Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2022

184

Bağkur borcu ödenmezse ne olur ? Bu soru bağkur prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes tarafından sorulmakta. Bunun yanında ise bağkur prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte. Bu yazımızda 4b borç ödenmezse ya da yapılandırma kapsamındaki bagkur borcunu ödemezsem ne olur , bağkur borcu icralık olur mu konusundaki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Peki bağkur yatırmazsam ne olur ? Bağkur prim borçları için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise;

 • Faiz işlemeye başlar.
 • Ödenmeyen prim borçları bu şekilde iki aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır.
 • Bağkurludan yararlanan anne, baba eş ve 18 yaş üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.
 • Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu an için ödenmeyen 4b bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ancak şu an tek dezavantajı faiz işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması olarak belirtilebilir
 • Ayrıca primler düzenli ödenmediğinde sağlanan 5 puanlık indirim de iptal olmakta.
 • .Bağkurda yeniden yapılandırma başvurusu yapmak, yeni bağkur affı nasıl olacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak konusunda ayrıntılar için bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkuru ödemezsem sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Sigortalıların bu ara bize çok sordukları sorulardan birisi de bağkur borcum var sağlıktan yararlanabilir miyim olmaktadır Yukarıda bağkuru ödemezsem ne olur alt başlığında da belirttiğimiz gibi son ödeme vadesi geçen prim 2 aydan fazla olursa sağlık kapanır. Bu durumda sağlıktan yararlanabilmek için;

 • Prim borçlarınızın tamamını ödemeniz,
 • Tamamını ödeme imkanı yoksa güncel yapılandırma yasası varsa yapılandırıp en az 1 taksit ödemeniz,
 • Yapılandırma yoksa 6183 Sayılı yasanın 48. maddesi kapsamında borçlarınızı taksitlendirip en az 1 peşinat ödemeniz gerekmektedir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız.

 • Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.
 • Yapılandırma hakkından yararlanmaya devam edebilmeniz için ilk iki taksidin ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde bozulur. Ayrıca ihya yapılandırma yaptıysanız peşin olarak son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini bir yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve iki aydan fazla borç olursa yine yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan dolayı bozulduysa yeniden yapılandırma hakkınız yok. Ancak yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz ancak aylık bağkur primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu durumda zor durum hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsamında ödeme varsa yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Geri kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Belli dönem öncesi borçlar yasa ile silindiğinden yapılandırma bozulduktan sonra kalan borç silinir ve hizmet dondurulur.  Bağkur borç sildirme başlıklı yazımızı ziyaret ederek ödeme yapanlar ya da bağkura hiç ödeme yapmayanlar için borçların nasıl silinebileceği hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da eksik olarak ödeme sağlandığında yapılandırma iptal olur. Eğer yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağ-kur hiç ödenmezse ne olur ?

Sigortalıların bağkur primi ödenmezse ne olur sorusu ile birlikte hiç ödenmezse ne olur sorusu da sıklıkla sorulmakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 ay boyunca hiç ödeme yapılmadığında borç silinmekte ve bu sürelere ait hizmetler iptal edilmekte. Bu hizmetler daha sonra alınamamakta.

İsteğe bağlı bağkur haricinde tarım/çiftçi bağkuru, esnaf bağkuru gibi kapsamlarda ödeme yapanlar prim borçlarını ödemediklerinde borca faiz işlemekte ve hem kendileri hem de kendinden yararlanan kişilerin sağlık sigortaları kapanmakta. Bundan hariç bir yaptırım uygulanmamakta. Ancak bağkur dondurma yasası çıktığında hiç ödeme yapılmadığında bağkur hizmeti tescil tarihinden itibaren sonlandırılmakta. Her ne kadar bu süreler daha sonradan borçlanılıyor olsa bile hiç ödenmeyen bağkur borcu olduğundan tescil tarihi giriş sayılmamakta. Bu yüzden en azından bir aylık primi ödemenizi öneririz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

Bağkur prim ödemesi gecikirse gecikme zammı ve faizi uygulandığını yukarıda belirttik. Şu anda bazı istisnalar hariç olmak üzere bağkurda icra takibi yapılmamakta. Ancak ilerleyen süreçte bağkur için icra takibi başlaması beklentilerimiz arasında.

Bağkur kaç ay ödenmezse sağlıktan yararlanamaz 2022 ?

Son ödeme tarihi geçmiş prim borcu 2 aydan fazla olursa hem bağkurlunun kendisi hem de yararlanan kişiler sağlıktan yararlanamaz. Tabi burada 2 aylık kısmı 2 aylık borç olarak anlamayın. Son ödeme tarihi geçmiş 2 aylık borç olarak anlamanız gerekiyor.

Şöyle ki her ayın son ödeme tarihi diğer ayın sonudur. Dolayısıyla son ödeme tarihi geçen borç iki aydan çok olursa ( Bu da 4 aylık borca tekabül eder ) sağlık kapanır. Örneğin en son Aralık ayında borçları sıfırladınız. Bu durumda 30 Nisan tarihine kadar hiç ödeme yapmasanız bile sağlık açık olacaktır.

Bağkur borcu varken işyeri kapatma yapılabilir mi ?

Bağkur prim borcu vergi kaydını ya da faaliyeti sonlandırmaya engel değildir. Prim borcu varken faaliyeti sonlandırabilirsiniz. Vergi kaydı sonlanma tarihinden itibaren olan kısım için başka da faaliyet ya da kayıt yoksa prim borcu işlemez. Ancak varsa kalan borçlarınıza faiz işlemeye devam eder.

4b sicil numarası için borcu var hizmet bilgileri verilemez ne demek ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu olanlar hizmet görüntülemesi yapamaz ve bu kişilerin hizmet birleştirme ya da emeklilik talebi durumunda hizmet bildirimi yapılamaz. Özellikle emeklilik talebi ya da hizmet birleştirme talebiniz varsa 4b prim borcu ödemeniz gerekir. Borcu ödedikten 3-4 saat sonra hizmet belgesi almak istediğinizde bu uyarının kalkmış olduğunu göreceksiniz.  E-devlette 4b bağkur hizmet bilgisi ekranında güncel bağkur hizmetlerinize göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı sigortada primi ödenmeyen dönem sayısı 12 aydan fazla olursa;

 • Borçlu olunan dönemlere ait hizmetler silinir ve iptal edilir.
 • 12 aylık prim borcundan dolayı iptal edilen ve silinen bu hizmetler daha sonra borçlanılamaz ya da hizmetten saydırılamaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

184 Yorum
 1. Berkan

  Merhabalar Ömer Bey.
  Ben normal sigortalı calisandim 2 yıl boyunca çalıştım en son kendim istifa ettim işi bıraktım.Ancak işi bıraktığım tarihten itibaren 1 yıl boyunca çalışmadım.
  Bu süre zarfında 4b den Borçlu gozukuyorum 16.000 TL borç 2.345tl cezası var.Bunuda e-devlette gezerken şans eseri öğreniyorum şuan benim izlemem gereken yol nedir bana yardımcı olur musunuz ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hani kapsamda bağkurlusunuz ? İsteğe bağlı mı yoksa esnaf, şirket ortaklığı ya da tarım faaliyetinden dolayı mı ?

