Psikolog Maaşları Ne Kadar 2020

0

Psikolog maaşları son zamanlarda oldukça fazla araştırılmakta. Gözde meslek gruplarından birisi olan bu mesleği tercih etmek isteyenler, hali hazırda bölümü okuyan ya da mezun olarak çalışma hayatına atılmayı düşünenlerin en çok merak ettikleri hususların başında ise psikoloji maaşı ne kadar konusu gelmektedir. Bu yazımızda devlette psikolog maaşlarının ne kadar olduğu, sağlık bakanlığı psikolog maaşları ve özel hastane psikolog maaşları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Psikolog nedir ?

Psikolog, tam anlamı ile ruh bilimcisi olarak da tanımlanabilir.  Psikologlar, herhangi bir topluluk ve ya kişinin hal ve hareketler ile davranışlarını inceler.  Edindiği bilgi ve tecrübeler ile sebepleri açıklayıp çözüm getirmeye çalışır. Psikologlar; hapishane, özel klinikler, hastane, adliyeler, adli tıp kurumları, eğitim kurumları ya da özel sektörde çoğu farklı alanlarda görev alabilmekte.

Psikolog ne iş yapar ?

Bilinenden farklı olarak psikologlar yalnızca hastaları dinlemekle görevli kişiler değildirler. Danışanlar olmadan da uygulama ve farklı alanlarda araştırmalarda yer alarak çalışabilirler.  Genel olarak görev ve sorumlulukları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Eğitim aldığı alanda gerekli testleri uygulamak,
  • Yapılan uygulama ve testlerin sonuçlarını uzman psikolog, psikiyatr, doktor ve ya testi talep eden diğer Kurum ya da Kuruluşlarla paylaşmak,
  • Görevlendirme yapılan bölümde psikolojik destek verilmesini sağlamak,
  • Psikolojik değerlendirmelerde bulunarak bunları raporlandırmak,
  • Olaylar arasında neden ve sonuç ilişkisi kurmak,
  • Davranışları, hareketleri, güdüleri incelemek.

Psikolog maaşı ne kadar 2020

Devlet psikolog maaşları ile özel hastanede psikolog maaşı birbirinden farklı olabilmektedir. Ayrıca klinik psikolog maaşı da hem psikolog devlet maaşlarından hem de özel hastanede çalışan psikolog maaşından farklı olmaktadır. Bu yüzden psikolog ne kadar maaş alır sorusunun cevabını ayrı başlıklar halinde vermek daha doğru olacaktır.

Devlette psikoloji maaşları ne kadar ?

Devlette psikolog maaşı kademe ve dereceye göre hesaplanır ve devlet psikolog maaşı 657 sayılı Kanun gereği hesap edilir. Psikolog maaşları devlette 2020 güncel zam oranları ile birlikte bekar ve çocuğu olmaan için net olarak 4592 TL’dir. Eğer kişi evli ise, çocuk da varsa bu durumda hastane psikolog maaşı net 5000 TL civarında olacaktır. Hastanede psikolog maaşları döner sermaye tutarı da ilave edildiğinde ortalama 6500-7000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Özelde psikologların maaşı ne kadar ?

Özel klinik ve özel hastanelerde özel psikolog maaşları tabi ki deneyim esas alınarak belirlenmektedir. Dolayısıyla yeni mezun psikolog maaşları ile tecrübeli psikologlar maaşı aynı olmayacaktır. Özel hastanede çalışan psikolog maaşları tecrübesiz ve yeni başlayanlar için 2020’de ortalama ve net olarak 4000 TL olmaktadır. Deneyimli psikologların maaşları ise özelde 5000 TL’den başlamakta ve 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Klinik psikolog maaşları ne kadar ?

Ülkemizde psikolojik alanda destek veren birçok klinik bulunmaktadır. Dolayısıyla buralarda da birçok psikolog çalıştırılmaktadır. Özel kliniklerde de psikoloji bölümü maaşları tabi ki tecrübe esas alınarak belirlenmektedir. Özel sektör olması ve rekabetin yüksek olması Türkiye’de psikolog maaşlarını etkileyen en önemli kriterler olarak öne çıkmaktadır. Psikolog maaşları özel sektörde daha doğrusu kliniklerde 2020 yılı için yeni mezunlara 4000-4500 TL arasında, tecrübelilere ise 5000 TL’den başlayarak 15.000 TL’ye kadar maaş ödemesi yapılmaktadır.

Uzman psikolog maaşları ne kadar ?

Bildiğiniz gibi psikolog olarak mezun olup yüksek lisansını yapıp başarı ile tamamlayanlar uzman psikolog olmaktadır. Tabi ki uzman olduğu için maaşları da farklı olacaktır. Uzman kamu psikolog maaşları 2020 yılında net olarak ortalama 7000-7500 TL arasında iken özel sektörde uzman klinik psikolog maaşları ise 6000 TL’den başlamakta ve 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Aile bakanlığı psikolog maaşları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kamu Kurumları içerisinde en çok psikolog istihdam eden kurumlardan birisidir. Dolayısıyla maaşların ne kadar olduğu da araştırma konusu olmaktadır. Kamu kurumu olduğu için Aile Bakanlığı psikolog maaşı devlette ödenen tutarlarla aynı olacaktır. Yukarıda devlette çalışan psikolog maaşları alt başlığında güncel maaş tutarları belirtilmiştir.

Psikolog maaşları hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.