Ek 5 Tarım Sigortası İptali Nasıl Yapılır, Durdurma Dilekçesi ?

Ek 5 tarım sigortası iptali bu kapsamda prim ödemesi yapanlar için kafa karıştırıcı ve zor olabilmekte. Malumunuz tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin en çok prim ödedikleri sigorta kolu ek 5 tarım ssk. Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası dondurma nasıl yapılır, tarım sigortası iptali nasıl olur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Yani belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Sadece talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Örneğin isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Ancak bu durumda ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl boyunca prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da diğer bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Ek 5 prim borçlarınızı ödemediğinizde ödenmeyen aylar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca ödenmeyen prim borcu iki aydan fazla olduğunda sağlık güvenceniz kapatılır. İsteğe bağlı sigorta gibi 12 ay ödenmediğinde tamamen iptali söz konusu değildir. Durdurma ve iptal hükümleri aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Güncel prim tutarlarına ek 5 sigorta primi ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 tarım sigortanızı istediğiniz herhangi bir zaman diliminde herhangi bir şart aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ayrıca 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. gibi durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor. Ek5 sigortayı durdurma tarihi olarak iki seçeneğiniz var.

 • Dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle kapattırabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 tarım sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de iptal edilir.
 • Dilekçe tarihi yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız daha sonra bu süreleri borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.
 • Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olabileceğinizi merak ediyor musunuz ? O zaman hemen ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin emeklilik tarihinizi öğrenin.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Sizin için ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek SGK’ya verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesini buradan world ortamında indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği indir.

Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Dilekçenin örnek bir sureti aşağıdaki gibidir;

ek5 sigorta durdurma dilekçesi örneği
ek 5 kapatma

Gördüğünüz üzere ben dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretledim. Siz de size uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi SGK’ya iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi nereye verilir ?

Ek5 tarım sigortası dilekçesini doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ekledikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası borç sildirme nasıl yapılır ?

Yukarıda da ayrıntılı olarak bahsettiğimiz gibi ek 5 iptal dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak Ek-5 tarım sigortası prim borçlarınızı sildirebilirsiniz. Prim borcundan dolayı silinen Ek 5 sürelerini daha sonra borçlanamayacağınızı tekrardan hatırlatmak isteriz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama T.C. ile nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası tescil ve güncel prim borç bilgilerinizi e-devletten sorgulayabilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ya da,
 • Buradan T.c. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ek-5 tarım sigortası borç sorgulama tc ile yapabilirsiniz ⇒ e-devlet ek 5 tarım sigortası borç sorgulama.

Ek 5 tarım sigortası toplu ödeme yapılabilir mi ?

Ek 5 tescili açtırdıktan sonra hiç ödeme yapmadığınızda prim borcu birikir, faiz ve gecikme zammı işlemeye devam eder. Eğer kapatma dilekçesi vermezseniz borç işlemeye devam eder.Daha sonra faiz ve zamla toplu olarak ödeme yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir ?

Ek 5 başlamada ve terk işlemlerinde sağlıktan yararlanma süresi şu şekilde olmakta;

 • Ek 5 tarım sigortası tescili açtırdığınız tarihten itibaren son bir yıl içerisinde adınıza ödenmiş en az 30 gün ssk primi varsa tescil tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlarsınız. Eğer yoksa tescil tarihinden itibaren 30 günlük süre dolduktan ve en az 30 güne ait primi ödedikten sonra sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.
 • Ek 5 kapsamında sağlıktan yararlanabilmek için iki aydan fazla prim borcunuzun olmaması, ayrıca gss, bağkur ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcunuzun olmaması gerekmekte.
 • Ek 5 sigorta terk edildiğinde ise sadece 9 gün sigortadan yararlanma hakkınız olur. SSK gibi 90 gün olsa bile 99 gün sağlıktan yararlanma devam etmez.