 2. Abdulkadir

  Selam aleyküm tarlalarımız tapusu başka nir adamın üzerindeydi ben tarla tapısunu yeni aldım bu yüzden destekleme bağkur konusında size bir kaç sorum olacak aveyim bağkır prim borcu olayı varmış ben prim ödeyemem fakirim hem destekleme alıp hemde yeşilkartla devam etmekstiyorım yada başka bir şekilde hastane imdiriminden yararlanmak istiyorum biz bunu nasıl yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer Ziraat Odası’nda çks kaydı açtıracaksanız bağkur açılır. Ama Ziraat Odasından muafiyet belgesi alırsanız bağkur ödemeniz gerekmez. Bu durumda yeşil karttan yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 3. Beyhan

  Merhabalar,
  Şahıs şirketi kurdum bağkur borçlarımı ödemesem ileride yasa/yapılandırma çıkarsa hakkımdan feragat edip borçları sildirme hakkım olur mu acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet sildirme yasası çıkarsa tabiki sildirebilirsiniz.

 4. Ahmet

  merhabalar ben 18 yaşımda yazın genç girşimden sirket kurarak kuryelik yaptım 13.07.2021 tarhinde başladım 31.10.2021 tarhinde bıraktım . Sirketi 1 ay sonra kapattım benim 4 aylık b4 5200 tl borcum gözüküyor ben genç girişimden muhasebecim ile kurdum sirketi bu nasıl oluyor anlamadım bana yardımcı olabilirmisiniz 5200 tl ödeme gibi bir sansım yok

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genç girişimci yazısı ve dilekçesi ile SGK’ya başvurdunuz mu ? Eğer başvurmadıysanız vergi dairesinden yazı alarak bir dilekçe ile SGK’ya başvurmanız gerekli ki o dönemlerde prim işlemesin.

 5. Kara

  Merhaba. Birkaç sorum var. YouTube içerik üreticisiyim. %15 vergi muafiyetinden yararlandım ama devlet zorunlu bağkur yaptı. Bunu ödeyecek gücüm yok çünkü youtube gelirim az. Bu borcu 12 ay ödemediğimde bağkur kaydım ve borçlarım silinip iptal olur mu? Yoksa o farklı durumdakiler için mi geçerli? Normalde yıllar önce gelir bildirimi yapmıştım, gelirim düşük olduğundan gss primi ödeyip sgkdan yararlanıyordum. Tekrar buna dönebilme imkanım yok mu? Sağlıcakla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkması gerekir. 12 ay ödenmediğinde dondurulur ya da silinir diye bir şey yok.

 6. Merve

  Merhaba 2021 ekim ayında şahıs şirketi kurdum kadın girişimciyim. Bağkur borcumu hiç ödemedim, ödemesem ne tür sorunlar yaşarım? Tamamen sildirme yapabilir miyim? Ne önerirsiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için bir sorun yok. Sadece gecikme zammı ve faizi işler. İcra takibi yapılmıyor. Bir de sağlıktan yararlanamazsınız. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkması gerekir.

 7. ali türemen

  mrh,

  1993 yılı bağkur girişim bulunmakta ancak 2014 yılında prim ödemelerimin düzensizliği ve biriken borçlarım sebebiyle borçlar ve buna karşılık gelen hizmet sürelerim silindi… primlerimi düzenli ödiyebilseydim emeklilik şartlarını tamamlamış olacaktım ancak olmadı… bu konuda kuruma dava açarak silinen günlerin geri getirilebileceği, eksik günler için günümüzdeki güncel prim tutarlarıyla hesaplama yapılarak toplu ödeme yapılabileceğini duydum doğruluk payı varmıdır? kolay gelsin…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim borcundan dolayı silinen dönemleri ihya edebilir yani canlandırabilirsiniz. Bunun için dava açmanıza gerek yok. Yapılandırma çıktığında bu borçlarınızı yeniden yapılandırabilir ve düşük tutarlarla ödeyebilirsiniz.

   1. ali türemen

    Cevabınız için teşekkür ederim, yapılandırmalar mevcut hükümetlerin tasarrufunda olan bir konu tekrar çıkarmı ne zaman çıkar belli değil… emeklilik şartları da oluşmuş durumda… kurum’a başvurarak bu konuyla ilgili talepte bulunabilirim o zaman… doğru mu anladım?

    1. Ömer Meriç

     Seçimlerden önce yapılandırma çıkar diye bekliyorum. Yapılandırma harici ödemek isterseniz yüksek rakamlar çıkıyor. Ondan yapılandırmayı bekleyin dedim. Şu an yaparsanız şu anda geçerli aylık primlerden borçlanma yapılacak. ama yapılandırma zamanı ilgili yılların primi üzerinden borçlanma yapılmakta.

 8. İBRAHİM

  Limited şirketim var faal değil bağkur birim borcum çok yüksek sigortayı hiç kullanmadım borcu silebilir miyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son çıkan 7326 sayılı yasa ile 2021/05 dönemi ve öncesini sildirebilir hizmeti dondurabilirsiniz. 01.05.2021 tarihi ve sonrasındaki prim borcunu sildiremezsiniz. Bunun için de yeni yasa çıkması gerekiyor.

 9. İBRAHİM

  Merhaba benim bağkur birim borcum çok yüksek hiç kullanmadım sigortayı hemde hiç bir borcu ödeyemedim sildirme şansım var mı ve nasıl sildireceğiz

 10. Cansu

  Merhabalar , İyi çalışmalar. Ben kendi adıma şahıs şirketi kurdum dolayısıyla bağkur ödüyorum , benim sorum ben bu bağkur primlerini hiçbir şekilde ödemezssem icra vb olaylar başıma gelir mi? Böyle bir şey olmayacaksa eğer hiçbir şekilde istemiyorum ve ödemiycem.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İcra takibi bazı meslek gurupları için uygulanıyor. Şu an yapılmıyor ama SGK dönem dönem icra takibi yapıyor bilginiz olsun.

 11. Burak

  Merhaba, Ben 24 yaşındayım ve E-Ticaret yapmak için KOSGEB girişimcilik desteği ile şahıs sirketi kuracam fakat şirketi kurduğumda direkt olarak bağkurlu oluyorum; bağkur primini ödemezssem bir sorun çıkarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Destek için bağkur borcu sorun oluyor mu olmuyor mu bilgim yok. Kosgebe sorabilirsiniz.

 12. Ahmet

  Merhaba,

  Bağ-kur prim ödeme gün sayısı tamamlanınca, bağ-kur primi ödenmeli mi? Benim 6000 gün primim ödenmiş gözüküyor. Kalan prim gün sayısı 0 yazıyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normal emeklilik için 9000 gün, yaştan emeklilik için 5400 gün gerekiyor. Kalan gün nedir ve nerede yazıyor onu anlamadım.

   1. hakan

    4/B emeklilik şartları için lana prim gün sayısı 0 yazıyor. 6 bin gün ödendiği için 5.400 ü geçmiş oluyor o nedenle. Benim merak ettiğim bu durumda nas-kur primi ödenmez ise ne olur?

    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 5400 günü tamamladıysanız faaliyetinizi sonlandırmak kaydı ile bağkuru terk edebilirsiniz. Ancak 5400 günden emekli maaşı normal maaşa göre düşüktür ve normal emeklilik yaşından daha geç emekli olursunuz.

