GSS Kapsam Dışı Ne Demek?

GSS kapsam dışı ne demek e-devletten sorgulama yapan ve sorgulama sonucu “GSS Kapsam Dışı” olarak görülenlerin sordukları soruların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası tüm Türk vatandaşlarını kapsamayan bir sistemdir. Bu sistem kapsamında eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan herhangi bir kapsamda provizyon alamıyorsanız sistemde kapsam dışı olarak görünürsünüz. Bu içerikte SGK kapsam dışı ne demek ve konu hakkında merak edilen tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Tescil kapsamı kapsam dışı ne demek?

SGK Müstehaklık sorgulama sayfasında provizyon sorgulaması yaptığınızda sizin de GSS Kapsamı bölümünde “GSS Kapsam Dışı” yazıyorsa bunun birkaç anlamı var. Kısaca kapsam dışı Genel Sağlık Sigortası sistemi kapsamında olmadığınız anlamına geliyor. Aşağıda bu durumda yapmanız gerekenler hakkında bilgi verdim.

GSS Kapsam Dışı yazıyor ne yapmalıyım?

 • Herhangi bir kapsamda kendi sigortalılığınızdan ya da bakmakla yükümlü kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuklarınız üzerinden aktif olarak SGK’dan yararlanmadığınız anlamına gelir. Bu durumda eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız GSS açtırmanız gerekir. GSS başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan sistem hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
 • Eğer kapsam dışı yazıyorsa bir diğer ihtimal ise 5510 Sayılı Kanun’a göre GSS kapsamında olmayan sigortalılar arasında yer alıyor olabilirsiniz. Kanunen genel sağlık sigortası kapsamında yer almayan sigortalıları aşağıda listeledim.

Genel sağlık Sigortası kapsamı dışında kalanlar

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre genel sağlık sigortası kapsamında olmayanlar şunlardır;

 • Hükümlü ve tutuklular,
 • Yabancı bir ülkeden sağlık yardımı alan kişiler,
 • İkamet adresi Türkiye olmayanlar,
 • Er, erbaşlar ve yedek subay okulu öğrencileri,
 • Anayasa Mahkemesi üyeleri ve emeklileri ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler,
 • Banka sandığı ve bazı odalarda çalışan kişiler,
 • Dışişleri Bakanlığı’nda sözleşmeli çalışan ve bulunduğu ülkede ikamet izni olan kişiler.

Genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalanların sağlık hizmetleri nasıl sağlanır?

Genel Sağlık Sigortası kapsamında kalan kişilerin sağlık hizmetlerinin karşılanma durumu sigortalılık niteliğine göre değişmektedir. Örneğin tutuklu ve hükümlülerin sağlık giderleri Adalet Bakanlığı tarafından karşılanırken Er, Erbaş ve Yedek Subay öğrencilerinin sağlık giderleri ise Türk Silahlı Kuvvetleri ve SGK tarafından karşılanmaktadır.

Genel sağlık sigortası kapsamına alınmak ne demek?

Eğer herhangi bir sosyal güvenceniz yoksa 60g kapsamında tescil açılması anlamına gelir.

GSS kapsamına kimler girer?

Türkiye’de ikamet eden ve sağlık sigortası olmayan herkes genel sağlık sigortası kapsamındadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Kapsam Dışı Ne Demek?” üzerine 6 yorum
 1. Merhaba ben öğrenciyim bir TÜBİTAK projesinde yer alıyorum fakat kapsam dışı göründüğü için burs alamıyorum bu durumda ne yapmalıyım, herhangi bir yerde çalışmıyorum şuan

  Yanıtla
 2. Ben banka çalışanıyım şuan ücretsiz izindeyim doğumdan dolayı gss kapsam dışı diyor ama banka sandıklarına tıkladığımda da yok diyor bir de prov tarihi verilmiş 18.08.2023 diye sigortam var mı yok mu anlamadım ?

  Yanıtla
 3. Kardeşim benim SGK da provizyon var tutuklu hükümlü olarak gorukuyorum ama ne tutukluyum ne hükümlü ceza evi bizle alakası yok diyo SGK ceza evi açacak diyo kimse bir boktan anlamıyor SGK li çalışıyorum SGK dan yararlanamıyorum

  Yanıtla
Yorum yapın