Psikolog Maaşları 2023 & İş İmkanları

Psikolog maaşları son zamanlarda oldukça fazla araştırılmakta. Gözde meslek gruplarından birisi olan bu mesleği tercih etmek isteyenler, hali hazırda bölümü okuyan ya da mezun olarak çalışma hayatına atılmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri hususların başında ise psikoloji maaşı ne kadar konusu gelmektedir. Bu yazımızda devlette psikolog maaşlarının ne kadar olduğu, sağlık bakanlığı psikolog maaşları ve özel hastane psikolog maaşları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Psikolog nedir?

Psikolog, tam anlamı ile ruh bilimcisi olarak da tanımlanabilir.  Psikologlar, herhangi bir topluluk ve ya kişinin hal ve hareketler ile davranışlarını inceler.  Edindiği bilgi ve tecrübeler ile sebepleri açıklayıp çözüm getirmeye çalışır. Psikologlar; hapishane, özel klinikler, hastane, adliyeler, adli tıp kurumları, eğitim kurumları ya da özel sektörde çoğu farklı alanlarda görev alabilmekte.

Psikolog ne iş yapar?

Bilinenden farklı olarak psikologlar yalnızca hastaları dinlemekle görevli kişiler değildirler. Danışanlar olmadan da uygulama ve farklı alanlarda araştırmalarda yer alarak çalışabilirler.  Genel olarak görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Eğitim aldığı alanda gerekli testleri uygulamak,
 • Yapılan uygulama ve testlerin sonuçlarını uzman psikolog, psikiyatr, doktor ve ya testi talep eden diğer Kurum ya da Kuruluşlarla paylaşmak,
 • Görevlendirme yapılan bölümde psikolojik destek verilmesini sağlamak,
 • Psikolojik değerlendirmelerde bulunarak bunları raporlandırmak,
 • Olaylar arasında neden ve sonuç ilişkisi kurmak,
 • Davranışları, hareketleri, güdüleri incelemek.

Psikolog maaşı ne kadar 2023

Devlet psikolog maaşları ile özel hastanede psikolog maaşı birbirinden farklı olabilmektedir. Ayrıca klinik psikolog maaşı da hem psikolog devlet maaşlarından hem de özel hastanede çalışan psikolog maaşından farklı olmaktadır. Bu yüzden psikolog ne kadar maaş alır sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde vermek daha doğru olacaktır.

Devlette psikolog maaşları15.000-17.000 TL
Özelde Psikolog maaşları12.000-14.000 TL
Uzman psikolog maaşı17.000-19.000 TL

Devlette psikoloji maaşları ne kadar?

Devlette psikolog maaşı kademe ve dereceye göre hesaplanır ve devlet psikolog maaşı 657 sayılı Kanun gereği hesap edilir. Psikolog maaşları devlette 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle güncel zam oranları ile birlikte bekar ve çocuğu olmayan için net olarak 14.000 TL civarındadır.  Eğer kişi evli ise, çocuk da varsa bu durumda hastane psikolog maaşı net 16.000-17.000 TL civarında olacaktır. Hastanede psikolog maaşları döner sermaye tutarı da ilave edildiğinde ortalama 18.000-20.000 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özelde psikologların maaşı ne kadar?

Özel klinik ve özel hastanelerde özel psikolog maaşları tabi ki deneyim esas alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla yeni mezun psikolog maaşları ile tecrübeli psikologlar maaşı aynı olmayacaktır. Özel hastanede çalışan psikolog maaşları tecrübesiz ve yeni başlayanlar için 2023’te ortalama ve net olarak 10.000-12.000 TL olmaktadır. Deneyimli psikologların maaşları ise özelde 15.000 TL’den başlamakta ve 20.000-25.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Klinik psikolog maaşları ne kadar?