  2. Hatice

   Bağkur5yıl sonra çıkarsan toplam para yı devlet tenalınırmı bilginiz varsa bana bilgiverirmisin bir zahmet

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bahsettiğiniz şey prim iadesi ise prim iadesi alabilmek için ilk defa sigorta başlangıç tarihinize göre gerekli olan emekli yaşını tamamlamanız halinde iade hakkınız olmakta.

 13. İrem

  Merhaba benim homeofis avukat olarak vergi kaydım var vergi kaydımı kapatmak istiyorum güncel 4b bağkur prim borcum mevcut ben vergi kaydımı kapattıktan sonra bu borç için icra takibi yapılır mı acaba teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için icra takibi yapılmıyor.

   1. İrem

    Teşekkür ederim ben vergi kaydımı kapattıktan sonra ileride yapılandırma çıkacak olursa benim o sürelere ilişkin sigortalılığım ile birlikte var olan borç da silinir mi acaba

    1. Ömer Meriç

     Borç silme çıkarsa ödenmeyen kısım silinir. Ödenen kısım kadar hizmet kalır.

     1. İrem

      Çok teşekkür ederim gerçekten çok yardımcı oldunuz kolaylıklar dilerim

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Her zaman :).

 14. Hazar Sayar

  Merhabalar, ben tiyatro ekibimin faaliyetleri için iki ay önce şahıs şirketi kurdum ancak şahıs şirketi açınca Bağkur ödemesi yapmam gerektiğini yeni öğrendim. Ben GSS’den yararlanıyorum, emeklilikle ilgili de bir isteğim yok. Bağkuru hiç ödememem ve emeklilik/sağlık haklarından da yararlanmamak gibi bir seçeneğim var mı? Yukarıdaki yorumlarda12 ay sonra borcun silindiği yazıyor ama bu faiz mi yoksa ödemeler genel olarak mı siliniyor, emin olamadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Şahıs şirketi açtıysanız bağkuru ne yazıkki ödemek zorundasınız. Bundan vazgeçme hakkınız yok. GSS’nin bağkur başlangıcından bir gün önce durdurulması gerekir.

 15. haluk

  2021 ihya kapsamında 6659 günüm çıktı 110 400 tl piyasa şartlarından ödeme yapamayacağım. tekrar bu şartlarda ihya çıkar mı? bağkurum devam ediyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım. Eğer yeniden yapılandırma tekrar çıkar mı diye soruyorsanız bunu bilemeyiz. Ama benim kişisel görüşüm seçimlerden önce çıkabileceği yönünde.

 16. Murat

  Kolaylıklar dilerim. 2015 yılı sonuna kadar 5000 gün ssk primim var. 01 ocak 2015 ten itibaren şirket ortaklığım var. O tarihten bu yana mecburu bağkurluluğum var fakat 1 gün dahi bağkur ödemesi yapmadım. 4/a ya göre 2022 ağustos da emeklilik hakkım var. 01 Mayıs 2021 e kadar olan bağkur borçlarım silindi. Bu tarihten emekli olacağım tarihe kadar olan bağkur primlerimi ödersem (ki 450 gün yapıyor) hangi statüden emeklilik hakkım olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer dediğiniz gibi ise SSK’dan olursunuz. Çünkü son 7 yıla ait ödenmiş primlerin 3,5 yıldan fazlası SSK.

 17. Osman

  Merhaba yasim 34 gunlerim doldu bagkur oduyorum mecburen suanda ptime ihtiyacim yok esim ssk si var onun sagliktan faydalansam bagkut odemesem rmeklilik zamaninda sorun yasarmiyim 62 yasinda emekli olucam tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ticari mi zira mi faaliyet ?

 18. Burak

  Merhaba ben geçen sene iş yeri açtım 4b olarak sigortam başlatılmıştı ama aynı zamanda sgk lı olarak çalıştığım için sigortaya bu durumu bildirmiştim ama ban bugün e devlet üzerinden sorgulama yaptığımda 12.000 küsür lira borç gözükmekte bunun için ne yapmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanızda yarar olacaktır. Eğer SSK ile çakışan süreler varsa öncelikle onlar düzeltilir. SSK harici olup 2021/04 ve öncesi borç varsa o borçlar da silinir torba yasa kapsamında.

 19. elmas

  eşim 29.03.1962 doğumlu. ssk ilk işe giriş tarihi 02.01.1990 ve toplamda 1062 günü var, 1985 mart dönemi 18 ay askerlik yapmış (askerlik borçlanması yapılmadı). 31.12.2005 – 31.12.2008 arası toplamda 1080 gün bağ-kur’u var. sonrasında 20.04.2015 – 31.05.2018 arası toplamda 1110 gün bağ-kur’u var. bu şartlarda 3600 günden emekli olabilme şartlarında kaç yaşında emekli olabilir ayrıca askerlik borçlanması ile bağ-kur yapılandırmasını ne zaman nasıl yapabiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşiniz 3600 günle 60 yaşında yani 2022 doğum tarihinde emekli olur.en mantıklısı 5400 güne tamamlama hakkı varsa bağkurdan 5400 günle emekli olmak.

 20. Hasan

  Merhaba, başlangıç tarihi 21 Aralık 2017 başlangıç tarihli mecburi sigortalılık olarak bagkur girişim var. Hiç ödeme yapılmamış olması nedeniyle terk talep tarihi 21Aralik 2017 olarak başlangıç tarihi ile aynı gün görünüyor. Daha sonrasında. İhya yasası ile hiç ödenmemiş olmasına rağmen prim canlandırma ve ödeme imkanım olur mu? Daha sonrasında 4a ile günlerimi birlestirebilirsem emekli olabilirim de 54 yaşındayım. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan Bey. Eğer kaydınız devam ettiyse ve aynı zamanda o dönemlerde SSK kapsamında çalışmadıysanız ihya borçlanma yapabilirsiniz.

   1. Hasan

    Teşekkür ederim Ömer bey, kaydım devam etmemiş sanirim ben kapattirmadim ama kapanmış gibi görünüyor. Ocak ayında yapılandırmaya basvurdugumda bana 11 gün için sadece ödeme çıkarttılar. Aralık 2017 bagkur girişi sonrası SSK’li olarak çalıştım ama parça parca toplasan 7 ay eder en azından çalışmadığım dönemleri borclandirmalari için başvurdum ama daha sonuç yok. Yine 11 gün mü çıkacak acaba neden 11 gün onuda anlamış değilim.

    1. Ömer Meriç

     O zaman kaydı kapatmışsınız. Herhangi bir kayıt olmayan boşta geçen süreleri borçlanamazsınız.

 21. Murat Toker

  Ömer Bey merhaba;
  09.10.1998 yılında isteğe bağlı bağkur kaydım vardı , hiç prim ödemesi yapmadım , daha sonra 2002 yılında normal sigortalı oldum , e devletten bugün baktığımda 4 B borç bilgisi gözükmekte bununla ilgili ne yapabilirim bu borçları yapılandırma ile veya normal ödediğimde sigortalı süremden sayılacak mı bilgi alabilirsem sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Murat BEY. O borçların silinmesi ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetlerin de dondurulması gerekir. Dondurulan hizmetleri yeni 7326 sayılı torba yasa kapsamında ihya yapılandırması yapabilirsiniz.

   1. Murat Toker

    Ömer Bey , merhaba 7326 torba yasa süresi devam ediyor mu ayrıca bu hizmetleri dondurduktan sonra ihya yapılandırması yaptığımızda bu süreler sigortalılık süresine eklenebilecek mi acaba teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yasa yeni yürürlüğe girdi. Evet yasa gereği dondurulan ve silinen günler daha sonra ihya edilebilmekte.

     1. Murat Toker

      Ömer Bey merhaba , bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim , çok yararlı oldu sizin sayfanızdan da inceledim güzel bir kanun çok yararlı , gerçekten bu günlerin ihya edilip sigortalılık günlerinden sayılması çok iyi olmuş hemen başvuru yapacağım tekrar teşekkürler sağlıklı günler dilerim…

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim Murat BEY. İyi günler dilerim.

     3. Murat Toker

      Ömer Bey bir sey daha sormak istiyorum e devlet üzerinden baktım ama 7326 başvuru ve ihya başvurusu ekranını göremedim yada açılmadı konudan bilginiz var mı acaba

     4. Ömer Meriç

      Evet daha açılmadı. İhya için 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra açılacak. Diğer borçlar için kısa sürede açılması bekleniyor.

     5. Murat Toker

      Ömer Bey teşekkür ederim o zaman başvuru için 1 Temmuzu beklemek mi gerekir yoksa elden herhangi bir SGM ye gitmek mi gerekir teşekkür ederim.

     6. Ömer Meriç

      İhya yapılandırma yapacaksanız bence elden yapın. E-devlet bir önceki yapılandırmada çok sağlıklı işlememişti ihya için. Ancak SGK’da da ekranlar 01 Temmuz sonrasında açılacak. 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra gidin dosyanızın olduğu SGK’ya ihya başvurunuzu yapın.

   2. Ozkan

    Merhaba. Vergi mükellefi bir bağkurluyum. 03.01.2018 de bağkurum başladı ve 20.04.2020 ye kadar bağkurumu ödedim fakat sonrasında bugüne kadar ödemedim. Şuan 4b borcuna baktığımda faizle birlikte 8 aylık 10.605 lira prim borç gözüküyor ve son basamakta 2021 Mayıs gözüküyor. Yakında işimi devredicem haliyle bağkurumu da kapatmak istiyorum. Yaşımda genç daha sonrasında 4A ya geçiş yaparak çalışacağım. Peki ben bağkurumu kapatınca borçlarıda sildirebiliyormuyum veya bagkurda ödediğim primleri 4A kapsaminda yararlanabilirmiyim ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Zaten 2021/05 ve öncesi son çıkan yapılandırma/silme yasası ile silindi. Bu tarihten sonrasının silinebilmesi için yine yasal düzenleme yani torba yasa gerekiyor.Bağkur borcunuz varken SSK’da sağlıktan yararlanabilirsiniz sorun olmaz. Ayrıca ödenen kısım varsa bunlar emeklilikte SSK ile birleştirilir. Herhalde sormak istediğiniz buydu 🙂

     1. Ozkan

      Evet ssk ile birleşme durumunu sormuştum. Yani borç durumu olarak 2021/05 sonrasından bugüne olan borçlarımı ödemek durumundayim öyle mi ? Dediğim gibi şuan emeklilik durumu yok yaşımda genç. Bağkurumu zaten kapaticam kapaninca bu borç siliniyor mu yoksa ya ödemek durumundayim yada torba yasası gelmesini beklemek mi durumundayim ? İşimi devredince bağkurumu zaten kapatip 4A aya geçicem.

     2. Ömer Meriç

      Borç silinmez. Bunun için yasa gerekir. Ödemezseniz yasa çıkana kadar gecikme zammı işlemeye devam eder.

 22. Ergin

  Ömer bey merhaba. 2021 Şubat ayında iki ortak olarak mimarlık ofisi açtık. Fakat işler umduğumuz gibi gitmedi. Şuan 2021 Haziran ayı bitmeden şirketi kapatmayı düşünüyoruz. Şirketi kurduğumuz tarihten bu yana hiç bağkur ödememizi yapamadık. Bunu ödeme gücümüz de bulunmuyor. Bu borçtan kurtulmanın bir yolu var mı? Ya da şimdi ödemeyip iş bulduktan sonra ödeme yaparsak nasıl olur ? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ergin BEY. 09 Haziran 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı torba yasa ile 2021/04 dönemi ve öncesi borçlar siliniyor. Dilerseniz. 7326 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ? sayfamızı ziyaret ederek konu hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 23. Fatma

  Merhaba 2 yıldan beri pandemi dolayısıyla isteğe bağlı Bağ-Kur u oduyemiyorum bagkurumu iptal ettiler ne etmem lazım tekrar actirabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkur 12 aydan fazla ödenmediğinde iptal olur. Borçtan dolayı iptal edilen dönemleri yeniden alamazsınız.

 24. Oktay F

  Merhaba 25 yaşındayım ilk defa şahıs şirketi açmıştım. 3 ay bi geçiş dönemi oldu sonra kapattırmak için muhasebecime söyledim işlemleri yaptı fakat ben bu çalışma süresi içerisinde vergi dairesine gidip gençlerin yararlanacağı 70.000 TL ye kadar vergiden muaf ve 1 yıl bağkur ödemelerini devletin yapacağı resmi gazetede yayınlanan kanuna başvurmuştum. Dilekçe doldurup vermiştim işleme alındı diye biliyorum fakat e devletten baktığımda 3 aylık bağkur prim borcum çıkıyor ama ben dilekçe vermiştim anlamış değilim. Bu borç silinir mi veya silinmesi için ne yapmam gerekiyor? Ödemezsem veya ödeyemezsem ne olur? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur tescil tarihi itibarıyla genç girişimci desteği kapsamında iseniz evet silinir. Muhtemelen SGK girişimci sürelerini sisteme işlenmedi. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek düzelttirebilirsiniz.

 25. Erol K

  Mrb esnafın. Ocak 2021 den beri bağkur borcumu ödeyemiyorum. Şu an 1 mayıs itibariyle sadece sağlıktan mı yararlanamıyorum. Mayıs 2021 prim borcumu ödeyebilirsem kaç ay sağlıktan yararlanabilirim. Ödeyemediğim aylar için SGKdan nasıl sildirme yapabilirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Ama ilaçları para ile almanız gerekiyor. Sağlığınızın açılması için ise iki aydan fazla borcunuzun olmaması gerekiyor. Borçları sildirme hakkınız yok.

 26. Hikmet

  Slm ömer bey kanun ciktiğinda e devlete günlerime bakarken yanlişlikla 7256 sayili kanunla ihya talepde bulundum mart oldu nisan geldi gecti mayis geldi halen Dikkat!! Ek 17/19 borçlanmasını bitirmedi.diyor ne zaman ve nasil silinir simdiden cok teşşrkkür ederim allah sizi herşeyden muhafaza eylesin inşallah

 27. Cihan

  Merhaba Ömer Bey,

  2012 yılında yurtdışına çalışmak için giderken 4b isteğe bağlı bağkur açtırmıştım. 2 yıl düzenli olarak primleri ödedim. Sonrasında primleri ödeyemedim. Kulaktan dolma bilgilere güvenerek primleri ödemediğimde 12 ay sonra sigortayı donduracaklarını düşündüm. Bugün Edevletten baktığımda 5 yıldır sigortanın devam ettiğini ve cezasıyla beraber 57.000 TL borç yazdıklarını gördüm. Hala yurtdışında ikamet ettiğim için sigortayı dondurmak için dilekçe veremiyorum. Bana bir tavsiye de bulunabilir misiniz? Bu söylenen rakamı illa ödemem mi gerekiyor. Geçmiş ödediklerimin de silinmesi pahasına da olsa sigortayı tamamen kapatma ihtimalim var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten isteğe bağlı sigorta 12 aydan fazla ödenmediğinde otomatik olarak iptal edilir. Dilekçe ile son ödeme tarihi itibariyle iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

 28. Özgür

  Merhabalar ömer bey e devlet üzerinden 4b borçlanmayı farkettim bundan benim haberim yoktu isteğe bağlı kayıt olunmuş ve cezasıda belirtilmiş başlangıç tarihi 22.12.2019 terk talep tarihide 12.07.2020 bu konuyu nasıl çözebilirim üstelik haberim olmadığı halde 8 ay borçlanma olmuş ve 996 lirada cezası eklenmiş ne hakla yapıldı yardımcı olursanız mutlu olurum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E-devlet üzerinden yanlışlıkla isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmış olabilir misiniz? İsteğe bağlı sigorta ise zaten silinir sıkıntı olmaz. Dilekçe vererek sildirebilirsiniz.

 29. Ali

  merhaba Bakuru ödemekmi daha mantıklı ödememekmi sizce ben hiç ödememe yi düşünüyorum ilerleyen zamanda elinde sonununda bu silme yasası çıkrmı sizce birde bu silme yasası çıktığında faizini silip sadece ana parayımı ödüyoruz yoksa a dan Z ye herşeyimi siliyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaşınız gençse ve ödeme durumu yoksa ödemeyebilirsiniz. Silme yasasında tamamı değil borçlu olunan sürelere ait borçlar silinir ve hizmetler dondurulur.

 30. ali

  merhabalar şahıs şirketi kuracağım aylık kazancım ortalama 2000-3000 tl fakat şahıs şirketi kurunca otomatik Bağkur açılıyormuş ben her ay bağkura 1000tl ödemek istemioyurm eğer hiç ödeme yapmazsam ilerde silinme durumu var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yasa ile silinebilir. Genelde 2-3 yıla bir silme yasası çıkıyor. Yaşınız kaç? Daha önce işletme açtınız mı?

 31. DAMLA NUR

  Merhaba, mart ayından ağustos ayına kadar olan süreçte ödeyemediğim 5 aylık bağkur prim borcumu yapılandırdım. Eylül ayı itibariyle sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yapılandırdığım bu bağkur prim borcumu ödemediğim takdirde yalnızca 5 aylık sigortalılık sürem mi silinecek ? Silinmesi için ayrıca bir başvuru vs yapmam gerekir mi yardımcı olur musunuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilekçe verirseniz hemen sildirme dondurma yapılır. Ama yapılandırmayı ödemezseniz 31 Mart 2021 tarihinden sonra otomatik yapılır bu işlem. Borçlu olduğunuz süre kaç ay ise o kadar borç silinir/dondurulur.

 32. Ceyhan

  Merhabalar. 2000 yılında dükkan açtım hiç bağkur ödemedim. Şu anda emeklilik için güne ihtiyacım var. Bu süreçteki günlerden alabilirmiyim. Nekadarını alabilirim. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tesciliniz var mı o vergi kaydına istinaden yoksa hiç bağkur açılmadı mı ?

 33. Onur

  Merhaba 2019 ocak ayında girişim var 3 aylık ödemem var çiftçi bağkuru borcum olduğu için 15 seneyi doldurup öyle ödeme yapabilirmiyim hiç ödeme yapmadan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçlu olarak devam edebilirsiniz. Borç birikir ve faiz işlemeye devam eder. Zaten hükümet iki yılda bir dondurma/sildirme çıkarıyor.

 34. Fatih tunc

  Bağ-Kur borcum u yapılandırma yaptım peşin olaraktan.1mart son ödeme günü fakat ben ödemeyi Mart sonunda ancak ödeye bilirim bir ay kdr gecikme ile öder isem.yapilandirmam bozulurmu veya nasıl kaybım olur.saygilar Slmlar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten yapılandırma son ödeme süresi 31 Mart 2021 tarihine uzatıldı.

 35. Ergün

  Slm ömer bey 2012 yılında iş yeri actım hala fagal ama hic bagkur ödemesi yapmadım günlerimi ödemek istedimde emekliliyime sayılırmı e devlette 0 borc görünüyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayılır tabi. Sgk ile görüşüp borç yapılandırma başvurusu yaparak ödemenizi öneririm. Yarın son.

 36. Ender

  Yabancı uyrukluyum turkiyede bir dukkana kiracı olarak girmek istiyorum bu mumkunmudur? Ve eğer mümkünse bagkur ödemek zorunlumudur? Yaşım 26, bagkur odemezsem haciz işlemi vs olma ihtimali varmidir cok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oturma ya da çalışma izni aldıktan sonra evet mümkün. Bağkur ödemeniz gerekiyor.

 37. hikmet

  Slm ömer bey son bir soruda kafam cok karişiķ beni buna konuda aydinlatirsaniz cok sevinecem 1975 doğumluyum 01.07.2004 tarim bağkura girısim var 01.07.2013. 63 terk koduyla durduruldu ve 01.05.2015. 06 kod yeniden mecburu olarak başladi yani 630 gunum silidi silindikten sonra toplam gun sayim 5310 gunum var marta ayinda 5400 olacak ve yanlişlikla e devlette gun sayima bakarken ihya talepte bulundum ödemek istemiyorum benim merak ettigim ödemezem 5310 gudemi düsecek allah sizi hersey muhafaza eylesin

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Her zaman ve istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Hiç sorun değil. İhyayı ödemezseniz iptal olur. Dondurulan 630 gün yine aynı şekilde kalır. İsterseniz ileride bunu borçlanma hakkınız olur. Emekli olmak için 5400 gün 62 yaşı ya da 9000 gün 60 yaşı tamamlamanız gerek. Saygılar.

 38. MEHMET

  Merhaba Ömer Bey, İki sorum olacaktı,
  01.01.2021 den itibaren mecburi olarak Bağ-kura geçiş yaptım. Bu zamana kadar SGK dan emeklilik şartlarım yaş hariç tamamlanmıştı. Şimdi ben 01.01.2021 den sonra hiç Bağ-kura prim ödemezsem ileride bu borç faydalanmak istemediğim için silinir mi? Birde eşim SGK çalışanı Bağ-kur aktif olduğu için onun SGK ‘sından sağlık hizmeti alabilir miyim? Teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç ödeme yapmazsanız ve ileride yine dondurma/sildirme düzenlemesi çıkarsa evet sildirebilirsiniz. Aktif bağkurlu iken eşinizin sağlık sigortasından yararlanamazsınız.

