Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2024

Bağkur borcu ödenmezse ne olur? Bu soru bağkur prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes tarafından sorulmakta. Bunun yanında ise bağkur prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte. Bu yazımızda 4b borç ödenmezse ya da yapılandırma kapsamındaki bağkur borcunu ödemezsem ne olur , bağkur borcu icralık olur mu konusundaki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

4b borcu neden olur?

4/b yani bağkur borcu zorunlu kapsamda olanlar için yani Zirai, Ticari faaliyetinden dolayı olanlar için zorunlu olarak tahakkuk eder. İsteğe bağlı sigortalılarda ise başvurularına istinaden 4/b bağkur primi tahakkuk eder. Bağ-kur ödemek istemiyorum diyorsanız içeriğin devamında yapmanız gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Peki bağkur yatırmazsam ne olur ? Bağkur prim borçları için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise;

 • Faiz işlemeye başlar.
 • Ödenmeyen prim borçları bu şekilde iki aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır.
 • Bağkurludan yararlanan anne, baba eş ve 18 yaş üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.
 • Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu an için ödenmeyen 4b bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ancak şu an tek dezavantajı faiz işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması olarak belirtilebilir
 • Ayrıca primler düzenli ödenmediğinde sağlanan 5 puanlık indirim de iptal olmakta.
 • .Bağkurda yeniden yapılandırma başvurusu yapmak, yeni bağkur affı nasıl olacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak konusunda ayrıntılar için bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkuru ödemezsem sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Sigortalıların bu ara bize çok sordukları sorulardan birisi de bağkur borcum var sağlıktan yararlanabilir miyim olmaktadır Yukarıda bağkuru ödemezsem ne olur alt başlığında da belirttiğimiz gibi son ödeme vadesi geçen prim 2 aydan fazla olursa sağlık kapanır. Bu durumda sağlıktan yararlanabilmek için;

 • Prim borçlarınızın tamamını ödemeniz,
 • Tamamını ödeme imkanı yoksa güncel yapılandırma yasası varsa yapılandırıp en az 1 taksit ödemeniz,
 • Yapılandırma yoksa 6183 Sayılı yasanın 48. maddesi kapsamında borçlarınızı taksitlendirip en az 1 peşinat ödemeniz gerekmektedir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız.

 • Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.
 • Yapılandırma hakkından yararlanmaya devam edebilmeniz için ilk iki taksidin ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde bozulur. Ayrıca ihya yapılandırma yaptıysanız peşin olarak son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini bir yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve iki aydan fazla borç olursa yine yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan dolayı bozulduysa yeniden yapılandırma hakkınız yok. Ancak yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz ancak aylık bağkur primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu durumda zor durum hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsamında ödeme varsa yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Geri kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Belli dönem öncesi borçlar yasa ile silindiğinden yapılandırma bozulduktan sonra kalan borç silinir ve hizmet dondurulur. 

Bağkur borcu ödenmezse silinir mi?

Bağkur borçlarının silinebilmesi, halk arasındaki adı ile dondurulabilmesi için torba yasa düzenlemesi gerekir. Bağkur borç sildirme başlıklı yazımızı ziyaret ederek ödeme yapanlar ya da bağkura hiç ödeme yapmayanlar için ödenmeyen Bağkur primlerinin silinmesi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bağkura hiç ödeme yapmayanlar için silme uygulaması tescil tarihinden itibaren yapılırken ödemesi olanlar için ödemenin yettiği ay sonuna kadar hizmet verilmektedir.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da eksik olarak ödeme sağlandığında yapılandırma iptal olur. Eğer yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağ-kur hiç ödenmezse ne olur ?

Sigortalıların bağkur primi ödenmezse ne olur sorusu ile birlikte hiç ödenmezse ne olur sorusu da sıklıkla sorulmakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 ay boyunca hiç ödeme yapılmadığında borç silinmekte ve bu sürelere ait hizmetler iptal edilmekte. Bu hizmetler daha sonra alınamamakta.

İsteğe bağlı bağkur haricinde tarım/çiftçi bağkuru, esnaf bağkuru gibi kapsamlarda ödeme yapanlar prim borçlarını ödemediklerinde borca faiz işlemekte ve hem kendileri hem de kendinden yararlanan kişilerin sağlık sigortaları kapanmakta. Bundan hariç bir yaptırım uygulanmamakta. Ancak bağkur dondurma yasası çıktığında hiç ödeme yapılmadığında bağkur hizmeti tescil tarihinden itibaren sonlandırılmakta. Her ne kadar bu süreler daha sonradan borçlanılıyor olsa bile hiç ödenmeyen bağkur borcu olduğundan tescil tarihi giriş sayılmamakta. Bu yüzden en azından bir aylık primi ödemenizi öneririz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

Bağkur prim ödemesi gecikirse gecikme zammı ve faizi uygulandığını yukarıda belirttik. Şu anda bazı istisnalar hariç olmak üzere bağkurda icra takibi yapılmamakta. Ancak ilerleyen süreçte bağkur için icra takibi başlaması beklentilerimiz arasında.

Bağkur kaç ay ödenmezse sağlıktan yararlanamaz 2024 ?

Son ödeme tarihi geçmiş prim borcu 2 aydan fazla olursa hem bağkurlunun kendisi hem de yararlanan kişiler sağlıktan yararlanamaz. Tabi burada 2 aylık kısmı 2 aylık borç olarak anlamayın. Son ödeme tarihi geçmiş 2 aylık borç olarak anlamanız gerekiyor.

Şöyle ki her ayın son ödeme tarihi diğer ayın sonudur. Dolayısıyla son ödeme tarihi geçen borç iki aydan çok olursa ( Bu da 4 aylık borca tekabül eder ) sağlık kapanır. Örneğin en son Aralık ayında borçları sıfırladınız. Bu durumda 30 Nisan tarihine kadar hiç ödeme yapmasanız bile sağlık açık olacaktır.

Bağkur borcu varken işyeri kapatma yapılabilir mi ?

Bağkur prim borcu vergi kaydını ya da faaliyeti sonlandırmaya engel değildir. Prim borcu varken faaliyeti sonlandırabilirsiniz. Vergi kaydı sonlanma tarihinden itibaren olan kısım için başka da faaliyet ya da kayıt yoksa prim borcu işlemez. Ancak varsa kalan borçlarınıza faiz işlemeye devam eder.

4b sicil numarası için borcu var hizmet bilgileri verilemez ne demek ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu olanlar hizmet görüntülemesi yapamaz ve bu kişilerin hizmet birleştirme ya da emeklilik talebi durumunda hizmet bildirimi yapılamaz. Özellikle emeklilik talebi ya da hizmet birleştirme talebiniz varsa 4b prim borcu ödemeniz gerekir. Borcu ödedikten 3-4 saat sonra hizmet belgesi almak istediğinizde bu uyarının kalkmış olduğunu göreceksiniz.  E-devlette 4b bağkur hizmet bilgisi ekranında güncel bağkur hizmetlerinize göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı sigortada primi ödenmeyen dönem sayısı 12 aydan fazla olursa;

 • Borçlu olunan dönemlere ait hizmetler silinir ve iptal edilir.
 • 12 aylık prim borcundan dolayı iptal edilen ve silinen bu hizmetler daha sonra borçlanılamaz ya da hizmetten saydırılamaz.
İsteğe bağlı Bağ-Kur borcu ödenmezse ne olur?

İsteğe bağlı bağkur 12 aydan fazla ödenmediğinde borçlu olunan dönemlere ait hizmetler iptal edilir. Ayrıca iki aydan fazla prim borcu olduğunda sağlık kapanır.

Şahıs Şirketi Bağ-Kur ödemezse ne olur?

Borçlan ödenmediğinde gecikme zammı uygulanır. İki aydan fazla olunca sağlık kapatılır. Şu an olmasa bile ilerleyen süreçlerde borçların icra kanalı ile takip edilmesi gündemde.

Ödenmeyen Bağ-Kur borcu silinir mi?

Kanunen bu hak yok. Torba yasalar ile sildirme hakkı verilebilmektedir. Silinebilmesi için torba kanunlarla düzenleme yapılması gerekmektedir.

Bağ-Kur borcundan dolayı haciz gelir mi?

Bağkur borçları için şu an haciz uygulaması yoktur.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2024” üzerine 226 yorum
 1. Merhaba,
  Şahıs şirketimi 2022 yılında kurdum ama 16 aylık bir skg borcum var bunu şu an ödeyemem en son ödeme tarihi bugün olarak gösteriyor ödeyemezsem bir sorun teşkil eder mi

  Yanıtla
 2. Ömer Bey merhaba 13 aylık bir bağkur borcum var her ay 6900 ödemem gerekiyor ödemezsem bir sorun olur mu haciz işlemleri vs sorun yaşar mıyım

  Yanıtla
 3. Merhaba Ömer Bey,

  10.10.1999 sigorta başangıcım var. O günden beri hep çalışıyorum. Şu an bağ kur luyum. Yaklaşık 10 yıl dır bağkurluyum. emekli olabilir miyim.

  Teşekkürler..

  Yanıtla
 4. Öncelikle Merhabalar

  Aslında ben bir yabancı uyrukluyum, Türkiyede yaşamıyorum emekli olmamında bir mantığı yok ve hastanelerdende bir yararlandığım yok yani bu gibi durumda bağkuru ödemezsem ne olur? Haciz gelebilir mi? Banka Hesaplarıma el konulabilir mi?

  çok teşekkürler
  saygılar

  Yanıtla
 5. Merhaba benim sigorta girişim 2006 3513 günüm hali hazırda var bunun yanı sıra 2020-2023 arası 25 ay bağkur borcum var bunu yapilandirip ödesem sigorta bağkur karışınca ileride sıkıntı yaşar mıyım yoksa bagkuru ödemeyip sigorta üzerinden mı devam etmeliyim saygılar

  Yanıtla
 6. Merhaba,

  1993 sgk girisliyim ve 8000 gün ile EYT’ye hak kazanmış durumdayım.
  2017’de bur Ltd şirketi kurdum ve o günden beri hiç bağkur pirimi ödemedim.
  Eyt için vasvuru yapmıştık ve 2 aydır maaş bağlanmasını bekliyordum ama bugun gelen bur mesajla olay bambaşka boyut aldı.
  2021den bugüne 25 ay ve yaklaşık 60.000TL 4/B borcunuz vardır diyor mesaj.
  Sorum şu:
  Ben 1 gün bile bağkur pirimi ölemedim çünkü sgk ile emekli olmak istiyordum. Bu çıkan borcu da ödemeyi düşünmüyorum. EYT ile Sgk 4/a emeklisi olamıyor muyum ben?