Ülkemizde psikolojik alanda destek veren birçok klinik bulunmaktadır. Dolayısıyla buralarda da birçok psikolog çalıştırılmaktadır. Özel kliniklerde de psikoloji bölümü maaşları tabi ki tecrübe esas alınarak belirlenmektedir. Özel sektör olması ve rekabetin yüksek olması Türkiye’de psikolog maaşlarını etkileyen en önemli kriterler olarak öne çıkmaktadır. Psikolog maaşları özel sektörde daha doğrusu kliniklerde 2023 yılı için yeni mezunlara 10.000-12.000 TL arasında, tecrübelilere ise 15.000 TL’den başlayarak 20.000TL’ye kadar maaş ödemesi yapılmaktadır.

Uzman psikolog maaşları ne kadar?

Bildiğiniz gibi psikolog olarak mezun olup yüksek lisansını yapıp başarı ile tamamlayanlar uzman psikolog olmaktadır. Tabi ki uzman olduğu için maaşları da farklı olacaktır. Uzman kamu psikolog maaşları 2023 yılında net olarak ortalama 18.000-20.000 Bin TL arasında iken özel sektörde uzman klinik psikolog maaşları ise 12.000-14.000 TL’den başlamakta ve 20.000-25.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aile bakanlığı psikolog maaşları ne kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kamu Kurumları içerisinde en çok psikolog istihdam eden kurumlardan birisidir. Dolayısıyla maaşların ne kadar olduğu da araştırma konusu olmaktadır. Kamu kurumu olduğu için Aile Bakanlığı psikolog maaşı devlette ödenen tutarlarla aynı olacaktır. Yukarıda devlette çalışan psikolog maaşları alt başlığında güncel maaş tutarları belirtilmiştir.

TBMM psikolog maaşları

Türkiye Büyük Millet Meclisi psikolog istihdam eden Kurumlar arasında yer almaktadır. 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren güncel zamlarla TBMM’de psikolog olarak çalışanların güncel maaşları net en düşük 14.000 TL olarak belirlenmiştir.

Adalet Bakanlığı psikolog maaşları

Adalet Bakanlığı psikolog maaşları 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren güncel zamlarla beraber artmıştır. Güncel zamların ardından en düşük net psikolog maaşı 14.000 TL civarına yükselmiştir.

Aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir;

Psikolog ne kadar kazanır 2023

Devlet hastanesi psikolog maaşları 01 Ocak 2023 tarihinden itibaren ortalama 14.000 TL civarındadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı psikolog maaşları da yine 14.000 TL civarında ödenmektedir. Devlette uzman psikolog maaşları ortalama 18.000-20.000. Özel hastane maaşları ise 12-14 bin civarındadır.

Psikolog kaç saat çalışır?

Devlet hastanelerinde mesai saatleri genellikle 08.00-17.00 saatleri arası olmaktadır. Özel hastanelerde de aynı şekilde belirlenmektedir ve günde 8 saat ve haftalık da 40 saat ortalama çalışmaktadırlar.

Psikolog hastanede çalışabilir mi?

Psikologların en geniş istihdam alanlarından birisi de hastanelerdir. Hem özel hastaneler hem de devlet hastaneleri psikologların çalışabileceği alanlar arasında yer almaktadır.

Psikolog olmak için kaç yıl okumak gerekir?

Lisans olarak 4 yıllık öğrenimi tamamlamanız gerekiyor. 4 yıllık öğrenimden sonra özelde ya da devlette psikolog olarak çalışabilirsiniz. Yüksek lisans yapanlar da uzman psikolog unvanı alırsınız.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Psikolog Maaşları 2023 & İş İmkanları” üzerine 4 yorum
 1. Sosyal Hizmet uzmanı bölümünü de tanıtırsanız çok mutlu olurum çok güzel yazı olmuş bizim bölüm içinde istiyorum

  Cevapla
 2. Devlette psikologlar için uzmanlığı alma durumu nasıl bildiriliyor, süreç nasıl işliyor ve buna göre maaş durumu tekrar nasıl düzenleniyor?

  Cevapla
Yorum yapın