Sigortam Yatıyor mu, Yatıp Yatmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Sigortam yatıyor mu sorusu sigortalılar tarafından en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Ülkemiz teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir ülke. Bu yüzden artık çoğu hizmet e-devlet sistemi üzerinden verilmekte. Sigorta sorgulama işlemleri de bunlardan birisi.

Sigortanızın yatıp yatmadığını e devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi e devlet şifreniz yoksa telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde ise telefonla çağrı merkezinden ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sağlık sigortam aktif mi?

Genelde bu soru sigortalılar tarafından sağlık güvencelerinin açık olup olmadığını öğrenmek adına sorulmakta. Eğer sizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerden birisinin sağlıktan yararlanma hakkı olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız hemen  sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise sigortanızın işveren tarafından düzenli yatıp yatmadığını nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sigortam başladı mı?

Sigorta başlangıcında işveren tarafından işe giriş bildirgesi verilir. İşe giriş bildirgesini siz çalışan olarak göremezsiniz. Sadece SGK ve ya işvereniniz görüntüleyebilir. Çalışmanıza ilişkin her ayın prim gün sayısı ve kazancını içeren bildirge takip eden ayın 23’üne kadar verilir. Dolayısıyla işveren tarafından bildirge verilmeden hizmetlerinizi e devlette göremezsiniz. Eğer işe girişin yapılmadığına ilişkin tereddütünüz varsa 170 numaralı telefonu arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortam var mı nasıl öğrenebilirim?

Sigortanızın aktif olarak ve tam bir şekilde işveren tarafından ödenip ödenmediğini öğrenmenin birçok yöntemi bulunmakta. Bunların en kolayı e devlet üzerinden sorgulama yapmak. E devlet üzerinden ssk sorgulama ve diğer yöntemlerle sorgulama işlemlerinde izlenecek yol aşağıda verilmiştir.

Sigortam yatıyor mu e devletten sorgulama nasıl yapılır ?

Bu sorgulama işlemi için  e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT Şubesinden alabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılığı sistemlerini kullanıyorsanız bunlar üzerinden de e devlete bağlanabilirsiniz.

  • E devlete www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üzerinden giriş sağlayın.
  • Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Menüsüne giriş sağlayın.
  • Buradan T.C. numaranızla da giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK hizmet dökümü sorgulama.
  • Buradan hizmet dökümünün en alt kısmına inerek en son yatırılan dönem ve aydaki sigorta prim ve gün sayısı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Sigortam var mı telefon numarası ile nasıl öğrenilir ?

Sigortanızın işveren tarafından düzenli olarak ödenip ödenmediğini, en son ne zaman yattığını öğrenmenin bir diğer yolu da Alo-170’tir. Telefonunuzdan 170 numaralı hattı 7/24 arayarak primlerinizin düzenli ödenip ödenmediği, en son ne zaman ödendiği, sağlık güvencenizin aktif olup olmadığı gibi kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Sigortam yatıyor mu kısa mesajla öğrenme

Adınıza en son ne zaman ve ne kadar prim ödendiğini telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin P yazın boşluk bırakın T.C. numaranızı yazın boşluk bırakın aile sıra numaranızı yazın ve 5502’ye gönderin.

Sigortam yatıyor mu tc ile öğrenme nasıl yapılır ?

Ayrıca T.C. numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için hemen  T.C. numarası ile sgk sigorta sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta aktif ne demek ?

Aktif sigortalı demek hali hazırda aktif olarak sigorta bildirimi yapılan sigortalı anlamına gelmez. Emekli olmayan yani Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından herhangi bir kapsamda aylık bağlanmayan herkes hizmet cetvelinde aktif sigortalı olarak görülür. Emekli kişiler ise Pasif sigortalı olarak görünür.

Sigorta aktif ama prim ödenmemiş

Sigorta girişiniz yapıldığında bazı durumlarda prim ödenmeden de sigortanız aktif hale gelebilir. Bunun bazı istisnaları var. Eğer;

  • İşe giriş bildirgesi verildiği tarihten önceki son 1 yılda ödenmiş en az 30 gün sigorta primi varsa,
  • İşe giriş bildirgesi verildiği tarihte bakmakla yükümlü olarak anne, baba ya da eşinizden yararlanıyorsanız prim ödenmesi gerekmekten işe giriş yapıldığında sigortanız aktifleşir.

Sigorta ne zaman görünür ?

İşe girişiniz yapılır yapılmaz sigortanızı göremezsiniz. Nedeni oldukça basittir. Kanunen işverenler işçiye ilişkin bir ayın hizmetini bildirmek için o ayın bitmesini beklemek zorundalar. Bildirmek için son tarih de takip eden ayın 23’üdür. Yani işveren ay bittikten sonra ayın 23’üne kadar herhangi bir zamanda prim hizmet beyannamesini verme hakkına sahip. İşveren tarafından beyanname verildikten sonra siz SGK Hizmet cetvelinizde hizmeti görebilirsiniz.

Sigortam kaçtan yatıyor ?

Sigorta primine esas kazancınız aynı zamanda brüt kazancınızdır. Yukarıda sigortamın yatıp yatmadığını nasıl öğrenebilirim başlığı altında E-devletten sigortamın yattığını nasıl öğrenebilirim konusunda adım adım bilgi vermiştik. E-devlette ;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne giriniz.
  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde yer alan P.E.K/Bsmk Dğr/Ek Gstrg bölümünde sigortanızın hangi brüt kazanç üzerinden bildirildiğini görebilirsiniz.
  • Eğer asgari ücretle çalışıyorsanız sigorta prime esas kazancınız brüt asgari ücret tutarı kadar olacaktır. Hem güncel brüt asgari ücret tutarı hem de brütten nete maaş hesaplamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi için brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın