Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2024

Bağkur borcu ödenmezse ne olur? Bu soru bağkur prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes tarafından sorulmakta. Bunun yanında ise bağkur prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte. Bu yazımızda 4b borç ödenmezse ya da yapılandırma kapsamındaki bağkur borcunu ödemezsem ne olur , bağkur borcu icralık olur mu konusundaki sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

4b borcu neden olur?

4/b yani bağkur borcu zorunlu kapsamda olanlar için yani Zirai, Ticari faaliyetinden dolayı olanlar için zorunlu olarak tahakkuk eder. İsteğe bağlı sigortalılarda ise başvurularına istinaden 4/b bağkur primi tahakkuk eder. Bağ-kur ödemek istemiyorum diyorsanız içeriğin devamında yapmanız gerekenler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Peki bağkur yatırmazsam ne olur ? Bağkur prim borçları için son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise;

 • Faiz işlemeye başlar.
 • Ödenmeyen prim borçları bu şekilde iki aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır.
 • Bağkurludan yararlanan anne, baba eş ve 18 yaş üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.
 • Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu an için ödenmeyen 4b bağkur prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen zamanlarda ne olur bilinmez ancak şu an tek dezavantajı faiz işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması olarak belirtilebilir
 • Ayrıca primler düzenli ödenmediğinde sağlanan 5 puanlık indirim de iptal olmakta.
 • .Bağkurda yeniden yapılandırma başvurusu yapmak, yeni bağkur affı nasıl olacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak konusunda ayrıntılar için bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkuru ödemezsem sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Sigortalıların bu ara bize çok sordukları sorulardan birisi de bağkur borcum var sağlıktan yararlanabilir miyim olmaktadır Yukarıda bağkuru ödemezsem ne olur alt başlığında da belirttiğimiz gibi son ödeme vadesi geçen prim 2 aydan fazla olursa sağlık kapanır. Bu durumda sağlıktan yararlanabilmek için;

 • Prim borçlarınızın tamamını ödemeniz,
 • Tamamını ödeme imkanı yoksa güncel yapılandırma yasası varsa yapılandırıp en az 1 taksit ödemeniz,
 • Yapılandırma yoksa 6183 Sayılı yasanın 48. maddesi kapsamında borçlarınızı taksitlendirip en az 1 peşinat ödemeniz gerekmektedir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız.

 • Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.
 • Yapılandırma hakkından yararlanmaya devam edebilmeniz için ilk iki taksidin ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde bozulur. Ayrıca ihya yapılandırma yaptıysanız peşin olarak son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini bir yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden dolayı yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve iki aydan fazla borç olursa yine yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan bağkur borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan dolayı bozulduysa yeniden yapılandırma hakkınız yok. Ancak yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz ancak aylık bağkur primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu durumda zor durum hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsamında ödeme varsa yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Geri kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Belli dönem öncesi borçlar yasa ile silindiğinden yapılandırma bozulduktan sonra kalan borç silinir ve hizmet dondurulur. 

Bağkur borcu ödenmezse silinir mi?

Bağkur borçlarının silinebilmesi, halk arasındaki adı ile dondurulabilmesi için torba yasa düzenlemesi gerekir. Bağkur borç sildirme başlıklı yazımızı ziyaret ederek ödeme yapanlar ya da bağkura hiç ödeme yapmayanlar için ödenmeyen Bağkur primlerinin silinmesi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bağkura hiç ödeme yapmayanlar için silme uygulaması tescil tarihinden itibaren yapılırken ödemesi olanlar için ödemenin yettiği ay sonuna kadar hizmet verilmektedir.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bir yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da eksik olarak ödeme sağlandığında yapılandırma iptal olur. Eğer yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağ-kur hiç ödenmezse ne olur ?

Sigortalıların bağkur primi ödenmezse ne olur sorusu ile birlikte hiç ödenmezse ne olur sorusu da sıklıkla sorulmakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 ay boyunca hiç ödeme yapılmadığında borç silinmekte ve bu sürelere ait hizmetler iptal edilmekte. Bu hizmetler daha sonra alınamamakta.

İsteğe bağlı bağkur haricinde tarım/çiftçi bağkuru, esnaf bağkuru gibi kapsamlarda ödeme yapanlar prim borçlarını ödemediklerinde borca faiz işlemekte ve hem kendileri hem de kendinden yararlanan kişilerin sağlık sigortaları kapanmakta. Bundan hariç bir yaptırım uygulanmamakta. Ancak bağkur dondurma yasası çıktığında hiç ödeme yapılmadığında bağkur hizmeti tescil tarihinden itibaren sonlandırılmakta. Her ne kadar bu süreler daha sonradan borçlanılıyor olsa bile hiç ödenmeyen bağkur borcu olduğundan tescil tarihi giriş sayılmamakta. Bu yüzden en azından bir aylık primi ödemenizi öneririz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

Bağkur prim ödemesi gecikirse gecikme zammı ve faizi uygulandığını yukarıda belirttik. Şu anda bazı istisnalar hariç olmak üzere bağkurda icra takibi yapılmamakta. Ancak ilerleyen süreçte bağkur için icra takibi başlaması beklentilerimiz arasında.

Bağkur kaç ay ödenmezse sağlıktan yararlanamaz 2024 ?

Son ödeme tarihi geçmiş prim borcu 2 aydan fazla olursa hem bağkurlunun kendisi hem de yararlanan kişiler sağlıktan yararlanamaz. Tabi burada 2 aylık kısmı 2 aylık borç olarak anlamayın. Son ödeme tarihi geçmiş 2 aylık borç olarak anlamanız gerekiyor.

Şöyle ki her ayın son ödeme tarihi diğer ayın sonudur. Dolayısıyla son ödeme tarihi geçen borç iki aydan çok olursa ( Bu da 4 aylık borca tekabül eder ) sağlık kapanır. Örneğin en son Aralık ayında borçları sıfırladınız. Bu durumda 30 Nisan tarihine kadar hiç ödeme yapmasanız bile sağlık açık olacaktır.

Bağkur borcu varken işyeri kapatma yapılabilir mi ?

Bağkur prim borcu vergi kaydını ya da faaliyeti sonlandırmaya engel değildir. Prim borcu varken faaliyeti sonlandırabilirsiniz. Vergi kaydı sonlanma tarihinden itibaren olan kısım için başka da faaliyet ya da kayıt yoksa prim borcu işlemez. Ancak varsa kalan borçlarınıza faiz işlemeye devam eder.

4b sicil numarası için borcu var hizmet bilgileri verilemez ne demek ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu olanlar hizmet görüntülemesi yapamaz ve bu kişilerin hizmet birleştirme ya da emeklilik talebi durumunda hizmet bildirimi yapılamaz. Özellikle emeklilik talebi ya da hizmet birleştirme talebiniz varsa 4b prim borcu ödemeniz gerekir. Borcu ödedikten 3-4 saat sonra hizmet belgesi almak istediğinizde bu uyarının kalkmış olduğunu göreceksiniz.  E-devlette 4b bağkur hizmet bilgisi ekranında güncel bağkur hizmetlerinize göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı sigortada primi ödenmeyen dönem sayısı 12 aydan fazla olursa;

 • Borçlu olunan dönemlere ait hizmetler silinir ve iptal edilir.
 • 12 aylık prim borcundan dolayı iptal edilen ve silinen bu hizmetler daha sonra borçlanılamaz ya da hizmetten saydırılamaz.
İsteğe bağlı Bağ-Kur borcu ödenmezse ne olur?

İsteğe bağlı bağkur 12 aydan fazla ödenmediğinde borçlu olunan dönemlere ait hizmetler iptal edilir. Ayrıca iki aydan fazla prim borcu olduğunda sağlık kapanır.

Şahıs Şirketi Bağ-Kur ödemezse ne olur?

Borçlan ödenmediğinde gecikme zammı uygulanır. İki aydan fazla olunca sağlık kapatılır. Şu an olmasa bile ilerleyen süreçlerde borçların icra kanalı ile takip edilmesi gündemde.

Ödenmeyen Bağ-Kur borcu silinir mi?

Kanunen bu hak yok. Torba yasalar ile sildirme hakkı verilebilmektedir. Silinebilmesi için torba kanunlarla düzenleme yapılması gerekmektedir.

Bağ-Kur borcundan dolayı haciz gelir mi?

Bağkur borçları için şu an haciz uygulaması yoktur.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2024” üzerine 222 yorum
 1. Merhabalar ömer bey e devlet üzerinden 4b borçlanmayı farkettim bundan benim haberim yoktu isteğe bağlı kayıt olunmuş ve cezasıda belirtilmiş başlangıç tarihi 22.12.2019 terk talep tarihide 12.07.2020 bu konuyu nasıl çözebilirim üstelik haberim olmadığı halde 8 ay borçlanma olmuş ve 996 lirada cezası eklenmiş ne hakla yapıldı yardımcı olursanız mutlu olurum.

  Yanıtla
  • Merhaba. E-devlet üzerinden yanlışlıkla isteğe bağlı sigorta başvurusu yapmış olabilir misiniz? İsteğe bağlı sigorta ise zaten silinir sıkıntı olmaz. Dilekçe vererek sildirebilirsiniz.

   Yanıtla
 2. merhaba Bakuru ödemekmi daha mantıklı ödememekmi sizce ben hiç ödememe yi düşünüyorum ilerleyen zamanda elinde sonununda bu silme yasası çıkrmı sizce birde bu silme yasası çıktığında faizini silip sadece ana parayımı ödüyoruz yoksa a dan Z ye herşeyimi siliyor. Şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Yaşınız gençse ve ödeme durumu yoksa ödemeyebilirsiniz. Silme yasasında tamamı değil borçlu olunan sürelere ait borçlar silinir ve hizmetler dondurulur.

   Yanıtla
 3. merhabalar şahıs şirketi kuracağım aylık kazancım ortalama 2000-3000 tl fakat şahıs şirketi kurunca otomatik Bağkur açılıyormuş ben her ay bağkura 1000tl ödemek istemioyurm eğer hiç ödeme yapmazsam ilerde silinme durumu var mı?

  Yanıtla
 4. Merhaba, mart ayından ağustos ayına kadar olan süreçte ödeyemediğim 5 aylık bağkur prim borcumu yapılandırdım. Eylül ayı itibariyle sigortalı olarak çalışmaya başladım. Yapılandırdığım bu bağkur prim borcumu ödemediğim takdirde yalnızca 5 aylık sigortalılık sürem mi silinecek ? Silinmesi için ayrıca bir başvuru vs yapmam gerekir mi yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  • Merhaba. Dilekçe verirseniz hemen sildirme dondurma yapılır. Ama yapılandırmayı ödemezseniz 31 Mart 2021 tarihinden sonra otomatik yapılır bu işlem. Borçlu olduğunuz süre kaç ay ise o kadar borç silinir/dondurulur.

   Yanıtla
 5. Merhabalar. 2000 yılında dükkan açtım hiç bağkur ödemedim. Şu anda emeklilik için güne ihtiyacım var. Bu süreçteki günlerden alabilirmiyim. Nekadarını alabilirim. Teşekkürler.

  Yanıtla
 6. Merhaba 2019 ocak ayında girişim var 3 aylık ödemem var çiftçi bağkuru borcum olduğu için 15 seneyi doldurup öyle ödeme yapabilirmiyim hiç ödeme yapmadan

  Yanıtla
 7. Bağ-Kur borcum u yapılandırma yaptım peşin olaraktan.1mart son ödeme günü fakat ben ödemeyi Mart sonunda ancak ödeye bilirim bir ay kdr gecikme ile öder isem.yapilandirmam bozulurmu veya nasıl kaybım olur.saygilar Slmlar.

  Yanıtla
 8. Slm ömer bey 2012 yılında iş yeri actım hala fagal ama hic bagkur ödemesi yapmadım günlerimi ödemek istedimde emekliliyime sayılırmı e devlette 0 borc görünüyor

  Yanıtla
 9. Yabancı uyrukluyum turkiyede bir dukkana kiracı olarak girmek istiyorum bu mumkunmudur? Ve eğer mümkünse bagkur ödemek zorunlumudur? Yaşım 26, bagkur odemezsem haciz işlemi vs olma ihtimali varmidir cok teşekkürler

  Yanıtla
 10. Slm ömer bey son bir soruda kafam cok karişiķ beni buna konuda aydinlatirsaniz cok sevinecem 1975 doğumluyum 01.07.2004 tarim bağkura girısim var 01.07.2013. 63 terk koduyla durduruldu ve 01.05.2015. 06 kod yeniden mecburu olarak başladi yani 630 gunum silidi silindikten sonra toplam gun sayim 5310 gunum var marta ayinda 5400 olacak ve yanlişlikla e devlette gun sayima bakarken ihya talepte bulundum ödemek istemiyorum benim merak ettigim ödemezem 5310 gudemi düsecek allah sizi hersey muhafaza eylesin

  Yanıtla
  • Merhabalar. Her zaman ve istediğiniz kadar sorabilirsiniz. Hiç sorun değil. İhyayı ödemezseniz iptal olur. Dondurulan 630 gün yine aynı şekilde kalır. İsterseniz ileride bunu borçlanma hakkınız olur. Emekli olmak için 5400 gün 62 yaşı ya da 9000 gün 60 yaşı tamamlamanız gerek. Saygılar.

   Yanıtla
 11. Merhaba Ömer Bey, İki sorum olacaktı,
  01.01.2021 den itibaren mecburi olarak Bağ-kura geçiş yaptım. Bu zamana kadar SGK dan emeklilik şartlarım yaş hariç tamamlanmıştı. Şimdi ben 01.01.2021 den sonra hiç Bağ-kura prim ödemezsem ileride bu borç faydalanmak istemediğim için silinir mi? Birde eşim SGK çalışanı Bağ-kur aktif olduğu için onun SGK ‘sından sağlık hizmeti alabilir miyim? Teşekkürler,

  Yanıtla
  • Merhaba. Hiç ödeme yapmazsanız ve ileride yine dondurma/sildirme düzenlemesi çıkarsa evet sildirebilirsiniz. Aktif bağkurlu iken eşinizin sağlık sigortasından yararlanamazsınız.

   Yanıtla
 12. Mrb kolay gelsin gelir mükellefi minübüsçü olduğum için 10 senedir bağkur yatırıyorum hiç aksatmadım beni Bi konuda aydınlatırsanız memnun olcam ben bu bağkuru yatırmasam bu saatten sonra sağlıktan yararlanabilirmiyim ve aylık gelen borc ne zaman silinir gün sayısıyla beraber yani ne günüm olsun nede borcum olsun işlerimi düzelttim diyelim tekrar ödemek istiyorum bu borcu sildirip tekrardan kaldığım yerden devam edebiliyor uyum şimdiden teşekkür ederim….

  Yanıtla
  • Merhaba. Aktif vergi kaydınız devam ettiği sürece bağkur da devam eder. Ödemediğiniz kısım 2 aydan fazla olursa gecikme zammı ve faizi uygulanır ve sağlıktan da yararlanamazsınız. Borçların silinebilmesi için şu anda olduğu gibi yasa çıkması gerekir. Yasa çıkmadan borçlar silinnez.

   Yanıtla
 13. Peki tarım bağkuru başlatsam bir prim ödesem sonra dondurabilirmiyim ve ileride bir af çıkarsa toplu ödeme yapabilirmiyim ve dondurduktan sonra eşim benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi?

  Yanıtla
  • Mehmet BEY,
   Faaliyet varsa borçlanma yapılır. Faaliyeti açıp kapatırsanız sonra boşta geçen süreleri borçlanamazsınız. Kanunda böyle bir uygulama yok. tarım bağkuru açmak için Ziraat Odası açtırmanız gerekiyor. Ziraat odası açık olduğu sürece bağkur zorunlu devam eder. tarım bağkurunu kapatmak için ise Ziraat odasını da kapatmanız gerekir. Bu durumda ileride Ziraat Odasını kapattığınız tarihten sonraki süreler yani boşta geçen ve ya herhangi bir kaydın olmadığı süreler Sosyal Güvenlik açısından borçlanılacak süre kapsamında sayılmaz.

   Yanıtla
 14. Ve 1 soru daha sorup başka mesaj yazmayacağım 4A ile bir işe girersem(işsizim çünkü)
  4B niz var diye bir sorun çıkartılır mı?

  Yanıtla
 15. Merhaba ömer bey.ben memurum eşim ev hanımı.eşimi isteğe bağlı sgortaya kayıt ettirip bir ay prim ödesem sonra dondurabilirmiyim ve eşim 60 yaşına geldiğinde bir af olursa bu aftan yararlanıp toplu ödeme yapıp eşimi emekli yapabilirmiyim? Ve dondurduktan sonra eşim benim üzerimden sağlık hizmeti alabilirmi? Teşekkür ederim.

  Yanıtla
 16. evet İsteğe bağlı sigorta başlattım elden dilekçe verdim ama gün içinde kapatmadılar e posta adresi verebilir misiniz?

  Yanıtla
 17. Ömer Meriç kardeşim bi yardım eder misin?
  yanlışlıkla e devlet üzerinde 4B yi başlattım 188 tl prim borcu görünüyor her ay böyle prim borcu gelirse ve hiç ödemez isem (ödemeyi de düşünmüyorum) kendiliğinden kapanma durumu var mı? 1 kere dahi ödemedim ödemeyeceğim. 4b sigorta başlangıç tarihi 26.12.2020

  Yanıtla
  • Merhaba. İsteğe bağlı sigorta mı başlattınız? Eğer öyle ise dilekçe yazmanız gerekiyor iptal için. Bağlı olduğunuz Sgkya şu şekilde yazın : E-devlet üzerinden yanlışlıkla isteğe bağlı bağkur başvurusu yaptım. İsteğe bağlı bağkurun tescil tarihi itibariyle iptal edilmesini arz ederim. Elden ya da posta ile gönderin dilekçeyi. Yoksa borç işlemeye devam eder.

   Yanıtla
 18. Merhaba.
  01.06.2005 tarihinde çiftçi bağkuruna giriş yapmıştım 2011 kadar kapalı gözükmüş ama ben kendim kapatmadım. Bu neden olmuş olabilir?

  Yanıtla
  • Merhaba. Ziraat Odası kaydını kapatmadıysanız devam etmesi gerekir. Ziraat odasından aldığınız kayıt belgesi ile bağkur dosyanızın olduğu Sgkya başvurun ve tescil bilgilerini güncelletin.

   Yanıtla
 19. 1968 doğumlu. 01.04.2000 bagkur giriş. 01.04.2000 bagkur çıkış. Terk etmiş sigortalı olarak gözüküyor. 19.05.1986 sigorta girişim var. 3430 prim günüm var emekli olabilir miyim.

  Yanıtla
 20. Merhaba bizim askıda borcumuz vardı dün ssgk ya gittik düzenleme yaptı sizin borcunuz yok fazla ödemeniz var dediler 2 ay ödemeyin bağkuru dediler şimdi sağlıktan yararlanamıyoruz prim borcunuz var diyolar hastamede ama adam prim borcunuz yok dedi e devlette de görünmüyor borcumuz prim borcumuz 0 görünüyor şu anda nedeni nedir bunun??

  Yanıtla
 21. Slm 26 ay Bağkur borcum var hiç ödeme yapmadım şimdiye kadar bu çıkan yasa 26 ay olan borcu hepsinimi siliyor yoksa sadece faizi silip ana borç yine aynı kalıyormu

  Yanıtla
 22. selım sonmez bakur pırım borcumu yapılandırdım bır kısmını odedım kalanı odeyemedım odedıgım para pırım gunune sayılcakmı yoksa param gerı ıademı yapılacak

  Yanıtla
 23. Merhabalar ;
  1-) Eşi, sgk emeklisi vefat etmiş bir kişi eşinin haklarından (maaş, sağlık güvencesi vs.) istifade ettiği durumda kendisinin Bagkur borcu olması ve borcunu hiç ödememesi durumunda ileride bir yaptırımla karşılaşır mı ( haciz vs.) ?
  2-) Bagkur borcunun ödenmesi ve emeklilik hakkı elde edilmesi durumumda ise vefat eden eşten dolayı alınan emekli maaşından ekstra bi kesinti olur mu?

  Yanıtla
  • Merhaba.
   1-Hayır herhangi bir yaptırım olmaz.
   2-Maaştan kişinin borcundan dolayı bir kesinti olmaz. Ancak bu borçlardan dolayı icra takibi olursa 1/4’ü oranında maaştan kesinti olur. Şu an için bağkur borçlarına icra takibi yapılmıyor.

   Yanıtla
 24. Merhaba 2 yıl önce dükkan açtım 12-13 ay Bağkur borcum oluştu ama fakrikada çalışıyorum sigortalı Bağkur borcu problem olur mu

  Yanıtla
 25. Merhaba ;
  Annem 17 aydır Bağ-kur lu ve hiç prim ödemesi. Bir süre daha işi sürdüreceğiz ve sonra kapatacağız. Sorum işi kapattığımızda ve primi ödemediğimizde annem emekli babamın sağlık güvencesinden yararlanır mı? Borcu ödemememizin sakıncası olur mu? Teşekkürler.

  Yanıtla
 26. Merhaba Ömer bey ben dükkanını kapattım. Yaklaşık 2 3 senedir de bagkur borcu ödemedim ilerde faizi ile birlikte bütün borcu.kapatabilirmiyim sildirme olurmu sizce borcum yaklaşık e devlette otuzbin felan gözüküyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Tabi eğer dondurma yani sildirme çıkmazsa faizi ile birlikte ödersiniz. Prim borcu sildirme yasası çıkarsa borç silinir ve borçlu olduğunuz sürelere ait hizmet dondurulur. Dondurulması halinde güncel bağkur primleri üzerinden yine ödeyebilirsiniz o süreleri.

   Yanıtla
 27. meehaba ben bagkur borclusuyum . kendim içim . kaptmak istiyorm. dükkanımda kapandı. ama muhasebeciye borclu oldugm için yapamyorm. nasıl yapabilirim

  Yanıtla
  • Merhaba Hatice HANIM. Vergi kaydınızı kapatıp bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanız yeterli olacaktır. Tabi geçmiş borçlar silinmez ancak vergi kaydını kapattırdığınız tarihten sonra en azından borç çıkmaz.

   Yanıtla
 28. Pandemide işyerimiz kapatıldı. Bağkurumu ozamandan bu zamana hiç ödemedim. 7aylık borcum birikti. Sağlıktan faydalanabiliyormuyym

  Yanıtla
  • Merhabalar. Yıl sonuna kadar devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ancak özelde yararlanma hakkınız yok ve ayrıca ilaçlarınızı da parayla almanız gerekmekte.

   Yanıtla
 29. Merhaba Ömer Bey. Öncelikle paylaşımınız için teşekkürler. Çok faydalı olmuş ama benim danışmak istediğim bir konu var. 2015 yılının ocak ayında açtığım şahıs şirketimi kapatıyorum. Bu süre zarfında, daha doğrusu 2018 yılının son döneminde e-devlette bağkur borcuyla karşılaştım. Ancak işler iyi gitmediği için ödeyemedim. Bu bir sorun yaratır mı? İcra gibi bir şeyle karşılaşır miyim? Ve bu borcu sildirmek veya yapılandırmak mümkün mü? Şimdiden teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhabalar Volkan BEY. Şu an için icra takibi yapılmıyor. Yapılandırma ya da bağkur borç sildirme düzenlemesinin gelmesini bekliyoruz ama bu yıl ama 2021 başlarında. Borcunuza faiz işler. Onun dışında sıkıntı olmaz.

   Yanıtla
 30. Merhaba, 4b liyim, malum sebeplerden dolayi 4 ay odeyemiyorum. 4 ay öncesine kadar 781 lira aylik duzenli sekilde oduyordum yalniz bugun borcumu sorgulattigimda 3.544 lira cikti…aydinlatirmisiniz beni?

  Yanıtla
 31. Merhaba ben 10 yıldır bağkurluyum ama hiç ödeme yapmadım ve bugün vergi dairesine kapanış verdim 10 yılımı kaybetmek istemiyorum daha sonra ödemesini yapıp günlerimi geri kazana bilirmiyim????

  Yanıtla
  • Merhaba. 01 Haziran 2018 tarihinden terk tarihine kadar olan borcunuz sistemde görünür. Önceki kısımlar dondurulmuştur zaten. Faaliyet süresinin tamamını istediğiniz herhangi bir zaman borçlanarak emeklilikte saydırma hakkınız var.

   Yanıtla
 32. Ömer bey SGK lı işe girince Bağkur otomatik duruyor mu benim SGK ys gidip bildirmem mi gerekiyor Muhasebeci’nin dediği sistemler çok yavaş sen bişey yapma diyor ben kapanışı yaptım zaten diyor Bilgi lütfen teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba Ali BEY. Sigortalı işe başladığınızda bağkurun otomatik durması gerekiyor. Eğer durmadıysa SGK’ya başvurmanız lazım. Onlar halledecek. Eğer işe giriş tarihine kadar olan borcu eksiksiz ödediyseniz sorun olmaz.

   Yanıtla
 33. Merhaba Ömer bey
  Servis minibüsü aldım 4 ay yaptım kapattım bu süre zarfında pirimlerimi ödedim hatta 57 tl fazla ödeme gözüküyordu sonra SGK il işe girdim bir ay sonra e devlete baktım Bağkur borcu var nasıl halledebiliriz

  Yanıtla
 34. 1969 yili dogumlu erkek akrabam 1993 yilinda sobra 4700 gun 4 a ssk dan sigortali.2011 yilindan itibaren mutayitluk yapmis ve bagkur kayitli ama hic bagkur odemesi yapmadi ve bagkurda saglik okarak faydalanmadi. Simdi sskli is buldu 20 ay 4a dan
  odenince, Askerigini 18ay ssk ya odeyip 53 yasinda emekli olcagini soylemislerdi sgkdan.ama dusunemedugi 11yilluk hic bagkur (4b) odemesini yapmadigi halde kurum degisikligimi oluyor so son 3bucuk yil 4 a mi calismasi lazim .bize bir yol gosteririmisibiz nasil emekli olur

  Yanıtla
  • Merhaba Mehtap HANIM. Eğer bağkura hiç ödeme yapmadıysa bağkur Haziran 2018 sonrası borçlandırır. Bağkurda 3,5 yıldan fazla hizmet olmayacağı için 3,5 yıl çalışmasına da gerek yok sskda. Toplamda 01 Haziran 2018 tarihinden sonraki bağkurla birlikte ssk hizmetini toplasın. Eğer gerekli prim gün şartı sağlanıyorsa Haziran 2018 sonrası bağkur borcunu da ödemek suretiyle emeklilik hakkı elde edebilir.

   Yanıtla
 35. BASİT USÜL VERGİMİZ VAR 2017 yılından bugüne kadar hiç Bağkur ödenmemiş dükkan annemin üzerine hiç ödememiş ne gibi sıkıntılar olur ve bütün borçların silinmesi bir yasayla mümkünmü

  Yanıtla
  • Merhaba. Hiç bir sıkıntı olmaz merak etmeyin. Borcun silinebilmesi için yasal düzenleme çıkarılması gerekmekte.

   Yanıtla
 36. Merhabalar.
  2017 in10. Uncu ayinda bir dukkan actim bagkura hic odeme yapmadim sagliktanda yararlanmadim durmadan borc birikiyor bu borcu sildirmek gibi bir sansim varmi.simdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • Merhaba. 2018/Haziran ayı öncesi borcunuz otomatik olarak silinmiştir. 01.Haziran 2018 tarihi ve sonrasındaki borcun silinmesi için yasa çıkması gerekiyor. Yoksa silinmez.

   Yanıtla
 37. Merhabalar birkaç yıl önce dukkan açmıştık . Bağkur borcumun 2 taksitinden sonrasini oduyemedim işler iyi gitmedi ve 1 sene içinde 2018de dükkanımı kapattim bu borç faiziyle birlikte 7 .000TL olmuş şuan çalışmıyorum sadece eşim çalışıyor bu borç ne olur ilerde sorun olurmu icralik olurmuyuz bizim bu borcu odiyecek gücümüz yok ne yapabiriz şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Şu an icra uygulaması yok. Faiz uygulamaya devam eder. Bir yapılandırma çıkarsa borcun tamamı silinebilir.

   Yanıtla
 38. Merhabalar 26 Kasım 2018 de başlayıp 2019 eylülde biten bağkurum var hiçbir şekilde hiçbir ödeme yapılmadı herhangi bir icra durumu söz konusu olur mu ? Ya d sağlıktan yararlanamamaktan başka ne gibi zararı olur ve yapılandırma yaparsam tahmini aylık taksit ne kadar olur

  Yanıtla
 39. Merhaba ben 4b isteğe bağlı sigortalıydım yurt dışında çalışıyorum 12 ay ödeme yapamadım 12 ay ödeme yapılmayınca siliniyormuş bunu bilmiyordum toplu ödeme yaparım diye düşünüyordum şimdi ben ne yapmalıyım e devlerde borcum görünüyor yalnız tahsiz numaramda borç sıfır gün sıfır yazıyor ben ödeme yapsam olurmu birde bunun üzerine devam edebilirmiyim teşekkür ederim

  Yanıtla
 40. merabalar ben 2 ay önce 6 aylık işyerimi devrettim bağkur borcu 3500 görünüyor bunu sildirebilirmiyim affı warmıdır

  Yanıtla
 41. Merhaba ben 1976 doğumluyum
  Sigorta girişim Şubat 2000
  1 senelik askerlik borcumu ödedim
  SGK dökümünde sigorta girişim 1996 yazıyor , askere gidiş tarihim.
  Emeklilik yaşım kaç olur

  Yanıtla
  • Merhaba. Askerlik sadece 1 ay mı yapmıştınız ? 4 ay borçlanmanız gerekiyor zira. Mevcut durumda 60 yaş 7000 gün şartına tabisiniz. Ancak toplamda 4 ay borçlanmış olmanız halinde 58 yaş ve 5975 günle emeklilik hakkı elde edersiniz.

   Yanıtla
 42. Merhabalar. Esimin 2018 yilindan beri bagkur borcu var. Vize islemleri icin edevletten 4B hizmet dokumu almaya calistigimizda “Borcu var. Hizmet bilgileri verilemez” uyarisi aliyoruz. Dökum alabilmek icin sadece ceza miktarini odemek yeterli midir?

  Yanıtla
  • Merhaba. Sgk tescil ve hizmet dökümü bölümünden alabilirsiniz. Ama borçlu olduğunuz için burada da prim gün sayısı görünmez. Sadece cezanın ödenmesi gibi bir durum yok. Borcun tamamını kapatmanız gerek.

   Yanıtla
 43. Merhaba ben 2 yildir bagkurluyum hiç prim ödemedim bana ödeme emri geldi haciz koymuylar ben bu borcu sildirmek istesem olirmu 2018 ocaktan beri bagkurluyum

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur borcu için olduğuna emin misiniz? İşveren ssk işçi prim borcu olmasın? 2018 Haziran ayı öncesi silinmiştir zaten ama sonrası için sildirme hakkınız yok. Eğer bağkur borcundan dolayı ise bu icra borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirme hakkınız var.

   Yanıtla
 44. Merhabalar geçmiş Bağkur borcumu yapılandırdım 4 taksit ödedim her ayda güncel Bağkur primimi yatırıyorum fakat yapılandırmayı artık ödeyemiyorum yapılandırmayı ödemeyip her ay güncel primimi ödesem sağlıktan yararlanabilirmiyim? Cevaplarınız içim teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Yıl içinde 2 taksidi ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu tarihe kadar yararlanmaya devam edersiniz. Yapılandırma bozulduktan sonra 2018 Haziran öncesi kalan borç silinir ve bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. O tarih sonrası borç yoksa yine yararlanmaya devam edersiniz.

   Yanıtla
 45. Merhabalar dün bağkur yapılandırmamın 2. taksidi için son günüydü ve taksidimi yatıramadım dilekçe verip yapılandırmamı devam ettirebilir miyim

  Yanıtla
 46. merhaba. 7143 bağ kur yapılandırması yaptık 1.taksidi ödedik 2.taksidi 30.10.18 tarihinde ödeyecektik ki bankada borç gözükmedi. gerekçe normal prim borcu ödenmediği için yapılandırma bozulmş dendi. varmı böyle birşey

  Yanıtla
  • Merhaba. Haziran öncesi prim borçları siliniyor. Kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden açılıyor. Bu tarih sonrası borç olabilir mi görünen prim borcu?

   Yanıtla
   • İyi Günler Ben kamu görevlisi olarak 2010 yılından beri devam etmekteyim fakat dün edevletten 2008 bu yana 4b borcum olduğunu gördüm faizle beraber 107bin TL bunun için ne yapmam gerekiyor

    Yanıtla
    • Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya dilekçe ile başvuru yapın. Borcun tamamı silinir sıkıntı olmaz.

     Yanıtla
 47. BAĞKUR YAPILANDIRMAI YAPTIM 10 TAKSİT ÖDEDİM BİR MÜDDET ODEMEZSEM SONUÇ NE OLUR YAPILANDIRMA BOZULUR BORCUM ARTAR MI

  Yanıtla
  • Merhaba. İki takside kadar ödememe hakkınız var. Sonrasında bozulur yapılandırma. Bozulursa ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlandırılırsınız.

   Yanıtla
   • Merhaba annemin 2009 yılında başlayan ve 2012 yılına kadar ödenen bağkuru var. Fakat babamın vefatından sonra 4/a maaşı bağlandı. 2012 itibari ile Bağkur ödemelerine devam etmedi.2012-2018 arası borcu silinmiş fakat bağkur a 2018 de gelen kanunla şuan da borçlu görünüyor ve ödeme emri gelmiş. Bağkur u durdurabilir miyiz? Yada borcu ödeyip Bağkur’u iptal etsek parayı geri alabilir miyiz ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    Yanıtla
    • Merhaba. Bağkuru durdurmak için tarım ve ya vergi kaydını silmeniz gerekiyor. Bunu yapsanız bile 01 Haziran 2018 tarihinden sildirdiğiniz tarihe kadar olan kısım için borç kalır bu borç silinmez.

     Yanıtla
     • Peki bu borcu ödediğimizde bağkuru kapattirirsak bagkura yatırdığımız paraları geri alabiliyor muyuz ?

     • Anneniz gerekli yaş şartını sağlıyorsa evet alırsınız. Ancak tamamı iade edilmiyor. Bunu bilmenizde fayda var.

Yorum yapın