  Teşekkürler.

  Yanıtla
 7. ömer bey 2008 yılında bagkur gırısım var 2009da cıkıs yapıldı ama imkanım olmadıgı için ödeyemedim 2 gun önce sordum 600 gun falan prım var bana 73 bin borc cıktı taksit yaptırmak istedim yapmadılar bu konuyla ilgi bu sene af veya taksit yaptıma bı sansımız olurmu bıze vuracak bı yasa cıkarmı bu sene

  Yanıtla
 8. yardımlarınız icinteşekür ederim beim sgk olarak 422 günüm var ve şu an sgk sız çalışıyorum ben de isteye balıya cevirdim 2 ay lık ödeme yaptım şu an ödemek te zorlanıyoru şu an dondurmammı gerekiyor yoksa borçlanayımmı birde oğlumum sgk yararlana bilirmiyim ben sgk ya 1993 girişliyim ne yapmamı tavsiye edrsiniz teşekürler

  Yanıtla
 9. Ömer bey merhaba.
  Öncelikle bizlere bu sitede bilgi amaçlı yazdığınız tüm yazılarınız ve YouTube da çektiğiniz yararlı video lar için çok çok teşekkür ederim.
  Ben SGK başlangıçlıyım. Uzun vadede işe başlangıç tarihi askerlik borçlanması dan sonra 18.11.1996 dır.Askerlik borçlanmasıyla 5599 toplam günüm var.Fakat EYT li olarak e-devlette 226 gün eksiğim var.Fakat 02.01.2014 ile 31.08.2014 arası 240 gün işyeri çalıştırdım.Bu primleri
  ödeyememistim. Sonrasında da silinmiş.Bu 240 günü bugün itibariyle toptan ödeyebilirmiyim?Odedigimde emekli olma şansım varmı? 2021 senesine kadar prim borçları silindiği söylenmekte.Bu konular hakkında bilgi verirseniz.Teşekkürler.

  Yanıtla
 10. Merhaba 642 gün 91 yılından işe başlangıcım var sigortam var o günden sonra 3 çocuğum oldu 6 yılda çocuklara sayıyorum 3,5 yıl bağ-kur’um var ödenmemiş şimdi tekrar sigortalı olarak bir yere gireceğim kaç yıl çalışmam gerekir ve burada bağkur’da gerekli olan sayıyı alsam son 7 yıla göre bakılıyor ya ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
 11. Ömer Bey Merhaba,

  Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

  Üni. öğrencisiyken şahıs şirketi kurdum, ve genç girişimci vasfında olduğum için ilk 12 aylık Bağkur prim desteğim devlet tarafından karşılanıyor. Şu an 11. aydayım fakat borç yansımaya başlarsa düzenli olarak ödeyebilecek bir gelirim yok. Mezun olduktan sonra şahıs şirketimi yürütürken ayrıca maaşlı bir işte çalışmayı hedefliyorum (çalışan ya da B2B olarak).

  Kısa ve uzun vadede en az zarar görmek için ne yapmalıyım?

  Saygılarımla,

  Ozan

  Yanıtla
  • Merhaba. Şirketi kapatamayacaksanız bağkur mecburen işlemeye devam edecek 12. aydan sonra. Sigortalı çalıştığınızda bağkur borcu işlemez. Ama o zamana kadar artık ödemeyeceksiniz borcu yapacak bir şey yok.

   Yanıtla
 12. Merhaba Ömer Bey;
  4a-b-c olmak üzere üçünden de primlerim var.Eyt liyim. Son 7 yıl kuralindan emeklilik 4a uyumlu.
  Halen bagkurluyum ama son 9-10 ay ödeyemedim.Hizmet birleştirme talebimde yukarıda sizin yazınızdan öğrendiğim kadarıyla borç nedeniyle reddedilecek.
  4a dan emekli olacagim göz önünde bulundurarak, bağkur borcumdan sadece ihtiyacım olan prim kadarını (5000 gün istenirse 1 ay yetiyor) ödeyerek emekli olabilir miyim? Yoksa hepsinin ödenmesi şart mı? Ben hazırlıklı olmak istedim ama yasa netleştikten sonra mı birleştirme yapmak mantıklı?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur’da borç varsa hizmet birleştirme yapılmaz. Bağkur’da ihya için kısmi borçlanma yok tamamını ödemeniz gerekir. Ancak henüz borçtan dolayı silinmeyen süreler varsa bunların size yeten kadar kısmını ödeyebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Ömer Bey çok teşekkür ederim. Şu anda hizmet dökümünde ödediğim bağkur günleri bile gözükmüyor. E devlette borç nedeniyle hizmet verilemez uyarısı var. Ama sistem şu anda istediğim kadar borç ödeme imkanı da veriyor.Kısmi ödeme sonunda yine bakiye borç gözükecek ve hizmet birleştirme esnasında yine sorun yaratmayacak mı? yani kısır bir döngüde kalmış olmuyor muyum?

