Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2020

44

Bağkur ödenmezse ne olur ? Bu soru bağkur prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes tarafından sorulmakta. Bunun yanında ise bağkur prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte.

4b Bağ-Kur prim borçları en son 2018 yılında 7143 sayılı yasa ile yeniden yapılandırılmıştı. Bu yasadan sonra prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir kanun çıkmadı. Güncel bağkur torba yasa gelişmeleri ve yeni yapılandırma kanunu ne zaman çıkacak hakkında detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Prim borçları ve yapılandırma ödenmediğinde ne olur sorularının cevabı için ise yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Bağkur prim borçları için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise faiz işlemeye başlar. Ödenmeyen prim borçları bu şekilde iki aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır. Bağkurludan yararlanan anne, baba eş ve 18 yaş üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.

Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu an için ödenmeyen 4b bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ancak şu an tek dez avantajı faiz işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması olarak belirtilebilir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız. Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.

Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini bir yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve iki aydan fazla borç olursa yine yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan dolayı bozulduysa yeniden yapılandırma hakkınız yok. Ancak yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz ancak aylık bağkur primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu durumda zor durum hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsamında ödeme varsa yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Geri kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018/Haziran ayı öncesi kalan prim borcu varsa bu aydan önceki borçlar silinir. Tarım ya da vergi kaydı devam ediyorsa Bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır ve borç bu tarih itibariyle hesap edilir.

Sgk yapılandırma nasıl bozulur ?

Tüm SGK yapılandırmalarında yapılandırma bozulma hükümleri aşağı yukarı aynıdır. Yapılandırma taksit ödemeleri ile varsa aylık primleri düzenli ödemediğinizde ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Bir takvim yılında iki yapılandırma taksidi ya da iki aylık primden fazla prim geç ödenirse ihlalden kaynaklı olarak bozulur.

Sgk yapılandırma ödenmezse ne olur ?

Bozulduğunda ise ödenen tutar kadar yapılandırmadan yararlanabilirsiniz. Kalan borçlar için ise gecikme zammı ve faiz hesap edilir. İşveren prim borcu varsa yapılandırma bozulunca icra takibi başlar. Diğer borçlar için şu an icra takibi yok.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da eksik olarak ödeme sağlandığında yapıladnırma iptal olur. Eğer yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağkur yapılandırma konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

44 Yorum
 1. ERKAN ŞENER

  BAĞKUR YAPILANDIRMAI YAPTIM 10 TAKSİT ÖDEDİM BİR MÜDDET ODEMEZSEM SONUÇ NE OLUR YAPILANDIRMA BOZULUR BORCUM ARTAR MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İki takside kadar ödememe hakkınız var. Sonrasında bozulur yapılandırma. Bozulursa ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlandırılırsınız.

   1. Kevser

    Merhaba annemin 2009 yılında başlayan ve 2012 yılına kadar ödenen bağkuru var. Fakat babamın vefatından sonra 4/a maaşı bağlandı. 2012 itibari ile Bağkur ödemelerine devam etmedi.2012-2018 arası borcu silinmiş fakat bağkur a 2018 de gelen kanunla şuan da borçlu görünüyor ve ödeme emri gelmiş. Bağkur u durdurabilir miyiz? Yada borcu ödeyip Bağkur’u iptal etsek parayı geri alabilir miyiz ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkuru durdurmak için tarım ve ya vergi kaydını silmeniz gerekiyor. Bunu yapsanız bile 01 Haziran 2018 tarihinden sildirdiğiniz tarihe kadar olan kısım için borç kalır bu borç silinmez.

     1. Kevser

      Peki bu borcu ödediğimizde bağkuru kapattirirsak bagkura yatırdığımız paraları geri alabiliyor muyuz ?

     2. Ömer Meriç

      Anneniz gerekli yaş şartını sağlıyorsa evet alırsınız. Ancak tamamı iade edilmiyor. Bunu bilmenizde fayda var.

 2. Hasan

  Bagkur borcumu sildirmek için dilekçe verdim ama e devlette borcum var gorunuyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haziran öncesi prim borçları siliniyor. Kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılıyor. Bu tarih sonrası borç olabilir mi görünen prim borcu?

   1. Yakup

    İyi Günler Ben kamu görevlisi olarak 2010 yılından beri devam etmekteyim fakat dün edevletten 2008 bu yana 4b borcum olduğunu gördüm faizle beraber 107bin TL bunun için ne yapmam gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapın. Borcun tamamı silinir sıkıntı olmaz.