Ek 5 tarım sigortasından emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı güncel tutarlarını öğrenmek için ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zorunlu tarımsal faaliyet sigortası iptali

Zorunlu tarımsal faaliyet Ziraat Odası ya da İl/İlçe Tarım Müdürlüklerindeki ÇKS kaydına göre başlatılır. Zorunlu faaliyetin sonucu 4/b yani tarım bağkuru kapsamında tescil başlatılır. Bunu sonlandırmak için Ziraat Odası kaydını sildirmeniz ya da prim ödemek istemiyorsanız Bağ-Kur muafiyet belgesi almanız gerekir.

2925 tarım sigortası iptali

2925 tarım sigortası, 2011’den önce olan bir sigorta türüydü ve devamında bu sigorta kaldırılarak Ek-5 tarım sigortası düzenlemesi hayata geçirilmiştir. Eğer devam eden 2925 tescil kaydınız varsa iptali için dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

4.7/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ek 5 Tarım Sigortası İptali Nasıl Yapılır, Durdurma Dilekçesi ?” üzerine 133 yorum
 1. 2011 de başlayan Ek5 tarim sigortam, donem donem sigortali islere girip cikisima gore durup devam ediyordu, fakat 2021/6 dan sonraki ek5 prim borcum edevlette yok, eyt icin primleri tamamlamak istiyordum, sebep ne olabilr?
  Teşekkurler

  Yanıtla
 2. Merhaba Ben ek5tarım sigortalısıydım.04.01.2024 de emeklilik başvurusunu e devletten yaptım.240 gün(8 ay) eksiğim olduğu için red cevabı geldi.Ben ek5 tarım sigortası için iptal talebinde bulunmadığım halde sigortam kapatılmış.Kısacası emeklilik başvurusu yapıldığı taktirde ek5 tarım sigortası kapatılabilir mi

  Yanıtla
  • Emeklilik başvurusuna göre terk girilebilir. Ancak emeklilik ret geldiyse terk tarihinden itibaren tekrar açmaları gerek. Dilekçe verin emeklilik terk tarihi itibariyle tekrar açılsın hizmete ihtiyacınız varsa.

   Yanıtla
 3. Merhaba. 2014 te ek 5 actirmistim, 2017 de 3 yıl kadar sigortalı işte calistim ek 5 ile.alakali hiçbir şey yapmadım şu an sigortalı işte değilim ek 5 devam edermi yoksa tekrardan açtırmak gerekirmi

  Yanıtla
 4. Ömer bey merhaba, Annemin geçmişten kalma Ek5 tarım sigortası borcu varmış yıllardır faiz işletiliyor. Biz kapatılması için sgk müdürlüğüne gitmiştik ama kalan borçtan faiz işlemeye devam ediyor sanırım sürekli rakam artmış.
  Ödeme emri geldi sgk icra müdürlüğünden borç ödenmezse 15 gün içinde icra başlatılacağı yazıyor. Ek5 prim borçlarına icra yapıyorlar mı? Şuan cimer üzerinden dilekçe versem prim ödememin yettiği güne kadar katapılmasını borcumun silinmesini istiyorum dersem silinir mi?

  Yanıtla
 5. MERHABA BAĞKURLUYUM 6 AYDIR EK5 TARIM SİGORTASI ÖDÜYORUM ŞU AN SIGORTALİ IŞE GIRDIM EK5 İ KAPATIRSAM EMEKLILIK SÜREM UZAR Mİ 3 YIL DAHA EK5 ÖDERSEM EMEKLI OLACAGIMI SÖYLEMISLERDI.

  Yanıtla
 6. Merhaba Ömer bey,
  Normalde SGK lıyım, aynı zamanda ziraat odasına kayıtlıyım, sigorta primim 6800 gibi fazla olunca, sigorta ödemeyi bıraktım, bırakınca da 1 aylık boşlukta, zorunlu tarımsal sigorta yapılmış, 5076 TL ödeme çıkıyor, bunu tesadüf e-devlette girince gördüm, “sigortalının hizmet bildirgesi iptal edilmiş, hizmet bildiremezsiniz” yazıyordu, SGK ya gidip sorduğumda bunu ödemeniz gerekiyor dendi, bende banka dan ödedim,
  Muhasebeci ye sorduğumda ödeme yapmasaydın silinirdi dedi. bu ödemeyi geri alma şansım var mı? Ne yapabilirim

  Yanıtla
Yorum yapın