 39. Eren dur

  Mrb kolay gelsin gelir mükellefi minübüsçü olduğum için 10 senedir bağkur yatırıyorum hiç aksatmadım beni Bi konuda aydınlatırsanız memnun olcam ben bu bağkuru yatırmasam bu saatten sonra sağlıktan yararlanabilirmiyim ve aylık gelen borc ne zaman silinir gün sayısıyla beraber yani ne günüm olsun nede borcum olsun işlerimi düzelttim diyelim tekrar ödemek istiyorum bu borcu sildirip tekrardan kaldığım yerden devam edebiliyor uyum şimdiden teşekkür ederim….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aktif vergi kaydınız devam ettiği sürece bağkur da devam eder. Ödemediğiniz kısım 2 aydan fazla olursa gecikme zammı ve faizi uygulanır ve sağlıktan da yararlanamazsınız. Borçların silinebilmesi için şu anda olduğu gibi yasa çıkması gerekir. Yasa çıkmadan borçlar silinnez.

 40. Mehmet ATLI

  Peki tarım bağkuru başlatsam bir prim ödesem sonra dondurabilirmiyim ve ileride bir af çıkarsa toplu ödeme yapabilirmiyim ve dondurduktan sonra eşim benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Mehmet BEY,
   Faaliyet varsa borçlanma yapılır. Faaliyeti açıp kapatırsanız sonra boşta geçen süreleri borçlanamazsınız. Kanunda böyle bir uygulama yok. tarım bağkuru açmak için Ziraat Odası açtırmanız gerekiyor. Ziraat odası açık olduğu sürece bağkur zorunlu devam eder. tarım bağkurunu kapatmak için ise Ziraat odasını da kapatmanız gerekir. Bu durumda ileride Ziraat Odasını kapattığınız tarihten sonraki süreler yani boşta geçen ve ya herhangi bir kaydın olmadığı süreler Sosyal Güvenlik açısından borçlanılacak süre kapsamında sayılmaz.

 41. Nuh

  Ve 1 soru daha sorup başka mesaj yazmayacağım 4A ile bir işe girersem(işsizim çünkü)
  4B niz var diye bir sorun çıkartılır mı?

  1. Ömer Meriç

   Hayır sorun çıkmaz tabi ki.

 42. Mehmet ATLI

  Merhaba ömer bey.ben memurum eşim ev hanımı.eşimi isteğe bağlı sgortaya kayıt ettirip bir ay prim ödesem sonra dondurabilirmiyim ve eşim 60 yaşına geldiğinde bir af olursa bu aftan yararlanıp toplu ödeme yapıp eşimi emekli yapabilirmiyim? Ve dondurduktan sonra eşim benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef öyle bir şey mümkün değil.

 43. Nuh

  evet İsteğe bağlı sigorta başlattım elden dilekçe verdim ama gün içinde kapatmadılar e posta adresi verebilir misiniz?

  1. Ömer Meriç

   Eposta ile değil posta ile göndermeniz gerekiyor. Elden de verebilirsiniz.

 44. Nuh

  Ömer Meriç kardeşim bi yardım eder misin?
  yanlışlıkla e devlet üzerinde 4B yi başlattım 188 tl prim borcu görünüyor her ay böyle prim borcu gelirse ve hiç ödemez isem (ödemeyi de düşünmüyorum) kendiliğinden kapanma durumu var mı? 1 kere dahi ödemedim ödemeyeceğim. 4b sigorta başlangıç tarihi 26.12.2020

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta mı başlattınız? Eğer öyle ise dilekçe yazmanız gerekiyor iptal için. Bağlı olduğunuz Sgkya şu şekilde yazın : E-devlet üzerinden yanlışlıkla isteğe bağlı bağkur başvurusu yaptım. İsteğe bağlı bağkurun tescil tarihi itibariyle iptal edilmesini arz ederim. Elden ya da posta ile gönderin dilekçeyi. Yoksa borç işlemeye devam eder.

 45. Ali koç

  Merhaba.
  01.06.2005 tarihinde çiftçi bağkuruna giriş yapmıştım 2011 kadar kapalı gözükmüş ama ben kendim kapatmadım. Bu neden olmuş olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ziraat Odası kaydını kapatmadıysanız devam etmesi gerekir. Ziraat odasından aldığınız kayıt belgesi ile bağkur dosyanızın olduğu Sgkya başvurun ve tescil bilgilerini güncelletin.

 46. Necati

  09.05.1986 sigorta giriş tarihi. Bagkur a borc gozukmuyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talebiniz ya da sorunuz nedir?

 47. Necati

  1968 doğumlu. 01.04.2000 bagkur giriş. 01.04.2000 bagkur çıkış. Terk etmiş sigortalı olarak gözüküyor. 19.05.1986 sigorta girişim var. 3430 prim günüm var emekli olabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta girişiniz tam olarak hangi tarih? Bir de Bağkurda ne kadar süre borçlanma hakkınız var.

 48. Özge

  Merhaba bizim askıda borcumuz vardı dün ssgk ya gittik düzenleme yaptı sizin borcunuz yok fazla ödemeniz var dediler 2 ay ödemeyin bağkuru dediler şimdi sağlıktan yararlanamıyoruz prim borcunuz var diyolar hastamede ama adam prim borcunuz yok dedi e devlette de görünmüyor borcumuz prim borcumuz 0 görünüyor şu anda nedeni nedir bunun??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemsel olabilir. SGK ile irtibata geçerek düzelttirmeniz de gerekebilir. Bakılmadan bilinemez maalesef.

 49. Özkan

  Slm 26 ay Bağkur borcum var hiç ödeme yapmadım şimdiye kadar bu çıkan yasa 26 ay olan borcu hepsinimi siliyor yoksa sadece faizi silip ana borç yine aynı kalıyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme yapmazsanız 2020/10 dönemi ve öncesi tüm borçlar silinir ve 26 aylık hizmet dondurulur.

 50. selım

  selım sonmez bakur pırım borcumu yapılandırdım bır kısmını odedım kalanı odeyemedım odedıgım para pırım gunune sayılcakmı yoksa param gerı ıademı yapılacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödediğiniz kısım kadar hizmet alırsınız.

 51. Fatih

  Merhabalar ;
  1-) Eşi, sgk emeklisi vefat etmiş bir kişi eşinin haklarından (maaş, sağlık güvencesi vs.) istifade ettiği durumda kendisinin Bagkur borcu olması ve borcunu hiç ödememesi durumunda ileride bir yaptırımla karşılaşır mı ( haciz vs.) ?
  2-) Bagkur borcunun ödenmesi ve emeklilik hakkı elde edilmesi durumumda ise vefat eden eşten dolayı alınan emekli maaşından ekstra bi kesinti olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Hayır herhangi bir yaptırım olmaz.
   2-Maaştan kişinin borcundan dolayı bir kesinti olmaz. Ancak bu borçlardan dolayı icra takibi olursa 1/4’ü oranında maaştan kesinti olur. Şu an için bağkur borçlarına icra takibi yapılmıyor.

 52. Tâlha

  Merhaba 2 yıl önce dükkan açtım 12-13 ay Bağkur borcum oluştu ama fakrikada çalışıyorum sigortalı Bağkur borcu problem olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır problem olmaz. Zaten çıkacak yasa ile 2020/Ekim ayı ve öncesi prim borçları silinecek.

