Hemşire Maaşları 2024 & Güncel Zamlı

Hemşire maaşları ne kadar oldu? Hemşirelik sağlık alanında en önemli meslek grupları içerisinde yer almaktadır. Ülkemizin sağlık alanında kaydetmiş olduğu gelişme ile birlikte yeni hastaneler ve sağlık hizmet sunucularının açılacak olması ülkemizde hemşire ihtiyacını bugün de gelecek de arttırmış olmaktadır. Bu bölümü tercih edecek olanların ne kamuda ne de özelde iş kaygısı olmayacaktır. Bu yazımızda özel sektör, kamu ve diğer çalışma alanlarında hemşire maaşı ne kadar sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde bulabileceksiniz.

Yazımızın devamına geçmeden önce dilerseniz hemşire çalışma saatleri başlıklı sayfamızdan hemşirelerin günlük ve haftalık çalışma saatleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Hemşire maaşı ne kadar 2024

Hemşirelik maaşı devletle özel sektör arasında oldukça farklılık göstermektedir. Hemşirelerin birçok çalışma alanı bulunmaktadır. Devlet hastaneleri, aile hekimlikleri, özel hastaneler, özel poliklinikler, ortak sağlık birimi merkezlerinde işyeri hemşireliği gibi birçok çalışma alanı vardır. Onun için hemşireler ne kadar maaş alır sorusunun tek ve kesin bir cevabı olmayacaktır. Biz de bu yüzden hemşirelerin maaşını aşağıda ayrı başlıklar halinde ve ortalama verileri esas alarak sunduk. Şimdi hemşireler ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını aşağıda vermeye çalışacağız. 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren ortalama maaşlar aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlette hemşire maaşları37.000-39.000 TL
Özelde hemşire maaşları20.000-22.000 TL
Yeni hemşire maaşları tablosu

Doktor maaşları başlıklı içeriğimizde 2024 için güncel doktor maaşları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Devlette hemşirelik maaşları ne kadar 2024

Kamuda hemşirelerin maaşları mezuniyet durumu, kademe ve derecesi esas alınarak ve çalıştığı birim de göz önünde bulundurularak hesaplanır. Aşağıda 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle güncel zamlarla birlikte bekar ve çocuksuz hemşirelere ödenen net maaşlar belirtilmiştir.

 • Üniversite mezunu 4 yıllık hemşire maaşları: 38.000 TL,
 • Önlisans mezunu hemşirelik ücretleri net : 37.000 TL,
 • Lise mezunu lise hemşire maaşları 36.000,00 TL,
 • Ortaokul mezunu hemşirenin maaşı: 36.000 TL.

Yukarıda belirtilen maaşlar bekar ve çocuksuz hemşireler içindir. Eğer eş çalışmıyorsa, çocuk da varsa aile yardımı ve çocuk parası ile birlikte ilave 2000-2500 TL ödeme alınacaktır. Net maaşa ilave olarak ayrıca döner sermayeden de ödeme alındığından maaşlar daha yüksek olmaktadır. Yukarıda belirtilenler taban aylıklardır.

Özel hastane hemşire maaşları 2024

Özel hastanelerde hemşire maaşları tecrübe ve sağlık hizmet sunucusu politikası esas alınarak belirlenmektedir. Yeni mezun olan ve tecrübesiz birisine ödenecek maaşla tecrübeli olanlara ödenecek olan maaşlar arasında fark bulunmaktadır. Özelde ilk defa 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle işe başlayan tecrübesiz hemşirelere ortalama 18.000-20.000 TL arasında maaş ödenmektedir. 5 yıldan fazla tecrübe sahibi olanlara ödenen maaşlar ise ortalama 22.000-24.000 TL arasında olmaktadır.

Aile hekimliğinde çalışan hemşire maaşları

Aile hekimliklerinde çalışan hemşirelerin maaşları oradaki hekimler tarafından ödenmektedir. Dolayısıyla hemşireler ile hekimlerin arasındaki anlaşmaya göre ödenecek Asm hemşire maaşları tutarları değişmektedir. Ortalama sağlık ocağı hemşire maaşı genellikle 18.000-20.000 TL arasında değişmektedir.

Hemşir maaşları ne kadar ?

