Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2020

18

Bağkur ödenmezse ne olur ? Bu soru bağkur prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes tarafından sorulmakta. Bunun yanında ise bağkur prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte.

4b Bağ-Kur prim borçları en son 2018 yılında 7143 sayılı yasa ile yeniden yapılandırılmıştı. Bu yasadan sonra prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir kanun çıkmadı. Güncel bağkur torba yasa gelişmeleri ve yeni yapılandırma kanunu ne zaman çıkacak hakkında detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Prim borçları ve yapılandırma ödenmediğinde ne olur sorularının cevabı için ise yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Bağkur prim borçları için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise faiz işlemeye başlar. Ödenmeyen prim borçları bu şekilde iki aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır. Bağkurludan yararlanan anne, baba eş ve 18 yaş üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.

Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu an için ödenmeyen 4b bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ancak şu an tek dez avantajı faiz işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması olarak belirtilebilir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız. Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.

Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini bir yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve iki aydan fazla borç olursa yine yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan dolayı bozulduysa yeniden yapılandırma hakkınız yok. Ancak yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz ancak aylık bağkur primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu durumda zor durum hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsamında ödeme varsa yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Geri kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018/Haziran ayı öncesi kalan prim borcu varsa bu aydan önceki borçlar silinir. Tarım ya da vergi kaydı devam ediyorsa Bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır ve borç bu tarih itibariyle hesap edilir.

Sgk yapılandırma nasıl bozulur ?

Tüm SGK yapılandırmalarında yapılandırma bozulma hükümleri aşağı yukarı aynıdır. Yapılandırma taksit ödemeleri ile varsa aylık primleri düzenli ödemediğinizde ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Bir takvim yılında iki yapılandırma taksidi ya da iki aylık primden fazla prim geç ödenirse ihlalden kaynaklı olarak bozulur.

Sgk yapılandırma ödenmezse ne olur ?

Bozulduğunda ise ödenen tutar kadar yapılandırmadan yararlanabilirsiniz. Kalan borçlar için ise gecikme zammı ve faiz hesap edilir. İşveren prim borcu varsa yapılandırma bozulunca icra takibi başlar. Diğer borçlar için şu an icra takibi yok.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da eksik olarak ödeme sağlandığında yapıladnırma iptal olur. Eğer yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağkur yapılandırma konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

18 Yorum
 1. ERKAN ŞENER

  BAĞKUR YAPILANDIRMAI YAPTIM 10 TAKSİT ÖDEDİM BİR MÜDDET ODEMEZSEM SONUÇ NE OLUR YAPILANDIRMA BOZULUR BORCUM ARTAR MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki takside kadar ödememe hakkınız var. Sonrasında bozulur yapılandırma. Bozulursa ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlandırılırsınız.

 2. Hasan

  Bagkur borcumu sildirmek için dilekçe verdim ama e devlette borcum var gorunuyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haziran öncesi prim borçları siliniyor. Kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılıyor. Bu tarih sonrası borç olabilir mi görünen prim borcu?

   1. Yakup

    İyi Günler Ben kamu görevlisi olarak 2010 yılından beri devam etmekteyim fakat dün edevletten 2008 bu yana 4b borcum olduğunu gördüm faizle beraber 107bin TL bunun için ne yapmam gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapın. Borcun tamamı silinir sıkıntı olmaz.

 3. Enes

  Bağkur borcumu son ödeme tarihinden 10 gün geç ödesem ne olur .bu arada bu ay 2.taksiti ödeyecem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma taksidini vadesinde öderseniz sorun olmaz.

 4. ercan

  merhaba. 7143 bağ kur yapılandırması yaptık 1.taksidi ödedik 2.taksidi 30.10.18 tarihinde ödeyecektik ki bankada borç gözükmedi. gerekçe normal prim borcu ödenmediği için yapılandırma bozulmş dendi. varmı böyle birşey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir. SGK ile görüşüp zor durum beyanında bulunarak düzeltebilirsiniz.

 5. Doğan

  Merhabalar dün bağkur yapılandırmamın 2. taksidi için son günüydü ve taksidimi yatıramadım dilekçe verip yapılandırmamı devam ettirebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme süresi uzamazsa yapılacak bir şey yok. Yapılandırmanız düzeltilemez.

 6. Sadık keleşoğlu

  Merhabalar geçmiş Bağkur borcumu yapılandırdım 4 taksit ödedim her ayda güncel Bağkur primimi yatırıyorum fakat yapılandırmayı artık ödeyemiyorum yapılandırmayı ödemeyip her ay güncel primimi ödesem sağlıktan yararlanabilirmiyim? Cevaplarınız içim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıl içinde 2 taksidi ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu tarihe kadar yararlanmaya devam edersiniz. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018 Haziran öncesi kalan borç silinir ve bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. O tarih sonrası borç yoksa yine yararlanmaya devam edersiniz.

   1. Sadık keleşoğlu

    Çok teşekkür ederim buğün SGK daki memur bey bu kadar açıklayıcı olamadı malesef

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

 7. Fikri gezeren

  Merhaba ben 2 yildir bagkurluyum hiç prim ödemedim bana ödeme emri geldi haciz koymuylar ben bu borcu sildirmek istesem olirmu 2018 ocaktan beri bagkurluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcu için olduğuna emin misiniz? İşveren ssk işçi prim borcu olmasın? 2018 Haziran ayı öncesi silinmiştir zaten ama sonrası için sildirme hakkınız yok. Eğer bağkur borcundan dolayı ise bu icra borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirme hakkınız var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.