 53. Eyüp Şahin

  Merhaba ;
  Annem 17 aydır Bağ-kur lu ve hiç prim ödemesi. Bir süre daha işi sürdüreceğiz ve sonra kapatacağız. Sorum işi kapattığımızda ve primi ödemediğimizde annem emekli babamın sağlık güvencesinden yararlanır mı? Borcu ödemememizin sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten gelecek yasa ile 2020/10 dönemi öncesi borçlar silinecek. Sonrasında borçlu olarak terk etse bile babanızdan yararlanır sıkıntı olmaz.

 54. Fatih

  Merhaba Ömer bey ben dükkanını kapattım. Yaklaşık 2 3 senedir de bagkur borcu ödemedim ilerde faizi ile birlikte bütün borcu.kapatabilirmiyim sildirme olurmu sizce borcum yaklaşık e devlette otuzbin felan gözüküyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi eğer dondurma yani sildirme çıkmazsa faizi ile birlikte ödersiniz. Prim borcu sildirme yasası çıkarsa borç silinir ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmet dondurulur. Dondurulması halinde güncel bağkur primleri üzerinden yine ödeyebilirsiniz o süreleri.

 55. hatice

  meehaba ben bagkur borclusuyum . kendim içim . kaptmak istiyorm. dükkanımda kapandı. ama muhasebeciye borclu oldugm için yapamyorm. nasıl yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hatice HANIM. Vergi kaydınızı kapatıp bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız yeterli olacaktır. Tabi geçmiş borçlar silinmez ancak vergi kaydını kapattırdığınız tarihten sonra en azından borç çıkmaz.

 56. Asuman

  Pandemide işyerimiz kapatıldı. Bağkurumu ozamandan bu zamana hiç ödemedim. 7aylık borcum birikti. Sağlıktan faydalanabiliyormuyym

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Yıl sonuna kadar devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ancak özelde yararlanma hakkınız yok ve ayrıca ilaçlarınızı da parayla almanız gerekmekte.

 57. Volkan

  Merhaba Ömer Bey. Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Çok faydalı olmuş ama benim danışmak istediğim bir konu var. 2015 yılının ocak ayında açtığım şahıs şirketimi kapatıyorum. Bu süre zarfında, daha doğrusu 2018 yılının son döneminde e-devlette bağkur borcuyla karşılaştım. Ancak işler iyi gitmediği için ödeyemedim. Bu bir sorun yaratır mı? İcra gibi bir şeyle karşılaşır miyim? Ve bu borcu sildirmek veya yapılandırmak mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Volkan BEY. Şu an için icra takibi yapılmıyor. Yapılandırma ya da bağkur borç sildirme düzenlemesinin gelmesini bekliyoruz ama bu yıl ama 2021 başlarında. Borcunuza faiz işler. Onun dışında sıkıntı olmaz.

 58. Ergin

  Merhaba, 4b liyim, malum sebeplerden dolayi 4 ay odeyemiyorum. 4 ay öncesine kadar 781 lira aylik duzenli sekilde oduyordum yalniz bugun borcumu sorgulattigimda 3.544 lira cikti…aydinlatirmisiniz beni?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zamanında ödeme yapmadığınızda 5 puanlık indirim gider. Aylık prim indirimsiz hesaplanır ve faiz eklenir. Bu yüzden sizin borç öyle görünüyor.

 59. Özge

  Merhaba ben 10 yıldır bağkurluyum ama hiç ödeme yapmadım ve bugün vergi dairesine kapanış verdim 10 yılımı kaybetmek istemiyorum daha sonra ödemesini yapıp günlerimi geri kazana bilirmiyim????

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Haziran 2018 tarihinden terk tarihine kadar olan borcunuz sistemde görünür. Önceki kısımlar dondurulmuştur zaten. Faaliyet süresinin tamamını istediğiniz herhangi bir zaman borçlanarak emeklilikte saydırma hakkınız var.

 60. ALİ ÇAKMAKLI

  Ömer bey SGK lı işe girince Bağkur otomatik duruyor mu benim SGK ys gidip bildirmem mi gerekiyor Muhasebeci’nin dediği sistemler çok yavaş sen bişey yapma diyor ben kapanışı yaptım zaten diyor Bilgi lütfen teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. Sigortalı işe başladığınızda bağkurun otomatik durması gerekiyor. Eğer durmadıysa SGK’ya başvurmanız lazım. Onlar halledecek. Eğer işe giriş tarihine kadar olan borcu eksiksiz ödediyseniz sorun olmaz.

 61. ALİ ÇAKMAKLI

  Merhaba Ömer bey
  Servis minibüsü aldım 4 ay yaptım kapattım bu süre zarfında pirimlerimi ödedim hatta 57 tl fazla ödeme gözüküyordu sonra SGK il işe girdim bir ay sonra e devlete baktım Bağkur borcu var nasıl halledebiliriz

 62. Mehtap

  1969 yili dogumlu erkek akrabam 1993 yilinda sobra 4700 gun 4 a ssk dan sigortali.2011 yilindan itibaren mutayitluk yapmis ve bagkur kayitli ama hic bagkur odemesi yapmadi ve bagkurda saglik okarak faydalanmadi. Simdi sskli is buldu 20 ay 4a dan
  odenince, Askerigini 18ay ssk ya odeyip 53 yasinda emekli olcagini soylemislerdi sgkdan.ama dusunemedugi 11yilluk hic bagkur (4b) odemesini yapmadigi halde kurum degisikligimi oluyor so son 3bucuk yil 4 a mi calismasi lazim .bize bir yol gosteririmisibiz nasil emekli olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehtap HANIM. Eğer bağkura hiç ödeme yapmadıysa bağkur Haziran 2018 sonrası borçlandırır. Bağkurda 3,5 yıldan fazla hizmet olmayacağı için 3,5 yıl çalışmasına da gerek yok sskda. Toplamda 01 Haziran 2018 tarihinden sonraki bağkurla birlikte ssk hizmetini toplasın. Eğer gerekli prim gün şartı sağlanıyorsa Haziran 2018 sonrası bağkur borcunu da ödemek suretiyle emeklilik hakkı elde edebilir.

 63. Anıl

  BASİT USÜL VERGİMİZ VAR 2017 yılından bugüne kadar hiç Bağkur ödenmemiş dükkan annemin üzerine hiç ödememiş ne gibi sıkıntılar olur ve bütün borçların silinmesi bir yasayla mümkünmü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bir sıkıntı olmaz merak etmeyin. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkarılması gerekmekte.

 64. Halit

  Merhabalar.
  2017 in10. Uncu ayinda bir dukkan actim bagkura hic odeme yapmadim sagliktanda yararlanmadim durmadan borc birikiyor bu borcu sildirmek gibi bir sansim varmi.simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Haziran ayı öncesi borcunuz otomatik olarak silinmiştir. 01.Haziran 2018 tarihi ve sonrasındaki borcun silinmesi için yasa çıkması gerekiyor. Yoksa silinmez.