Bildiğiniz üzere artık erkek hemşir sayısı da ülkemizde bir hayli artmıştır. Kamuda, özel sektörde ya da diğer işletmelerde erkek hemşire maaşları yukarıda belirtilen tutarlarda olacaktır. Yani yukarıda belirtilen maaş tutarları tüm hemşire ve hemşirler için geçerlidir.

Başhemşire maaşları ne kadar?

Başhemşireler hemşirelerden sorumlu olan kişilerdir. Bu sorumluluk nedeniyle baş hemşire maaşları normal hemşire maaşlarına göre daha yüksek olmaktadır. Kamuda, özelde ve diğer sağlık hizmet sunucularında baş hemşire aylıkları yazımızda belirtilen maaş tutarlarının genellikle %20-25 üzerinde olmaktadır. Tam bir tutar belirtmek doğru olmayacaktır.

İşyeri hemşireliği maaşı ne kadar?

İşyeri hemşireleri 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında genellikle OSGB’lere bağlı olarak çalışan sağlık elemanlarıdır. İşyeri hemşiresi maaşı genellikle asgari ücret ya da biraz üzerinde ödenmektedir. 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ödenen ortalama maaş tutarı 18.000-20.000 TL civarındadır. 

Doğuda hemşire maaşları ne kadar?

Hemşirelerin maaşları doğu ya da batı ayrımı olmaksızın standart tutarlar üzerinden hesaplanarak ödenmektedir. Doğuda görev alan hemşirelerin maaşları yukarıdaki tabloda belirtilen maaşlardan farklı olmayacaktır.

Hemşirelerin emeklilik şartları

Hemşireler çalıştıkları işyerine göre farklı sigorta kolunda sayılırlar. Devlette kadrolu olarak çalışanlar emekli sandığı, sözleşmeli olarak çalışanlar ise ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Özel sektörde çalışanların sigorta kolu da yine sskdır. Hal böyle olunca hem sigorta kapsamı hem de ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik şartları farklı olmaktadır. İlk defa prim ödenen tarihi, doğum tarihinizi ve sigorta kapsamınızı bize yorum bölümünden yazarsanız ne zaman emekli olacağınızı hesaplayabiliriz. Ayrıca hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de emeklilik hesaplaması yapabilir ve şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

Hemşire 9 1 ne demek?

Burada 9 sayısı kademeyi, 1 ise dereceyi ifade eder. Memur kadrosunda bulunanlar için aylık alınan kademe ve derecenin gösterilmesi için kullanılır.

Başhemşire nasıl olunur?

Başhemşire olabilmek için lisans mezunu olmak gerekmektedir. Bu ön koşuldur. Ayrıca görevde en az 10 yılın tamamlanmış olması gerekmektedir.

4 yıllık hemşire kaçıncı dereceden başlar?

Lisans mezunu hemşireler 9. derece ve 1. kademeden göreve başlarlar. Kademe ve derece tablosunda en fazla 1’inci dereceye kadar yükselebilirler.

Uzman hemşire ne iş yapar?

Uzman hemşireler hemşirelik mesleğinden doğan genel görevleri yerine getirirler. Buna ilave olarak özel uzmanlık gerektirilen görevler de verilebilmektedir.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Hemşire Maaşları 2024 & Güncel Zamlı” üzerine 6 yorum
 1. merhaba,
  hemşire maaşı 25000 yazıyor.2023 temmuz itibariyle böyle maaş alan hemşire yok.
  hemşirelerin taban maaşı şuan 8000 tl.döner sermaye ve seyyanen zam ile 19759 tl oldu.
  hastane de işçi kadrosu ile çalışan temizlik güvenlik personeli ise taban maaşı 15000 tl.yevmiye sosyal paket ve ikramiyelerle27500 alıyor.
  istanbulda ev kirası 12000 den başlıyor ötesini yazmaya gerek yok sanırım.

  Yanıtla
 2. Merhabalar Ömer hocam bir sorum olucak size ; 1998 yılında isteğe bağlı 1 yıl bakur yatırdım asgerlik borçlanması ödedim2004 yılında tarım sigortasına geçiş yaptım 2925 daha sonra 3 yıl 4a pirimi yatırdım . Toplam 4554 gün primim oldu 52 yaşına girdim EYT den faydalanabilirmiyim? Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
Yorum yapın