Sigortam Yatıyor mu ?

0

Sigortam yatıyor mu sorusu sigortalılar tarafından en çok sorulan soruların başında gelmektedir. Ülkemiz teknolojik gelişmeleri yakından takip eden bir ülke. Bu yüzden artık çoğu hizmet e-devlet sistemi üzerinden verilmekte. Sigorta sorgulama işlemleri de bunlardan birisi.

Sigortanızın yatıp yatmadığını e devlet üzerinden sorgulayabileceğiniz gibi e devlet şifreniz yoksa telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunların haricinde ise telefonla çağrı merkezinden ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz. Sigorta sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sigortam aktif mi ?

Genelde bu soru sigortalılar tarafından sağlık güvencelerinin açık olup olmadığını öğrenmek adına sorulmakta. Eğer sizin ya da bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerden birisinin sağlıktan yararlanma hakkı olup olmadığını sorgulamak istiyorsanız hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sorgulamasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Yazımızın devamında ise sigortanızın işveren tarafından düzenli yatıp yatmadığını nasıl sorgulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Sigortam başladı mı ?

Sigorta başlangıcında işveren tarafından işe giriş bildirgesi verilir. İşe giriş bildirgesini siz çalışan olarak göremezsiniz. Sadece SGK ve ya işvereniniz görüntüleyebilir. Çalışmanıza ilişkin her ayın prim gün sayısı ve kazancını içeren bildirge takip eden ayın 23’üne kadar verilir. Dolayısıyla işveren tarafından bildirge verilmeden hizmetlerinizi e devlette göremezsiniz. Eğer işe girişin yapılmadığına ilişkin tereddütünüz varsa 170 numaralı telefonu arayarak ya da en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Sigortam var mı ?

Sigortanızın aktif olarak ve tam bir şekilde işveren tarafından ödenip ödenmediğini öğrenmenin birçok yöntemi bulunmakta. Bunların en kolayı e devlet üzerinden sorgulama yapmak.E devlet üzerinden ssk sorgulama ve diğer yöntemlerle sorgulama işlemlerinde izlenecek yol aşağıda verilmiştir.

Sigortam yatıyormu e devletten sorgulama

Bu sorgulama işlemi için  e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT Şubesinden alabilirsiniz. Ayrıca mobil ya da internet bankacılığı sistemlerini kullanıyorsanız bunlar üzerinden de e devlete bağlanabilirsiniz.

  • E devlete www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil uygulama üzerinden giriş sağlayın.
  • Ardından SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Menüsüne giriş sağlayın.
  • Buradan hizmet dökümünün en alt kısmına inerek en son yatırılan dönem ve aydaki sigorta prim ve gün sayısı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Sigortam varmı telefonla öğrenme

Sigortanızın işveren tarafından düzenli olarak ödenip ödenmediğini, en son ne zaman yattığını öğrenmenin bir diğer yolu da Alo-170’tir. Telefonunuzdan 170 mumaralı hattı 7/24 arayarak primlerinizin düzenli ödenip ödenmediği, en son ne zaman ödendiği, sağlık güvencenizin aktif olup olmadığı gibi kafanıza takılan tüm soruları sorabilirsiniz.

Sigortam yatıyormu kısa mesajla öğrenme

Adınıza en son ne zaman ve ne kadar prim ödendiğini telefonunuzdan mesaj göndererek de öğrenebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun kısa mesaj bölümüne girin P yazın boşluk bırakın T.C. numaranızı yazın boşluk bırakın aile sıra numaranızı yazın ve 5502’ye gönderin.

Sigortam varmı nasıl öğrenebilirim ?

Sağlıktan yararlanma sorgulaması yapacaksanız yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İşveren tarafından sigortanızın düzenli yatırılıp yatırılmadığını nasıl sorgulayabileceğinize ilişkin yöntemler ve detayları yukarıda anlatılmıştır.

Sigortam yatıyormu tc ile öğrenme

Ayrıca T.C. numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama için hemen https://sgkbilgisi.com/ssk-sorgulama-ekrani-ssk-sorgulama-tc-ile-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta ne zaman görünür ?

İşe girişiniz yapılır yapılmaz sigortanızı göremezsiniz. Nedeni oldukça basittir. Kanunen işverenler işçiye ilişkin bir ayın hizmetini bildirmek için o ayın bitmesini beklemek zorundalar. Bildirmek için son tarih de takip eden ayın 23’üdür. Yani işveren ay bittikten sonra ayın 23’üne kadar herhangi bir zamanda prim hizmet beyannamesini verme hakkına sahip. İşveren tarafından beyanname verildikten sonra siz SGK Hizmet cetvelinizde hizmeti görebilirsiniz.

İşyerinin sigorta yapıp yapmadığını öğrenme

İşe yeni başladıysanız işe giriş bildirgenizin verilip verilmediğini en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Alo 170 hattından öğrenebilirsiniz. Hizmet bilgilerinizi ise yukarıda belirtilen menüler aracılığı ile öğrenebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.