Kreş Desteği Şartları, Başvuru Nasıl Yapılır 2020

8

Kreş desteği kapsamında gerekli şartları sağlayan ve sigortalı çalışan annelerin kreş masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Destekten yararlanmak için başvuru nasıl yapılacak, sgk kreş başvuru formu nasıl doldurulur, yararlanma şartları neler ve izlenecek yol konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk kreş yardımından yararlanma şartları 2020

Proje Avrupa Birliği tarafından destekleniyor ve amaç kadın istihdamını arttırmak. Çalışan anneye kreş desteği projesi toplamda 7 ilde uygulanmakta. Çalışan anneye kreş yardımı Aylık destek tutarı 100 avro olmakta. Devlet kreş desteği şartlarını sağlayan anneye en az 24 ay süre ile ödenecek.Bu yardımdan yararlanabilmek için aşağıdaki kreş yardımı şartlarının sağlanması gerekiyor;

 • Annenin 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışıyor olması. (Emekli sandığı yani 4c kapsamında görev yapan kadın memurlar bu ödenekten yararlanamayacaklar. )
 • Çocuğun 0-60 ay arasında olması gerekiyor.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, gündüz bakımevi ve ya ana okullarına göndermesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmayan kreşlere gönderilen çocuklar için anneler bu destekten yararlanamayacak.

Doğumdan önce ve sonraki doğum parası, emzirme yardımı ve çocuk yardımı tutarlarınızın hepsini aldınız mı ? Doğum öncesi ve sonrası tüm yardımları tek başlıkta topladık. Hemen doğum yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Kreş yardımı verilen iller

Kreş yardımı şu an için tüm Türkiye’de uygulanmamakta ve proje için belirlenen 7 ilde uygulanmakta. Destek ödemelerinin yapıldığı iller ise şunlar; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya. Eğer yukarıda belirtilen çalışan annelere kreş yardımı şartlarını sağlıyorsanız ve bu illerden birisinde ikamet ediyorsanız kreş yardım başvurusu yapabilirsiniz.

Kreş yardımı başvurusu 2020

Başvurular http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org/ sayfası üzerinden yapılmakta. Sgk kreş desteği başvurusu için ilgili sayfaya buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ sgk kreş yardımı başvurusu. Kreş yardımı Sgk başvurusunda izlenecek yol ve çalışan anneye kreş desteği başvurusu konusunda ayrıntılı bilgi için SGK çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK kreş yardımı e-devlet başvurusu

Başvurular e-devletten de yapılabilmekte. E-devletten çalışan anneye kreş yardımı başvurusu için;

 • Öncelikle e-devlete giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi sayfasına giriş yapın.
 • Sayfaya buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devletten sgk kreş yardımı başvurusu.

Kreş yardımı başvuru formu 2020

Avrupa birliği kreş yardımı için Ön başvurular online olarak ve yukarıda belirtilen devlet kreş yardımı başvuru formu sayfası üzerinden yapılmakta. Kesin başvurular ise kreş destekten yararlanmayı hak edenlerin duyurulması sonucunda tamamlanmakta. Desteği almayı hak edenlerden istenecek evraklar ise başvuru hakkı kazananlar ilan edildikten sonra talep edilmekte.

Bebek bakıcısı çalıştırıyor musunuz ? Peki destekten yararlanıyor musunuz ? Bakıcı sigorta primi devlet teşvik şartları için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kreş desteği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

8 Yorum
 1. Ayfer Akyalçın

  Saat 14:00 itibariyle girmeye çalıştım. gün içinde en az 100 kere denemişimdir. Saat 19:00’da sayfa açıldı ve başvurduğumda 18.780 ‘inci kişi oldum.

  1. Ömer Meriç

   Sağlık olsun Ayfer HANIM. Birdahakine inşallah.

 2. Seval

  Kaç saattir girmeye çalışıyorum açılmıyor…….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yapanlar olmuş. Ancak sistem daha tam anlamı ile açılmadı.

 3. duygyu

  siteye giriş yapılmıyor kreş destegi için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet normalde 14.00 itibariyle açılacağı açıklanmıştı. Biraz bekleyin açılacaktır.

   1. HİLAL

    BAĞKUR LU ÇALIŞAN ANNELERİ KAPSAMIYOR SANIRIM?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sadece 4a yani ssk kapsamında sigortalı çalışanları kapsıyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.