İş Göremezlik Ödemesi Şartları Nelerdir ?

8

İş göremezlik ödemesi çalışırken hastalık, iş kazası, hamilelik, doğumdan dolayı v.s. rapor almanız halinde iş göremezlik raporlu olduğunuz süre boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan ödemedir.

İşgöremezlik ödemesi brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Yazımızda iş göremezlik rapor parasının nasıl alındığı, sgk iş göremezlik parası alma şartları veiş göremezlik ödeneği hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

İş göremezlik raporu nasıl alınır ?

Hastalıktan dolayı işgöremezlik ödeneği alabilmeniz için;

 • Hastalık sgk iş göremezlik raporu  başlangıç tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigortanız olması gerekiyor.
 • Hastalık ssk is goremezlik odemeleri brüt ücretiniz üzerinden yapılmakta. Sgk işgöremezlik ödemenizi rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık brüt kazancınız ve son 3 aylık toplam gün sayınızı esas alarak hesaplamakta.
 • Ayrıca rapor bittiğinde çalışmadığınıza dair bildirimin işvereniniz tarafından SGK’ya elektronik ortamda yapılması gerekiyor.

İş kazası geçirdiğinizde SGK’dan is goremezlik odenegi alabilmeniz için;

 • İşveren tarafından iş kazası bildiriminin SGK’ya yapılmış olması gerekir.
 • Yine rapor bitiminde işveren tarafından çalışmadığınıza dair bildirimin SGK’ya yapılması gerekiyor.
 • İş kazası sgk iş göremezlik parası alabilmeniz için 1 günlük ssk bile yeterlidir.
 • İş kazası iş göremezlik rapor hesaplaması da hastalık raporlarında olduğu gibi brüt ücretiniz üzerinden yapılır. Son 3 aya ilişkin hizmet varsa son 3 aylık brüt üzerinden yoksa ortalama kazanç ve gün sayısı üzerinden hesaplama yapılır. Bulunan tutarın ayakta tedavi için 2/3’ü , yatarak tedavilerde ise yarısı ödenir.

İş kazası sonucu rapor parası hesaplaması yapmak için hemen  iş kazası rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK doğum rapor parası alabilmek için de şartlar hastalıktakine benzerdir. Eğer sigortalı çalışıyorsanız doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olarak toplam 16 günlük analık izin hakkınız bulunmaktadır. Analık izninde olduğunuz süre boyunca maaşınızı işvereniniz ödemez. SGK raporlu olduğunuz süre boyunca sgk iş göremezlik ödeneği öder. Hamilelikten/analıktan dolayı 4a iş göremezlik ödemesi alabilmeniz için;

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta primi gerekiyor.
 • Analık iş görmezlik ödemesi alabilmeniz için aktif çalışıyor olmanız gerekiyor. Eğer raporlu olduğunuz sürede işten çıkışınız verilirse SGK iş göremezlik ödemesini işten çıktığınız tarihi takip eden 9. güne kadar yapar. Sonrası için 4 a iş göremezlik ödemesi alamazsınız.
 • Analık iş göremez raporu parası hesabı doğum tarihinden önceki son 3 aylık toplam brüt kazancın yine son 3 aylık toplam prim gün sayısına bölünmesi sonucu bulunan tutarın 2/3’ü olarak ödenir.

Doğumdan kaynaklı olarak SGK’dan alabileceğiniz rapor parası ve diğer tüm ödemeleri öğrenmek için hemen doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi hesaplaması nasıl yapılır ?

Yukarıda da belirttiğim üzere sgk iş göremezlik ödemesi brüt kazanç üzerinden hesaplanmakta. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık toplam brüt kazancınızın son 3 aylık toplam gün sayınıza bölünmesi ile bulunan sonuç bir günlük rapor parası ödemenizdir. Tabi yatarak tedaviler için bunun yarısı, ayakta tedavilerde ise 2/3’ü ödenmektedir.Hastalık is goremezlik parasi ödenirken ilk iki güne ödeme yapılmaz. 10 gün rapora 8 gün ödenir. 1 ve ya 2 günlük rapor alırsanız SGK iş göremezlik parası ödemez.

