Kreş Desteği 2024 & Şartları, Başvuru Nasıl Yapılır

Kreş desteği kapsamında gerekli şartları sağlayan ve sigortalı çalışan annelerin kreş masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Destekten yararlanmak için başvuru nasıl yapılacak, SGK kreş başvuru formu nasıl doldurulur, yararlanma şartları neler ve izlenecek yol konusunda tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

SGK kreş yardımından yararlanma şartları 2024

Proje Avrupa Birliği tarafından destekleniyor ve amaç kadın istihdamını arttırmak. Çalışan anneye kreş desteği projesi belirli illerde uygulanmakta. Çalışan anneye kreş yardımı Aylık destek tutarı 100 avro olmakta. Devlet kreş desteği şartlarını sağlayan anneye en az 24 ay süre ile ödeniyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için aşağıdaki kreş yardımı şartlarının sağlanması gerekiyor;

 • Annenin 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışıyor olması. (Emekli sandığı yani 4c kapsamında görev yapan kadın memurlar bu ödenekten yararlanamayacaklar. )
 • Çocuğun 0-60 ay arasında olması gerekiyor.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin çocuğunu Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kreş, gündüz bakımevi ve ya ana okullarına göndermesi gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olmayan kreşlere gönderilen çocuklar için anneler bu destekten yararlanamayacak.

Doğumdan önce ve sonraki doğum parası, emzirme yardımı ve çocuk yardımı tutarlarınızın hepsini aldınız mı ? Doğum öncesi ve sonrası tüm yardımları tek başlıkta topladık. Hemen doğum yardımı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

Kreş yardımı verilen iller hangileri ?

Kreş yardımı şu an için tüm Türkiye’de uygulanmamakta ve proje için belirlenen illerde uygulanmakta. Proje kapsamında güncel olarak destek sağlanan tüm illere SGK Kurumsal Çocuk Bakımı resmi web sitesi üzerinden erişebilirsiniz.

Kreş yardımı başvurusu 2024

Başvurular http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org/ sayfası üzerinden yapılmakta. SGK kreş desteği başvurusu için ilgili sayfaya buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK kreş yardımı başvurusu. Kreş yardımı SGK başvurusunda izlenecek yol ve çalışan anneye kreş desteği başvurusu konusunda ayrıntılı bilgi için SGK çalışan annelere destek nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK kreş yardımı e-devlet başvurusu nasıl yapılır ?

Başvurular e-devletten de yapılabilmekte. E-devletten çalışan anneye kreş yardımı başvurusu için;

 • Öncelikle e-devlete giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi sayfasına giriş yapın.
 • Sayfaya buradan da giriş yapabilirsiniz ⇒ e-devletten sgk kreş yardımı başvurusu.

Kreş yardımı başvuru formu 2024

Avrupa birliği kreş yardımı için Ön başvurular online olarak ve yukarıda belirtilen devlet kreş yardımı başvuru formu sayfası üzerinden yapılmakta. Kesin başvurular ise kreş destekten yararlanmayı hak edenlerin duyurulması sonucunda tamamlanmakta. Desteği almayı hak edenlerden istenecek evraklar ise başvuru hakkı kazananlar ilan edildikten sonra talep edilmekte. Bebek bakıcısı çalıştırıyor musunuz ? Peki destekten yararlanıyor musunuz ? Bakıcı sigorta primi devlet teşvik şartları için bakıcı sigorta primi hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kreş yardımı başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışan anne kreş desteği Kurumlar arasında değildir. SGK kreş desteği kapsamında şartları sağlıyorsanız başvurularınızı içeriğimizde anlatılan talimatları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. SGK Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasından e-devlet kreş yardımı başvurusu işlemini tamamlayabilirsiniz.

Kreş yardımı kimler alabilir?

SSK kapsamında çalışan ve 0-60 ay arasında çocuğu olan anneler kadın çalışanlara kreş desteği hakkından yararlanabilmektedir.