 3. Enes

  Bağkur borcumu son ödeme tarihinden 10 gün geç ödesem ne olur .bu arada bu ay 2.taksiti ödeyecem

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma taksidini vadesinde öderseniz sorun olmaz.

 4. ercan

  merhaba. 7143 bağ kur yapılandırması yaptık 1.taksidi ödedik 2.taksidi 30.10.18 tarihinde ödeyecektik ki bankada borç gözükmedi. gerekçe normal prim borcu ödenmediği için yapılandırma bozulmş dendi. varmı böyle birşey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet olabilir. SGK ile görüşüp zor durum beyanında bulunarak düzeltebilirsiniz.

 5. Doğan

  Merhabalar dün bağkur yapılandırmamın 2. taksidi için son günüydü ve taksidimi yatıramadım dilekçe verip yapılandırmamı devam ettirebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme süresi uzamazsa yapılacak bir şey yok. Yapılandırmanız düzeltilemez.

 6. Sadık keleşoğlu

  Merhabalar geçmiş Bağkur borcumu yapılandırdım 4 taksit ödedim her ayda güncel Bağkur primimi yatırıyorum fakat yapılandırmayı artık ödeyemiyorum yapılandırmayı ödemeyip her ay güncel primimi ödesem sağlıktan yararlanabilirmiyim? Cevaplarınız içim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yıl içinde 2 taksidi ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu tarihe kadar yararlanmaya devam edersiniz. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018 Haziran öncesi kalan borç silinir ve bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. O tarih sonrası borç yoksa yine yararlanmaya devam edersiniz.

   1. Sadık keleşoğlu

    Çok teşekkür ederim buğün SGK daki memur bey bu kadar açıklayıcı olamadı malesef

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam. İyi günler dilerim.

 7. Fikri gezeren

  Merhaba ben 2 yildir bagkurluyum hiç prim ödemedim bana ödeme emri geldi haciz koymuylar ben bu borcu sildirmek istesem olirmu 2018 ocaktan beri bagkurluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcu için olduğuna emin misiniz? İşveren ssk işçi prim borcu olmasın? 2018 Haziran ayı öncesi silinmiştir zaten ama sonrası için sildirme hakkınız yok. Eğer bağkur borcundan dolayı ise bu icra borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirme hakkınız var.

 8. Elif

  Merhabalar. Esimin 2018 yilindan beri bagkur borcu var. Vize islemleri icin edevletten 4B hizmet dokumu almaya calistigimizda “Borcu var. Hizmet bilgileri verilemez” uyarisi aliyoruz. Dökum alabilmek icin sadece ceza miktarini odemek yeterli midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk tescil ve hizmet dökümü bölümünden alabilirsiniz. Ama borçlu olduğunuz için burada da prim gün sayısı görünmez. Sadece cezanın ödenmesi gibi bir durum yok. Borcun tamamını kapatmanız gerek.

 9. Mehmet Ali

  Merhaba ben 1976 doğumluyum
  Sigorta girişim Şubat 2000
  1 senelik askerlik borcumu ödedim
  SGK dökümünde sigorta girişim 1996 yazıyor , askere gidiş tarihim.
  Emeklilik yaşım kaç olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik sadece 1 ay mı yapmıştınız ? 4 ay borçlanmanız gerekiyor zira. Mevcut durumda 60 yaş 7000 gün şartına tabisiniz. Ancak toplamda 4 ay borçlanmış olmanız halinde 58 yaş ve 5975 günle emeklilik hakkı elde edersiniz.

 10. ergin

  merabalar ben 2 ay önce 6 aylık işyerimi devrettim bağkur borcu 3500 görünüyor bunu sildirebilirmiyim affı warmıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda maalesef af yok.

 11. Özgür

  Merhaba ben 4b isteğe bağlı sigortalıydım yurt dışında çalışıyorum 12 ay ödeme yapamadım 12 ay ödeme yapılmayınca siliniyormuş bunu bilmiyordum toplu ödeme yaparım diye düşünüyordum şimdi ben ne yapmalıyım e devlerde borcum görünüyor yalnız tahsiz numaramda borç sıfır gün sıfır yazıyor ben ödeme yapsam olurmu birde bunun üzerine devam edebilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 ay ödeme yapmadıysanız o süre için ödeme yapamazsınız maalesef.