Hesaplama yapabilmek için kullanışlı bir uygulama geliştirdik. Hemen  rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar ödeme alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

İş göremezlik raporu sorgulaması nasıl yapılır ?

4a 4b işgöremezlik ödemesi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Bunun için e devlet şifresi almanız gerekir. Yoksa eğer herhangi bir PTT’den alabilirsiniz. 4a/4b isgöremezlik ödemesi görme işleminin online/şifresiz olarak yapılabildiği bir uygulama yoktur.

4a/4b işgöremezlik ödemesi görme ve sorgulama için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu 4a/4b İşgöremezlik ödemesi görme menüsünü tıklayın.
 • Sorgulama ekranına girişi buradan yapabilirsiniz: rapor parası sorgulama.

İş görmezlik ödemeleri hangi bankadan alınır ?

ssk is goremezlik odemesi PTT’den alınmaktadır. Eğer SGK şahıs ödemeleri banka tanımlama sisteminde tanımlı bir banka hesabınız varsa bu durumda ödemeniz PTT yerine tanımlamış olduğunuz bu hesaba gelecektir. Ben PTT ile uğraşamam diyorsanız girin e devlet sistemine hesabınızı tanımlayın. Ödemenizi sıra beklemeden ATM’den çekmiş olursunuz.

3 günlük rapor parasını kim öder ?

Raporlu olunan süreler için işveren kanunen maaş ödemek zorunda değildir. Yani rapor süresine bakılmaksızın işveren 1 gün bile rapor alındıysa işçinin maaşını kesebilir. SGK ise hastalık raporlarında bir ve ya iki güne ödeme sağlamadığından 3 günlük rapor alınması halinde yalnızca 1 gününe ödeme yapar. Tabi burada iki günlük rapor ne olacak, boşa mı gidecek diye sorduğunuzu biliyorum. Maalesef boşa gidiyor iki gün için ödeme alamıyorsunuz.

İş kazası sonucu rapor alındıysa raporlu olunan günlerin tamamı için SGK ödeme yapar. Bu yüzden 3 günlük rapor iş kazası sonucunda alındıysa SGK tamamını öder.


8 Yorum
 1. Erdem polat

  Merhaba işten ayrıldım bir ay boş kaldım tekrar bir ay çalıştım ameliyat olucam da aylık ortalama ne alırım aradaki bir aylık boşluk etkilermi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret üzerinden mi yapılıyor bildirim? Kayıp olmaz öyle ise.

 2. Sevgi

  Merhaba, Ben 10 aydır sigortalı çalışanım ve şuan 11 haftalık hamileyim, bundan dolayı da analık parası iş göremezlik ödeneği almak istiyorum.Yalnız sormak istediğim ;Yıllığım dolmadan işverenim beni 15 günlüğüne askıya alacak ve 15 gün sigortam yatmayacak ama sonra çalışmaya devam edeceğim.Doğum parası iş göremezlik ödeneğinde doğumdan önceki tarihte en son ki 1 yıl içerisinde 90 günlük sigorta şartı arandığı yazıyor. Eğer bu şeklide ise işten çıkmayıp doğum izni alacağım tarihe kadar işten çıkmazsam analık izni iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilir miyim? 15 askıya almam olumsuz etkiler mi.Ama sonuçta askıdan geldikten 4 ay sonra da hamileliğin 32. Haftasına kadar çalışacağım .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askıya almaktan kastınız nedir bilmiyorum. Ama doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün olması prim şartını sağlıyorsunuz. Onun haricinde bu ödenekten yararlanabilmeniz için aktif çalışan olmanız gerekiyor.

 3. adem

  Mrb ben 45 gunluk rapor almisdim heyetliyim ben yuksek mevla aldim ondan sonra sigorta pirimlerim 2 ayda dusukden yatmis rapor ucreti dusukden yatmis peki bi sonraki alcagim rapor larada yansirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık kazanca göre hesaplama yapılır. Son 3 aylık brüt kazancın toplam gün sayınıza bölünmesinin 2/3’ü bir günlük rapor paranızdır. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

 4. Ali

  Hocam asgari ücretle çalışıyorum. SGK 10 günlük rapora ne kadar ödeme yapar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 350 TL ödeme alırsınız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.