Kreş Desteği 2020

8

Kreş desteği verileceği müjdesi Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından verildi. Yapılan açıklamaya göre sigortalı çalışan annelere 650 TL tutarında kreş desteği verilecek.

Aslında sigortalı çalışan annelere bu desteğin verileceği daha önce duyurulmuş ancak bugüne kadar resmi ve somut bir adım atılmamıştı. Şimdi ise başvurular resmi olarak alınacak.. Destekten yararlanmak için başvuru nasıl yapılacak, yararlanma şartları neler ve izlenecek yol konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışan annelere kreş yardımı şartları 2020

Proje Avrupa Birliği tarafından destekleniyor ve amaç kadın istihdamını arttırmak. Proje toplamda 7 ilde uygulanacak ve proje kapsamında sigortalı çalışan 10250 kadına desteğin ödenmesi amaçlanmakta. Aylık destek tutarı 100 avro yani güncel tutar ile 650 lira olacak. Destek şartları sağlayan anneye en az 24 ay süre ile ödenecek.

Bu yardımdan yararlanabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor;

 • Annenin 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışıyor olması. (Emekli sandığı yani 4c kapsamında görev yapan kadın memurlar bu ödenekten yararlanamayacaklar. )
 • Çocuğun 0-60 ay arasında olması gerekiyor.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, gündüz bakımevi ve ya anaokullarına göndermesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmayan kreşlere gönderilen çocuklar için anneler bu destekten yararlanamayacak.

Doğumdan önce ve sonraki doğum parası, emzirme yardımı ve çocuk yardımı tutarlarınızın hepsini aldınız mı ? Doğum öncesi ve sonrası tüm yardımları tek başlıkta topladık. Hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Kreş yardımı verilecek iller

Kreş yardımı şu an için tüm Türkiye’de uygulanmayacak ve proje için belirlenen 7 ilde uygulanacak. Destek ödemelerinin yapılacağı iller ise şunlar; Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya.

Kreş yardımı başvurusu 2020

Ön başvurular internet üzerinden 15 Ekim 2019 tarihi itibariyle başlayacak. Başvurular http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org/ sayfası üzerinden yapılacak.

Kreş yardımı başvuru formu

Ön başvurular online olarak ve yukarıda belirtilen sayfa üzerinden yapılacak. Kesin başvurular ise destekten yararlanmayı hakedenlerin duyurulması sonucunda tamamlanacak. Desteği almayı hak edenlerden istenecek evraklar daha sonra duyurulacağından biz de daha sonra duyurusunu yapacağız.

Bebek bakıcısı çalıştırıyor musunuz ? Peki destekten yararlanıyor musunuz ? Bakıcı sigorta primi devlet teşvik şartları için https://sgkbilgisi.com/bakici-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kreş desteği hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

8 Yorum
 1. duygyu

  siteye giriş yapılmıyor kreş destegi için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet normalde 14.00 itibariyle açılacağı açıklanmıştı. Biraz bekleyin açılacaktır.

   1. HİLAL

    BAĞKUR LU ÇALIŞAN ANNELERİ KAPSAMIYOR SANIRIM?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Sadece 4a yani ssk kapsamında sigortalı çalışanları kapsıyor.

 2. Seval

  Kaç saattir girmeye çalışıyorum açılmıyor…….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yapanlar olmuş. Ancak sistem daha tam anlamı ile açılmadı.

 3. Ayfer Akyalçın

  Saat 14:00 itibariyle girmeye çalıştım. gün içinde en az 100 kere denemişimdir. Saat 19:00’da sayfa açıldı ve başvurduğumda 18.780 ‘inci kişi oldum.

  1. Ömer Meriç

   Sağlık olsun Ayfer HANIM. Birdahakine inşallah.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.