İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta ve Sağlıktan Yararlanma Süresi 2020

2

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi çalışanlar ve aileleri açısından büyük önem arz etmektedir. İşten çıktıktan sonra sigorta işten çıkış tarihinden önce ödenen prim gün sayısına göre belirli bir süre daha devam etmekte. Bu süreden sonra ise eğer kişinin bakmakla yükümlü olarak sigortası yoksa birtakım hükümleri uyması gerekmekte.

Bu yazımızda sigorta çıkışından sonra sağlıktan yararlanma süresi ve sonrasında yapılması gereken işlemler hakkında tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İşten çıktıktan sonra sgk ya bildirmek gerekir mi ?

İşten çıkan çalışan için işten çıkış tarihi ve nedenini gösterir işten ayrılış bildirgesi zaten işverenler tarafından elektronik ortamda ve zorunlu olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmekte. Normal şartlarda çalışan tarafından bunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi zorunlu değil. Ancak aktif vergi, ziraat, şirket ortaklığı kaydı gibi kaydı olanlar yani işten çıkış tarihinden sonraki gün itibariyle bağkurlu olması gerekenlerin bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bildirmeleri faydalı olacaktır.

Çoğu durumda SGK sistemi işten çıkışı otomatik olarak görür ve sonraki gün bağkuru başlatır. Başvuruya gerek kalmaz ancak bazen işten çıkış olsa bile bağkur başlatılmaz. Bu durumda sonradan mağduriyetler ile karşılaşmamak adına SGK’ya bildirmek yararlı olacaktır.

İşten çıktıktan sonra sigortadan yararlanma süresi 2020

Sigortalı çalışırken işten çıktıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi çalışma süresine göre farklılık gösterir. Eğer işten çıkış tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminiz varsa işten çıkış tarihinden itibaren 99 gün daha kendi sigortanız üzerinden sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşten çıkış tarihinden önceki son 1 sene içerisinde eğer toplam prim gün sayısı 90’dan az 30’dan fazla ise 9 gün süre ile, 30’dan az ise işten çıkış tarihi itibariyle zaten sağlık kapanmış olacaktır.

İşten ayrıldıktan sonra gelir testi

Yukarıda belirtilen sürelerden sonra eğer bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ya da çocuklar üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Zaten siz başvuru yapmasanız bile GSS zorunludur ve güvencenizin bitiş tarihi itibariyle otomatik olarak SGK tarafından başlatılır.

Genel sağlık sigortasını başlatmak için gelir testi zorunlu değildir. Güvenceniz sona erdiğinde kimliğiniz ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak genel sağlık sigortanızı aylık brüt asgari ücretin %3’ü tutarında prim ödeyerek başlatabilirsiniz. Genel sağlık sigortası başvurusu yapmak, güncel prim tutarlarını öğrenmek ve daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer ben prim ödeyemem , bana ağır gelir,  sağlıktan ücretsiz yararlanmak istiyorum diyorsanız bu durumda güvence bitiş tarihinden sonra gelir testine başvurabilirsiniz. Gelir testi başvurusu sonucunca eğer hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenirse yeşil kartlı olarak sigortanız açılır ve sağlıktan ücretsiz olarak ve aylık prim ödemeden yararlanırsınız. Yeşil kart başvurusunda izlenecek yol ve yeşil kart nasıl alınır detayları için hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten çıktıktan sonra gss ne zaman başlar ?

İşten çıkıp yukarıda belirtilen süreler kadar sağlıktan yararlandıktan sonra yani sağlıktan yararlanma süresi sona erdikten sonra genel sağlık sigortasına geçişiniz yapılır. Genel sağlık sigortasında yukarıda da belirttiğimiz gibi iki ayrı sistem mevcut. Birincisi 60g dediğimiz ve aylık prim ödenerek sağlıktan yararlanılan sistem diğeri de prim ödemeden ücretsiz olarak sağlıktan yararlanılan yeşil kart sistemi. Yeşil kartta özel hastanelerde muayene olamayacağınızı hatırlatmak isteriz. Güncel gss prim tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşten ayrıldım babamın sigortasından yararlanabilir miyim ?

İşten ayrılıp işten çıkış tarihinden sonra sağlıktan yararlanma süresi olan süreye kadar sağlıktan yararlandıktan sonra eğer gerekli şartlar sağlanıyorsa anne ya da babanızın sigortasından yararlanabilirsiniz. Eğer şartlar sağlanıyorsa çoğu durumda sistem otomatik olarak anne ya da baba üzerinden sağlığı devam ettirmekte.

Kız ve erkek çocukları için anne ya da baba üzerinden sağlıktan yararlanma şartları farklılık gösterebilmekte. Kız ve ya erkek çocukların anne ya da babası üzerinden sağlıktan yararlanma şartları ve tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/sagliktan-yararlanma-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Eren Sert

  Üniversite öğrencisiyim. İki sorum var
  1- 2000 yılında doğdum. Dolayısıyla emeklilik yaşım 65. Henüz hiç sigortam yok. Yaz döneminde bir ay sigortalı bir işe girmem ilerde emekliligim için avantaj sağlar mı
  2- Eğer cevabınız evet ise sigortalı işten ayrıldıktan sonra babamın sigortasından yararlanmaya devam etmek için herhangi bir başvuru yapmalı mıyım? Babam emekli sandığı mensubu
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Emeklilikte kademeli geçiş hükümleri mevcut. Emeklilik için doldurulması gereken en az gün sayısı 5400. 1 ay girmeniz emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Ama yine de faydası olur. Zira bu ülkede yasalar çabuk değişiyor. Sigortalı işten çıktıktan sonra güvenceniz babanız üzerinden devam eder sıkıntı olmaz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.