    Yanıtla
    • Şöyle yapın. Önce bağkur dosyanızın olduğu SGK İle görüşün ve tescil kayıtlarınızı kontrol etsinler. Hatalı kayıt varsa düzeltilsin. Daha sonra orada ne kadar hizmete ihtiyacınız varsa borç içerisinden istediğiniz kadar kısmını yatırırsınız. Borç varken hizmet birleştirmesi yapılamaz ve gün sayınız da Sıfır görünür. Ödedikten sonra yapmanız gereken kalan kısmın silinmesi için kanun çıkmasını beklemek.

     Yanıtla
 13. Merhaba ben ssk lı olarak özel sektörde çalışır iken babam kendine açtığı işyerini üzerime yaptırdı sonra bir kaç ay çalışmadığım dönemde borç oluşmuş babam vefat ettikten sonra bağkur borcum olduğunu tesadüfen e devlet hesabımdan gördüm borcun tamamını yapılandırdım fakat hiç bir taksidini ödeme imkanım olamadı simdi baktığımda ise borcu görebiliyorum ama satırın sonunu 0 olarak sanki borcum yokmuş gibi görüntülüyorum bu borca ne oldu ve ne kadar borcum olduğunu neden görüntülüyemiyorum ve hala ssklı olarak calışma hayatım var bağkur borcu bana bi engel mi ?teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Borcu ödemediğiniz için hizmet dondurulmuştur. Bundan sıfır olarak görünür. Yapılandırma zamanı yeniden ihyasını yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 14. Merhaba icraya koyulursa çekincemden dolayı bağkur kaydımı kapatmak istiyorum ben kaydımı kapattıktan sonraki bir tarihte bağkur prim borcu için yapılandırma kanunu çıkarsa benim de o dönemlere ait sigorta sürem silinerek borcum da silinir mi acaba yani ben de yararlanabilir miyim kanundan

  Yanıtla
  • Merhaba. Yasa çıkarsa kapatıp kapatmadığınız önemli olmaz. Yasa ile belirlenen dönem ve öncesi prim borçlar silinerek hizmetler dondurulur.

   Yanıtla
   • Çok teşekkürler Ömer Bey meclis açıldıktan sonra torba kanun çıkarılacağı ve kyk borçlarına faizsiz ödenme imkanı getirileceği açıklanmıştı sizce aynı kanunda prim borçlarının da yapılandırılmasına ilişkin bir düzenleme olur mu
    Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının geri ödenmesine yönelik düzenlemenin sorulması üzerine de Nebati, “Ekim ayında Meclis açılır açılmaz torba yasamız olacak. Bu ve buna benzer alanlar da dahil olmak üzere torba yasada bunların tamamını çözmüş olacağız.” dedi. İfadesinden böyle bir sonuç çıkarılabilir mi sizce

    Yanıtla
     • Çok teşekkür ederim iki soruma da bu kadar çabuk cevap verdiğiniz ve böyle bir platform kurup yardımcı olduğunuz için ayrıca teşekkürler iyi çalışmalar hoşçakalın

 15. Merhaba,
  Öncelikle yazdıklarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Benim de bir sorum olacaktı, 2019’dan beri bağkurluyum, birkaç ay ödedim fakat 2021’den beri ödemiyorum ve borcum var. Bağkurdan emekli olmak gibi bir niyetim yok fakat sağlık hizmetlerinden faydalanmak istiyorum. Aynı şekilde şirket ortağı olduğum için de bağkurlu olarak devam etmem gerekiyor sanırım. GSS primi ödeyerek veya SGK’lı eşim üzerinden bağkur borcum olmasına rağmen sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur ve şirket ortaklığı aktifken eşinizden yararlanamazsınız. Prim borcunuzu ödemeden sağlık açılmaz. Borcun silebilmesi için de yasal düzenleme çıkması gerekir.

   Yanıtla
 16. Merhaba, sirket sahibiyim dolayısıla 4b liyim. Bagkur ödememi yapmıyorum, schengen vizesine basvuracağım. Hizmet dökümü istiyorlar bagkur borcum vize almama engel teşkil eder mi? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
   • Ömer bey selamlar işyerimi kapattım prim borç ay sayısı 21 diyor ve her ay borcuma faiz biniyor. Ne yapmalıyım borç için yapılanmamı beklemeliyim faiz devamlı işliyor. Borcu ödesek hizmet yılından sayılırmı şuan sgkl lı bi işte çalışıyorum.

    Yanıtla
 17. Merhabalar Ömer Bey.
  Ben normal sigortalı calisandim 2 yıl boyunca çalıştım en son kendim istifa ettim işi bıraktım.Ancak işi bıraktığım tarihten itibaren 1 yıl boyunca çalışmadım.
  Bu süre zarfında 4b den Borçlu gozukuyorum 16.000 TL borç 2.345tl cezası var.Bunuda e-devlette gezerken şans eseri öğreniyorum şuan benim izlemem gereken yol nedir bana yardımcı olur musunuz ?

