İşsizlik Maaşı Çıkış Kodları & Bu Kodla Ayrılan Maaş Alır

İşsizlik maaşı alabilmek için gereken son 3 yıl içerisindeki 600 gün şartına ilave olarak işten ayrılış nedeni de aranan ve olmazsa olmaz şartlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşçinin işten ayrılış nedeni İşkur tarafından SGK işten çıkış kodları ile tespit edilebilmektedir. İşten çıkış bildirgesinde yer alan çıkış kodu işsizlik maaşı için gereken ayrılma nedenlerinden birisi arasında yer alıyorsa ve işçinin en az 600 gün sigorta primi de varsa işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Bu içerikte işsizlik maaşı çıkış kodları tablosunu sizinle paylaşacağım. Böylece içeriğin devamında işsizlik maaşı almak için hangi koddan çıkış yapılmalı sorusunun cevabını net olarak bulabilmiş olacaksınız.

İşten çıkış kodları işsizlik maaşı

İşten çıkış kodu işsizlik maaşı için en önemli şartlar arasındadır. İşsizlik maaşı almak için işten çıkış kodları tablosunu aşağıda sizinle paylaşıyorum. İşte o kodlar;

İşten Çıkış KoduAçıklaması
4Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi.
5Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi.
15Toplu işçi çıkarma.
17İşyerinin kapanması.
18İşin sona ermesi.
23İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih.
24İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih.
25İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih.
26İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih.
28İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih.
31Borçlar Kanunu, Sendikalar Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih.
324046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih.
33Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi.
34İşyerinin devri, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih.

İşsizlik maaşı için çıkış kodları tablosu

İşten çıkış kodu 4 işsizlik maaşı

4 İşten kodlu çıkışlarda eğer işçi işten çıkış tarihinden önceki son 3 yıl içerisinde aranan 600 gün prim şartını sağlıyorsa İşkur tarafından işsizlik maaşı ödenebilmektedir. Bu işten çıkış kodu işverenin çıkış yaptığı koddur ve işçiye işsizlik ödeneği ödenmesi gerekmektedir.

03 kodu ile işten çıkarma işsizlik maaşı

03 Kodu ile işten işçinin belirli süreli iş sözleşmesini kendisi feshettiği diğer bir ifade ile kendi isteği ile işten ayrıldığı durumlarda kullanılan koddur. İşsizlik maaşında temel şartlardan birisi de işçinin kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalmasıdır. Kendi isteği ile ayrılan ve 03 İşten çıkış kodu ile çıkış verilen sigortalıların işsizlik maaşı alabilmeleri mümkün değildir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşsizlik Maaşı Çıkış Kodları & Bu Kodla Ayrılan Maaş Alır” üzerine 2 yorum
  1. işsizlik maaşında son üç yıl nasıl hesaplanır mesela 09.02.2024 tarihinde işten ayrılan birinin son üç yılı 2021 2022 2023 olarakmı
    hesaplanır

    Cevapla
Yorum yapın