Rapor Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

2

Rapor parası sorgulama yaparak ödemenizin ne kadar olduğunu ve ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Sigortalı çalışıyorsunuz ya da bağkurlusunuz. Hastalandınız, iş kazası geçirdiniz ya da kadın çalışan iseniz doğumdan dolayı analık geçici iş göremezlik raporu aldınız. Bu tür bir durumda doktorun size istirahat raporu diğer adı ile geçici iş göremezlik raporu yazması halinde gerekli şartları sağladığınızda SGK size rapor parası ödemesi diğer adı ile geçici iş göremezlik ödemesi yapar.

İşte SGK tarafından yapılacak rapor parası ödemenizin durumunu, ödenip ödenmediğini, ne kadar ve ne zaman alabileceğiniz konusundaki bilgileri sorgulama yaparak kolayca öğrenebilirsiniz. 4b bağkur ve 4 a rapor parası sorgulamasını nasıl yapabileceğinize geçmeden önce dilerseniz alacağınız ödemenin nasıl hesaplandığı konusuna kısaca değinelim.

Sgk rapor parası nasıl alınır ?

Hesaplama yapılırken rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız esas alınarak hesap yapılır. SGK rapor parası hesaplaması net maaş üzerinden değil brüt maaş üzerinden yapılır. Örneğin rapor başlangıç tarihiniz 01 Ekim  ise Eylül, Ağustos ve Temmuz ayları toplam brüt kazancınız yine bu üç ayın toplam gün sayısına bölünür ve rapor hesabına esas günlük kazanç elde edebilir. Bulunan bu kazancın ayakta tedavi için 2/3’ü, yatarak tedavi için ise 1/2’si ödenir. Rapor paranızı hesaplamak için hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ödeme alabilmek için ise birtakım şartları sağlamanız gerekir. Rapor alma sebebine göre geçici iş göremezlik alma şartlarını rapor parası alma şartları sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Sgk rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Rapor parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılmaktadır. Sorgulamasını e devlet sisteminden, rapor parası sorgulama telefonundan ya da bağlı bulunduğunuz SGK’dan yapabilirsiniz.

E devlet sistemi aracılığı ile sorgulama yapabilmeniz e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Sorgulama için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Dilerseniz android ya da İOS tabanlı e devlet uygulamasını telefonunuza/tabletinize indirerek de sisteme kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

 • Hastalık, iş kazası ve analık rapor parası sorgulamasını e devlet sisteminde SGK-Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden yapabilirsiniz.
 • Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devlet iş göremezlik ödemesi görme

Sorgulama sonucunda;

 • Bankaya gönderildi ibaresini görürseniz ödemeniz gönderilmiş demektir.
 • Bankaya gönderildi ibaresi varsa ödemenizin bankaya gönderildiği ve alabileceğiniz anlamına gelir.
 • Rapor parası bilgi yok ya da rapor parası banka bilgisi yok uyarısı veriyorsa SGK tarafından raporunuz ile ilgili bir işlem yapılmadığı, raporun hastane tarafından sisteme girilmediği, raporda bir eksik olduğu v.s.  anlaşılmalıdır.
 • Rapor parası emanete alındı ibaresini görürseniz rapor ödemenizin PTT’ye gönderildiği ve ödemenizi iki ay içerisinde almadığınız için ödemenin SGK emanet hesabına geri döndüğü anlaşılır. Emanete alınmış SGK rapor paranızı iki şekilde geri alabilirsiniz. Dilerseniz SGK’ya dilekçe ile başvurarak ödemenin yeniden PTT’ye gönderilmesini sağlayabilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Unutulan rapor parası nasıl alınır ?

SGK tarafından yapılan ödemeyi eğer SGK şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı hesabınız yoksa ödeme tarihinden itibaren en geç 2 ay içerisinde PTT’den almanız gerekmektedir. Ödemeyi almadığınızda ödemeler SGK emanet hesaplarına döner. Emanet hesaplarına aktarılan bu ödemeleri 5 yıl içerisinde talep ederek geri alabilirsiniz. Geri almak çok kolaydır ve e-devletten hesap tanımlaması yapmanız yeterli olacaktır. E-devlette SGK rapor parası banka hesabı tanımlama menüsünde banka hesabınızı tanımlayın. Tanımlama işlemini yaptıktan sonra ödemeniz en geç 3 iş günü içerisinde tanımlama yaptığınız hesabınıza aktarılacaktır.

SGK rapor parası sorgulama telefon numarası kaç

Rapor parası sorgulama nosu ile de rapor paranızın ne zaman ödeneceği ve ne kadar olacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Rapor parası sorgulama Alo-170 hattını arayarak yapabilirsiniz. Telefonda ülke kodu ya da il kodu belirtmeden direkt olarak 170 numarasını çevirerek rapor parası sorgulama hattından rapor paranızın durumunu öğrenebilirsiniz.

Sgk rapor sorgulama şifresiz yapılır ?

Rapor parası sorgulama tc numarası ile şifresiz olarak yapılamamaktadır. Yukarıda da belirttiğim üzere rapor parası sorgulama 170 numaralı telefondan, e devlet sisteminden ve herhangi bir SGK’dan yapılabilmektedir. Rapor parası alma sorgulama işlemini kimliğiniz ile herhangi bir SGK’dan yapabilirsiniz. Özetle tc kimlik bilgileriyle rapor parası sorgulama yapmak için şifresiz kullanabileceğiniz bir ekran yoktur.

T.C. ile rapor parası sorgulama nasıl yapılır ?

Online olarak sorgulamayı sadece e-devlet üzerinden ve yukarıda belirtilen menüden yapabilirsiniz. Eğer e-devlet şifreniz yoksa haftanın 7 günü ve 24 saat Alo170 hattını arayarak T.C. numaranızı verip şifresiz olarak T.C ile rapor sorgulama yaptırabilirsiniz. Ayrıca PTT rapor parası sorgulama t.c. ile şifresiz olmamakta. En yakın PTT şubesine giderek T.C. numaranızı verip iş göremezlik ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz.

PTT rapor parası sorgulama telefon numarası

PTT çağrı merkezinden ya da müşteri temsilcisi aracılığı ile ödemenin yapılıp yapılmadığı konusunda bilgi vermemektedir. Ödeme durumunu telefonla öğrenmek için 170 numaralı hattı aramanız yeterli olacaktır.

Rapor parası yatmadı ne yapabilirim ?

İş göremezlik istirahat parasının yatmamasının birçok nedeni olabilir. Raporun hastane tarafından girilmemesi, eksik girilmesi, sonunun kontrol olması, işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılmamış olması başlıca ödenememe sebepleri arasında yer alır. Eğer raporunuz bitmiş olduğu halde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından henüz ödemesi yapılmadıysa bu durumda 170 hattını ya da bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ni telefonla arayabilir ya da direk giderek bilgi alabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Esra

  Merhaba rapor param emanet alınmış buna istinaden 170 mi arayıp bildirdim işlem yaptılar 2-3gün sonra tekrar aradım ödenecek bir tutar olmadığını söylediler ama param e-devlette gözüküyor nasıl bi yol izleyebilirim . Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeniz hesabınıza aktarılmış olabilir mi ? Hesap tanımlaması yapılmış mıydı ?