  Yanıtla
 18. Selam aleyküm tarlalarımız tapusu başka nir adamın üzerindeydi ben tarla tapısunu yeni aldım bu yüzden destekleme bağkur konusında size bir kaç sorum olacak aveyim bağkır prim borcu olayı varmış ben prim ödeyemem fakirim hem destekleme alıp hemde yeşilkartla devam etmekstiyorım yada başka bir şekilde hastane imdiriminden yararlanmak istiyorum biz bunu nasıl yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer Ziraat Odası’nda çks kaydı açtıracaksanız bağkur açılır. Ama Ziraat Odasından muafiyet belgesi alırsanız bağkur ödemeniz gerekmez. Bu durumda yeşil karttan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

   Yanıtla
 19. Merhabalar,
  Şahıs şirketi kurdum bağkur borçlarımı ödemesem ileride yasa/yapılandırma çıkarsa hakkımdan feragat edip borçları sildirme hakkım olur mu acaba?

  Yanıtla
 20. merhabalar ben 18 yaşımda yazın genç girşimden sirket kurarak kuryelik yaptım 13.07.2021 tarhinde başladım 31.10.2021 tarhinde bıraktım . Sirketi 1 ay sonra kapattım benim 4 aylık b4 5200 tl borcum gözüküyor ben genç girişimden muhasebecim ile kurdum sirketi bu nasıl oluyor anlamadım bana yardımcı olabilirmisiniz 5200 tl ödeme gibi bir sansım yok

  Yanıtla
  • Merhaba. Genç girişimci yazısı ve dilekçesi ile SGK’ya başvurdunuz mu ? Eğer başvurmadıysanız vergi dairesinden yazı alarak bir dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekli ki o dönemlerde prim işlemesin.

   Yanıtla
 21. Merhaba. Birkaç sorum var. YouTube içerik üreticisiyim. %15 vergi muafiyetinden yararlandım ama devlet zorunlu bağkur yaptı. Bunu ödeyecek gücüm yok çünkü youtube gelirim az. Bu borcu 12 ay ödemediğimde bağkur kaydım ve borçlarım silinip iptal olur mu? Yoksa o farklı durumdakiler için mi geçerli? Normalde yıllar önce gelir bildirimi yapmıştım, gelirim düşük olduğundan gss primi ödeyip sgkdan yararlanıyordum. Tekrar buna dönebilme imkanım yok mu? Sağlıcakla.

  Yanıtla
 22. Merhaba 2021 ekim ayında şahıs şirketi kurdum kadın girişimciyim. Bağkur borcumu hiç ödemedim, ödemesem ne tür sorunlar yaşarım? Tamamen sildirme yapabilir miyim? Ne önerirsiniz?

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu an için bir sorun yok. Sadece gecikme zammı ve faizi işler. İcra takibi yapılmıyor. Bir de sağlıktan yararlanamazsınız. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkması gerekir.

   Yanıtla
 23. mrh,

  1993 yılı bağkur girişim bulunmakta ancak 2014 yılında prim ödemelerimin düzensizliği ve biriken borçlarım sebebiyle borçlar ve buna karşılık gelen hizmet sürelerim silindi… primlerimi düzenli ödiyebilseydim emeklilik şartlarını tamamlamış olacaktım ancak olmadı… bu konuda kuruma dava açarak silinen günlerin geri getirilebileceği, eksik günler için günümüzdeki güncel prim tutarlarıyla hesaplama yapılarak toplu ödeme yapılabileceğini duydum doğruluk payı varmıdır? kolay gelsin…

  Yanıtla
  • Merhaba. Prim borcundan dolayı silinen dönemleri ihya edebilir yani canlandırabilirsiniz. Bunun için dava açmanıza gerek yok. Yapılandırma çıktığında bu borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve düşük tutarlarla ödeyebilirsiniz.

   Yanıtla
   • Cevabınız için teşekkür ederim, yapılandırmalar mevcut hükümetlerin tasarrufunda olan bir konu tekrar çıkarmı ne zaman çıkar belli değil… emeklilik şartları da oluşmuş durumda… kurum’a başvurarak bu konuyla ilgili talepte bulunabilirim o zaman… doğru mu anladım?

    Yanıtla
    • Seçimlerden önce yapılandırma çıkar diye bekliyorum. Yapılandırma harici ödemek isterseniz yüksek rakamlar çıkıyor. Ondan yapılandırmayı bekleyin dedim. Şu an yaparsanız şu anda geçerli aylık primlerden borçlanma yapılacak. ama yapılandırma zamanı ilgili yılların primi üzerinden borçlanma yapılmakta.

     Yanıtla
 24. Limited şirketim var faal değil bağkur birim borcum çok yüksek sigortayı hiç kullanmadım borcu silebilir miyiz

  Yanıtla
  • Merhaba. Son çıkan 7326 sayılı yasa ile 2021/05 dönemi ve öncesini sildirebilir hizmeti dondurabilirsiniz. 01.05.2021 tarihi ve sonrasındaki prim borcunu sildiremezsiniz. Bunun için de yeni yasa çıkması gerekiyor.

   Yanıtla
 25. Merhaba benim bağkur birim borcum çok yüksek hiç kullanmadım sigortayı hemde hiç bir borcu ödeyemedim sildirme şansım var mı ve nasıl sildireceğiz

  Yanıtla
 26. Merhabalar , İyi çalışmalar. Ben kendi adıma şahıs şirketi kurdum dolayısıyla bağkur ödüyorum , benim sorum ben bu bağkur primlerini hiçbir şekilde ödemezssem icra vb olaylar başıma gelir mi? Böyle bir şey olmayacaksa eğer hiçbir şekilde istemiyorum ve ödemiycem.

  Yanıtla
 27. Merhaba, Ben 24 yaşındayım ve E-Ticaret yapmak için KOSGEB girişimcilik desteği ile şahıs sirketi kuracam fakat şirketi kurduğumda direkt olarak bağkurlu oluyorum; bağkur primini ödemezssem bir sorun çıkarmı

  Yanıtla
 28. Merhaba,

  Bağ-kur prim ödeme gün sayısı tamamlanınca, bağ-kur primi ödenmeli mi? Benim 6000 gün primim ödenmiş gözüküyor. Kalan prim gün sayısı 0 yazıyor.

  Yanıtla
   • 4/B emeklilik şartları için lana prim gün sayısı 0 yazıyor. 6 bin gün ödendiği için 5.400 ü geçmiş oluyor o nedenle. Benim merak ettiğim bu durumda nas-kur primi ödenmez ise ne olur?

    Teşekkürler.

    Yanıtla
    • Merhaba. 5400 günü tamamladıysanız faaliyetinizi sonlandırmak kaydı ile bağkuru terk edebilirsiniz. Ancak 5400 günden emekli maaşı normal maaşa göre düşüktür ve normal emeklilik yaşından daha geç emekli olursunuz.

     Yanıtla
  • Bağkur5yıl sonra çıkarsan toplam para yı devlet tenalınırmı bilginiz varsa bana bilgiverirmisin bir zahmet

   Yanıtla
   • Merhaba. Bahsettiğiniz şey prim iadesi ise prim iadesi alabilmek için ilk defa sigorta başlangıç tarihinize göre gerekli olan emekli yaşını tamamlamanız halinde iade hakkınız olmakta.

    Yanıtla
 29. Merhaba benim homeofis avukat olarak vergi kaydım var vergi kaydımı kapatmak istiyorum güncel 4b bağkur prim borcum mevcut ben vergi kaydımı kapattıktan sonra bu borç için icra takibi yapılır mı acaba teşekkür ederim

  Yanıtla
 30. Merhabalar, ben tiyatro ekibimin faaliyetleri için iki ay önce şahıs şirketi kurdum ancak şahıs şirketi açınca Bağkur ödemesi yapmam gerektiğini yeni öğrendim. Ben GSS’den yararlanıyorum, emeklilikle ilgili de bir isteğim yok. Bağkuru hiç ödememem ve emeklilik/sağlık haklarından da yararlanmamak gibi bir seçeneğim var mı? Yukarıdaki yorumlarda12 ay sonra borcun silindiği yazıyor ama bu faiz mi yoksa ödemeler genel olarak mı siliniyor, emin olamadım.

  Yanıtla
  • Merhabalar. Şahıs şirketi açtıysanız bağkuru ne yazıkki ödemek zorundasınız. Bundan vazgeçme hakkınız yok. GSS’nin bağkur başlangıcından bir gün önce durdurulması gerekir.

   Yanıtla
 31. 2021 ihya kapsamında 6659 günüm çıktı 110 400 tl piyasa şartlarından ödeme yapamayacağım. tekrar bu şartlarda ihya çıkar mı? bağkurum devam ediyor.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım. Eğer yeniden yapılandırma tekrar çıkar mı diye soruyorsanız bunu bilemeyiz. Ama benim kişisel görüşüm seçimlerden önce çıkabileceği yönünde.

   Yanıtla
 32. Kolaylıklar dilerim. 2015 yılı sonuna kadar 5000 gün ssk primim var. 01 ocak 2015 ten itibaren şirket ortaklığım var. O tarihten bu yana mecburu bağkurluluğum var fakat 1 gün dahi bağkur ödemesi yapmadım. 4/a ya göre 2022 ağustos da emeklilik hakkım var. 01 Mayıs 2021 e kadar olan bağkur borçlarım silindi. Bu tarihten emekli olacağım tarihe kadar olan bağkur primlerimi ödersem (ki 450 gün yapıyor) hangi statüden emeklilik hakkım olur.

  Yanıtla
 33. Merhaba yasim 34 gunlerim doldu bagkur oduyorum mecburen suanda ptime ihtiyacim yok esim ssk si var onun sagliktan faydalansam bagkut odemesem rmeklilik zamaninda sorun yasarmiyim 62 yasinda emekli olucam tesekkurler

  Yanıtla
 34. Merhaba ben geçen sene iş yeri açtım 4b olarak sigortam başlatılmıştı ama aynı zamanda sgk lı olarak çalıştığım için sigortaya bu durumu bildirmiştim ama ban bugün e devlet üzerinden sorgulama yaptığımda 12.000 küsür lira borç gözükmekte bunun için ne yapmam gerekiyor?

