
 31. Merhaba, öncelikle verdiğiniz detaylı bilgiler ve yardımlar için teşekkür ediyorum. Benim eşim (Bayan) 1998 den beri SGK lı olarak Türkiyede çalışmaktaydı. Son 5,5 yıldır ise yurtdışında Irak’ta bulunuyor. Prim gün sayısı şu an 5908 gün. Acaba yurdışı borçlanması yapabilir mi? En yüksekten yaparsa emekli maaşı yükselir mi?
  Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
   • 5975 gün tamamlanmadığı için EYT kapsamında emekli olamıyor görünüyor benim anladığım kadarıyla. Ayrıca şu anda baktığımda maaşı çok düşük çıkıyor. Yaklaşık 5617 TL gibi. Bu durumda acaba ben bu dediğimiz şeyleri yaparsam ya da yapabilirsem, maaşımız yükselir mi?

    Yanıtla
 32. iyi günler Ömerbey öncelikle teşekkürler.1970 doğumluyum Türkiyede 11/02/1987SGK girişim var .344gün….2004/2014arasıYurtdışı borçlanmasıyaptım
  3400 günü ödedim.EYTbizikapsıyormu? Ne zaman emekli olurum? 55yaşmı yoksa
  60mı 3600günden.

  Yanıtla
 33. merhaba

  ssk baslangicim 01.03.1991 ayrica 1993 te 19 ay askerlik yaptim

  yeni eyt kanunnuyla 3600 gün den emekli olabilirmiyim ?

  25 senedir almanyada yasiyorum

  Yanıtla
 34. merhaba 01.07.1997 sigorta başlangıç tarihim .
  4.9.1998 de ingiltereye gittim ve 10 ay orada kaldım
  türkiyede tekrar çalışmaya nisan 2000 de çalışmaya başladım. toplam 6600 gün primim var .2009 sonrası primler asgari ücretten yatmiş bu needenle emekli maaşım çok yüksek değil. yurtdışında olduğum 10 aylık süreyi borçlanarak ödeme yapsam emekli maaşım artar mı ?

  Yanıtla
 35. Merhaba
  26/9/1996 yılında SSK 4a girişim var 63 günlük
  05/061978 doğumluyum
  2001 yılından beri belçıkada yaşıyorum
  Bu eyt dedikleri benide kapsıyormu ?
  Evetse kaç yaşıda emekli olabilir im?
  Ne kadar para ödemek zorundayım
  Rahatsız ettim için özür diliyorum
  Hayırlı akşamlar
  Yusuf sarı

  Yanıtla
  • Merhaba. EYT konusunda net bilgiler yok henüz. Siz normal şartlarda bağkurda 5400 gün ve 58 yaş ile emekli olabiliyorsunuz. EYT’de yaş indirimi olmasını bekliyoruz açıkçası sizin için de.

   Yanıtla
 36. Ömer bey saygilar bir sorum olacaktı ben 10.09.1976 doğumluyum sigorta başlangıcım 01.06.1994 prim günüm 886
  1996 1998 arasında askerlik yaptım 2000 yolunda Almanya’ya gittim ve hala orada yaşıyorum 01.04.2000 yılından itibaren çalışıyorum benim kaç gün borçlanmam gerekiyor ve yurt dışı talep formunu nasıl doldurmalıyım lütfen ayrıntılı yardımcı olurmusunuz saygılar dilerim

  Yanıtla
 37. Slm

  Sormak istediğim bir şey var.

  Mavi kartına sahip olan ve Almanya’dan Malulen geçici emekli olan vatandaş ,T.C malulen emekli olabilirmi? Kaç günden ve kaç yıl çalışmış olması lazım.Ve % kaç engelli olması lazım.

  Olmuyorsa ,hangi şartlarda olabilir ,eyt vesaire. . .

  Teşekkürler

  Yanıtla
 38. Merhaba Ömer bey,1993 4c li olarak işe başladım 2000 senesinden beri Avusturya da ikamet ediyorum.3023 gün hizmetim gözüküyor, SSK kapsamında emekli olma şansım var mı,yoksa sadece Bağkur mu , emeklilik öncesi Son üç seneyi Türkiye de siğortalı olarak çalışsam SSK kapsamına girer miyim,siz ne tavsiye edersiniz, Yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden tşk ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Borçlanma ile tamamlarsanız 5400 günden bağkurla emekli olursunuz. Türkiye’de en az 3,5 yıl SSK kapsamında çalışmanız halinde 60 yaş ve 3600 gün şartı ile SSK’dan emekli olursunuz.

   Yanıtla
 39. Merhaba
  01/04/1997 yilinda ssk dan baslangicim var 1201 gun. su an Belcikada yasiyorum burada 02/2009 da sgortali ise basladim. 11 nr li kolondaki tarih araligina 3600 gunu doldurmak icin hangi tarihi yazmaliyim? Doldurma asamasinda aciklama yapmistiniz orasi kafami karistirdi. Hizmetlerin tamami kismini isaretlemeyin yazmissiniz. Vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkur ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yalnız borçlanma bağkurdan yapılacak. Bu durumda 3600 günden SSK kapsamında emekli olamazsınız. Toplamda 5400 güne tamamlayarak emeklilik hakkınız olur.

   Yanıtla
 40. Omer bey merhaba,

  Gerekli evraklari tamamlayarak 31/12 ye kadar yurtdisi hizmet borclanmasi ile ilgili dilekceyi verdigimizde cevap vermeleri 2-3 ay kadar suruyor bildigim kadariyla.
  Bu durumda yurtdisi borclanmasini 2022 yili icin 98.07 TL uzerinden mi hesaplayacaklar yoksa 2023 yili icin belirlenecek tutar uzerinden mi hesaplanacak.

  Saygilarimla
  Cemil Zumrut

  Yanıtla
  • Merhaba. Talep tarihi önemli. 31 Aralık 2022 tarihine kadar talep ederseniz 2022 rakamı olan 98,07 TL üzerinden yapılır borçlanmanız.

   Yanıtla
 41. Merhaba,

  ssk giriş tarihim: Mayıs 1999

  Türkiyede calısarak ödenmiş prim sayım: 2344 gün

  3600 için gerekli yurtdışı gün sayısı:1256 gün. (2015ten beri Almanyada yasıyorum)

  Daha önce bana, bu şartlarda bağkur a düşmeden(1260 gün sınırı kuralı) SSK dan emekli olabileceğimi bildirmişti sosyal güvenlik kurumu çalısanları.

  Eğer öyleyse niyetim yılbaşı öncesi 1256 günlük açığımı ödeyip 3600 günle emekli olmak.

  Bu durum sizin aklınıza yatıyor mu?

  Teşekkürler

  Yanıtla
 42. Merhaba;
  1978 doğumlu kadınım.
  01/04/1998 ssk girişim var.2010 yılına kadar Türkiye’de sigortalı çalıştım. toplam 2865 günüm var. 2010 ekim ayından beri KKTC Yaşıyor ve çalışıyorum.
  2135 gün yurtdışı borçlanma yapıp (eğer eyt çıkarsa) 5000günden ssk emekliliğinden yararlanabiliyor muyum?

  Yanıtla
  • Merhaba. Kalan süreyi SSK kapsamında borçlanamazsınız maalesef. Yasa bir netleşsin. Belki 3600 gün için de bir düzenleme olabilir. O durumda yararlanma hakkınız olabilir EYT’den borçlanma ile.

   Yanıtla
   • vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkürler.
    peki sizce yılbaşı öncesi zamlanmadan 3600 güne tamamlamak için 735 gün borçlanma talebinde bulunmalı mıyım?

    Yanıtla
     • Merhaba. Ömer bey.
      anlaşılan eyt den yararlanma şansımız kalmadı.
      merak ettiğim 735gün yurtdışı borçlanma yaparsam 3600günle emekli olabilir miyim? bunun için yaş 58 mi?
      teşekkürler.
      (1/4/98 girişliyim. 2865gün ssk pirimim var. 2010 dan beri kuzey kıbrısta yaşıyorum. 1978 doğumluyum)

Yorum yapın