E Devlet Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

E devlet rapor parası sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında bu yazımızda bilgi bulabilirsiniz. Hastalık, iş kazası ya da doğum analık parasından dolayı iş göremezlik raporu aldıktan sonra bunun ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu yapar.

Ödemenin yapılabilmesi için şu sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi gerekmektedir;

 • İş göremezlik raporunun doktor tarafından eksiksiz ve tam olarak girilmiş olması,
 • İş göremezlik raporu sona erdikten sonra işveren tarafından elektronik ortamda işveren tarafından elektronik ortamda çalışmazlık girişinin yapılması gerekmektedir.
 • İşveren onayından sonra ödeme ortalama 7-10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır.
 • Yukarıdaki süreç eksiksiz tamamlandıktan ve işveren onayından sonra ödeme eğer tanımlı banka hesabınız yoksa PTT’ye, Sosyal Güvenlik Kurumu şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı hesabınız varsa hesabınıza gönderilir.
 • Bu süreçte artık Sgk rapor parası sorgulamasını online olarak yaparak ödemenizin PTT ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılıp aktarılmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • Yazımızın devamında rapor parası sorgulama ptt ve bankaya gönderilip gönderilmediği hakkında işlem detaylarını bulabilirsiniz.

E devlet rapor parası sorgulaması nasıl, nereden yapılır ?

E devlet ile rapor parası sorgulaması için aşağıdaki aşamaları takip edin;

 • İlk önce e-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu 4A/4B İş Göremezlik Ödemesi Görme menüsüne giriş yapın.
 • Dilerseniz buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile direk sayfaya giriş yapabilirsiniz: rapor parası sorgulama e devlet.

E devlet ssk rapor parası sorgulaması sonucunda karşınıza çıkan sonuçlar ve anlamları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Merkeze gönderildi: Ödeme onaylanmak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi’ne gönderilmiştir. Bu sonucun ardından ödemeniz en geç 2-3 gün içerisinde gönderilir.
 • Bankaya gönderildi: Bu sonucu görüyorsanız ödemeniz PTT ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmış demektir. Bu sonucun ardından ödemenizi banka ya da tanımlı PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • Rapor parası banka bilgisi yok: Ödemeniz gönderilmediyse ya da işlem yapılmadıysa bu sonuç görünür. Eğer tanımlı banka hesabınız yoksa hesabınızı tanımlayabilir hem ödemelerin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilir hem de emanette ödemeniz varsa hesabınıza iade olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Emanete alındı: Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu emanetine alınan bir ödemeniz varsa emanete alınan rapor parası olarak sistemde görünür. Bu ödemeyi alabilmek için şahıs ödemeleri sisteminde banka hesabı tanımlamanız gerekmektedir.

SGK iş kazası rapor parası sorgulaması nereden yapılır ?

İş kazası sonucu ödenen iş göremezlik ödeme sorgulama işlemi ve tüm süreç yukarıda anlatıldığı gibidir. İş kazası rapor parası ödemelerinde bir farklılık söz konusu değildir. Yukarıda anlatıldığı gibi e devlet şifresi ile rapor parası sorgulama menüsüne giriş yaparak İş kazası sonucu ödenen iş göremezlik ödeme tutarı, ne zaman ve nereden alabileceğiniz hakkında sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

T.C. ile e devlette rapor parası sorgulaması yapılır mı ?

E-devlet şifresi olmadan tc ile rapor parası sorgulaması yapılamaz. Sorgulama işlemleri yalnızca online olarak e-devletten yapılabilmekte. Eğer e-devlet şifreniz yoksa ya da sorgulama yapamıyorsanız rapor parası sorgulama telefon numarası olan Alo-170 hattını arayarak da bilgi alabilirsiniz. Son çare olarak bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ni telefonla arayarak ya da bizzat giderek ödeme sonucu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

E-devlet rapor parası hesaba aktarma nasıl yapılır ?

Ödemeniz PTT’ye gönderilmeden önce hesap tanımlamanız durumunda tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Bunu E-devletten tanımlama yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Rapor ödemenizi banka hesabınıza aktarmak için aşağıdaki aşamaları takip edin;

 • Öncelikle buradan tanımlama ekranına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapın : E-devlet rapor parası hesap tanımlama.
 • Ardından ekran talimatlarını izleyerek hesabınızı tanımlayabilirsiniz.
 • Tanımlama işleminden sonra varsa emanet hesaplardaki ödemeleriniz en geç 3 gün içerisinde hesabınıza aktarılır.
 • Ayrıca bu hesabı değiştirmediğiniz sürece ödemeler bu hesabınıza aktarılır.
Rapor parası nereye yatar ?

Ödemeler PTT’ye gönderilir ve gönderiliş tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde alınması gerekir. Eğer şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız varsa ödemeler banka hesabınıza aktarılır.

Rapor parası hangi günler alınır ?

PTT’ye gönderiliş tarihinden itibaren herhangi bir iş günü alınabilir. Belirli gün yoktur. Eğer tanımlı banka hesabınız varsa hesabınızdan 7/24 çekebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.