  Yanıtla
  • Merhaba. Öncelikle bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanızda yarar olacaktır. Eğer SSK ile çakışan süreler varsa öncelikle onlar düzeltilir. SSK harici olup 2021/04 ve öncesi borç varsa o borçlar da silinir torba yasa kapsamında.

   Yanıtla
 35. eşim 29.03.1962 doğumlu. ssk ilk işe giriş tarihi 02.01.1990 ve toplamda 1062 günü var, 1985 mart dönemi 18 ay askerlik yapmış (askerlik borçlanması yapılmadı). 31.12.2005 – 31.12.2008 arası toplamda 1080 gün bağ-kur’u var. sonrasında 20.04.2015 – 31.05.2018 arası toplamda 1110 gün bağ-kur’u var. bu şartlarda 3600 günden emekli olabilme şartlarında kaç yaşında emekli olabilir ayrıca askerlik borçlanması ile bağ-kur yapılandırmasını ne zaman nasıl yapabiliriz.

  Yanıtla
 36. Merhaba, başlangıç tarihi 21 Aralık 2017 başlangıç tarihli mecburi sigortalılık olarak bagkur girişim var. Hiç ödeme yapılmamış olması nedeniyle terk talep tarihi 21Aralik 2017 olarak başlangıç tarihi ile aynı gün görünüyor. Daha sonrasında. İhya yasası ile hiç ödenmemiş olmasına rağmen prim canlandırma ve ödeme imkanım olur mu? Daha sonrasında 4a ile günlerimi birlestirebilirsem emekli olabilirim de 54 yaşındayım. Teşekkür ederim.

  Yanıtla
   • Teşekkür ederim Ömer bey, kaydım devam etmemiş sanirim ben kapattirmadim ama kapanmış gibi görünüyor. Ocak ayında yapılandırmaya basvurdugumda bana 11 gün için sadece ödeme çıkarttılar. Aralık 2017 bagkur girişi sonrası SSK’li olarak çalıştım ama parça parca toplasan 7 ay eder en azından çalışmadığım dönemleri borclandirmalari için başvurdum ama daha sonuç yok. Yine 11 gün mü çıkacak acaba neden 11 gün onuda anlamış değilim.

    Yanıtla
 37. Ömer Bey merhaba;
  09.10.1998 yılında isteğe bağlı bağkur kaydım vardı , hiç prim ödemesi yapmadım , daha sonra 2002 yılında normal sigortalı oldum , e devletten bugün baktığımda 4 B borç bilgisi gözükmekte bununla ilgili ne yapabilirim bu borçları yapılandırma ile veya normal ödediğimde sigortalı süremden sayılacak mı bilgi alabilirsem sevinirim.

  Yanıtla
  • Merhaba Murat BEY. O borçların silinmesi ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetlerin de dondurulması gerekir. Dondurulan hizmetleri yeni 7326 sayılı torba yasa kapsamında ihya yapılandırması yapabilirsiniz.

   Yanıtla
   • Ömer Bey , merhaba 7326 torba yasa süresi devam ediyor mu ayrıca bu hizmetleri dondurduktan sonra ihya yapılandırması yaptığımızda bu süreler sigortalılık süresine eklenebilecek mi acaba teşekkür ederim.

    Yanıtla
     • Ömer Bey merhaba , bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim , çok yararlı oldu sizin sayfanızdan da inceledim güzel bir kanun çok yararlı , gerçekten bu günlerin ihya edilip sigortalılık günlerinden sayılması çok iyi olmuş hemen başvuru yapacağım tekrar teşekkürler sağlıklı günler dilerim…

     • Ömer Bey bir sey daha sormak istiyorum e devlet üzerinden baktım ama 7326 başvuru ve ihya başvurusu ekranını göremedim yada açılmadı konudan bilginiz var mı acaba

     • Ömer Bey teşekkür ederim o zaman başvuru için 1 Temmuzu beklemek mi gerekir yoksa elden herhangi bir SGM ye gitmek mi gerekir teşekkür ederim.

     • İhya yapılandırma yapacaksanız bence elden yapın. E-devlet bir önceki yapılandırmada çok sağlıklı işlememişti ihya için. Ancak SGK’da da ekranlar 01 Temmuz sonrasında açılacak. 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra gidin dosyanızın olduğu SGK’ya ihya başvurunuzu yapın.

   • Merhaba. Vergi mükellefi bir bağkurluyum. 03.01.2018 de bağkurum başladı ve 20.04.2020 ye kadar bağkurumu ödedim fakat sonrasında bugüne kadar ödemedim. Şuan 4b borcuna baktığımda faizle birlikte 8 aylık 10.605 lira prim borç gözüküyor ve son basamakta 2021 Mayıs gözüküyor. Yakında işimi devredicem haliyle bağkurumu da kapatmak istiyorum. Yaşımda genç daha sonrasında 4A ya geçiş yaparak çalışacağım. Peki ben bağkurumu kapatınca borçlarıda sildirebiliyormuyum veya bagkurda ödediğim primleri 4A kapsaminda yararlanabilirmiyim ?

