Ücretli Öğretmen Maaşları 2019 Ne Kadar ?

0

Ücretli öğretmenlik yapanların maaşları ay içerisinde girdikleri toplam ders saatinin ilgili çalışma dönemi için belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunuyor. Ücretli öğretmenlerin maaşları 31 Aralık 2018 tarihine kadar 2018 Temmuz-Aralık arası ek ders ücreti esas alınarak hesaplanacakken 2019/Ocak ayından sonra zamlı tutar üzerinden ödenecek. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK Bey 2019 yılında ücretli öğretmenlerin maaşlarının düzenleneceği ve iyileştirileceği müjdesini verdi. Tabi durum böyle olunca maaş hesapla şeklinin ya da ek ders hesaplama şeklinin değişebileceği anlamına geliyor. Peki 2019 ücretli öğretmen maaşları ne kadar olacak, ücretli öğretmen maaşları arttı mı ? İşte detaylar.

Ücretli öğretmen maaşları hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hesaplama belirlenen ek ders ücretinin toplam girilen ders saati ile çarpılması şeklinde yapılıyor. Örneğin 31 Aralık 2018 tarihine kadar ücretli öğretmenler için ek ders ücreti ders başına 13,90 TL.  Bu durumda ücretli öğretmen maaşları 2018 hesaplamasına göre ay içerisinde 100 saatlik derse giren ücretli öğretmenin maaşı 100-13,90= 1390,00 TL olacaktır.

Ücretli öğretmen maaşları 2019, ücretli öğretmenler ne kadar maaş alır 2019

01 Ocak 2019 tarihinden itibaren ek ders ücretleri zamlanacak. Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri 01 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasında 15,00 TL olacak. Bu durumda ay içerisinde tam olarak yani 120 saat derse giren bir ücretli öğretmen maaşı 2019 yılında aylık olarak 1800 TL civarında olacaktır.

Önemli hatırlatma:

2019 yılı ek ders ücretleri henüz netleşmemiştir. 2019 için yazılan tutar önceki yıllar artışı esas alınarak tahmini olarak yazılmıştır.  Tutarlar kesinleştiğinde güncellenecektir. Ayrıca Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın “ücretli öğretmen maaşları iyileştirilecek” açıklaması gereği yapılacak düzenleme sonrası da maaş ve ek ders tutarları güncellenecektir.

Ücretli öğretmen maaşları son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar, ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Ücretli öğretmenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında ödenmektedir. Bazı yerlerde 20’sinden sonrasını da bulabilmektedir. Geç yatmasının sebebi ayın bitiminin beklenmesi ve ek ders çalışma saatlerinin Milli Eğitim Müdürlükleri’ne geç iletilmesi. Şöyle anlatayım. Kamu Kurumlarında ay başı her ayın 15’i ay sonu da 14’üdür. Yani herhangi bir ayda çalıştığınız saatler en erken ayın 15’inde Milli Eğitime bildirilmekte. Hal böyle olunca da hesaplamaların yapılması, maaşların onaylanması ve bankaya gönderilmesi v.s. süreci uzamakta.

Ücretli öğretmenlerin SGK prim günü neden 30 üzerinden ödenmiyor ?

Malumunuz ücretli öğretmenlerin SGK’ya bildirilen prim gün sayısı 30 tam gün üzerinden değil de ay içerisinde çalıştıkları gün sayısının 7,5 ile bölünmesi sureti ile bulunan gün sayısı kadar bildiriliyor. Bunun sebebi ise özel bir yönetmelik. Bu yönetmelik değişmediği sürece bildirimler 30 günden az yapılmaya devam edecektir. Prim gününüz kaç gün üzerinden ödeniyor merak ediyorsanız SGK Hizmet Dökümü Sorgulama başlıklı yazımızdan sorgulama yapabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaş bordrosu nerden alınır ?

Ücretli öğretmen maaş bordrosu örneğinizi bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik yapanlar işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftır. Öğretmenlik süresi boyunca adlarına işsizlik primi ödemesi yapılmadığından ücretli öğretmenlik sona erdiğinde de işsizlik maaşından yararlanamazlar. İşsizlik maaşı şartları başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlerin SGK-GSS Durumları!

Ay içerisinde prim gün sayısının 20’den az bildirildiği dönemlerde eğer bakmakla yükümlü olarak eşiniz, anneniz, çocuklarınız v.s. üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa 30 günden eksik kalan kısmı Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlamak zorundasınız. Diyelim ki 2019/Nisan ayı SGK gün sayınız 16 ve bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvenceniz yok. Bu durumda 14 günü de Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyerek 30 güne tamamlamanız gerekiyor.

Eğer prim gün sayısı bildirimi 20 günden fazla ise problem yok.

Ücretli öğretmenlik konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.