Hemşire Maaşları Ne Kadar 2022

2

Hemşire maaşları ne kadar oldu ? Hemşirelik sağlık alanında en önemli meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Ülkemizin sağlık alanında kaydetmiş olduğu gelişme ile birlikte yeni hastaneler ve sağlık hizmet sunucularının açılacak olması ülkemizde hemşire ihtiyacını bugün de gelecek de arttırmış olmaktadır. Bu bölümü tercih edecek olanların ne kamuda ne de özelde iş kaygısı olmayacaktır. Bu yazımızda özel sektör, kamu ve diğer çalışma alanlarında hemşire maaşı ne kadar sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde bulabileceksiniz.

Hemşire çalışma saatleri

Hemşirelerin çalışma saatleri çalışılan yere göre farklılık gösterir. Hemşireler bazı işletmeler harici genellikle nöbet usülü ve üç vardiya olacak şekilde çalışırlar. Haftanın 7 günü ve 24 saat sistemli bu çalışmada genellikle vardiyalar 08.00-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 olacak şekilde ayarlanır. İşyeri hemşiresi olarak çalışanlar ya da aile hekimliklerinde çalışanlar için ise nöbet sistemi olmadığından genellikle mesai saatleri 08.00-16.00 saatleri arasında olmaktadır.

Hemşire maaşı ne kadar 2022

Hemşirelik maaşı devletle özel sektör arasında oldukça farklılık göstermektedir. Hemşirelerin birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler, özel poliklinikler, ortak sağlık birimi merkezlerinde işyeri hemşireliği gibi birçok çalışma alanı vardır. Onun için hemşireler ne kadar maaş alır sorusunun tek ve kesin bir cevabı olmayacaktır. Biz de bu yüzden hemşirelerin maaşını aşağıda ayrı başlıklar halinde ve ortalama verileri esas alarak sunduk. Şimdi hemşireler ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını aşağıda vermeye çalışacağız.

Devlette hemşirelik maaşları ne kadar 2022

Kamuda hemşirelerin maaşları mezuniyet durumu, kademe ve derecesi esas alınarak ve çalıştığı birim de göz önünde bulundurularak hesaplanır. Aşağıda ilk defa 2022 yılı itibariyle güncel zamlarla birlikte bekar ve çocuksuz hemşirelere ödenen net maaşlar belirtilmiştir.

 • Üniversite mezunu hemşire maaşları: 7.438,00 TL,
 • Önlisans mezunu hemşirelik ücretleri net : 7327,00 TL,
 • Lise mezunu hemşire maaşı 6970,00 TL,
 • Ortaokul mezunu hemşirenin maaşı: 6.734,00 TL.

Yukarıda belirtilen maaşlar bekar ve çocuksuz hemşireler içindir. Eğer eş çalışmıyorsa, çocuk da varsa aile yardımı ve çocuk parası ile birlikte ilave 500-600 TL ödeme alınacaktır. Net maaşa ilave olarak ayrıca döner sermayeden de ödeme alındığından maaşlar daha yüksek olmaktadır. Yukarıda belirtilenler taban aylıklardır.

Özel hastane hemşire maaşları 2022

Özel hastanelerde hemşire maaşları tecrübe ve sağlık hizmet sunucusu politikası esas alınarak belirlenmektedir. Yeni mezun olan ve tecrübesiz birisine ödenecek maaşla tecrübeli olanlara ödenecek olan maaşlar arasında fark bulunmaktadır. Özelde ilk defa 2022 yılı itibariyle işe başlayan tecrübesiz hemşirelere ortalama 4500-5000 TL arasında maaş ödenmektedir. 5 yıldan fazla tecrübe sahibi olanlara ödenen maaşlar ise ortalama 5500-6000 TL arasında olmaktadır.

Aile hekimliğinde çalışan hemşire maaşları

Aile hekimliklerinde çalışan hemşirelerin maaşları oradaki hekimler tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla hemşireler ile hekimlerin arasındaki anlaşmaya göre ödenecek maaş tutarları değişmektedir. Ortalama maaşlar genellikle 4500-5000 TL arasında değişmektedir.

Hemşir maaşları ne kadar ?

Bildiğiniz üzere artık erkek hemşir sayısı da ülkemizde bir hayli artmıştır. Kamuda, özel sektörde ya da diğer işletmelerde erkek hemşire maaşları yukarıda belirtilen tutarlarda olacaktır. Yani yukarıda belirtilen maaş tutarları tüm hemşire ve hemşirler için geçerlidir.

Başhemşire maaşları ne kadar ?

Başhemşireler hemşirelerden sorumlu olan kişilerdir. Bu sorumluluk nedeniyle baş hemşire maaşları normal hemşire maaşlarına göre daha yüksek olmaktadır. Kamuda, özelde ve diğer sağlık hizmet sunucularında baş hemşire aylıkları yazımızda belirtilen maaş tutarlarının genellikle %20-25 üzerinde olmaktadır. Tam bir tutar belirtmek doğru olmayacaktır.

Hemşirelerin emeklilik şartları

Hemşireler çalıştıkları işyerine göre farklı sigorta kolunda sayılırlar. Devlette kadrolu olarak çalışanlar emekli sandığı, sözleşmeli olarak çalışanlar ise ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Özel sektörde çalışanların sigorta kolu da yine sskdır. Hal böyle olunca hem sigorta kapsamı hem de ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik şartları farklı olmaktadır. İlk defa prim ödenen tarihi, doğum tarihinizi ve sigorta kapsamınızı bize yorum bölümünden yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabiliriz. Ayrıca hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de emeklilik hesaplaması yapabilir ve şartlarınızı öğrenebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Attttt

  Ortaokul mezunu hemsire olarak birsey gordum nasılsın anlayamadim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu anlayamadım?