    Yanıtla
    • Merhaba. Zaten 2021/05 ve öncesi son çıkan yapılandırma/silme yasası ile silindi. Bu tarihten sonrasının silinebilmesi için yine yasal düzenleme yani torba yasa gerekiyor.Bağkur borcunuz varken SSK’da sağlıktan yararlanabilirsiniz sorun olmaz. Ayrıca ödenen kısım varsa bunlar emeklilikte SSK ile birleştirilir. Herhalde sormak istediğiniz buydu 🙂

     Yanıtla
     • Evet ssk ile birleşme durumunu sormuştum. Yani borç durumu olarak 2021/05 sonrasından bugüne olan borçlarımı ödemek durumundayim öyle mi ? Dediğim gibi şuan emeklilik durumu yok yaşımda genç. Bağkurumu zaten kapaticam kapaninca bu borç siliniyor mu yoksa ya ödemek durumundayim yada torba yasası gelmesini beklemek mi durumundayim ? İşimi devredince bağkurumu zaten kapatip 4A aya geçicem.

 38. Ömer bey merhaba. 2021 Şubat ayında iki ortak olarak mimarlık ofisi açtık. Fakat işler umduğumuz gibi gitmedi. Şuan 2021 Haziran ayı bitmeden şirketi kapatmayı düşünüyoruz. Şirketi kurduğumuz tarihten bu yana hiç bağkur ödememizi yapamadık. Bunu ödeme gücümüz de bulunmuyor. Bu borçtan kurtulmanın bir yolu var mı? Ya da şimdi ödemeyip iş bulduktan sonra ödeme yaparsak nasıl olur ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  Yanıtla
 39. Merhaba 2 yıldan beri pandemi dolayısıyla isteğe bağlı Bağ-Kur u oduyemiyorum bagkurumu iptal ettiler ne etmem lazım tekrar actirabilirmiyim

  Yanıtla
 40. Merhaba 25 yaşındayım ilk defa şahıs şirketi açmıştım. 3 ay bi geçiş dönemi oldu sonra kapattırmak için muhasebecime söyledim işlemleri yaptı fakat ben bu çalışma süresi içerisinde vergi dairesine gidip gençlerin yararlanacağı 70.000 TL ye kadar vergiden muaf ve 1 yıl bağkur ödemelerini devletin yapacağı resmi gazetede yayınlanan kanuna başvurmuştum. Dilekçe doldurup vermiştim işleme alındı diye biliyorum fakat e devletten baktığımda 3 aylık bağkur prim borcum çıkıyor ama ben dilekçe vermiştim anlamış değilim. Bu borç silinir mi veya silinmesi için ne yapmam gerekiyor? Ödemezsem veya ödeyemezsem ne olur? Şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur tescil tarihi itibarıyla genç girişimci desteği kapsamında iseniz evet silinir. Muhtemelen SGK girişimci sürelerini sisteme işlenmedi. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek düzelttirebilirsiniz.

   Yanıtla
 41. Mrb esnafın. Ocak 2021 den beri bağkur borcumu ödeyemiyorum. Şu an 1 mayıs itibariyle sadece sağlıktan mı yararlanamıyorum. Mayıs 2021 prim borcumu ödeyebilirsem kaç ay sağlıktan yararlanabilirim. Ödeyemediğim aylar için SGKdan nasıl sildirme yapabilirim. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ama ilaçları para ile almanız gerekiyor. Sağlığınızın açılması için ise iki aydan fazla borcunuzun olmaması gerekiyor. Borçları sildirme hakkınız yok.

   Yanıtla
 42. Slm ömer bey kanun ciktiğinda e devlete günlerime bakarken yanlişlikla 7256 sayili kanunla ihya talepde bulundum mart oldu nisan geldi gecti mayis geldi halen Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.diyor ne zaman ve nasil silinir simdiden cok teşşrkkür ederim allah sizi herşeyden muhafaza eylesin inşallah

  Yanıtla
 43. Merhaba Ömer Bey,

  2012 yılında yurtdışına çalışmak için giderken 4b isteğe bağlı bağkur açtırmıştım. 2 yıl düzenli olarak primleri ödedim. Sonrasında primleri ödeyemedim. Kulaktan dolma bilgilere güvenerek primleri ödemediğimde 12 ay sonra sigortayı donduracaklarını düşündüm. Bugün Edevletten baktığımda 5 yıldır sigortanın devam ettiğini ve cezasıyla beraber 57.000 TL borç yazdıklarını gördüm. Hala yurtdışında ikamet ettiğim için sigortayı dondurmak için dilekçe veremiyorum. Bana bir tavsiye de bulunabilir misiniz? Bu söylenen rakamı illa ödemem mi gerekiyor. Geçmiş ödediklerimin de silinmesi pahasına da olsa sigortayı tamamen kapatma ihtimalim var mı?

  Yanıtla
  • Merhaba. Zaten isteğe bağlı sigorta 12 aydan fazla ödenmediğinde otomatik olarak iptal edilir. Dilekçe ile son ödeme tarihi itibariyle iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın