SGK Rapor Parası Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0

Sigortalı çalışıyorsunuz ya da bağkurlusunuz. Hastalandınız, iş kazası geçirdiniz ya da kadın çalışan iseniz doğumdan dolayı analık geçici iş göremezlik raporu aldınız. Bu tür bir durumda doktorun size istirahat raporu diğer adı ile geçici iş göremezlik raporu yazması halinde gerekli şartları sağladığınızda SGK size rapor parası ödemesi diğer adı ile geçici iş göremezlik ödemesi yapar. İşte SGK tarafından yapılacak rapor parası ödemenizin durumunu, ödenip ödenmediğini, ne kadar ve ne zaman alabileceğiniz konusundaki bilgileri rapor parası sorgulaması yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. 4b bağkur ve 4 a rapor parası sorgulamasını nasıl yapabileceğinize geçmeden önce dilerseniz alacağınız ödemenin nasıl hesaplandığı konusuna kısaca değinelim. 

Rapor parası ne kadar, rapor parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama yapılırken rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınarak hesap yapılır. SGK rapor parası hesaplaması net maaş üzerinden değil brüt maaş üzerinden yapılır. Örneğin rapor başlangıç tarihiniz 01 Ekim 2018 ise 2018/Eylül, Ağustos ve Temmuz ayları toplam brüt kazancınız yine bu üç ayın toplam gün sayısına bölünür ve rapor hesabına esas günlük kazanç elde edebilir.

Bulunan bu kazancın ayakta tedavi için 2/3’ü, yatarak tedavi için ise 1/2’si ödenir.

Rapor parası hesabı ve şartları konusunda ayrıntılı bilgiyi rapor parası alma şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Rapor parası sorgulaması PTT, rapor parası sorgulama tel no kaç ?

Rapor parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Sorgulamasını e devlet sisteminden, rapor parası sorgulama telefonundan ya da bağlı bulunduğunuz SGK’dan yapabilirsiniz.

E devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapabilmeniz e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Sorgulama için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Dilerseniz android ya da İOS tabanlı e devlet uygulamasını telefonunuza/tabletinize indirerek de sisteme kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Hastalık, iş kazası ve analık rapor parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden yapabilirsiniz.

Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >>> rapor parası sorgulama

Sorgulama sonucunda;

  • Ödendi ibaresini görürseniz ödemeniz gönderilmiş demektir.
  • Bankaya gönderildi ibaresi varsa ödemenizin bankaya gönderildiği ve alabileceğiniz anlamına gelir.
  • Rapor parası bilgi yok uyarısı veriyorsa SGK tarafından raporunuz ile ilgili bir işlem yapılmadığı, raporun hastane tarafından sisteme girilmediği, raporda bir eksik olduğu v.s.  anlaşılmalıdır. Bu tür bir uyarı görürseniz SGK’ya başvurmanızı öneririm.
  • Rapor parası emanete alındı ibaresini görürseniz rapor ödemenizin PTT’ye gönderildiği ve ödemenizi iki ay içerisinde almadığınız için ödemenin SGK emanet hesabına geri döndüğü anlaşılır. Emanete alınmış SGK rapor paranızı iki şekilde geri alabilirsiniz. Dilerseniz SGK’ya dilekçe ile başvurarak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlayabilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Rapor parası sorgulama numarası kaç ?

Rapor parası sorgulama nosu ile de rapor paranızın ne zaman ödeneceği ve ne kadar olacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Rapor parası sorgulama Alo-170 hattını arayarak yapabilirsiniz. Telefonda ülke kodu ya da il kodu belirtmeden direkt olarak 170 numarasını çevirerek rapor parası sorgulama hattından rapor paranızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Rapor parasi sorgulama sifresiz yapılır mı, rapor parası sorgulama tc ile nasıl yapılır? 

Rapor parası sorgulama tc numarası ile şifresiz olarak yapılamamaktadır. Yukarıda da belirttiğim üzere rapor parası sorgulama 170 numaralı telefondan, e devlet sisteminden ve herhangi bir SGK’dan yapılabilmektedir. Rapor parası alma sorgulama işlemini kimliğiniz ile herhangi bir SGK’dan yapabilirsiniz. Özetle tc kimlik bilgileriyle rapor parası sorgulama yapmak için şifresiz kullanabileceğiniz bir ekran yoktur.

Rapor parası sorgulama ne zaman yatar ?

Rapor parası alabilmeniz için öncelikle işvereniniz tarafından SGK’ya elektronik ortamda çalışmadığınıza dair bildirimin yapılması gerekiyor. Rapor parasının ödenme süresi işveren onay tarihinden itibaren ortalama 10-15 gündür. Tabi raporunuzda bir eksik bulunmaması koşulu ile.

Rapor parası hesaplama, sorgulama konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.