Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar 2019

2

Ev hanımlarının düşük sigorta primi ödeyerek emekli olma hakları bulunmaktadır. Bu sigorta isteğe bağlı kapsamında yapılabilmektedir ve en düşük sigorta primi ödenen kapsam kadınlar için bu sigortadır 2019 asgari ücret net ve brüt tutarların belli olması ile birlikte ev hanımı sigorta primi 2019 tutarları da belli oluyor. Bu yazımızda bu sigorta kolu kapsamında isteğe bağlı sigorta primi ne kadar, evde elişi yapanlar ne kadar prim öder 2019 prim tutarları ve şartları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İsteğe bağlı ev hanımı sigorta primini kimler ödeyebilir, isteğe bağlı ev hanımları sigorta şartları nelerdir ?

Bu kapsam prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gerekiyor.

 • Evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.s. gibi yapıp satıyor olmanız,
 • Aktif olarak esnaflık, şirket ortaklığı kaydı v.s. olmaması,
 • Ziraat odalarında kaydınızın olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız  isteğe bağlı sigorta başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • İsteğe bağlı sigorta başvuru formu ( indir)
 • Başvuru formunda (……..) 193 sayılı Kanunun 9 uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam nedeniyle isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. kısmını işaretleyeceksiniz.
 • Vergi dairesinden aktif vergi kaydınızın olmadığına dair belge alacaksınız.
 • Kimlik fotokopinizi ekleyeceksiniz.

. Detaylı bilgiyi isteğe bağlı sigorta başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Ev hanımı isteğe bağlı sigorta primi 2019, bağkur primi ne kadar 2019

Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar 4b bağkur kapsamında sayılırlar ve  ödenen primler bağkur hizmeti olarak değerlendirilir. En düşük ve en yüksek ev hanımı sigortası 2019 prim tutarları aşağıdaki gibidir;

 • 2019 yılında aylık olarak en düşük: 675,41 TL 
 • 2019 yılında aylık en yüksek: 5.065,00 TL.

Önemli hatırlatma:

Yukarıda belirtilen primler tahmini tutarlardır. 2019 asgari ücret netleştiğinde ve açıklandığında tutarlar güncellenecektir.

Ev kadınları isteğe bağlı sigorta emeklilik şartları nelerdir, bu kapsamda sigorta ödeyenler kaç yılda emekli olur ?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu kapsamda isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapan kadınların hizmetleri bağkurda değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik şartları bağkura göre değerlendirilmelidir. Bu kapsamda ilk defa 01 Ocak 2019 tarihi ve sonrasında başlayan kadınlar normal emeklilik için 58 yaş ve 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 gün 61 yaşı tamamlamalı.

Bu sigorta öncesinde de bağkur, ssk v.s. hizmetiniz varsa emeklilik şartlarınız farklılık gösterebilir. Dilerseniz yazının sonundaki Soru Sor bölümünden bize sorabilir ya da bağkur emeklilik şartları başlıklı yazımızdaki tablodan bu kapsamda emeklilik şartlarınızı kendiniz hesap edebilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıkacak mı, 25 yıl evli kalana emeklilik 2019

Geçtiğimiz yıl 25 yıllık ev kadınlarına hizmet borçlanması yaparak emekli olabilme imkanı tanıyacak yasa teklifi meclise gelmiş ancak kabul edilmemişti. 2019 yılı içerisinde bu yasanın çıkmasını zor olarak değerlendiriyoruz.

Ev kadınları isteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar ?

Ortalama olarak 2019 yılında isteğe bağlı sigorta kapsamında emekli olan birisine ödenecek aylık tutarı 800-1000 TL arasındadır.

Konu hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
2 Yorum
 1. Gülderen Acı

  Daha önceden 1984 yılında sigorta başlangıcım var, 752 günlük sigortam var. 3 çoçuğum var 56 yaşındayım borçlanarak isteğe bağlı ödeyerek nasıl emekli olabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 prim günü ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. 3 çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapabilirsiniz. Geri kalan günleri de ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlayabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.