2024 kreş desteği ne kadar?

Proje kapsamında annelere aylık 100 euro destek sağlanmaktadır.

Kreş parası nasıl alınır?

Gerekli şartları sağlayan anneler SGK Kurumsal Çocuk Bakımı sayfasındaki talimatları takip ederek devlet kreş desteği başvuru işlemini yapabilir.

Kreşe devlet desteği var mı?

Kreş devlet desteği belli illerde ikamet eden sigortalı annelere sağlanmaktadır. Şartları sağlıyorsanız 100 Euro kreş yardımı başvuru işlemini yapabilirsiniz.

4.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kreş Desteği 2024 & Şartları, Başvuru Nasıl Yapılır” üzerine 36 yorum
 1. merhaba ben başvuru yapalı iki yılı geçti hala bi hareketlilik yok 1409403 üncü sırada yedekte beklemedeyim bundan bişey çıkarmı acaba

  Yanıtla
 2. merhaba öncelikle sorum şu sgk tutarı maaş olarak kaç. tl yi geçmemesi gerekiyor bu ödeneği almak için acaba benim sigorta girişim sözleşmeli eleman olduğum için 6250 tl. ikinci sorum ise; şuan sigorta girişim yapıldı ödenek iki ay gecikmeli mi yatıyor onaylandığında 24 ay boyunca mı alacağım.

  Yanıtla
 3. Merhaba
  Başvuru yaptım yedek listesindeyim yapmam gereken birşey var mı yedek listesinden onaylanırsam bilgilendirme yapılıyor mu

  Yanıtla
 4. Merhaba ,
  kızım şuan kreşe gitmiyor. Bu sistemden faydalanmam için kızımın nekadar önceden kreşe gidiyor olması gerekiyor .Böyle bir şart var mı ? Yoksa yarın gitsem yazdırdım benimde yararlanma şansım var mı ?

  Yanıtla
 5. Merhaba ben kızım için faydalanıyordum gecen ay ödeme aldım bu ay sisteme giriş yaptıgım da kayıt bulunamadı uyarısı çıktı 1 yıl oldu kayıt yenilenmesi falanmı gerekiyor yoksa hakkımı ı kaybettim

  Yanıtla
 6. merhaba kızım için ödenek alıyorum şimdi 2 yaşında bir oğlum var onuniçin de alabilir miyim yani başvuru yapabilir miyim.

  Yanıtla
 7. merhaba yaz okulu için hangi evrak ıstenılıyor nezaman bırakmamız gerekır bılgı verırısenız sevınırım iyi çalışmalar

  Yanıtla
 8. Merhaba diğer illerde bu kapsama girecek mi?yoksa sadece bu 7 ille sınırlı mı kalacak?Yani neden sadece bu 7 il

  Yanıtla
 9. Bugün yardım için başvuru yaptım çünkü iş başvurum bugün onaylandi. Çok ilginç aradayim ne çalışıyor ne çalışmıyorum arada kaldım

  Yanıtla
 10. Saat 14:00 itibariyle girmeye çalıştım. gün içinde en az 100 kere denemişimdir. Saat 19:00’da sayfa açıldı ve başvurduğumda 18.780 ‘inci kişi oldum.

  Yanıtla
  • Merhaba. Evet normalde 14.00 itibariyle açılacağı açıklanmıştı. Biraz bekleyin açılacaktır.

   Yanıtla
    • Merhaba oğlum suan krese gitmiyor destekten yararlanabilmek için çocugun krese ne kadar süre önce başlamış olması lazım iki çocugum var ikisi içinde faydalanabilir miyim

     Yanıtla
     • Merhaba. Belli bir süre önce başlama gibi bir zorunluluk yok. Yazımızda belirtilen şartları sağlamanız gerek. Her iki çocuk için şartlar sağlanırsa evet her ikisi için de yararlanabilirsiniz.

Yorum yapın