 65. Cansu

  Merhabalar birkaç yıl önce dukkan açmıştık . Bağkur borcumun 2 taksitinden sonrasini oduyemedim işler iyi gitmedi ve 1 sene içinde 2018de dükkanımı kapattim bu borç faiziyle birlikte 7 .000TL olmuş şuan çalışmıyorum sadece eşim çalışıyor bu borç ne olur ilerde sorun olurmu icralik olurmuyuz bizim bu borcu odiyecek gücümüz yok ne yapabiriz şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an icra uygulaması yok. Faiz uygulamaya devam eder. Bir yapılandırma çıkarsa borcun tamamı silinebilir.

 66. Hüseyin

  Merhabalar 26 Kasım 2018 de başlayıp 2019 eylülde biten bağkurum var hiçbir şekilde hiçbir ödeme yapılmadı herhangi bir icra durumu söz konusu olur mu ? Ya d sağlıktan yararlanamamaktan başka ne gibi zararı olur ve yapılandırma yaparsam tahmini aylık taksit ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an icra uygulaması yok. Yapılandırma da yok maalesef. Tek zararı sağlıktan yararlanmamak olur size.

   1. Hüseyin

    Çok teşekkürler sağolun 🙂

 67. Özgür

  Merhaba ben 4b isteğe bağlı sigortalıydım yurt dışında çalışıyorum 12 ay ödeme yapamadım 12 ay ödeme yapılmayınca siliniyormuş bunu bilmiyordum toplu ödeme yaparım diye düşünüyordum şimdi ben ne yapmalıyım e devlerde borcum görünüyor yalnız tahsiz numaramda borç sıfır gün sıfır yazıyor ben ödeme yapsam olurmu birde bunun üzerine devam edebilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 ay ödeme yapmadıysanız o süre için ödeme yapamazsınız maalesef.

 68. ergin

  merabalar ben 2 ay önce 6 aylık işyerimi devrettim bağkur borcu 3500 görünüyor bunu sildirebilirmiyim affı warmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda maalesef af yok.

 69. Mehmet Ali

  Merhaba ben 1976 doğumluyum
  Sigorta girişim Şubat 2000
  1 senelik askerlik borcumu ödedim
  SGK dökümünde sigorta girişim 1996 yazıyor , askere gidiş tarihim.
  Emeklilik yaşım kaç olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sadece 1 ay mı yapmıştınız ? 4 ay borçlanmanız gerekiyor zira. Mevcut durumda 60 yaş 7000 gün şartına tabisiniz. Ancak toplamda 4 ay borçlanmış olmanız halinde 58 yaş ve 5975 günle emeklilik hakkı elde edersiniz.

 70. Elif

  Merhabalar. Esimin 2018 yilindan beri bagkur borcu var. Vize islemleri icin edevletten 4B hizmet dokumu almaya calistigimizda “Borcu var. Hizmet bilgileri verilemez” uyarisi aliyoruz. Dökum alabilmek icin sadece ceza miktarini odemek yeterli midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk tescil ve hizmet dökümü bölümünden alabilirsiniz. Ama borçlu olduğunuz için burada da prim gün sayısı görünmez. Sadece cezanın ödenmesi gibi bir durum yok. Borcun tamamını kapatmanız gerek.

 71. Fikri gezeren

  Merhaba ben 2 yildir bagkurluyum hiç prim ödemedim bana ödeme emri geldi haciz koymuylar ben bu borcu sildirmek istesem olirmu 2018 ocaktan beri bagkurluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcu için olduğuna emin misiniz? İşveren ssk işçi prim borcu olmasın? 2018 Haziran ayı öncesi silinmiştir zaten ama sonrası için sildirme hakkınız yok. Eğer bağkur borcundan dolayı ise bu icra borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirme hakkınız var.

 72. Sadık keleşoğlu

  Merhabalar geçmiş Bağkur borcumu yapılandırdım 4 taksit ödedim her ayda güncel Bağkur primimi yatırıyorum fakat yapılandırmayı artık ödeyemiyorum yapılandırmayı ödemeyip her ay güncel primimi ödesem sağlıktan yararlanabilirmiyim? Cevaplarınız içim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıl içinde 2 taksidi ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu tarihe kadar yararlanmaya devam edersiniz. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018 Haziran öncesi kalan borç silinir ve bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. O tarih sonrası borç yoksa yine yararlanmaya devam edersiniz.

   1. Sadık keleşoğlu

    Çok teşekkür ederim buğün SGK daki memur bey bu kadar açıklayıcı olamadı malesef

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

 73. Doğan

  Merhabalar dün bağkur yapılandırmamın 2. taksidi için son günüydü ve taksidimi yatıramadım dilekçe verip yapılandırmamı devam ettirebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme süresi uzamazsa yapılacak bir şey yok. Yapılandırmanız düzeltilemez.

 74. ercan

  merhaba. 7143 bağ kur yapılandırması yaptık 1.taksidi ödedik 2.taksidi 30.10.18 tarihinde ödeyecektik ki bankada borç gözükmedi. gerekçe normal prim borcu ödenmediği için yapılandırma bozulmş dendi. varmı böyle birşey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir. SGK ile görüşüp zor durum beyanında bulunarak düzeltebilirsiniz.

 75. Enes

  Bağkur borcumu son ödeme tarihinden 10 gün geç ödesem ne olur .bu arada bu ay 2.taksiti ödeyecem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma taksidini vadesinde öderseniz sorun olmaz.

 76. Hasan

  Bagkur borcumu sildirmek için dilekçe verdim ama e devlette borcum var gorunuyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haziran öncesi prim borçları siliniyor. Kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılıyor. Bu tarih sonrası borç olabilir mi görünen prim borcu?

   1. Yakup

    İyi Günler Ben kamu görevlisi olarak 2010 yılından beri devam etmekteyim fakat dün edevletten 2008 bu yana 4b borcum olduğunu gördüm faizle beraber 107bin TL bunun için ne yapmam gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapın. Borcun tamamı silinir sıkıntı olmaz.

 77. ERKAN ŞENER

  BAĞKUR YAPILANDIRMAI YAPTIM 10 TAKSİT ÖDEDİM BİR MÜDDET ODEMEZSEM SONUÇ NE OLUR YAPILANDIRMA BOZULUR BORCUM ARTAR MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki takside kadar ödememe hakkınız var. Sonrasında bozulur yapılandırma. Bozulursa ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlandırılırsınız.

   1. Kevser

    Merhaba annemin 2009 yılında başlayan ve 2012 yılına kadar ödenen bağkuru var. Fakat babamın vefatından sonra 4/a maaşı bağlandı. 2012 itibari ile Bağkur ödemelerine devam etmedi.2012-2018 arası borcu silinmiş fakat bağkur a 2018 de gelen kanunla şuan da borçlu görünüyor ve ödeme emri gelmiş. Bağkur u durdurabilir miyiz? Yada borcu ödeyip Bağkur’u iptal etsek parayı geri alabilir miyiz ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkuru durdurmak için tarım ve ya vergi kaydını silmeniz gerekiyor. Bunu yapsanız bile 01 Haziran 2018 tarihinden sildirdiğiniz tarihe kadar olan kısım için borç kalır bu borç silinmez.

     1. Kevser

      Peki bu borcu ödediğimizde bağkuru kapattirirsak bagkura yatırdığımız paraları geri alabiliyor muyuz ?

     2. Ömer Meriç

      Anneniz gerekli yaş şartını sağlıyorsa evet alırsınız. Ancak tamamı iade edilmiyor. Bunu bilmenizde fayda var.