Kreş Desteği Şartları, Başvuru Nasıl Yapılır 2022

Kreş desteği kapsamında gerekli şartları sağlayan ve sigortalı çalışan annelerin kreş masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Destekten yararlanmak için başvuru nasıl yapılacak, sgk kreş başvuru formu nasıl doldurulur, yararlanma şartları neler ve izlenecek yol konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk kreş yardımından yararlanma şartları 2022

Proje Avrupa Birliği tarafından destekleniyor ve amaç kadın istihdamını arttırmak. Çalışan anneye kreş desteği projesi toplamda 7 ilde uygulanmakta. Çalışan anneye kreş yardımı Aylık destek tutarı 100 avro olmakta. Devlet kreş desteği şartlarını sağlayan anneye en az 24 ay süre ile ödenecek. Bu yardımdan yararlanabilmek için aşağıdaki kreş yardımı şartlarının sağlanması gerekiyor;

 • Annenin 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışıyor olması. (Emekli sandığı yani 4c kapsamında görev yapan kadın memurlar bu ödenekten yararlanamayacaklar. )
 • Çocuğun 0-60 ay arasında olması gerekiyor.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, gündüz bakımevi ve ya ana okullarına göndermesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmayan kreşlere gönderilen çocuklar için anneler bu destekten yararlanamayacak.

Doğumdan önce ve sonraki doğum parası, emzirme yardımı ve çocuk yardımı tutarlarınızın hepsini aldınız mı ? Doğum öncesi ve sonrası tüm yardımları tek başlıkta topladık. Hemen doğum yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Kreş yardımı verilen iller hangileri ?

Kreş yardımı şu an için tüm Türkiye’de uygulanmamakta ve proje için belirlenen 7 ilde uygulanmakta. Destek ödemelerinin yapıldığı iller ise şunlar; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya. Eğer yukarıda belirtilen çalışan annelere kreş yardımı şartlarını sağlıyorsanız ve bu illerden birisinde ikamet ediyorsanız kreş yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Kreş yardımı başvurusu 2022

Başvurular http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org/ sayfası üzerinden yapılmakta. Sgk kreş desteği başvurusu için ilgili sayfaya buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ sgk kreş yardımı başvurusu. Kreş yardımı Sgk başvurusunda izlenecek yol ve çalışan anneye kreş desteği başvurusu konusunda ayrıntılı bilgi için SGK çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK kreş yardımı e-devlet başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular e-devletten de yapılabilmekte. E-devletten çalışan anneye kreş yardımı başvurusu için;

 • Öncelikle e-devlete giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi sayfasına giriş yapın.
 • Sayfaya buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devletten sgk kreş yardımı başvurusu.

Kreş yardımı başvuru formu 2022

Avrupa birliği kreş yardımı için Ön başvurular online olarak ve yukarıda belirtilen devlet kreş yardımı başvuru formu sayfası üzerinden yapılmakta. Kesin başvurular ise kreş destekten yararlanmayı hak edenlerin duyurulması sonucunda tamamlanmakta. Desteği almayı hak edenlerden istenecek evraklar ise başvuru hakkı kazananlar ilan edildikten sonra talep edilmekte. Bebek bakıcısı çalıştırıyor musunuz ? Peki destekten yararlanıyor musunuz ? Bakıcı sigorta primi devlet teşvik şartları için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kreş Desteği Şartları, Başvuru Nasıl Yapılır 2022” üzerine 34 yorum
 1. merhaba öncelikle sorum şu sgk tutarı maaş olarak kaç. tl yi geçmemesi gerekiyor bu ödeneği almak için acaba benim sigorta girişim sözleşmeli eleman olduğum için 6250 tl. ikinci sorum ise; şuan sigorta girişim yapıldı ödenek iki ay gecikmeli mi yatıyor onaylandığında 24 ay boyunca mı alacağım.

  Cevapla
 2. Merhaba
  Başvuru yaptım yedek listesindeyim yapmam gereken birşey var mı yedek listesinden onaylanırsam bilgilendirme yapılıyor mu

  Cevapla
 3. Merhaba ,
  kızım şuan kreşe gitmiyor. Bu sistemden faydalanmam için kızımın nekadar önceden kreşe gidiyor olması gerekiyor .Böyle bir şart var mı ? Yoksa yarın gitsem yazdırdım benimde yararlanma şansım var mı ?

  Cevapla
 4. Merhaba ben kızım için faydalanıyordum gecen ay ödeme aldım bu ay sisteme giriş yaptıgım da kayıt bulunamadı uyarısı çıktı 1 yıl oldu kayıt yenilenmesi falanmı gerekiyor yoksa hakkımı ı kaybettim

  Cevapla
 5. merhaba kızım için ödenek alıyorum şimdi 2 yaşında bir oğlum var onuniçin de alabilir miyim yani başvuru yapabilir miyim.

  Cevapla
 6. merhaba yaz okulu için hangi evrak ıstenılıyor nezaman bırakmamız gerekır bılgı verırısenız sevınırım iyi çalışmalar

  Cevapla
 7. Merhaba diğer illerde bu kapsama girecek mi?yoksa sadece bu 7 ille sınırlı mı kalacak?Yani neden sadece bu 7 il

  Cevapla
 8. Bugün yardım için başvuru yaptım çünkü iş başvurum bugün onaylandi. Çok ilginç aradayim ne çalışıyor ne çalışmıyorum arada kaldım

  Cevapla
 9. Saat 14:00 itibariyle girmeye çalıştım. gün içinde en az 100 kere denemişimdir. Saat 19:00’da sayfa açıldı ve başvurduğumda 18.780 ‘inci kişi oldum.

  Cevapla
    • Merhaba oğlum suan krese gitmiyor destekten yararlanabilmek için çocugun krese ne kadar süre önce başlamış olması lazım iki çocugum var ikisi içinde faydalanabilir miyim

     Cevapla
     • Merhaba. Belli bir süre önce başlama gibi bir zorunluluk yok. Yazımızda belirtilen şartları sağlamanız gerek. Her iki çocuk için şartlar sağlanırsa evet her ikisi için de yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın