Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Excel 2024

Aylık prim ve hizmet belgesi excel olarak yazımızın devamında indirebilirsiniz. Aylık prim ve hizmet belgesi yani APHB sigortalıların prim ve kazanç bilgilerini içeren belgeler olup işveren tarafından elektronik ortamda bildirilen belgelerdir. Süresi dışındaki aylık prim ve hizmet belgelerinin her ne kadar SGK e bildirge V2 ekranından girilmesi gerekiyor olsa da bazen işverenler ek 9 belgesini sistemden gönderemediğinden elden doldurup göndermeleri gerekebiliyor.

Yazımızın devamında sgk ek 9 formu örneği excel olarak indirebilir, ek 9 formu sgk belgesinin örnek doldurulmuş bir suretine göz atabilir ve ek 9 sgk formu konusunda kafanıza takılan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sgk ek 9 formu nedir ?

Aylık prim ve hizmet belgesi 4 a sigortalıları için ek-9 belgesi sigortalıların prim günü ve kazanç bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden bildirilmesine imkan sağlayan matbu belgedir. Sgk ek 9 formu 4/a excel formatında aşağıdan indirebilirsiniz.

SGK ek9 formu indir

Sgk ek 9 formu excel olarak buradan indirebilirsiniz  ⇒ aylık prim hizmet belgesi excel indir. Aphb excel belgesini nasıl dolduracağınız, aylık prim ve hizmet belgesi excel ek 9 belgesini doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve sgk ek iptal formu doldurulmuş örneği aşağıda paylaşılmıştır.

SGK ek-9 formu nasıl doldurulur ?

Aylık prim ve hizmet belgesi ek 9 formunu doldururken;

 • 26 haneli SGK işyeri sicil numarasını eksiksiz olarak yazmanız gerekmektedir. Eğer işyeri sicil numaranızı bilmiyorsanız SGK işyeri sicil no sorgulama sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.
 • Belgenin ait olduğu dönem ve yıl bilgilerini yazın.
 • Mahiyeti kısmında Asıl/İptal ya da Ek kutucuklarını işaretlemeyi unutmayın.
 • Belge Türü kısmında sigortalının niteliğine uygun belge numarasını yazınız. Normal çalışan için “01” emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler için “02” yazmanız gerekiyor.
 • Düzenlenmesine Esas Kanun Numarası kısmına eğer yararlanma hakkınız varsa teşvik Kanun numarasını yazın. Örneğin 05510, 06111, 07103 gibi.
 • Toplam sayfa sayısı ve sayfa numarasını yazın.
 • Sosyal Güvenlik Sicil Numarası kısmına sigortalının T.C. numarasını yazın.
 • Prime esas kazanç-Hak Edilen Ücret kısmına brüt kazancı yazın.
 • Diğer alanları da doldurduktan sonra alt tarafta toplam sigortalı sayısı, toplam gün sayısı ve toplam prime esas kazanç tutarlarını yazın.
 • Son olarak belgeyi kaşeleyerek imzalayın. Hepsi bu kadar.
 • Sgk ek bildirge excel formu doldurulmuş örneği aşağıda verilmiştir.

Aylık prim ve hizmet belgesi doldurulmuş örneği 2024

Sgk ek 9 formu 4/a doldurulmuş örneği aşağıdaki gibidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere süresi dışındaki ek-9 bildirge formunun e-bildirge V2 ekranından yapılması gerekmektedir. Buradan girişin nasıl yapıldığını adım adım Ebildirgev2 Uygulamasından İptal Ek Bildirge Girişi sayfamızda anlattık.İlgili sayfamızdan ek9 belgesini elektronik ortamda nasıl verebileceğiniz konusunda bilgi bulabilirsiniz.

SGK ek 9 belgesi doldurulmuş örneği
Aylık prim ve hizmet belgesi nereden alınır?

Eğer Kurum ya da Kuruluşlar sizden istiyorsa işvereninizden ya da herhangi bir SGK Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

4 1 a aylık prim ve hizmet Belgesi Nedir?

SSK kapsamında çalışanlar 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Bunların işverenler tarafından elektronik ortamda bildirildikleri belge ise aylık prim ve hizmet belgesi olarak adlandırılır.

Geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgesi nasıl verilir?

Süresi dışındaki SGK aylık prim ve hizmet belgesi artık muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ekranlarından elektronik ortamda verilebilmektedir.

Aylık prim ve hizmet belgesi kalktı mı?

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçişler gelir vergisi mükellefler için aylık aylık prim ve hizmet belgesi ek-9 kalkmıştır. Aylık Prim ve Hizmet Belgesi PDF olarak örneği içeriğimizde paylaşılmıştır.

2/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Excel 2024” üzerine 4 yorum
 1. Yıllık izin kullanımlarında İşveren tarafından SGK ya bildirim yapılması gerekir mi? Hangi yolla yapabiliriz? 14 günlük hakkın azalmasını nasıl sağlayacağız?

  Yanıtla
 2. Merhabalar.
  Mahkeme kararı gereği 4 ay boşta geçen zaman için ücret ödeyeceğiz oluşan primleri Alt işveren adına sigorta primi bildirimi yapacağız.
  Alt işveren mi? yoksa kendi sicilimizle mi bildirmeliyiz?
  Hangi yolları izlemeliyiz.?
  Teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Sorumlu alt işverense onun sicil numarası ile bildirilmesi gerek. Onların şifresi ile beyanname ekranından süresi dışındaki APHB girişi kısmından göndermeniz gerekiyor.

   Yanıtla
Yorum yapın