Silinen Bağkur Günlerini Geri Alma 2019

0

Malumunuz 2008/05. ay öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay öncesi 12 aydan fazla ve son olarak 2018/Haziran ayı öncesi geçmiş dönem borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de dondurulmuştu. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yeniden SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine bağkur ihya denilmektedir. Bağkur günlerini satın alma olarak da adlandırabileceğimiz bu işlemin hesaplaması aylık bağkur prim tutarları üzerinden yapılıypr. Bağkur ihya hesaplama diğer adı ile bağkur silinen günleri geri alma konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Silinen bağkur günlerini geri alma işlemi nasıl yapılır ?

Bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan/silinen hizmet sürelerinizi ihya ederek emekliliğe saydırabilirsiniz. Ha şunu özellikle belirtmem gerekir ki bunu yapmak zorunda değilsiniz. Yani silinen günleri sadece talebiniz halinde ihya edebilirsiniz. Zorunlu değildir ve emeklilikte bu günler karşınıza çıkmaz. Silinen günleri satın alma ise çok basit. Yapmanız gereken aşağıda belirtilen belgelerle 4b-bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya başvuru yapmak.

Bağkur ihya başvurusu için gerekli belgeler şunlardır;

  • İhya talep dilekçesi,
  • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir)
  • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi ( indir)
  • Kimlik fotokopiniz.

Silinen bağkur günleri için ihya hesaplaması nasıl yapılır ?

Eğer ihya işlemini herhangi bir yapılandırma kanunu kapsamında yapmıyorsanız hesaplama talep tarihinde geçerli olan aylık bağkur primleri üzerinden yapılır. Yani talep tarihindeki aylık bağkur priminin dondurulan toplam hizmet süreniz ile çarpılması sonucu bulunur. 31 Aralık 2018 tarihine

Örnek:

Örneğin esnaf bağkuru kapsamında dondurulan 56 aylık hizmetiniz var diyelim. 2019/Nisan ayında bu dondurulan sürelerin ihyası için SGK’ya başvurmanız halinde hesaplama 2019 esnaf bağkur aylık primi üzerinden yapılır. Esnaf bağkur primi 2019 yılında aylık 882,51 TL . Bu durumda ihya için ödeyeceğiniz tutar 882,51*56= 49.420,56 TL olacaktır.

Diğer bağkur prim tutarları için bağkur primi ne kadar 2019 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağkur ihyası kısmi olarak yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi olarak yapılamıyor. Talepte bulunmanız halinde dondurulan hizmet sürelerinin tamamı için hesaplama yapılır.

Bağkur ihya borcu nereye, ne zaman, nasıl ödenir ? Ödenmezse ne olur ? 

SGK tarafından ihya borcunuza ilişkin yazının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde herhangi bir bankaya, PTT’ye, mobil ya da internet bankacılığı kanallarından T.C. numaranız ile ödeme yapabilirsiniz. Ödeme menüsü ise SGK Ödemeleri-Bağkur Prim-Bağkur İhya ödemesi.

Eğer 3 ay içerisinde ödeme yapmazsanız talebiniz iptal edilir ve geçersiz sayılır. Daha sonra yeniden talepte bulunarak ihya yapabilirsiniz. Ancak bu durumda hesaplama yeni talep tarihinizde geçerli olan prim tutarları esas alınarak yapılır.

Bağkur ihya affı 2019 var mı ?

Malumunuz en son 2018 yılında çıkan 7143 Sayılı Yasa ile bağkur ihya borçları af kapsamına alınmıştı. İlgili yapılandırma kanunu ile hesaplama prim borcunun olduğu dönemdeki prim tutarları üzerinden yapıldı ve gecikme zamları ile faizleri silindi. Hal böyle olunca ihya borçları neredeyse %60-70 oranında indi. Normalde 150 bin lira ihya borcu çıkarılan kişiler 50-60 bin lira arası ödeyerek yapılandırma kapsamında ihya işlemini tamamladı. Bağkur affı 2019 başlıklı yazımızda da belirttiğimiz üzere 2019 yılında yeni bir yapılandırma kanununun çıkarılması her ne kadar zor görünse de her zaman için çıkma ihtimalinin olduğunu söyleyebiliriz.

Bağkur ihya hesaplama 2019

Yazının sonundaki Soru Sor bölümünden toplam dondurulan hizmet sürenizi ay olarak yazın. Ayrıca tarım/esnaf hangi kapsamda olduğunuzu ve talepte bulunduğunuz tarihi belirtin. Ne kadar borcunuz çıkabileceğine ilişkin bir hesaplama yapalım.

Bağkur ihya hesaplama konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.