Rapor Parası Alma Şartları 2019

0

Raporlu olduğunuz diğer adı ile istirahatli olduğunuz süre boyunca sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren maaşınızı ödemez. Raporlu olduğunuz sürelerdeki ödemenizi Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme ise geçici iş göremezlik ödemesi diğer ismi ile rapor parası olarak adlandırılır. Rapor parası hesaplama 2019 başlıklı yazımızdan alabileceğiniz rapor parası tutarını hesaplayabilirsiniz. Yazımızın devamında ise rapor parası alma şartları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Rapor parası alma şartları nelerdir 2019?

Dilerseniz rapor parası almak için şartlarını ayrı başlıklar altında ele alalım.

1-Hastalık rapor parası şartları 2019

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Rapor aldığınız tarihte aktif olarak çalışıyor olmanız,
 • Rapor aldığınız tarihten önceki son bir sene içinde en az 90 günlük sigortanızın olması.

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneğiniz ödenecektir.

Şunu da hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Hastalıktan dolayı alınan raporlarda ilk 2 güne ödeme yapılmaz. Yani 1 ve ya 2 günlük raporlar için ödeme alamazsınız. Örneğin 10 günlük bir geçici iş göremezlik raporu aldıysanız bunun 8 günlük kısmına ödeme yapılır.

2-Doğum rapor parası alma şartları 2019

SGK tarafından ödenen analık doğum rapor parası şartları şu şekildedir;

 • Analıktan dolayı rapor aldığınız ve raporlu olduğunuz sürece aktif çalışan olmanız,
 • Doğum yaptığınız tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigortanızın olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen SGK tarafından ödenen hamilelikte rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız SGK size 112 günlük ödeme yapar. Eğer çoğul doğum ise yani ikiz, üçüz v.s. ise bu durumda 126 günlük ödeme yapılır.

3-İş kazası rapor parası şartları 2019

İş kazası sgk rapor parası alma şartları ise şunlardır;

 • İş kazası bildiriminin işveren tarafından yapılmış olması,
 • Raporlu olduğunuz süre boyunca aktif çalışan olmanız,

Gerekiyor.  İş kazalarında raporlu olunan sürelerin tamamına ödeme yapılır.

Genel olarak sgk rapor parası alma şartları şartları yukarıdaki gibidir. Ayrıntılı bilgiyi sgk rapor parası şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Rapor parası konusunda çok sorulan bazı sorular ve cevapları

1-Rapor parası ne zaman ödenir ? 

Raporunuz bittikten ve işveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapıldıktan sonra ortalama 1 hafta sürer.

3-Rapor parası hangi bankadan alınır ? 

Eğer SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir. Ödemeyi PTT’ye aktarıldıktan sonra en geç 2 ay içerisinde alabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka sisteminde kendi banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

4-Rapor parası nasıl sorgulanır? 

E devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda karşınıza çıkabilecek sonuç ve anlamları ise aşağıdaki gibidir;

 • Rapor parası bilgi yok:  Bu raporunuzun sisteme hiç kaydedilmediği, işveren ya da SGK tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı v.s. gibi birçok anlama gelebilir. Eğer raporunuz bitmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı görüyorsanız vakit kaybetmeden SGK ile görüşün.
 • Merkeze gönderildi: Raporunuz ile ilgili onay işlemlerinin tamamlandığı ve bankaya gönderileceği anlaşılır. Merkeze gönderildiyi gördükten sonra ödemenizi ortalama 1 hafta içerisinde alabilirsiniz.
 • Bankaya gönderildi: Bunu gördükten sonra ödemenizi PTT’den ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.
 • Ödendi: Ödemenizi PTT’den aldığınız ya da ödemenizin banka hesabınıza aktarıldığı anlamına gelir.
 • Emanete alındı: Ödemenizi PTT’ye gönderildikten sonra 2 ay içerisinde almazsanız SGK’ya iade edilir. Bu durumda emanete alındı olarak çıkar karşınıza. Emanete alınan SGK rapor parası ve diğer şahıs ödemelerinizi SGK’ya dilekçe ile başvurarak yeniden gönderilmesini talep edebilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlaması yaparak alabilirsiniz.  Banka hesabı tanımlamanızın ardından emanete alınan paranız ortalama 3 işgünü içerisinde tanımlamış olduğunuz hesaba gönderiliyor.

SGK rapor parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.