 12. Hüseyin

  Merhabalar 26 Kasım 2018 de başlayıp 2019 eylülde biten bağkurum var hiçbir şekilde hiçbir ödeme yapılmadı herhangi bir icra durumu söz konusu olur mu ? Ya d sağlıktan yararlanamamaktan başka ne gibi zararı olur ve yapılandırma yaparsam tahmini aylık taksit ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an icra uygulaması yok. Yapılandırma da yok maalesef. Tek zararı sağlıktan yararlanmamak olur size.

   1. Hüseyin

    Çok teşekkürler sağolun 🙂

 13. Cansu

  Merhabalar birkaç yıl önce dukkan açmıştık . Bağkur borcumun 2 taksitinden sonrasini oduyemedim işler iyi gitmedi ve 1 sene içinde 2018de dükkanımı kapattim bu borç faiziyle birlikte 7 .000TL olmuş şuan çalışmıyorum sadece eşim çalışıyor bu borç ne olur ilerde sorun olurmu icralik olurmuyuz bizim bu borcu odiyecek gücümüz yok ne yapabiriz şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an icra uygulaması yok. Faiz uygulamaya devam eder. Bir yapılandırma çıkarsa borcun tamamı silinebilir.

 14. Halit

  Merhabalar.
  2017 in10. Uncu ayinda bir dukkan actim bagkura hic odeme yapmadim sagliktanda yararlanmadim durmadan borc birikiyor bu borcu sildirmek gibi bir sansim varmi.simdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Haziran ayı öncesi borcunuz otomatik olarak silinmiştir. 01.Haziran 2018 tarihi ve sonrasındaki borcun silinmesi için yasa çıkması gerekiyor. Yoksa silinmez.

 15. Anıl

  BASİT USÜL VERGİMİZ VAR 2017 yılından bugüne kadar hiç Bağkur ödenmemiş dükkan annemin üzerine hiç ödememiş ne gibi sıkıntılar olur ve bütün borçların silinmesi bir yasayla mümkünmü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bir sıkıntı olmaz merak etmeyin. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkarılması gerekmekte.

 16. Mehtap

  1969 yili dogumlu erkek akrabam 1993 yilinda sobra 4700 gun 4 a ssk dan sigortali.2011 yilindan itibaren mutayitluk yapmis ve bagkur kayitli ama hic bagkur odemesi yapmadi ve bagkurda saglik okarak faydalanmadi. Simdi sskli is buldu 20 ay 4a dan
  odenince, Askerigini 18ay ssk ya odeyip 53 yasinda emekli olcagini soylemislerdi sgkdan.ama dusunemedugi 11yilluk hic bagkur (4b) odemesini yapmadigi halde kurum degisikligimi oluyor so son 3bucuk yil 4 a mi calismasi lazim .bize bir yol gosteririmisibiz nasil emekli olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mehtap HANIM. Eğer bağkura hiç ödeme yapmadıysa bağkur Haziran 2018 sonrası borçlandırır. Bağkurda 3,5 yıldan fazla hizmet olmayacağı için 3,5 yıl çalışmasına da gerek yok sskda. Toplamda 01 Haziran 2018 tarihinden sonraki bağkurla birlikte ssk hizmetini toplasın. Eğer gerekli prim gün şartı sağlanıyorsa Haziran 2018 sonrası bağkur borcunu da ödemek suretiyle emeklilik hakkı elde edebilir.

 17. ALİ ÇAKMAKLI

  Merhaba Ömer bey
  Servis minibüsü aldım 4 ay yaptım kapattım bu süre zarfında pirimlerimi ödedim hatta 57 tl fazla ödeme gözüküyordu sonra SGK il işe girdim bir ay sonra e devlete baktım Bağkur borcu var nasıl halledebiliriz

 18. ALİ ÇAKMAKLI

  Ömer bey SGK lı işe girince Bağkur otomatik duruyor mu benim SGK ys gidip bildirmem mi gerekiyor Muhasebeci’nin dediği sistemler çok yavaş sen bişey yapma diyor ben kapanışı yaptım zaten diyor Bilgi lütfen teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. Sigortalı işe başladığınızda bağkurun otomatik durması gerekiyor. Eğer durmadıysa SGK’ya başvurmanız lazım. Onlar halledecek. Eğer işe giriş tarihine kadar olan borcu eksiksiz ödediyseniz sorun olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.